PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Na ovo što se dosad dogodilo nitko se nema pravo previše žaliti: uprava je loše radila svoj posao i tvrtka je poslovala s gubicima i “spalila” svoju imovinu. S obzirom na to da je većinsko vlasništvo državno, novce smo izgubili svi, ali već 27 godina pokazujemo da nas za to zapravo i nije briga. A dodatno su izgubili i oni radnici čiji su mirovinski fondovi na svemu ovome spržili poprilične svote novaca.

Meni je najluđe ono što tek slijedi: stječe se dojam da će se nekim (točno određenim) vjerovnicima nakon ove “1 za 3” čudotvorije, njihova potraživanja priznati u punom iznosu i na taj im se način omogućiti da pretvore potraživanja u vlasništvo u triput većem omjeru (ili za triput manje novaca). A da se ušlo u postupak predstečajne nagodbe ti bi se isti vjerovnici također morali odreći dijela potraživanja u sklopu plana za pretvaranje tvrtke u negubitaša. Ovako se čini da ih je većinski vlasnik (država) poštedio ikakvih neugodnosti i omogućio im da dođu na čistu situaciju nakon što država i mirovinski fondovi (dakle, dvaput svi građani) podnijeli sav dosadašnji gubitak. To mi se čini poprilično neobičnim, a jednako tako iznenađuje izostanak bilo kakve reakcije bilo koga na takav plan.

Izgleda da u Hrvatskoj volimo nedodirljive … barem dok ne padnu u blato.


Ovako se čini da ih je većinski vlasnik (država) poštedio ikakvih neugodnosti i omogućio im da dođu na čistu situaciju nakon što država i mirovinski fondovi (dakle, dvaput svi građani) podnijeli sav dosadašnji gubitak. To mi se čini poprilično neobičnim, a jednako tako iznenađuje izostanak bilo kakve reakcije bilo koga na takav plan.

Izgleda da u Hrvatskoj volimo nedodirljive … barem dok ne padnu u blato.

Procjenjena vrijednost kompanije uvelike se razlikuje od knjigovodstvene vrijednosti kompanije.
Procjenu će dati potencijalni strateški ulagači.
Ako te baš inetresira povjsno mogu ti dati podatke glede razlike procjena – knjigovodstvo za Petrokemiju no isto imaš i na internetu ako se potrudiš.
Smanjenje knjigovodstvenog kapitala stoga je potencijalno irelevantno za trenutnu situaciju ali svakako je iritantno za male ulagače jer teško će ući u drugi krug jer treba 100k eura.

Nazalost, jos jednom se pokazalo da tamo gdje je drzava vlasnik, trava ne raste. Mirovinci i drzava dobitna su kombinacija za spaljivanje novca. Bas me zanima tko ce sad dati 450 milijuna kuna koji ce izgorit kroz iduce 2-3 godine.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

SMIJENITI HITNO UPRAVU PETROKEMIJE…

Gosp. Đuro Popijač,
lijepo Vas molim, da se što prije spakirate iz tvrtke u kojoj ne znate raditi svoj posao, i u kojoj
ste u ovoj godini produbili gubitke..na štetu države i mase malih dioničara…
POkušajte mirovinu steći u nekoj drugoj privatnoj tvrtki , npr,. u tvrtki svoje supruge, zašto ne?

Ne znam tko Vas je postavio na to radno mjesto, ali sigurno Vam je bio jako puno dužan, kad je
to morao..nakon svih Vaših propalih pokušaja da nešto kvalitetno učinite za građane ove države..
Da ste moj direktor, ja bih Vas najurila ” nogom u stražnjicu” iste sekunde , kad bih vidjela
da ste gubitke poduplali…

Sada ste , uzeli novac od malih dioničara koji su pokrili svi Vašu nesposobnost, sve promašene odluke
i nerad. Drugu priliku više nećete imati, jer će Vaše gubitke pokrivati i dalje HDZ vlast…
Uzdajmo se u nove izbore, gdje će nova vlast, spakirati po hitnom postupku političke uhljebe ….takve -kakvi ste Vi , na ovom radnom mjestu.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Miami,

A kako bi bilo da umjesto sto sada pozivate na linč , Vi prestanete kupovati dionice u padajućem trendu ?

Sta mislite o tome. ?


Na ovo što se dosad dogodilo nitko se nema pravo previše žaliti: uprava je loše radila svoj posao i tvrtka je poslovala s gubicima i "spalila" svoju imovinu. S obzirom na to da je većinsko vlasništvo državno, novce smo izgubili svi, ali već 27 godina pokazujemo da nas za to zapravo i nije briga. A dodatno su izgubili i oni radnici čiji su mirovinski fondovi na svemu ovome spržili poprilične svote novaca.

Meni je najluđe ono što tek slijedi: stječe se dojam da će se nekim (točno određenim) vjerovnicima nakon ove "1 za 3" čudotvorije, njihova potraživanja priznati u punom iznosu i na taj im se način omogućiti da pretvore potraživanja u vlasništvo u triput većem omjeru (ili za triput manje novaca). A da se ušlo u postupak predstečajne nagodbe ti bi se isti vjerovnici također morali odreći dijela potraživanja u sklopu plana za pretvaranje tvrtke u negubitaša. Ovako se čini da ih je većinski vlasnik (država) poštedio ikakvih neugodnosti i omogućio im da dođu na čistu situaciju nakon što država i mirovinski fondovi (dakle, dvaput svi građani) podnijeli sav dosadašnji gubitak. To mi se čini poprilično neobičnim, a jednako tako iznenađuje izostanak bilo kakve reakcije bilo koga na takav plan.

Izgleda da u Hrvatskoj volimo nedodirljive … barem dok ne padnu u blato.

vrlo je izgledno da će najveći vjerovnik pretvoriti svoja potraživanja u dionice PTKM, tj. prebit će svoja potraživanja prema PTKM sa cijenom koju će ponuditi za dokap

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....



Na ovo što se dosad dogodilo nitko se nema pravo previše žaliti: uprava je loše radila svoj posao i tvrtka je poslovala s gubicima i "spalila" svoju imovinu. S obzirom na to da je većinsko vlasništvo državno, novce smo izgubili svi, ali već 27 godina pokazujemo da nas za to zapravo i nije briga. A dodatno su izgubili i oni radnici čiji su mirovinski fondovi na svemu ovome spržili poprilične svote novaca.

Meni je najluđe ono što tek slijedi: stječe se dojam da će se nekim (točno određenim) vjerovnicima nakon ove "1 za 3" čudotvorije, njihova potraživanja priznati u punom iznosu i na taj im se način omogućiti da pretvore potraživanja u vlasništvo u triput većem omjeru (ili za triput manje novaca). A da se ušlo u postupak predstečajne nagodbe ti bi se isti vjerovnici također morali odreći dijela potraživanja u sklopu plana za pretvaranje tvrtke u negubitaša. Ovako se čini da ih je većinski vlasnik (država) poštedio ikakvih neugodnosti i omogućio im da dođu na čistu situaciju nakon što država i mirovinski fondovi (dakle, dvaput svi građani) podnijeli sav dosadašnji gubitak. To mi se čini poprilično neobičnim, a jednako tako iznenađuje izostanak bilo kakve reakcije bilo koga na takav plan.

Izgleda da u Hrvatskoj volimo nedodirljive … barem dok ne padnu u blato.

vrlo je izgledno da će najveći vjerovnik pretvoriti svoja potraživanja u dionice PTKM, tj. prebit će svoja potraživanja prema PTKM sa cijenom koju će ponuditi za dokap
[/quote]

Danas za marendom prolistam Jutarnji list i uočim naslov u stilu “Svoj doprinos spasu Agorkora morat će dati i vjerovnici odricanjem od dijela potraživanja”. I neizbježno mi na pamet padne ovaj slučaj: najveći vjerovnici već dvije godine dubinski snimaju Petrokemiju i znaju stanje u njoj “do u bobu”. Nastavljaju joj na dug isporučivati sirovine/energiju, dobro znajući u kakvom se tvrtka stanju zapravo nalazi. Ako se nisu osigurali nekakvim instrumentima osiguranja, a što bi im omogućilo da se u slučaju stečaja naplate iz stečajne mase, onda im je država upravo napravila kolosalnu uslugu.

Istina je da nisam ekonomist, ali meni je poprilično neobična i odluka države da sama podnese sve posljedice lošeg poslovanja (šuškalo se prije par godina da je Ina s Petrokemijom bila sklopila ugovor o isporuci plina po jebenica cijeni – time je izravno pridonijela uništenju Petrokemije!) i ovako privatnim tvrtkama pripremi teren za preuzimanje većinskog vlasništva u Petrokemiji za najmanju moguću cijenu.

A još mi je neobičnije da se ama baš nitko ni najmanje ne buni ili ukazuje da je slučaj iole atipičan ili neobičan. Bit će da sam ja tu nešto jako pogrešno shvatio …

pa, ista priča i sa Podravkom , dok je bio SDP-ov čovjek ….prihodi su rasli i dobit… a pogle sada ???
Ne možeš tu ništa…kad je netko nesposoban – nesposoban je !

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!


Istina je da nisam ekonomist, ali meni je poprilično neobična i odluka države da sama podnese sve posljedice lošeg poslovanja (šuškalo se prije par godina da je Ina s Petrokemijom bila sklopila ugovor o isporuci plina po jebenica cijeni – time je izravno pridonijela uništenju Petrokemije!) i ovako privatnim tvrtkama pripremi teren za preuzimanje većinskog vlasništva u Petrokemiji za najmanju moguću cijenu.

A još mi je neobičnije da se ama baš nitko ni najmanje ne buni ili ukazuje da je slučaj iole atipičan ili neobičan. Bit će da sam ja tu nešto jako pogrešno shvatio …

Sve si dobro rekao………….ali krivi zaključak!
Dobavljači NE ĆE biti ključni u konačnoj privatizaciji!
I to iz razloga kojega si naveo…….Dobavljači su suučesnici i kako mogu biti rješenje problema?
Nikako – osim ako ne podnesu masivne otpise!
NPR – Dobavljač A otpisuje 150m kuna – utvrđuje se cijena dionice od X kuna te se ostala potraživanja dobavljač A pretvaraju u N dionica po X kuna.


Dobavljači NE ĆE biti ključni u konačnoj privatizaciji!
I to iz razloga kojega si naveo…….Dobavljači su suučesnici i kako mogu biti rješenje problema?
Nikako – osim ako ne podnesu masivne otpise!
NPR – Dobavljač A otpisuje 150m kuna – utvrđuje se cijena dionice od X kuna te se ostala potraživanja dobavljač A pretvaraju u N dionica po X kuna.

zašto bi otpisivali kad PTKM nije (još) u PSN niti se na nju odnosi lex agrokor!
ako najveći dobavljač PPD, kojem PTKM duguje preko 300 mil.kuna, podnese ponudu za kupnju PTKM, onda se to jednostavno kompenzira (prebije) s dugom PTKM prema njemu…u protivnom ako netko drugi da bolju ponudu i postane većinski, PPD jednostavno pokrene ovrhu i pokupi lovu koja je kroz dokap došla na račun PTKM

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

zašto bi otpisivali kad PTKM nije (još) u PSN niti se na nju odnosi lex agrokor!
ako najveći dobavljač PPD, kojem PTKM duguje preko 300 mil.kuna, podnese ponudu za kupnju PTKM, onda se to jednostavno kompenzira (prebije) s dugom PTKM prema njemu…u protivnom ako netko drugi da bolju ponudu i postane većinski, PPD jednostavno pokrene ovrhu i pokupi lovu koja je kroz dokap došla na račun PTKM

Pa upravo i pitam nije li neobično da se nije krenulo u smjeru predstečajne nagodbe prije ovako drastičnog koraka umanjenja vrijednosti isključivo na štetu države i mirovinskih fondova (i uz male dioničare kao nevažne i usputne žrtve).
Modelom koji spominješ (priznavanjem punog iznosa potraživanja) PPD bi došao do većinskog vlasništva nad Petrokemijom za puno manju cijenu, a neobičnim mi se čini isključivo to da država u tome PPD-u svesrdno asistira (zli jezici mogli bi se upitati vraća li HDZ i na ovaj način kredit koji su podigli kod PPD-a :mig:).
Kako je PPD već dugo vremena zainteresiran za ulazak u vlasničku strukturu, i njima je, kao i Ini, jako dobro poznato stanje u kojem se tvrtka nalazi. I svjedno su nastavljali isporučivati plin, svjesno povećavajući svoju izloženost riziku. Ili možda rizika nije bilo jer su od političkih struktura dobili obećanja o načinu na koji će se ova zavrzlama raspetljati, tako da ova “zaštitna mreža” koju je pod njih postavila država zapravo tamo postoji već jako dugo vremena (i neki već jako dugo vremena znaju tu povlaštenu informaciju i sudjeluju u kupoprodaji dionice)?

Da ne bude zabune: nemam ništa protiv toga da Petrokemija pređe u privatno vlasništvo (bez ikakvog utjecaja države na poslovanje), dapače, siguran sam da je to jedina mogućnost njihovog opstanka. Pitanje je samo koliko je fer da pritom država i mirovinski fondovi (kao loši vlasnici) izgube. Volio bih da se u Hrvatskoj konačno počne uspostavljati stvarna tržišna privreda, a poklanjanje tvornica zdravi(ji)m/”zdravi(ji)m” tvrtkama ne vidim korakom u tom smjeru.



Dobavljači NE ĆE biti ključni u konačnoj privatizaciji!
I to iz razloga kojega si naveo…….Dobavljači su suučesnici i kako mogu biti rješenje problema?
Nikako – osim ako ne podnesu masivne otpise!
NPR – Dobavljač A otpisuje 150m kuna – utvrđuje se cijena dionice od X kuna te se ostala potraživanja dobavljač A pretvaraju u N dionica po X kuna.

zašto bi otpisivali kad PTKM nije (još) u PSN niti se na nju odnosi lex agrokor!
ako najveći dobavljač PPD, kojem PTKM duguje preko 300 mil.kuna, podnese ponudu za kupnju PTKM, onda se to jednostavno kompenzira (prebije) s dugom PTKM prema njemu…u protivnom ako netko drugi da bolju ponudu i postane većinski, PPD jednostavno pokrene ovrhu i pokupi lovu koja je kroz dokap došla na račun PTKM
[/quote]

PTKM nije dala jamstva PPD-u nego je jamstva dala Vlada!
Prema tome ako novi vlasnik pokrene PSN taj dug NESTAJE budući da je osiguran jamstvom Vlade, a Vlada po tome ponovno ulazi u Vlasništvo PTKM.

Ako nije osiguran jamstvom Vlade onda PPD u PSN-u gubi bar pola i to je to.
Ja ne vidim ZAŠTO se druka za PPD – on je jedan od dobavljača i ponuđača i ima pristup ponudi kao i svi ostali.

New Report

Close