PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.






Jel ovima sto kupuju po 10kn jasno da zapravo kupuju po 30kn? I to bez novih dionica koje ce doci dokapitalizacijom?

Kako kupuju po 30kuna ako plaćaju 10 kuna?
[/quote]

zezaš ili ti to stvarno nije jasno?
[/quote]

Ti pitaš jeli meni sve jasno – baš si smješan.
Kolika je nominala SADA?!
[/quote]

nebitno je koliko je SADA jer je to mrtvo slovo na papiru koje nema nikakvog pokrića u poslovanju koje je spalilo skoro sav kapital koji je činio tu nominalu, već kolika će ubrzo biti nominala čim prođe smanjenje na skupštini! a to znači: 3 sadašnje dionice činit će jednu novu od 10 kn, jel tako?
[/quote]

Čudno mi je da broj dionica utječe toliko na tržišnu vrijednost kompanije?
Meni je logičnije da buduća 1 dionica vrijedi 30 kuna.

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/M3XOtt7bX3daHLnIE0ddEg==.pdf
Ovakvu “transparentnost” nisam ni sanjao da je moguća na ZSE-u. Šta su se svi “usrali” pa sada izvještavaju i o nestanku struje! 🙂

Promjena vlasništva već se može namirisati pa “radi guza, k’o meduza” … 😀

Inače, molio bih da me se uputi na barem jedan tekst u kojem je netko izrazio i najmanju sumnju u pravednost plana da se novim vlasnicima puni iznos potraživanja pretvori u vlasnički udjel tek nakon dramatičnog smanjenja vrijednosti tvrtke.

Može li tko od poznavatelja ove industrije objasniti, zašto PTKM hoće gotovo 10 vrlo jakih tvrtki iz HR i Evrope.??
Pa kaj nije propala petrica i ne vrijedi niš!
Vrlo čudno!

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Nisam poznavatelj bas, ali cuo sam da su umjetna gnojiva veliki biznis. Ako znas posloziti da stvar stima, da nema bundzija raznih i sl. onda nema razloga da stvar ne hoda.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Kojih je to 10 zainteresiranih?

Netko može imati interes kroz tržište ili preseliti dio operacija ovdje. Tipa finalizacije proizvodnje i plasmana. No to ne znaci da će ikakve koristi od toga imati postojeći dioničari, osim ako to kupe po nekoj jako niskoj cijeni. Ovdje će vjerojatno ići ulaganje odnosno dokap od strane strateškog partnera pa pored ovog smanjenja kapitala zbog gubitaka još će se moguće desiti i veliko razvodnjavanje.

Apropos samog biznisa. Njegova profitabilnost ukoliko će se nastaviti proizvodnja uree ovisi ponajprije o troškovima za energente odnosno plin. S druge strane, potencijalnog ulagača će dočekati i visoki troškovi uskladjenja po sigurnosnim odnosno ekološkim standardima tako da iz ove pozicije kalkulirati da li je trenutna cijena niska ili visoka je zaista nezahvalno. Treba pričekati rasplet za neke kvalitetnije i dugoročnije zaključke, a do tada sve ovo vise manje ostaje u zoni špekulacije. Pa tko voli, nek izvoli.

PTKM je odavno privatizirana od HR političara ili tajkuna. Zašto bi je netko stavio na svoje ime firmu, kad je lakše iz drugog i trećeg reda izvlačiti milijarde, a nema te nigdje u novinama…. zato je ovo stanje godinama….

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !


Kojih je to 10 zainteresiranih?

Netko može imati interes kroz tržište ili preseliti dio operacija ovdje. Tipa finalizacije proizvodnje i plasmana. No to ne znaci da će ikakve koristi od toga imati postojeći dioničari, osim ako to kupe po nekoj jako niskoj cijeni. Ovdje će vjerojatno ići ulaganje odnosno dokap od strane strateškog partnera pa pored ovog smanjenja kapitala zbog gubitaka još će se moguće desiti i veliko razvodnjavanje.

Apropos samog biznisa. Njegova profitabilnost ukoliko će se nastaviti proizvodnja uree ovisi ponajprije o troškovima za energente odnosno plin. S druge strane, potencijalnog ulagača će dočekati i visoki troškovi uskladjenja po sigurnosnim odnosno ekološkim standardima tako da iz ove pozicije kalkulirati da li je trenutna cijena niska ili visoka je zaista nezahvalno. Treba pričekati rasplet za neke kvalitetnije i dugoročnije zaključke, a do tada sve ovo vise manje ostaje u zoni špekulacije. Pa tko voli, nek izvoli.

Stanje su u proteklih nekoliko tjedana u kompaniji snimali Ina, Prvo plinarsko društvo (PPD), HEP i Janaf zajedno s mirovinskim fondovima, poljski Azoty, češki Agrofert, austrijski Borealis, EBRD, dok je palestinska Fatima odustala… U petak će se znati tko se je odlučio na dostavu obvezujuće ponude

Nakon što se zaprime obvezujuće ponude, krenut će se i u tehničke pripreme. Tako će se prvo održati skupština u listopadu na kojoj će se donijeti odluka o smanjenju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića kumuliranih gubitaka od 339,3 milijuna kuna. Nakon toga sazvat će se nova skupština na kojoj se mora potvrditi i dokapitalizacija. Nju bi trebao provesti ulagač, za kojeg se utvrdi da ima najbolju obvezujuću ponudu.

Samo sam postavio pitanje zašto za ovu propalu industriju gledamo iznimno jake igrače u pokušaju preuzimanja ove posrnule kompanije!!!!
Zna li tko gdje se krije potencijal!

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE


Nakon što se zaprime obvezujuće ponude, krenut će se i u tehničke pripreme. Tako će se prvo održati skupština u listopadu na kojoj će se donijeti odluka o smanjenju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića kumuliranih gubitaka od 339,3 milijuna kuna. Nakon toga sazvat će se nova skupština na kojoj se mora potvrditi i dokapitalizacija. Nju bi trebao provesti ulagač, za kojeg se utvrdi da ima najbolju obvezujuću ponudu.

Samo sam postavio pitanje zašto za ovu propalu industriju gledamo iznimno jake igrače u pokušaju preuzimanja ove posrnule kompanije!!!!
Zna li tko gdje se krije potencijal!

Nisam mislio ali evo povukao si me kako se kaže za jezik!
Petrokemija je jedan od najvećih potrošača toplinske energije a NEMA visokoučinkovitu kogeneraciju koja bi joj omogićila ulazak u sustav poticaja.
To je ogroman potencijal za budućeg investitora?
No postavlja se pitanje ZAŠTO je Popijač smanjio temeljni kapital a istovremeno NIJE povećao isti s npr s Petrokemijinom spin-off ili projektnom kompanijom u koju bi smjestio probitke od izgradnje visokoučinkovite kogeneracije?

Zar neki stvarno misle da smo mi neke ovce koji nemamo pojma o tim činjenicama?
Koliko je dobronamjerno/zločasto vršiti redukciju kapitala a istovremeno zatvarati oči na neke potencijale koji nude visoke povrate investitorima, a ne sadašnjim dioničarima?



Nakon što se zaprime obvezujuće ponude, krenut će se i u tehničke pripreme. Tako će se prvo održati skupština u listopadu na kojoj će se donijeti odluka o smanjenju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića kumuliranih gubitaka od 339,3 milijuna kuna. Nakon toga sazvat će se nova skupština na kojoj se mora potvrditi i dokapitalizacija. Nju bi trebao provesti ulagač, za kojeg se utvrdi da ima najbolju obvezujuću ponudu.

Samo sam postavio pitanje zašto za ovu propalu industriju gledamo iznimno jake igrače u pokušaju preuzimanja ove posrnule kompanije!!!!
Zna li tko gdje se krije potencijal!

Nisam mislio ali evo povukao si me kako se kaže za jezik!
Petrokemija je jedan od najvećih potrošača toplinske energije a NEMA visokoučinkovitu kogeneraciju koja bi joj omogićila ulazak u sustav poticaja.
To je ogroman potencijal za budućeg investitora?
No postavlja se pitanje ZAŠTO je Popijač smanjio temeljni kapital a istovremeno NIJE povećao isti s npr s Petrokemijinom spin-off ili projektnom kompanijom u koju bi smjestio probitke od izgradnje visokoučinkovite kogeneracije?

Zar neki stvarno misle da smo mi neke ovce koji nemamo pojma o tim činjenicama?
Koliko je dobronamjerno/zločasto vršiti redukciju kapitala a istovremeno zatvarati oči na neke potencijale koji nude visoke povrate investitorima, a ne sadašnjim dioničarima?
[/quote]

Kad sam prije 5 godina pisao i predlagao Petrokemiji da se krene s projektom “visokoučinkovitu kogeneraciju_ postrojenja koja bi joj omogićila ulazak u sustav poticaja”
Bolje da Vam ne šaljem njihov odgovor… razvidno je bilo da žele do kraja devastirati kompaniju radi simboličnog ulazka u istu.

Uostalom, kad uskoro dođe novi, privatni vlasnik vidjet ćemo prve korake… neću prejudicirati ali koogeneracijsko postrojenje je već pripremljeno….

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Uostalom, kad uskoro dođe novi, privatni vlasnik vidjet ćemo prve korake… neću prejudicirati ali koogeneracijsko postrojenje je već pripremljeno….

Novi vlasnik će dakle materijalizirati ovu notornu činjenicu na uštrb postojećih vlasnika?

http://zse.hr/default.aspx?id=79267

New Report

Close