PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


@bananarama
tako je…u najmanju ruku, bar za mene, sve što u je ovom trenutku više od "cijena dionice u dokapu podijeljena na 3" je preskupo…a dokap očekujem po 10 kn…

Nema tu dokapa jer ako najveći vjerovnici pretvore svoja potraživanja u udjele u Petrokemiji odnosno izdaju im se za taj dug dionice to onda nije dokap. Jer tu nema onda svježeg novca nego će se samo naštampati hrpetina novih papirića.

Tako je to u divljem kapitalizmu. Izvukli su lovu iz PTKM, stavili negdje na račun i sad kad bi tim novcem barem platili udjele u tvrtci, ne to se ne želi, jer bolje je da lova ostane na privatnom računu, a oni koji su doveli Ptkm budu spasioci daljnje proizvodnje i spašavanja radnih mjesta. Evo ministre kujundžiću 1,5 milijardi kuna može se pokriti rupa u zdravstvu ako se naplati onoliko koliko se treba naplatiti od ove transakcije – minimalno…. ne bolje je džabe… a ona djeca što čekaju odobrenje skupih lijekova neka budu strpljivi…. a sindikalci voze audije i dobrome društvu…., bivši direktori imaju stanove po londonu, neki su nestali, a svi znaju gdje su… S R A M O T N O. Kako je rekao Vlado Gotovac ” jer oni nemaju srama…”

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Svi ćemo se složiti da Petrokemiju treba čim prije privatizirati i da se s tim procesom (zbog politikantstva) jako zakasnilo i tako dovelo u pitanje čak i opstanak tvrtke.

Zbunjuje me samo jedna stvar oko prijedloga o smanjenju temeljnog kapitala i smanjenju broja dionica. Svi ćemo se vrlo lako složiti da su i država i mali dioničari (kao vlasnici tvrtke) već dugo bili svjesni da se njome jako loše upravlja i da stoga ima logike da snose posljedice takvog lošeg upravljanja (u vidu pada vrijednosti njihovog vlasništva). Međutim, smatram da su u potpuno istom položaju i najveći dobavljači Petrokemije koje nitko nije puškom prisiljavao da joj nastave prodavati, na primjer, plin; i oni su jako dobro znali koliko će riskantna biti naplata njihovog potraživanja. Ne vidim zašto bi oni sada bili isključeni iz svođenja računa (gubitka vrijednosti) i zašto bi im se omogućilo da nakon smanjenja temeljnog kapitala svoja potraživanja u punom iznosu kroz dokapitalizaciju pretvore u vlasničke udjele? To po meni nije pravedno i mogao bi se steći dojam da netko (HDZ) tvrtki koja ih je, kao što smo to prije godinu-dvije saznali, kreditirala (PPD-u), omogućuje da dođe do čim većeg vlasničkog udjela u Petrokemiji po čim nižoj cijeni.

Pravednijim mi se čini prethodni (prije konačne prvatizacije) postupak predstečajne nagodbe u kojem će se i najveći vjerovnici morati odreći dijela potraživanja u zamjenu za mogućnost naplate barem dijela tih potraživanja; ne vidim zašto bi se vjerovnici Petrokemije trebali tretirati drugačije od tolikih drugih vjerovnika tolikih drugih tvrtki u privatnom i državnom vlasništvu koje su zapale u probleme (i od kojih su mnoge i nestale). Svatko onaj tko surađuje s bilo kojom tvrtkom (bez obzira na vlasničku strukturu) mora biti svjestan rizika takvog poslovanja i ne vidim zašto bi činjenica da je Petrokemija u državnom vlasništvu trebala bilo kojem vjerovniku omogućiti ovakav “zlatni padobran” kakav se ovdje spominje?

Na kraju, jako me zanima i pitanje (se samo političke, već i krivične) odgovornosti onih koji su u ime države i mirovinskih fondova provodili dokapitalizaciju i odlučivali da se novci za naše mirovine ulažu baš u Petrokemiju. Na temelju kojeg poslovnog plana su to napravili? Tko je kriv što se taj poslovni plan nije realizirao? Koji su to ljudi, imenom i prezimenom, koje treba priupitati za zdravlje, po mogućnosti ispred one svjetiljke uperene im u oči? Ne može netko neodgovorno “spaliti” milijune kuna namijenjene našim budućim mirovinama i proći “lišo”. Mislim, može, ali onda smo svi mi teški debili …


Svi ćemo se složiti da Petrokemiju treba čim prije privatizirati i da se s tim procesom (zbog politikantstva) jako zakasnilo i tako dovelo u pitanje čak i opstanak tvrtke.

Zbunjuje me samo jedna stvar oko prijedloga o smanjenju temeljnog kapitala i smanjenju broja dionica. Svi ćemo se vrlo lako složiti da su i država i mali dioničari (kao vlasnici tvrtke) već dugo bili svjesni da se njome jako loše upravlja i da stoga ima logike da snose posljedice takvog lošeg upravljanja (u vidu pada vrijednosti njihovog vlasništva). Međutim, smatram da su u potpuno istom položaju i najveći dobavljači Petrokemije koje nitko nije puškom prisiljavao da joj nastave prodavati, na primjer, plin; i oni su jako dobro znali koliko će riskantna biti naplata njihovog potraživanja. Ne vidim zašto bi oni sada bili isključeni iz svođenja računa (gubitka vrijednosti) i zašto bi im se omogućilo da nakon smanjenja temeljnog kapitala svoja potraživanja u punom iznosu kroz dokapitalizaciju pretvore u vlasničke udjele? To po meni nije pravedno i mogao bi se steći dojam da netko (HDZ) tvrtki koja ih je, kao što smo to prije godinu-dvije saznali, kreditirala (PPD-u), omogućuje da dođe do čim većeg vlasničkog udjela u Petrokemiji po čim nižoj cijeni.

Pravednijim mi se čini prethodni (prije konačne prvatizacije) postupak predstečajne nagodbe u kojem će se i najveći vjerovnici morati odreći dijela potraživanja u zamjenu za mogućnost naplate barem dijela tih potraživanja; ne vidim zašto bi se vjerovnici Petrokemije trebali tretirati drugačije od tolikih drugih vjerovnika tolikih drugih tvrtki u privatnom i državnom vlasništvu koje su zapale u probleme (i od kojih su mnoge i nestale). Svatko onaj tko surađuje s bilo kojom tvrtkom (bez obzira na vlasničku strukturu) mora biti svjestan rizika takvog poslovanja i ne vidim zašto bi činjenica da je Petrokemija u državnom vlasništvu trebala bilo kojem vjerovniku omogućiti ovakav "zlatni padobran" kakav se ovdje spominje?

Na kraju, jako me zanima i pitanje (se samo političke, već i krivične) odgovornosti onih koji su u ime države i mirovinskih fondova provodili dokapitalizaciju i odlučivali da se novci za naše mirovine ulažu baš u Petrokemiju. Na temelju kojeg poslovnog plana su to napravili? Tko je kriv što se taj poslovni plan nije realizirao? Koji su to ljudi, imenom i prezimenom, koje treba priupitati za zdravlje, po mogućnosti ispred one svjetiljke uperene im u oči? Ne može netko neodgovorno "spaliti" milijune kuna namijenjene našim budućim mirovinama i proći "lišo". Mislim, može, ali onda smo svi mi teški debili …

Slažem se sa svime napisanim, ali što to vrijedi kad je naša država i politika korumpirana, čuvali socijalni mir…. Klaus _ klaun..
Šteta što prije 5 godina g.N.B. nije uspio napraviti što je napravio i radi na DDJH.
Za podsjetnik cijena sa 180 kn otišla na 384…. i ogromni prometi na 350 kn dok se nije pojavio Klaus

Sad zamislite na DDJH jedan potencijalni kupac…. a ovdje 6-7 …
Ima nade

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Nb je htio napraviti pump&dump, pump je u nekom obliku i uspio, za dump nismo sigurni. Ali je sigurno prošao bolje od mnogih mališa koji su vjerovali u bajke (neki čini mi se još vjeruju). Problem Petrokemije je to što zbog niza okolnosti vrlo teško može poslovati profitabilno, a privatnik ne želi uložiti u firmu koja mu neće donositi profit. Država može i hoće, kao što imamo priliku vidjeti. Zato je kod ddjh izuzetno bitno da pređe u ruke privatnika, jer ako i propadne (kao što su propale mnoge privatne firme), bar neće propasti novac poreznih obveznika.

9kn.

Zadnji puta kada sam gledao Lynx i Big Boss su tvrdili da ce Rusi dati 1000 kuna po dionici 🙂

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Uprava Petrokemije sazvala je za 11. listopada izvanrednu glavnu skupštinu na kojoj će dioničari odlučivati o smanjivanju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića gubitaka, a kako se navodi u pozivu za skupštinu, Petrokemija je utvrdila da je ukupni gubitak prenesen iz prethodnih godina na kraju 2016. iznosio 339,3 milijuna kuna.

Uprava predlaže pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala s 386,14 milijuna kuna za 343,23 milijuna kuna, na 42,9 milijuna kuna, isključivo radi pokrića tog gubitka i izravnavanja niže vrijednosti u svrhu sanacije društva.

Pritom će nominalni iznos redovne dionice s 30 kuna biti smanjen na 3,333 kuna. Kako je to ispod nominalnog iznosa propisanog Zakonom o trgovačkim društvima, izvršit će se spajanje dionica na način da se tri dionice pojedinačne nominalne vrijednosti 3,333 kune spoje u jednu redovnu dionicu nominalne vrijednosti od 10 kuna.


9kn.

Zadnji puta kada sam gledao Lynx i Big Boss su tvrdili da ce Rusi dati 1000 kuna po dionici 🙂

Jedan u nizu primjera savršene intuicije i robusnosti nepogrešivog analitičkog modela.


Uprava Petrokemije sazvala je za 11. listopada izvanrednu glavnu skupštinu na kojoj će dioničari odlučivati o smanjivanju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića gubitaka, a kako se navodi u pozivu za skupštinu, Petrokemija je utvrdila da je ukupni gubitak prenesen iz prethodnih godina na kraju 2016. iznosio 339,3 milijuna kuna.

Uprava predlaže pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala s 386,14 milijuna kuna za 343,23 milijuna kuna, na 42,9 milijuna kuna, isključivo radi pokrića tog gubitka i izravnavanja niže vrijednosti u svrhu sanacije društva.

Pritom će nominalni iznos redovne dionice s 30 kuna biti smanjen na 3,333 kuna. Kako je to ispod nominalnog iznosa propisanog Zakonom o trgovačkim društvima, izvršit će se spajanje dionica na način da se tri dionice pojedinačne nominalne vrijednosti 3,333 kune spoje u jednu redovnu dionicu nominalne vrijednosti od 10 kuna.

kakvo šišanje postojećih dioničara….

Ignore: KressoM, delux



Uprava Petrokemije sazvala je za 11. listopada izvanrednu glavnu skupštinu na kojoj će dioničari odlučivati o smanjivanju temeljnog kapitala za 343 milijuna kuna radi pokrića gubitaka, a kako se navodi u pozivu za skupštinu, Petrokemija je utvrdila da je ukupni gubitak prenesen iz prethodnih godina na kraju 2016. iznosio 339,3 milijuna kuna.

Uprava predlaže pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala s 386,14 milijuna kuna za 343,23 milijuna kuna, na 42,9 milijuna kuna, isključivo radi pokrića tog gubitka i izravnavanja niže vrijednosti u svrhu sanacije društva.

Pritom će nominalni iznos redovne dionice s 30 kuna biti smanjen na 3,333 kuna. Kako je to ispod nominalnog iznosa propisanog Zakonom o trgovačkim društvima, izvršit će se spajanje dionica na način da se tri dionice pojedinačne nominalne vrijednosti 3,333 kune spoje u jednu redovnu dionicu nominalne vrijednosti od 10 kuna.

kakvo šišanje postojećih dioničara….
[/quote]

Šišanje skoro na nulu (nulericu) 🙁

To sa dešava kada država i kojekakvi stožeri vode firmu….je.. se klausu za PTKM, on je sebe sknadio u EKN-u, a taj sindikat nikome nije pošteno pomogao…

Ako je vrijednost dionice npr 5 kuna to ne znači da netko neće dokapitalizirati po 20-30 kuna po dionici ako vidi interesa. Možda i više?
Sve ovisi o procjeni Investitora a njih ima koliko sam pročitao čak 8?
Ja navijam za HEP – mislim da oni imaju najjaču sinergiju s petrokemijom a i naši su – za sada!

Inače na Platts cijena plina je oko 20% niža nego u zadnjem kvartalu 2016. godine i što je popriličito bitno ispod donje granice cijene inexirane cijenom nafte.

Uostalom po kojoj cijeni njima tako i nama u najmanju ruku.

New Report

Close