PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Šta mislite, koliko je LNG tankera potrebno da isporuči potrebnu godišnju količinu plina za PTKM?

4 (četiri) veća.

Za godišnje potrebe Hrvatske, PTKM uključno, 15 komada. Da ne moramo siroti proizvoditi.

A pogledajte i kolika je cijena takvog plina dostavljenog na terminal.
Evo ja ga mogu nabaviti za 21 cent nakon 2 minute guglanja.

Da li je netko od nas malih koji nemamo pravo sudjelovati u dokapu razmišljao o tužbi u slučaju da se nova emisija napravi po cijeni ispod booka?

Na http://www.mojedionice.com/dionica/PTKM-R-A stoji da je trenutni BVPS 83,69kn i svaka cijena u dokapu ispod toga znači oštećivanje malih dioničara.

Molim pravnike da komentiraju da li je po zakonu uopće moguće, tj. da li se smije, napraviti dokap ispod knjigovodstvene vrijednosti ako se isključuje pravo upisa (nekim) postojećim dioničarima?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

A pogledajte i kolika je cijena takvog plina dostavljenog na terminal.
Evo ja ga mogu nabaviti za 21 cent nakon 2 minute guglanja.

… nabavi i isporuči odmah, da ne kompliciramo i da se vlasnici dionica imaju čemu veselit …

Zlatek…dokap može ići do 100kn po dionici tako da možda neće biti potrebno razmišljat o mogućoj tužbi.[emo_smijesak]


Zlatek…dokap može ići do 100kn po dionici tako da možda neće biti potrebno razmišljat o mogućoj tužbi.[emo_smijesak]

I ja se nadam 🙂

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Zlatek,

Dokap se ne smije raditi ispod nominalne cijene dionice, knjigovotsvena vrijednost je potpuno nevazna kako u dokapu, tako i vecinom u fundementalnoj analizi neke dionice…Ne znam zakaj se svi drze te BV kao pijan plota, kao da je to neki “vjerodostojni podatak” o realnoj cijeni dionice..BV nastimas kako hoces, odredis da je “fer” vrijednost nekog zemljista koje posjedujes 1000eur/m2 i evo ti BVa do neba.

Dakle dokap se po zakonu ne smije raditi po cijeni nizoj od nominalne, zato se i ide redosljedom da se prvo smanji nominala, a onda radi dokap. Sve po zakonu.

...

Onda najbolje da nema dokapa vec ako ide po 30kn…
Jel to zelis??

Inace, pratim trgovanje ptkm vec neko vrijeme i tek sada sam odlucio ulozit.

Jeftiniji plin, nadam se sposobno vodstvo i smanjenje operativnih troskova bi trebali pozitivno utjecat na buduce poslovanje.

Ova cijena je prilicno realna s obzirom na proteklo poslovanje, no svaki napredak bi mogao popravit cijenu.

Imam srece pa mi je prosjecan ulaz po 46kn (zasad).

I u slucaju dokapa sumnjam da ce cijena past.
Te nove dionice ce smanjit EPS ali su prijeko potrebne za povecanje temeljnog kapitala.

ako dokap i bude po 30 kn, većina tih dionica neće ni doći na burzu tako da to nije veliki problem
po meni je sad puno veći problem ovaj raskol u kukuriku koaliciji, žestoki sukobi linića s milanovićem, mogući pad vlade i prijevremeni izbori, a što bi jako zakompliciralo i na duže vrijeme vjerojatno odgodilo najavljeni dokap, što ne znam da li bi petrokemija izdržala

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje

Ovdje se radi o tome može li se nominala smanjiti toliko puno ,npr ako imam novčanicu od 170 kn i i za nju mogu kupiti 17 bureka,nakon godinu dana pogrešnog ulaganja izgubim pola vrijednosti novčanice i ta novčanica više ne vrijedi 170 nego 85 kn znači umjesto 17 bureka mogu kupiti 8 i po e tu se sad postavlja pitanje može li mi neko odlukom smanjiti stvarnu vrijednost novčanice tako da ja umjesto 8 i po bureka mogu kupiti samo 3 bureka a posle te odluke filozofirati da če ta novčanica možebitnim interesom burze doči možda čak i do 100 kn
Ja mislim da samo odlukom nemogu uzeti tih 55 kn


Ovdje se radi o tome može li se nominala smanjiti toliko puno

može i na 10 kn (to je zakonski minimum)

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje

puno toga ocito ne shvacate, znam da izgleda kao da nije fer ali tako je kako je..

Ta nominala jos vise moze ici dole, sto vise PTKM nagomila gubitaka to se nominala vise moze smanjiti, a ako se nakupe toliki gubici da PTKM pojede cijeli svoj kapital (sto je moguce vrlo vrlo brzo) onda slijedi samo stecaj.

Firma jede samu sebe…Zamislite to kao sljedeci scenarij…Imate na racunu vase firme 1000kuna, i svaki mjesec vi potrosite s njega 100-200kn, a uplatite 0kn. U jednom trenutku shvatite da je jos samo 100kn ostalo na racunu i da ste u problemu. imate 2 opcije

1. Uplatiti jos novaca na racun (dokapitalizacija) te nastaviti trositi s njega dok ide ide…ako zelite da tako nesto ne bude uzalud onda osim trosenja morate i poceti uplacivati sto vise na racun , u suprotnom opet ce te uskoro se vratiti u isti scenarij

2. Potrosite jos tih zadnjih 100kn i propadnete jer vise nemate sto trositi.

Upravo ova situacija i odabir je trenutno u PTKM.

...

Još nešto da napomenem ako je stvarna vrijednost dionice tj Nominale 85 kn onda smanjenje cijene plina i smanjenje oko 500 zaposlenih donosi dobit dionici tako da onda njena cijena nebi bila 85 kn nego sigurno dosta iznad 100 kn a razlika dobiti po dionici bi se mogla ulagati u PTKM.

New Report

Close