PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Interesantno da Jutarnji piše jedno a Večernji drugo ali najvažnije je to da Jutarnji skriva da je Borealis također naknadno uputio pismo za nastavak pregovora.
Npr. u Večernjem piše ovako:
Agrofert i Bige Holding iskazali interes za daljnje pregovore, a naknadno je to učinio i Borealis.

Zašto baš 105 kuna?

Kad ono Vrdoljak potpisuje transakciju za Petricu, danas-sutra…

Bolje da se iz vlade zapitaju zašto nam je plin toliko skup. Radim u tvornici koja troši prilične količine plina i svaka lipa nam je ušteda. Nama je prosječna cijena 3, 2 kn po kubiku (+ PDV). U nama konkurentnim firmama, npr u Italiji (provjerio prošli tjadan) cijena je 26 centi (1,9 kn/m), dok je cijena plina u
za industriju u Rusiji 14 centi (1,06 kn/m). Probajte ikome biti konkurentni sa ovakvom cijenom.


Bolje da se iz vlade zapitaju zašto nam je plin toliko skup. Radim u tvornici koja troši prilične količine plina i svaka lipa nam je ušteda. Nama je prosječna cijena 3, 2 kn po kubiku (+ PDV). U nama konkurentnim firmama, npr u Italiji (provjerio prošli tjadan) cijena je 26 centi (1,9 kn/m), dok je cijena plina u
za industriju u Rusiji 14 centi (1,06 kn/m). Probajte ikome biti konkurentni sa ovakvom cijenom.

Odličan post, da smo ovo rješili s rusima, kao i još puno drugoga, industrija, pa čak i Dioki bi bilježile dobit, ovako je izvrsna situacija za uvoz istih proizvoda i gomilanje gubitaka na našim dok ih još uopće imamo

cini mi se da vlada ne zeli odustati od dijela troskova transporta plina koji ubire,pa sad,vidjet cemo Vrdoljaka kako ce rijesiti ovo..
zanimljivo je sto nitko ne spominje,1 lipa manje na cijeni plina,7 milijuna kuna manji racun mjesecno…
pa sad,nemoras biti matematicar da izracunas ustedu,tj kako se brzo okrene gubitak u dobitak ako se npr smanji cijena plina za 10 ili 20 lipa,a tek 10 ili 20%..ludnica!
također ovi novinari su mi prezanimljivi kako barataju poluinformacijama,a medalja ima dvije strane..a najgore je sto burza reagira na proljeve od novinara i ono sto se pise u novinama ljudi prihvate kao gotovo..
ps. nemam dionice,ali sam zaposlen u petrokemiji,pa sve nevjerujem kakvih sve bisera ima.


Bolje da se iz vlade zapitaju zašto nam je plin toliko skup. Radim u tvornici koja troši prilične količine plina i svaka lipa nam je ušteda. Nama je prosječna cijena 3, 2 kn po kubiku (+ PDV). U nama konkurentnim firmama, npr u Italiji (provjerio prošli tjadan) cijena je 26 centi (1,9 kn/m), dok je cijena plina u
za industriju u Rusiji 14 centi (1,06 kn/m). Probajte ikome biti konkurentni sa ovakvom cijenom.

veljo ak je ovo stvarno tak kak veliš to je strašno

pepe7

prestrašno i za svaku osudu!

E sad vidite kako je poslovati u Hrvatskoj. Mi po jedinici proizvoda trošimo oko 3 kubika, što iznosi oko 9, 6 kn/po jedinici. Za isti taj proizvod Talijani imaju trošak plina 6,7 kn/po jedinici, a Rusi 3,18 kn/po jedinici. Obzirom da je cijena plina oko 50% našeg proizvoda, možete pretpostaviti u kojoj su oni prednosti već u startu. Naši partneri u Italiji čude se još i više jer oni sav plin uvoze, dio od Rusa, a bome dio i iz HRVATSKE.

Nemam podatak koliko plina troši PTKM, ali na 50-tak miliona kubika razlika od 1 kn čini 50 000 000 kn, tako da nije ni čudo da nema obavezujuće ponude. Sa ovim cijenama plina neće je ni biti.

Evo, baš sam zvao kolegu u Srbiji, cijena im je 40 dinara(bez PDV-a), 1 E=116 dinara. Znači oko 35 centi kubik ili 2,6 kn/kubik, sav plin je uvoz iz Rusije.
U svakom slučaju plačamo najskuplji plin u okolici, a vjerovatno i šire.

Najgora stvar je što će cijena plina kod nas i dalje rasti. Zašto-zato što se sa ovim cijenama kubika gro ljudi okreće grijaju na drva, industrija svoju potrošnju smanjuje gdje god može, a troškovi proizvodnje i distribucije ostaju, da to namire dižu cijenu i tako gube sve više potrošaća. Ako Petrokemija propadne, kao jedan od najvećih potrošaća, ne znam gdje će namiriti tu “rupu” u potrošnji.

New Report

Close