PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Moram priznati da se ne osjećam nešto posebno ugodno s obzirom da imam dionice Petrokemije. Nemam pojma u kojem će ovo smjeru ali bojim se da bi Država još jednom iznova mogla dokazati koliko malo drži do svoje imovine, a koliko puno do opće percepcije ljudi. E sada, pošto su po mom mišljenju (ne želim nikoga uvrijediti) ljudi uopćeno (koliko god mrzim uopćavati stvari) govoreći jedna velika crna rupa (bio sam u jednom društvu jučer u kojem jedan prijatelj kaže da čitam krivu literaturu i da bih trebao čitati Marxa i Engelsa jer on je naravno sve to pročitao, a drugi slavodobitno pita zašto svi poslodavci u Hrvatskoj ne bi mogli biti kao DM da isplaćuju 13-tu ili 14-tu plaću i zaključuje da su poslodavci pohlepni gadovi. Na moje inzistiranje da mi prepriča o čemu se radi u “sabranim” djelima Marxa i Engelsa naravno da nije imao pojma jer valjda je pročitao samo po koju parolu, koje su vjerojatno otisnute na majicama, a ovaj drugi se čudi da netko ima firmu i radi zbog profita iako bi njemu samom da ima firmu profit bio najbitniji?!) koja teži da i ono zdravo oko sebe usisa i uništi ne bi me uopće začudilo da ovo krene u katastrofalnom smjeru. Zapravo, već je na dobrom putu da bude na lošem putu.
Imam 7% Petrokemije u portfelju, dakle ne nešto pretjerano da se onesvijestim ako krene po zlu, i za sada čekam.

CALGARY—Agrium Inc. expects demand for the crop nutrients it makes and sells to be strong in the second half of this year, the Canadian fertilizer company said Thursday as it reported a reduced second-quarter profit.
Agrium, which keeps its books in U.S. dollars, said net earnings during the quarter were $747 million, or $5.02 per share, down from $860 million, or $5.44 per share, during the same 2012 period.
http://www.thestar.com/business/economy/2013/08/08/agrium_profits_dip_in_second_quarter.html


@Neven
: DM može imati veće plaće i 13. i 14. plaću zato što je to specifičan sektor (skupa roba, male težine, veliki promet po zaposlenom) i ne može se uspoređivati sa KONZUMOM…to je kao da konzumove radnike i njihovu branšu usporediš sa prodavačima u draguljarnicama, tj. robe visoke vrijednosti…nemojmo miješati kruške i jabuke


CALGARY—Agrium Inc. expects demand for the crop nutrients it makes and sells to be strong in the second half of this year, the Canadian fertilizer company said Thursday as it reported a reduced second-quarter profit.
Agrium, which keeps its books in U.S. dollars, said net earnings during the quarter were $747 million, or $5.02 per share, down from $860 million, or $5.44 per share, during the same 2012 period.
http://www.thestar.com/business/economy/2013/08/08/agrium_profits_dip_in_second_quarter.html

Agrium je suspendirao gradjenje novih pogona jer ocekuje poplavu jeftinog nitrogenskog gnojiva. Normalno da je potraznja veca kada je gnojivo jeftinije.

Vaš link …

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Evo da ne kaze da pisem sve crno po ovoj temi , evo i jednog od mogucih ljepih scenarija za dionicare (necemo ulaziti u to kolikko je vijerojatnost za takav scenarij).

Trenutno je stanje vlasnistva u PTKM otprilike ovakvko: Drzava 43.8% , OMFovi 24.7, OIF 3%, "netko" 4% (pod uvijetom da taj netko ne rasprodaje, i da je sudjelovao u dokapu).

E sada posto drzava se obvezala ostaviti 25%+1, ostaje joj 18.8% dionica na prodaju.

18.8% od drzave+24.7% OMF+3% OIF+4% "necijih" = 50.5% koje "strani investitor" moze kupiti u paketu.

NAravno umjesto da tako kupuje strani investitor moze uletiti u PTKM i kroz novi dokap dogovoren u suradnji s drzavom pa izbjeci PZP, no to nitko ne moze predvidjeti. Zanimljivo je i primijetiti kako drzava sada moze prodati samo paket od 18.8% dioncia, dakle paket bez ikakvih posebnih beneficija i povlastica sto autommatski znaci da za taj paket ne moze dobiti bilokakvu premiju.

Mislim da je igra oko PTKM vec davno odlucena u politickim krugovima, a svi mi bili dionicari PTKM ili ne mozemo samo promatrati vec izreziranu predstavu.

Oni su kupili socijalni mir u Kutini do slijedecih izbora. Sto novcima poreznih obveznika, sto mirovinama. I ne pada im na pamet da tamo dodje netko ko ce otpustiti 20%, 30% ili 50% zaposlenih.

Dugorocno gledano bilo bi bolje za sve da se PTKM sto prije privatizira. Nazalost mislim da politika nema puno motiva za tako nesto. Moguce, ako dodje do kolapsa drzavnih financija da ce ih EU prisiliti.

Naravno pitanje je da li uopce postoji interes za privatizaciju. Dokap pokazuje da bas i nema zainteresiranih.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ak sam dobro skonto, te su tvornice trebale biti izgradjene u usa, ali nece jer ne znaju hoce li im plin dugorocno biti jeftin.Vidis kak je cudna ta spika s jeftinim plinom.A opet, mogli su ih sagraditi pa furati jeftino djubrivo u Europu.Ali nisu se toga valjda sjetili, amateri…


Ak sam dobro skonto, te su tvornice trebale biti izgradjene u usa, ali nece jer ne znaju hoce li im plin dugorocno biti jeftin.Vidis kak je cudna ta spika s jeftinim plinom.A opet, mogli su ih sagraditi pa furati jeftino djubrivo u Europu.Ali nisu se toga valjda sjetili, amateri…

Za sada ga izvoze iz Egipta u Europu.

Sjeverna Amerika je jos uvijek uvoznik gnojiva. Medutim, uskoro ce im proizvodnja biti veca od potreba pa ce vjerojatno izvoziti u Juznu Ameriku. Urea je na najnizim cijenama u zadnje dvije godine. I to usprkos cinjenici da je najveca tvornica gnojiva u Sjevernoj Americi (CF Industries Medicine Hat) bila zatvorena skoro citav Jun zbog poplava u Alberti.

Problem nije u tome gdje ce US i kanadske tvornice prodavati. Oni ce zaradjivati i ako cijena po toni bude $250 dollara. Problem je u tome sto Europski proizvodjaci nece imati gdje izvoziti pa ce oni najslabiji propasti.

Ponuda raste puno brze nego potraznja. Kako to zavrsi najbolje mozes vidjeti na brodarima.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Iz izvješća o dokapu se jasno vidi kako se ista od strane države proglašava uspješnom a svakom iole pronicljivijem ulagaču je jasno da je upravo suprotno. Svega 3.1% inozemnih ulagatelja. Moja prognoza: vrlo skoro novi dokap po naravno nižoj cijeni. G. Twixer je u zadnja 2 posta vrlo realno opisao situaciju.[emo_palacg]


Iz izvješća o dokapu se jasno vidi kako se ista od strane države proglašava uspješnom a svakom iole pronicljivijem ulagaču je jasno da je upravo suprotno. Svega 3.1% inozemnih ulagatelja. Moja prognoza: vrlo skoro novi dokap po naravno nižoj cijeni. G. Twixer je u zadnja 2 posta vrlo realno opisao situaciju.[emo_palacg]

Kako gledate na moguću privatizaciju Petrokemije?

To je dvosjekli mač. Ona stvara gubitke, a nijedan privatni kapital u to ne želi ući.

http://danas.net.hr/intervju-tjedna/davor-stern-plin-ce-pojeftiniti-ali-ne-zbog-gazproma-vec-sad-a

BOREALIS je već došao u RH…
http://www.borealisgroup.com/about/locations/europe/croatia

http://www.jutarnji.hr/borealis-zeli-petrokemiju/1117754/

Bloger je na 6. i 9. mjestu u TOP10 jel tako?

Stvarno nije ok da navlači ljude na blogu a on sam intenzivno prodaje…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Pa ako i prodaje zašto ne bi? Ima značajnu poziciju, ne kani je povećavati, ako je sudjelovao u dokapitalizaciji dobio je nove količine po170, i npr sad prodaje iste te po 200 kn. Da sam ja imao para za dokap ja bih to napravio,

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Ovdje pričam o moralu, ali vidim kolega da ne razumijete…

btw. i ja bi napravio to isto, ali onda nebi srao na blogu…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

New Report

Close