PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


grgas12
Gadno je pala. Prošlo je čak 5 komada po 218. Kakva navlakuša? Da li si pročitao koliki dio Ptkm država prodaje? Šta ti nije jasno???

nemoj se više blamirati, zar ti nije dosta blamaže na DIOKI-u? [emo_smijeh]


Leb, drzimo se statistika ne mišljenja.

Statistika veli da 20% stranaca frakira po Americi, a tvoje je mišljenje da Ameri to brane. Malo si smušen.



Leb, drzimo se statistika ne mišljenja.

Statistika veli da 20% stranaca frakira po Americi, a tvoje je mišljenje da Ameri to brane. Malo si smušen.
[/quote]

A sad si samo egoističan. NIje ovo bitka ega.

Da tvrdim da ako je samo 20% kapitala uloženog u fracking strano a 80% domaće da je vrlo teško ući na to tržište.

Ja tebi brojke ti meni da sam smušen. Ajde dobro.

Ako omjer 1/4 to ne govori dovoljno ne znam što govori.

No, da tvrdim da fracking u EU nema smisla i ako ima smisla nema ekonomiju razmjera i ako ima to onda tek za 20 godina i SIGURNO ne prije Kine a to su projekcije za Kinu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Ako omjer 1/4 to ne govori dovoljno ne znam što govori.

Omjer je 1/5. [emo_smijeh]

počinje priča o frackingu, a nitko ne spominje zamjensku vrijednost, tj. koliko bi novaca trebalo uložiti da se ista ovakva tvornica napravi iz ničega….mislim da je netko to davno bio računao za vrijednost kapaciteta petrokemije….


počinje priča o frackingu, a nitko ne spominje zamjensku vrijednost, tj. koliko bi novaca trebalo uložiti da se ista ovakva tvornica napravi iz ničega….mislim da je netko to davno bio računao za vrijednost kapaciteta petrokemije….

Zamjenska vrijednost je za novu Yarinu tvornicu. Vrijednost PTKM tvornice koja skoro da uopće ne ulaže u razvoj i unapređenje tehnologije(imali su u 2012 60 milijuna kuna kupnje dugotrajne imovine dok je redovna amortizacija 99 milijuna kuna – što govori da se uopće ne ulaže u pogon) pošto ovako teška industrija u pravilu svake godine ili trogodišnje treba inovirati postorjenje u iznosima koje PTKM ne može pošto nema novaca jer je neprofitabilna zbog plina, okoline, kompetetnije konkurencije…

Tvrdim da bi vrijednost PTKM tvornice pri kupnji koštala novog ulagača skoro kao nova tvornica u greenfield investiciji u cijelosti.

Još nismo shvatili da je PTKM partijski storj za printanje novca i plaća članovima partije u tvornici. Pa nije slučajno u dugu i nekonkurentna.

I da netko ulazi sa svježim novcem tamo gdje osim mirovinaca(koji po političkoj osnovi ulazu) nitko neće i da se još bori sa sindikatima koji su jaki dok god su trenutni na vlastijoš 2 godine?!) i da baca dobar novac za lošim?

Vrlo vrlo teško.

PTKM je od 2008 do danas uložila tek 240 milijuna kuna u capex (koji je redovito ispod stope amortizacije!!!) i po tome se vidi da ulažu vrlo malo u pogon i zato je i pogon kakav je i zato je i proizvod kakav je.

Yara ulaže oko 5% godišnje u CAPEX dok je stopa kod PTKM je imala :
240 milijuna capexa u razdoblju od 2008-2013 sa prihodima od oko 13 milijardi kuna u istom razdoblju.

Dakle PTKM u pognoe ulaže 1,8% dok Yara ulaže 5% na godišnjoj razini ili PTKM ulaže u svoj pogon 3 puta manje.

Vjerujte mi, u ovako teškoj industriji to znaci da se samo rupe krpaju. To će teško vjerovatni strani kupac prvo pogledati.

Dakle, fracking u EU zaboravimo, tvornica je stara i nije niti približno vrijedna kao Yarina, tržište isparcelirano i poljoprivreda slabi.

Ja iznosim podatke i nadam se da se nitko ne ljuti.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

domach a povodom čega se ti javljaš na ovoj temi? Želiš spasiti nekog, koga?
Sebe? Onda se mani te teme i dionice….pa se spasi [emo_plazi]

marcello


domach a povodom čega se ti javljaš na ovoj temi? Želiš spasiti nekog, koga?
Sebe? Onda se mani te teme i dionice….pa se spasi [emo_plazi]

Zatvaranje oči na činjenice nije pametno.

Zbog vas svih, da vam se ne ponovi ona kupovina na 300 kn.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Pričaš ti protiv dionice ne samo kad je bila 300 nego i kad je bila 80. Narasla je 200% onome tko nije slušao kako pomažeš da ne ulete

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Sto meni nije jasno? PTKM godisnje proda oko 3 milijarde kuna gnojiva. Prodaje gnojivo po trzisnoj cijeni, a ne nekoj dampinškoj i slicno. Pa tko onda lud kupuje to gnojivo kad poljoprivreda nema perspektive kod nas?
I zasto ta konkurencija ne pomete pod sa Petrokemijom i preuzme trzisni udio kad su veliki i profitabilni i mogu dampinski unistiti PTKM? Ako ne u HR, zasto onda ne u Sloveniji, BiH i okolici?
Da li je njima trziste od 3mlrd kuna premalo i nezanimljivo? Da li im se ne da? Mozda ne znaju gdje je Hrvatska?

Vi i vas skriljevac. Zasto raditi plin iz skriljevca kad mozes izbusiti rupu u zemlji? Mozda zato sto u tvojoj zemlji nema plina kad izbusis rupu, pa moras traziti druge opcije. Druge opcije nisu uvijek trzisne vec nacionalne (neovisnost).

Kljuc PTKM je samo cijena proizvodnje gnojiva. Ako je previsoka (kao sada) onda je totalna banana. Ako je moguce dohvatiti konkurentnu cijenu – onda tu ima kruha.

nećemo uzleti odmah za jedan dan…fond menadžeri trebaju preslagati kockice tko će biti strateški partner (u suradnji sa državom) a onda se diže cijena da se naplati to strateškom partneru….zato se skuplja! i to polagano!

To dali je kupovina preko 300kn bila dobra ili loša čemo saznati kroz sljedečih par mjeseci i bogami jedva čekam da nakon tolikih godina prepucavanja na ovom forumu(a i svim drugim forumima i medijima) dobijemo cijenu oko koje čemo se svi složiti htjeli ili ne htjeli.Odbrojavanje je počelo…

New Report

Close