PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Što je alternativa?
Stečaj? Status quo?

Privatizacija, dakako. Ili barem ekonomska procjena što je u ovom trenutku bolje, privatizacija ili dokapitalizacija. Kako se moglo apravit s CROSIG-om ili HPB-om. Što radi DUUDI, što AUDIO?

@lebovski
Mislim da ti nije dobra usporedba sa HPB i CROSIG-om koji “žmirečki” ostvare godišnju dobit od 100+ m kn.

Istina je da bi to mogla i PTKM.

Ja sam za dokap.
A da se sve moglo bolje pripremiti, moglo se! I moralo se!
Ovako izgleda baš jadno.
Ali, opet sam za dokap. I to po što većoj cijeni, bez obzira što bih kratkoročno zaradio da dokap ide po cijeni koja je ispod tržišne (kao što je HaoRen naprijed opisao).

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Kolega Haoren,mišljenja sam da se nažalost sprema scenario kao što ste napomenuli, identičan kao sa LKPC jer je sada u ovome trenutku sadašnjoj upravi prva zadaća pokrpati silan minus iz 2012.a to će se bojim se namamiti upravo kroz spomenuti dokap a za 2013.ima još 3 kvartala da se uz postojeće smanjenje cijene plina za ptkm iz minusa pređe u plus i da se godina nekako privede kraju najvjerojatnije i u plusu.Vjerujem da iduće godine ima velike šanse da dođe i do privatizacije ali naravno ne sa sadašnjom upravom jer oni sve rade samo da ne zarade.

Kad budete vidjeli za par dana tko izlazi, bit će vam sve jasno! Aloha!



Znaci, pitaju me s koliko bih ih dokapitalizirao al ne bi sad oni o cijeni.

Ne samo da ne bi o cijeni, oni ne bi i o tome u što će ulupati tvoj novac.[emo_smijeh]

Petrokemija traži do 200 mil. kuna za restrukturiranje


Ne isključuje se i mogućnost pozivanja strateškog partnera na ulazak u drugom krugu, premda u Petrokemiji tvrde da su te informacije napuhane.
[/quote]

KUTINSKA TVRTKA HITNO MORA PRONAĆI STRATEŠKOG PARTNERA
Petrokemija bez izbora: mora se u privatizaciju

Iako zasad nema službenih najava privatizacije Petrokemije, iz promijenjene uprave stigla su priznanja o potrazi za novim strateškim partnerom. Može se pretpostaviti da će se novog strateškog partnera pokušati zadovoljiti ponudom 25-postotnog udjela. Na taj bi se način moglo govoriti o marginaliziranju uloge države u Petrokemiji, baš kao što će se dogoditi i u koprivničkoj Podravki.

Čačić zakuhao pa ništa

Podsjetimo da je prvu ozbiljnu najavu privatizacije Petrokemije dao bivši prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić nakon povratka iz Rusije, a nakon toga uslijedile su žučljive i destruktivne reakcije sindikata kutinske Petrokemije. Dulje vrijeme mogle su se pratiti spekulacije o mogućem ulasku velikih ruskih igrača u Petrokemiju (primjerice Gazproma), a poslovni kuloari trenutačno potiču priče o navodnom interesu Borealisa, velike grupe s moćnim petrokemijskim dijelom biznisa. Borealis operira u 120 zemalja, ima 5300 zaposlenih te generira prihode od 7,5 milijardi eura. Najveći je dioničar, sa 64-postotnim udjelom, Petroleum Investment Company iz Abu Dhabija, a ostatak drži austrijski OMV.

Dramu u Petrokemiji donekle smiruje činjenica da je nedavno redefiniran nepovoljni ugovor o dobavi plina koji su sklopili s Inom.
http://www.vecernji.hr/biznis/petrokemija-bez-izbora-mora-se-privatizaciju-clanak-549008

Svi znamo da će bez privatizacije Ptkm lagano u stečaj pa si Vi mislite.


……………Ne pitaju da im dionicari kazu cijenu po kojoj bi dokapitalizirali, nego ukupni iznos koji su spremni uplatiti..vjerojatno ih zanima koliko kapitala mogu prikupiti, a po kojoj cijeni odredi ce Uprava

a cijena se određuje po metodi vlastitog nahođenja, ovisno o uplaćenom kapitalu, a uzimajući u obzir dobrobit radnika! lol
što reći . . .

Poziv bi navodno trebao ići na adrese svih postojećih dioničara, osim onih malih s vrijednošću uloga ispod 50.000 eura. Situacija u kutinskoj tvrtki više je nego dramatična. Prošlu godinu zaključili su sa strašnim gubitkom od 178 milijuna kuna, a u prvom kvartalu ove godine izgubili su dodatnih 55 milijuna kuna. Kompaniji hitno treba modernizacija iz više razloga: kako bi udovoljila EU standardima, zbog opće sigurnosti (eksplozija petrokemijskog postrojenja u SAD-u dobra je opomena) te zbog povećanja učinkovitosti.

Pojeli vlastiti kapital

S obzirom na to da je kompanija neuspješnim poslovanjem pojela šezdesetak posto svog kapitala, jasno je da sami ne mogu osigurati sredstva za dokapitalizaciju. Isto tako, jasno je da bi se u slučaju daljnjeg ponavljanja katastrofalnih kvartalnih gubitaka, koji se tradicionalno pravdaju visokom cijenom plina ili lošim vremenskim prilikama, moralo krenuti u pokretanje stečajnog postupka.

Pojeli 60% svog kapitala a cijena dionice narasla 200%. Čudna neka dionica![emo_vrtimise]

Evo kako ja vidim razvoj događaja glede Petrokemije a u svezi njezinih nagomilanih gubitaka koji su došli već do 400 milijuna kuna….nominalu treba spustiti na 100 kuna, pokriti gubitke i stvoriti nešto malo rezervi u visini od nekih 100 milijuna. Dokapitalizacija ide po 100 kuna, cijena na burzi pada na 100 do 110 kuna….jedni plaču, drugi se smiju, a treći se ljute…a rusi opet pojma nemaju gdje je Petrokemija.[emo_smijeh]

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

Dokapitalizacija je nužnost.
BV je 158,dakle prvo smanjenje nominale na 150,možda i 100
Dakle novih 1 do 2 mil dionica,mislim da mi burek investitori ne bi trebali biti
isključeni u pravu upisa novih dionica,ali i to se može dogoditi.
Nakon dokapitalizcije ukupno 4,3 do 5,3 mil dionica. Po dionici prihod između
560 i 700 kn po dionici.
I to nešto vrijedi dok je u rukama dobrog gazde .sigurno preko 300 kn po dionici.
Ali gazda i dalje ostaje isti tj.država kao većinski i evo nas za godinu dvije
u goroj situaciji od sadašnje.

I zgog toga je ulazak strateškog partnera neminovnost,ali to ne mora značiti
i kupnju i obvezujuću ponudu već ponovnu dokapitalizaciju.Država i potenciujalni dokapitalizanti mirovinci bi to rado prihvatili.Mirovincima se ne žuri da u sedam dana okrenu kapital kao što razmišljamo mi mali špekulanti.

I zato ću ja sve ovo promatrati ta tlane,natanane.

U PTKM neizvjesno.Šanse na veči dobitak male,pušing uvijek moguć.naročito ako
krene stampedo.
Ne očekujem ni med ni mlijeko,dapače prije čaša žući!!!!

Jako je pozitivno za ovu temu da su počeli na njoj pisati i “originali” sve jedan pametniji od drugog, a želja pun koš, ha, ha…….Bit će znači nešto od ove firme [emo_smijesak]

marcello


1. Dokapitalizacija je nužnost.

2. I zgog toga je ulazak strateškog partnera neminovnost,

3. I zato ću ja sve ovo promatrati ta tlane,natanane.

4. U PTKM neizvjesno.Šanse na veči dobitak male,pušing uvijek moguć.naročito ako
krene stampedo.


@lopina

1. slažem se
2. slažem se
3. ja ću se vjerojatnio aktivno uključiti (vjerujem da će se to moći). No risk – no profit!
4. puno je izvjesnije nego prije. nešto se događa. još samo da vidimo detalje na što će se potrošiti novac od dokapa, pa će puno toga biti jasno.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

New Report

Close