PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Iskreno znam da je puno mogučnosti, ali malo koja ako ikoja uključuje dokapitalizaciju po cijeni koja je trenutna.

Po meni, vrlo rizično za uletavati.

Osim toga, po meni je ovaj dokap too late too little, pa ovo je u najvećem izdanju samo prošlogodišnji gubitak, što je sa ovogodišnjim?

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Kratkoročno može biti svašta ovisno o dogovorima država-uprava-fondovi. Znamo gdje živimo. Ali dugoročno bilo kakva dokapitalizacija znači padanje države ispod 50%, što je dobro. Ovo je dobro za dioničare pa makar kratkoročno palo. A možda i neće pasti. A možda su u šumi.

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


Osim toga, po meni je ovaj dokap too late too little, pa ovo je u najvećem izdanju samo prošlogodišnji gubitak, što je sa ovogodišnjim?

Pa cekaj, tek je prosao Q1. Ima vremena za ovu godinu. [emo_smijesak]

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Kratkoročno može biti svašta ovisno o dogovorima država-uprava-fondovi. Znamo gdje živimo. Ali dugoročno bilo kakva dokapitalizacija znači padanje države ispod 50%, što je dobro. Ovo je dobro za dioničare pa makar kratkoročno palo. A možda i neće pasti. A možda su u šumi.

jasno se kaže da je za ovo potrebno 3/4 ili 75% glasova…a ako država uopće ne iskaže interes, znači da dokapitalizacija odmah otpada (jer npr. nema novaca?)…

onda ovo ide u privatizaciju….

možda griješim, ali i taj je scenarija moguć…možda mirovinci ne pristanu na to, kao i ostali mali dioničari….

koliko ja vidim, cijena raste na ovu vijest….i to ne uz mali volumen!

@Bolder

Vjerujem da mirovinci i jesu zainteresirani, zato jer moraju biti.

Ipak, sumnjam da budu ovoj cijeni, nego po barem 50 do 100 kn niužoj.

Je, PTKM treba privatizacija jer dokap da bi se krpali dugovi je voditi žednog preko vode.

Njima treba vanjska sila znanja i partnerstva da se izvuku a ne cash za paljenje.

Naravno i maknuti onaj tabor nerada zvanog Uprava na čelu sa sindikatom.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Zanimljiva opaska Bolder,međutim..

Za dokap mora glasati 75% dioničara od dioničara koji se pojave na GS..Pošto je za očekivati kako će se rijetko tko od malih odlučiti na dolazak na GS kao što je bila praksa dosada, vjerojatno će doči cijeli TOP 10 što predstavlja 76.76% glasova, za dokap je ptorebno da glasa 57.57% ukupnog broja dioničara PTKM. Država može glasati ( i vjerojatno će glesati jer nebi inače ovo Uprava predlagala) no to što će glasati ne mora značiti da će sudjelovati. GLasanje i sudjelovanje su međusobno neovisni.

Malo matematike u igri “je li moguce srusiti odluku o dokapu ako bude nepovoljna za XY i male dionicare”…Država i OMFovi imaju zajedno 65.43% . XY ima oko 4% tako je sam rekao, hajmo reci da ima 5% za svaki slucaj . Lako je moguce da ukoliko stvari krenu nepovoljno za XY ce on poceti kampanju prizivanja ljudi da mu daju punomoc za zastupanje na skupstini kako je prije godinu ili dvije napravio na KORFu..TO mu tada nije bas uspjelo mislim da mu je oko 50ljudi dalo punomoc tako nesto…

Anyway posto drzava i OMFovi imaju 65.43% , s kapitalnim fondom imaju 68.28% no njega necemo brojati kako bi cijela prica bila “sto povoljnija” za XYa. Uz pretpostavku da jedino drzava i OMFOvi glasuju za dokap, to bi znacilio da ukoliko netko zeli srusiti odluku o dokapu na skupstinu mora doci 65.43/0.75 = 87.24% kapitala. Posto cijeli top10 zajedno ima 76% , XY bi za rusenje odluke morao skupiti skoro 11% glasova putem punomoci kako drzava i OMFovi nebi mogli preci prag od 75% glasova “za” sto smatram jako teskom misijom.

Ukoliko u “za dokap” ubrojimo i kapitalni fond dolazimo do 68.28/0.75 91.04% kapitala koji bi trebao biti zastupan na GS da odluka o dokapu ne prode zbog premalog broja glasova sto je prakticno nemoguce za ostvariti..

Sve u svemu cini se kako je jako tesko srusiti odluku o dokapu ako se ona predlozi an GS.

AKo sam gore fulao u matematici zahvaljujem na ispravci

Nemam dionice PTKM, nije nagovor na kupnju/prodaju…I nemojte misliti da sam protiv vas samo promatram situaciu, ja bi bio anjsretniji da netko kupi PTKM i da se vecina te love vrati na ZSE.Ovakvi potezi muljanja malih dionicara samo ruse vjeru u ZSE i tjeraju ulagace sto nikome od nas neide u korist bezobzira imali mi dionice PTKM ili ne

...

Previse sam se raspisao..Ispada kao da je mene vise briga za buducnost PTKM i sudbinu dionicara od dionciara samih (posto nitko drugi ne pise), tako da prestajem i ja pisati xD

Sretno 1

...

Odlična analiza kolega HaoRen!

u zadnji trejd s PTKM sam ušao nešto prije objave rezultata za Q1, i nakon ,za mene razočaravajućeg izvješća, izašao danas cak i 2-3 kune/kom više.

Što će biti? Mislim da je kolega HaoRen sve rekao.

lp


Znaci, pitaju me s koliko bih ih dokapitalizirao al ne bi sad oni o cijeni.

Ne samo da ne bi o cijeni, oni ne bi i o tome u što će ulupati tvoj novac.[emo_smijeh]

Malo mi je sve to neozbiljno.

I sad, čisto za razmišljanje, neka svatko sebe zapita za koliko bi novaca, po koliko po dionici, dokapitalizirao PTKM, uz koje uvjete?

Petrokemija traži do 200 mil. kuna za restrukturiranje

Iako se najavljivalo da država, koja u Petrokemiji drži 51 posto, planira te dionice ove godine staviti na privatizacijski bubanj, iz Vlade sada kažu da još nije odlučeno kako će se država postaviti u ovom procesu, a neslužbeno se čuje da će se mirovinski fondovi, koji drže preko 15 posto udjela, uključiti u povećanje kapitala.

Ne isključuje se i mogućnost pozivanja strateškog partnera na ulazak u drugom krugu, premda u Petrokemiji tvrde da su te informacije napuhane.

Uprava veli da su informacije o strateškom partneru prenapuhane, pa jel to znači da njima nije potreban strateški partner? Ipak je to njihova prćija, ne bi bilo u redu da im neko tatlane uleti u biznis.

Bolje je ovako, pokupi 200 milja kuna za nekakvo restrukturiranje do 2015. godine, a do tad ko živ ko mrtav ko restrukturiran. [emo_smijeh]

Prije se ručna u Kutini dizala na spomen privatizacije, sad se već diže i na spomen strateškog partnera.

“Mačor” će ovaj brod napustiti prije miševa! Ima i perspektivnijih dionica trenutno na ZSE-u. Zaključite sami tko je tko! LP!

Ova dokapitalizacija u novčanom smislu nema neku važnost za postrojenje kao što je Petrokemija. Isto tako i cijena dokapa nema presudnu važnost. Ono što je ključno u svemu ovome je istjerati državu kao većinskog vlasnika i moliti se dragom bogu da će doći netko tko će nakon više desetljeća početi pošteno upravljati ovom tvrtkom. 150 milja kuna Jagušt i kompanija mogu spaliti u dva mjeseca ovisno kakve ugovore će potpisati sa svojim dobavljačima. Ova firma u rukama bilo koga drugoga osim Hrvata može 150 milja kuna zaraditi za pola godine. Ovdje je zadnjih 20 godina nestalo najmanje 3 mlrd. kuna, a sada se krpaju sa bijednih 150 milja kuna. Ova država je postala čudovište koje će uskoro potonuti u takav glib iz kojeg neće, ali doslovno izaći više nikada.
Zar je tako teško bilo raspisati međunarodni tender i dovesti u ovu tvornicu nekoga tko se pošteno, odgovorno i sa znanjem odnosi prema svojem vlasništvu. Na žalost oni koji upravljaju ovom državom nemaju niti minimum znanja, poštenja i odgovornosti za bilo kakvu smislenu akciju kojom bi preokrenuli ovu depresiju i rasulo u koje smo upali. Šta reći za gospodina Klisovića i njegov nastup prema investitorima nego da je jednostavno nemoguće da se na jednom mjestu u jednom trenutku skupi toliko nesposobnih ljudi, a to se upravo događa hrvatskom narodu.
Kako god bilo bez obzira na uvjete dokapa ova firma još uvijek ima snage postati veliki igrač, a dionica ima potencijala za jako visoke vrijednosti.
S druge strane za Hrvatsku državu više spasa nema i u to ćemo se svi nažalost uskoro moći uvjeriti.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Nova kota oko 200 kunića! Danas, sutra……

New Report

Close