PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Malo sam razmišljao dans o PTKM i ovoj cijeloj priči oko plina/privatizacije pa imam jedno pitanje na koje nisam našao odgovor.

Neki se ljudi nadaju kako će Gazprom kupiti PTKM, no mene zanima posjeduje li Gazprom iti jednu petrokemijsku tvornicu dosada ? Ako ima zanima me je li ju je sam osnovao ili kupio, te ukoliko je kupio po kojoj cijeni je izvrsena kupnja. Ukoliko nema zanima me zašto mislite da bi baš PTKM bila prva takva Gazpromova kupnja i zašto bi uopće preko PTKM ulazili u ovaj sektor?

Ja sam malo googlao i našao sam samo vijesti kako Gazprom potpisuje dugoročne ugovore s petrokemijskim tvornicama no nigdje nisam naišao na vjest da je Gazprom neku kupio ili da ju sam posjeduje. Nisam se pretrgao od psola pa moguce da sam nešto propustio, slobodno me ispravite.

Ispricavam se ako je glupo pitanje no meni se čini logično i zanima me odgovor na njega.

...


Malo sam razmišljao dans o PTKM i ovoj cijeloj priči oko plina/privatizacije pa imam jedno pitanje na koje nisam našao odgovor.

Neki se ljudi nadaju kako će Gazprom kupiti PTKM, no mene zanima posjeduje li Gazprom iti jednu petrokemijsku tvornicu dosada ? Ako ima zanima me je li ju je sam osnovao ili kupio, te ukoliko je kupio po kojoj cijeni je izvrsena kupnja. Ukoliko nema zanima me zašto mislite da bi baš PTKM bila prva takva Gazpromova kupnja i zašto bi uopće preko PTKM ulazili u ovaj sektor?

Ja sam malo googlao i našao sam samo vijesti kako Gazprom potpisuje dugoročne ugovore s petrokemijskim tvornicama no nigdje nisam naišao na vjest da je Gazprom neku kupio ili da ju sam posjeduje. Nisam se pretrgao od psola pa moguce da sam nešto propustio, slobodno me ispravite.

Ispricavam se ako je glupo pitanje no meni se čini logično i zanima me odgovor na njega.


Gazpromu se dogodila zanimljiva situacija.
Prošle godine je imao dvoznamenkast pad prihoda(kao rezultat mnogih varijabli), što je kod Rusa to bio znak za uzbunu. Za uklanjanje ili makar ublažavanje takvog trenda donijeli su odluku, da im prioritet više neće biti prodaja plina kao sirovine, već da će ulagati u kupovinu kompanija i izgradnju postrojenja(termoelektrana itd.), kojima je glavna sirovina plin u proizvodnji dobara koji stvaraju veću dodanu vrijednost i na taj način pokušati ublažiti, diverzificirati, buduće rizike.
Sada, nemam vremena za traženje linkova s inozemnih stranica na tu temu.
Uglavnom, u tom smijeru ide i iskazana namijera Rusa za izgradnju termoelektrana u hrvatskoj, Makedoniji, Kosovu, te prodaju struje.
Ako im se ukaže mogućnost ulaganja u PTKM kao ogromnog potrošača plina i proizvođača veće dodane vrijednosti koja ima tržište, vjerovatno neće mnogo dvoumiti.
Da li znate, da Petrokemija za jedan sat proizvodnje potroši više plina, nego cijeli dan, Zagreb!?
Međutim, smatram da s Ruskim jeftinim plinom i promijenom dokazanih upravljača PTKM-a, privatizacija nije toliko ni nužna.

kako to sad privatizacija više nije važna.je li to i kad je lisica probala pojesti grožđe iz ćupa i kad nije uspjela onda je rekla nema veze i tako je kiselo.
ukratko to vam se zove teorija kiselog grožđa kada se ne može dobiti što je se htjelo.pozdrav.

Opet se aktualiziralo pitanje privatizacije, koje zasad nema, ali interesenata zasigurno ima?

Ima zainteresiranih i upita, ima čak i onih koji nisu isključivi da preuzmu većinski udjel.[/u] No, u procesu nije isključena ni konsolidacija sličnih kompanija u regiji, što je bila ideja u vrijeme kad se planiralo povezivanje Ine s MOL-om. No prije privatizacije ili konsolidacije potrebno je napraviti dobru analizu.

Treći segment na kojem se radi projekt je kogeneracije jer je Petrokemija idealan partner za takav projekt. U tijeku je izrada studija izvedivosti koja bi trebala biti gotova u veljači, a kada je dobijemo, tražit ćemo lokacijsku dozvolu i krenuti u realizaciju. Počeli smo razgovore s poslovnim bankama o financiranju tih investicija. Pripremamo razgovor i s EBRD-om o sufinanciranju tih investicija.

Znači li to da je EBRD jedan od mogućih budućih dioničara?

EBRD ima praksu ulaska u vlasničke strukture tvrtki u istočnoj Europi, a u kontekstu modernizacije te moguće privatizacije. Mislim da bi to bila izvrsna stvar za Petrokemiju jer to bi bio signal svim bitnim dioničarima o ozbiljnosti namjera i pristupa restrukturiranju i oporavku Petrokemije.
http://www.vecernji.hr/vijesti/sve-sam-stekao-svoje-zarade-ali-ako-treba-dat-cu-ostavku-clanak-499524

Pripremamo razgovor i s EBRD-om o sufinanciranju tih investicija-evo, biti će i jeftinih kredita od možda budućeg dioničara…

Pitanje svih pitanja…ako je Klaus rekao da mrzi svaki kapital, da li je pri tome mislio i na kapital od EBRD??
30-ta do 37 sekunda….

@Hao Ren

Kako ja otprilke vidim situaciju sa GAZPROMOM i ruskom strategijom. U Hrvatsku su prvo ušli ruski bankari, a nakon njih dolazi najmoćniji među njima GAZPROM.
Neke stvari su možda slučajne, a možda i nisu. Prošli tjedan je VOLKS banka u Hrvatskoj promijenila ime i od sada se zove SBER banka. Isti tjedan GAZPROM ulazi u Petrokemiju i po prvi puta se pojavljuje kao direktan dobavljač plina.
Veća sam pisao da ptkm nije ruski primarni interes u Hrvatskoj, ali je prilično bitan. Obratite pažnju na njihov interes za koncesijama za istraživanje potencijalnih nalazišta nafte i plina.
Dakle GAZPROM probija tržište uz jasnu činjenicu da poslovanje s gnojivom nije njihov primarni interes. Tu postoje druge ruske firme kao npr. EUROCHEM ili PHOSAGRO
http://www.phosagro.com/
http://www.eurochem.ru/

To su ili će uskoro postati mega firme u gnojarskom biznisu i nema razloga da se GAZPROM direktno upetljava u te stvari. Umičević je rekao da GAZPROM kao buldožer čisti teren, a nakon njega dolaze drugi. Mislim da je potpisom ugovora za plin počelo rusko preuzimanje Kutine i tu će Rusi napraviti mega tvornicu koja će predstavljati vrhunac hrvatske industrije. Tvornica ima fantastičnu lokaciju gdje u krugu 300 km postoji puno obradive zemlje koja će hraniti Evropu. Zapadne zemlje u Evropi u idućim godinama pokušati će prebaciti veliki dio proizvodnje hrane u naše krajeve kako bi osigurali prehranu svog stanovništva. Rusi sve to jako dobro znaju i zato su zauzeli poziciju jer veliki analiziraju što će se događati i za 20 i više godina.
Ulaz u proizvođača umjetnih gnojiva svakako je jedan od strateških poteza.
GAZPROM ima informacije da u Kutini postoji spreman projekt kogeneracijskog postrojenja koji će povećati efikasnost procesa proizvodnje i naravno povečati količinu potrošenog plina. Zato i ide krak južnog toka koji će osigurati nesmetanu proizvodnju u vjerujem i puno većim količinama gnoja nego što je to danas.
Zato od prošlog tjedna počinje nova era ove tvornice koja je išla u ponor isključivo zbog razbojnika koji su je godinama čistili. Još kad se počisti sadašnje rukovodstvo koje kako čitam najavljuje sada investicije i kogeneracije (a do sada su ih čuvali u ladicama) ova tvornica biti će spremna za fantastične poslovne rezultate na dobrobit čitave zajednice i naravno zašto ne napisati i njenih dioničara.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Međutim, smatram da s Ruskim jeftinim plinom i promijenom dokazanih upravljača PTKM-a, privatizacija nije toliko ni nužna.

Ruski plin uopce nije jeftin van Rusije. Taj plin je 3x skuplji nego u US i 4x skuplji nego u Kanadi.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Svakako će trebati pratiti i ruske poteze u idućem periodu vezano na bankarski sektor u RH. Ukoliko ulete u vlasništvo HPYO banke više ništa neće biti isto.
A ako se samo jedna od jačih banaka u RH strese i bude na prodaju osim ruskog kapitala nema nikoga drugoga koji može utrčati. Vidjeti ćemo kad velike banke uskoro počnu iskazivati velike gubitke kako će reagirati njihove gazde u Italiji i Austriji.
HYPO banka ima hipoteku na zemljištu na kojem se planira LNG. Ako uzmu banku čisto sumnjam da će se tamo graditi takve stvari iako je i pitanje smisla te investicije kad se gradi južni tok.
Ono što je sigurno preko banaka, nafte, plina i gnojiva Rusi će uskoro gospodariti i to širim prostorima u ovom dijelu. Ne treba se toga bojati i tu treba pronaći svoje mjesto i partnerski s njima surađivati.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

http://www.eurochem.ru/2012/12/eurochem-places-usd-750m-eurobond/

Petrokemiju danas tržište vrednuje na 107 milja EUR-a, a to je za ove kompanije dječja igra. Je li GAZPROM čistać za ovakve kompanije pokazati će vrijeme.
Vjerujem da im je regija balkana svakako interesantna, a pogotovo onaj koji ima Šibensku luku. Nakon toga recimo EUROCHEM postaje klijent SBER banke u Zagrebu i tako se iz plina multipliciraju novci.
Možda griješim ,ali smatram da će vrijednost dionice ove naše gnojare uskoro biti povećana.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.



Međutim, smatram da s Ruskim jeftinim plinom i promijenom dokazanih upravljača PTKM-a, privatizacija nije toliko ni nužna.

Ruski plin uopce nije jeftin van Rusije. Taj plin je 3x skuplji nego u US i 4x skuplji nego u Kanadi.

[/quote]

Pusti konkretne podatke, ovdje se barata emocijama. Isključiva desna ruka Rusije na Balkanu biti će PTKM sa svojim vrhunskim vodstvom, kapitalno orijentiranom državom i ogromnim i bogatim regionalnim tržištem koje je konstantno u miru i sigurnosti.

Ajde da mi je i to vidjeti(makar i u postu).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


http://www.eurochem.ru/2012/12/eurochem-places-usd-750m-eurobond/

Petrokemiju danas tržište vrednuje na 107 milja EUR-a, a to je za ove kompanije dječja igra. Je li GAZPROM čistać za ovakve kompanije pokazati će vrijeme.
Vjerujem da im je regija balkana svakako interesantna, a pogotovo onaj koji ima Šibensku luku. Nakon toga recimo EUROCHEM postaje klijent SBER banke u Zagrebu i tako se iz plina multipliciraju novci.
Možda griješim ,ali smatram da će vrijednost dionice ove naše gnojare uskoro biti povećana.

pa naravno da je 107 milijuna EUR-a smiješna cifra…i to ERBD i svi drugi mogući interesenti dobro znaju…

Firma ima potencijala za najmanje 300 milijuna kuna dobiti godišnje. 300 milijuna kuna godišnje dobiti znači EPS od 89,79 knako pretpostavimo da P/E odnos treba da bude minimalno 8, to znači da bi P trebala biti 718,32 kuna….(718,32/EPS od 89,79=8)

Svi izračuni koliko bi trebalo novca da se izgradi ovakvo jedno postrojenje govore o ciframa od oko 750-900 kuna…to je već odavno poznato, a i ranije sam pisao o tome…

Jeste li sinoć gledali dnevnik 2 na HRT-u ? Pitate zašto? Ako ste pozorno gledali mogli ste nešto primjetiti sasvim slučajno, možda ste gledali, ali uz vas na stolu bilo je pivo, vino, kobasica pa nebi ni čudilo da vam je koncentracija popustila. Srećom ima repriza za dnevnik i za kobasicu.
Evo u dnevniku u prilogu o posjeti MMF-a Hrvatskoj govori Sanja Madžarević Šujster – glavna ekonomistice svjetske banke, a onda dok novinarka iznosi neke podatke vezane za našu ekonomiju ide slika i to koja ? Vreće umjetnog gnojiva – UREA klize po traci, a tko malo prati dizajn vreća PTKM vidjet će da se to radi o gnojivu Petrokemije d.d. iz Kutine. Ovo može biti sasvim slučajno, mada ja u tu vrstu slučajnosti ne vjerujem pa vas ovim putem izvještavam, a vi protumačite kako hoćete. Meni je to više nego znakovito. Slušajte što se u tom prilogo od 15:00 min do 16:14 min pričalo i možda svima nama dade malo jasniju sliku čemu stvari vode. Jedno je sigurno o tehnici, načinu i vremenu možemo samo nagađati. No izgleda da baš i nemamo puno vremena. Od mene toliko.nadam se da sam nekome pomogao da se lakše odluči i donese odluku o pogledu na Petrokemiju d.d. Kutinu.

Lijep pozdrav svima vama i Stožernicima na prvoj crti obrane i ma gdje god bili, rekao bi Branimir Dopuđa !
http://www.hrt.hr/#
15:00

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

New Report

Close