PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ah jebiga, nitko ti neće poklanjati energent, a bez njega možeš odmah staviti ključ u bravu.

Ma da? Dakle, ne stoji teorija da se nas par skupi pa iskopa rupu u Molvama? 😉

Imate u privitku cjenik plina. Primijetite da svima osim PTKM Rusi poklanjaju energent. Ma, neka nam Acron na svoju cijenu nabije maržu 200%… 😉



Ah jebiga, nitko ti neće poklanjati energent, a bez njega možeš odmah staviti ključ u bravu.

Ma da? Dakle, ne stoji teorija da se nas par skupi pa iskopa rupu u Molvama? 😉

Imate u privitku cjenik plina. Primijetite da svima osim PTKM Rusi poklanjaju energent.
[/quote]

Ajde ne lupaj ludorije. Većina ovih firmi napravila je proizvodne kapacitete za proizvodnju nitrata u dijelovima svijeta gdje je plin najjeftiniji: dakle arapski poluotok, Rusija, južna Amerika i SAD (ovdje je bar što se tiče cijene plina, trenutno pravi eldorado). Također, PTKM je sa Pančevom bila osmišljena za potrebe bivše Juge prioritetno na jeftinom ruskom plinu kao energentu, još u ta davna doba robne razmjene i kliringa.

To što se Juga u međuvremenu raspala i što plin više nije jeftin je trenutno loša poslovna odluka koja je nekad bila dobra. Ja previđam da će za koju godinu proizvodnja u PTKM biti obustavljena i da će se sve aktivnosti u Kutini svesti na mješaonu gnojiva i distributivni centar. I to čak u varijanti privatizacije i pronalska strateškog partnera. Ne možeš u zemlji bez mora razvijati pomorski ribolov… jedino ako ribariš po oceanima, ali i za to trebaš imati obučene ljude, novac, znanje i tehnologiju.



Dobra usporedba samo jako krivi sektori.

Nema to veze sa sektorima, već s vrednovanjem firme i sličnim okolnostima u kojima je prodana Pliva. Pliva bez sumameda nije mogla opstati na tržištu, kao što je prilično izgledno da Petrokemija ne opstane bez strateškog partnera. Petrokemija, osim što zapošljava čitav kutinski kraj, predstavlja 25% ukupnog tržišta plina u Hrvatskoj, čini mi se jednako toliko i u HŽ Cargu, te većinu prometa u šibenskoj luci. Petrokemija je i dalje drugi po veličini hrvatski izvoznik. Po tome je Petrokemija od strateškog interesa za Hrvatsku. Ona nije strateški zbog proizvodnje gnojiva, jer neće nestati gnojiva ako nestane Petrokemija. Nestat će radna mjesta, nestat će šibenska luka, nestat će dio prometa HŽ Carga, vanjskotrgovinska bilanca dodatno će se pogoršati, seljacima će gnojivo vjerojatno poskupjeti… Ali bit će ga.
Je li to veća politička šteta od one koju bi prouzročila prodaja Petrokemije?
[/quote]

Neusporedivi sektori.

1. Trošak dostave – nije isto (kao postotak cijene) dostava 100 tona sumameda i 100 tona gnojiva
2. Gnojivo je time vezano za regiju lijekovi apsolutno nisu
3. Poanta je da je PTKM-in core bizz ugrožen dok Plivin nije bio
4. Starenje populacije u Hrvatskoj i seljavanje ti govori: da se mladih i potentih ljudi sve manje bavi poljoprivredom a da broj kroisnika lijekova raste
5. Struktura vlasti i socijalizam(nažalost) ti govore da će država podići račun za lijekove ( kao i ugl većini zemalja sa starom populacijom)
6. Uspoređivati lijekove i gnojivo je apsurd, po prodajnoj, proizvodnoj, kupovinskoj strani.

A ako idemo o gnojivu, prijatelj mi ima distribuciju za jedan pojloprivredni kraj, nikada nije imao toliko PTKM gnojiva na zalihi zbog: a) suše i b) Yare (Yarino je dosta bolje i za 200 KN PTKM gnojiva dobiješ 100 kn YARE ali je bolje 3x(tako kazu ljudi u tome)

Ne mrzim PTKM ne, ali firma ne radi dobro, socijalistička šaka ju smeta, ali me smeta kako se jednom ta šaka koristi za obranu a drugi put za udarac.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Ja previđam da će za koju godinu proizvodnja u PTKM biti obustavljena i da će se sve aktivnosti u Kutini svesti na mješaonu gnojiva i distributivni centar. I to čak u varijanti privatizacije i pronalska strateškog partnera.

Odlično, slažem se s vama. Sad mi recite što je za državu povoljnije:

a) da se PTKM pretvori u mješaonicu gnojiva i distributivni centar s većinskim državnim paketom unutra, dakle i s pripadajućom političkom odgovornošću

ili

b) da država zaradi na prodaji, a da za pretvaranje u distributivni centar i mješaonicu optuži strance?


Dobra usporedba samo jako krivi sektori.


Nema to veze sa sektorima.


Neusporedivi sektori.

gdine domach, meni je super što vi silno želite podijeliti svoja farmaceutsko-političko-demografsko-ekonomska zapažanja, samo što to činite na krivoj temi.

A ako idemo o gnojivu, prijatelj mi ima distribuciju za jedan pojloprivredni kraj, nikada nije imao toliko PTKM gnojiva na zalihi zbog: a) suše i b) Yare (Yarino je dosta bolje i za 200 KN PTKM gnojiva dobiješ 100 kn YARE ali je bolje 3x(tako kazu ljudi u tome)

Ne mrzim PTKM ne, ali firma ne radi dobro, socijalistička šaka ju smeta, ali me smeta kako se jednom ta šaka koristi za obranu a drugi put za udarac.


Yara preuzme Petrokemiju, problem riješen.


… Ja previđam da će za koju godinu proizvodnja u PTKM biti obustavljena i da će se sve aktivnosti u Kutini svesti na mješaonu gnojiva i distributivni centar. I to čak u varijanti privatizacije i pronalska strateškog partnera. Ne možeš u zemlji bez mora razvijati pomorski ribolov…

Proizvodnja umjetnih gnojiva kao greefield investicija je jako skupa (red velicine milijarde eura).
Obzirom da ce potrosnja umjetnih gnojiva dugorocno rasti bit ce potrebni i veci proizvodni resursi. Sumnjam da ce Petrokemiju koja, navodno ima solidnu tehnologiju i logistiku pretvoriti u neko skladiste.



Dobra usporedba samo jako krivi sektori.


Nema to veze sa sektorima.


Neusporedivi sektori.

gdine domach, meni je super što vi silno želite podijeliti svoja farmaceutsko-političko-demografsko-ekonomska zapažanja, samo što to činite na krivoj temi.

A ako idemo o gnojivu, prijatelj mi ima distribuciju za jedan pojloprivredni kraj, nikada nije imao toliko PTKM gnojiva na zalihi zbog: a) suše i b) Yare (Yarino je dosta bolje i za 200 KN PTKM gnojiva dobiješ 100 kn YARE ali je bolje 3x(tako kazu ljudi u tome)

Ne mrzim PTKM ne, ali firma ne radi dobro, socijalistička šaka ju smeta, ali me smeta kako se jednom ta šaka koristi za obranu a drugi put za udarac.


Yara preuzme Petrokemiju, problem riješen.
[/quote]

I kad Hrvatska postane nova država Sjedinjenih Američkih Država.

Svi čekaju svog gubitaša.

O capexu koji bi bio potreban (reda veličine cijele mcapx2) da ne govorim.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


I kad Hrvatska postane nova država Sjedinjenih Američkih Država.

Svi čekaju svog gubitaša.

O capexu koji bi bio potreban (reda veličine cijele mcapx2) da ne govorim.

Gospon domach, nakon munjevite fahrudinove spoznaje o potrebi jeftinog plina, vi nastavljate ovaj izuzetni niz spoznajom da su potrebne investice, te još revolucionarnijim saznanjem da je PTKM gubitaš. Što je sljedeće, hoćete li otkriti da je Kutina na kontinentu, a Šibenik na moru? Dajte, pitajte svog frenda koji se bavi poljoprivredom…

Ako nema kupaca, pa neka propadne, nikom ništa. Bez prodaje propast će ovako i onako, a prevelika je da propadne. Nije Hrvatska SAD, kao što ste i sami iznimno pronicljivo uspjeli primijetiti. [emo_smijeh]

veliki prometi….netko kupuje….



I kad Hrvatska postane nova država Sjedinjenih Američkih Država.

Svi čekaju svog gubitaša.

O capexu koji bi bio potreban (reda veličine cijele mcapx2) da ne govorim.

Gospon domach, nakon munjevite fahrudinove spoznaje o potrebi jeftinog plina, vi nastavljate ovaj izuzetni niz spoznajom da su potrebne investice, te još revolucionarnijim saznanjem da je PTKM gubitaš. Što je sljedeće, hoćete li otkriti da je Kutina na kontinentu, a Šibenik na moru? Dajte, pitajte svog frenda koji se bavi poljoprivredom…

Ako nema kupaca, pa neka propadne, nikom ništa. Bez prodaje propast će ovako i onako, a prevelika je da propadne. Nije Hrvatska SAD, kao što ste i sami iznimno pronicljivo uspjeli primijetiti. [emo_smijeh]
[/quote]

Dobro i poanta je što?

Ako ne vrijedi neka propadne?

E pa to je već pravi kapitalizam! [emo_palacg]

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

HRVATSKA OTVARA VELEPOSLANSTVO U KATARU
Nakon 10 godina pregovora, LNG terminal na Krku postao prioritet
Gradnja LNG terminala na Krku trajala bi tri do četiri godine, a osim 600 mil. eura za terminal, treba nam i 500 milijuna eura za plinsku elektranu

“Nakon što je Hrvatska ispala iz trase za priključenje ruskom plinovodu Južni tok, kao jedan od prioriteta domaće politike nametnula se gradnja LNG terminala na Krku. Bogata arapska država Katar još je 2002. bila zainteresirana za tu investiciju, ali trebalo je proći cijelo desetljeće da se, nakon novog odnosa snaga u europskoj distribuciji plina, spoje interesi hrvatske i katarske države.

Hrvatska će danas u Kataru otvoriti svoje veleposlanstvo, ondje su otputovali predsjednik Josipović, prvi potpredsjednik Vlade Čačić i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić. Gradnja LNG terminala na Krku trajala bi tri do četiri godine, a osim 600 milijuna eura za terminal, Hrvatskoj treba i 500 milijuna eura za plinsku elektranu koja bi se gradila uz kompleks. Katar je i dalje zainteresiran za tu investiciju o kojoj će se razgovarati tijekom brojnih susreta u Dohi, gdje će hrvatska delegacija boraviti do srijede.”
http://www.vecernji.hr/vijesti/nakon-10-godina-pregovora-lng-terminal-krku-postao-prioritet-clanak-473823

Možda će LNG biti izgrađen čak i prije Južnog toka?
kao što sam i ranije napisao, nije neophodno da južni tok prolazi kroz hrvatsku radi PTKM jer postoji već spoj prema Mađarskoj. Možda je ovo čak i bolja situacija jer ćemo sada imati južni tok koji prolazi kroz Mađarsku ali i LNG terminal (čitaj jača konkurencija, niže cijene)…pa ovo može biti dvostruki plus za ovu firmu….…eto prilike za proširenje kapaciteta kolko očeš…a i YARI da se utvrdi na tržištu (mislim da kupi PTKM:))

Izgradnja LNG terminala na Krku trajala bi 3 do 4 godine (čitaj najmanje 5).
Za 5 godina PTKM neće ni postojati ako se pod hitno ne poduzme nešto konkretno u pogledu profitabilnosti proizvodnje.
Ovdje se posljednjih dana netko “opako” iskrcava, a istovremeno slaže veće naloge na bidu kao privid kupnje. Ne želim biti zloguki prorok, ali ako se do kraja prvog kvartala 2013 ne bude znalo da li će biti privatizacije ili ne cijena bi lako mogla ispod 100 kuna.
Barem toliko sam naučio iz zadnjih godina trgovanja.

New Report

Close