PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



bolestan sam ja sto ju nisam prodao na 350 a ne drzava..tko mi je kriv kad sam izgoren..

Jedan moj poznanik itekako zna tko ga je nadrukao da kupuje skupu ptkm. Kaze da je uvijek izbjegavao ovakve tvrtke, ali prljava vikend kampanja koja se vodila ga je nadrukala i popustio je te kupio dionice na cijeni over 300 kn.
Koje su agende bile i koje razlozi za takvim pisanjem?
Imaju li mali pravo tužiti koga ?
[/quote]

naravno da imaju kolega, budući je cijena pala ispod 200, očekujem lavinu tužbi.
mi mali dioničari uvijek budemo navučeni i okićeni, ali ja vjerujem u institucije i pravna država će sigurno odraditi svoj posao!!
očekujm da pod ovom vladom i pravna država počne funkcionirati, doduše usloge odvjetnika su skupe, ali ako podijelimo troškove kao kolege na Liburniji, sve se može!

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

Korektan post.
No ptkm nece propasti. Prije nekoliko dana procitao sam na blogu jedan zanimljiv post i svaka cast autoru. On je napisao da dokle god drzava ubire veci pdv od ptkm nego sto ona ostvaruje minus, drzavi se isplati sanirati ptkm.

Fascinantno.

Sa jedne strane se podupire privatizacija, a sa druge sanacija firme od strane države.

Blog Meister dakle ovdje kaze da je liberani kapitalizam dobar zbog privatizacije , a sa druge da je socijalizam dobar ( podupiranje neprofitnih – državno bitnih sindikalnih firmi.

Isto tako je super da firma propada jer je to korak bliže privatizaciji, što opet po meni znači da će biti i puno niža otkupna cijena u privatizaciji.

Ne vidim win nikako. Ne onima koji kupuju po 200 a kamoli onima koji su preko 300 platili.

I njega je zanijelo kada je rasla cijena, čovjek je, a večinu je zanijelo jer njega zanijelo.

Naravno, on je milijuner, ostali ugl nisu, gubitak na PTKM si isplati kroz dividendu negdje drugdje.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Ne vidim win nikako. Ne onima koji kupuju po 200 a kamoli onima koji su preko 300 platili.

Podsjetit ću vas da je Pliva prodana tek nakon što su joj istekli tantijemi na Sumamed. Ako me pamćenje ne vara, prodana je dok je poslovala s gubicima, ali po cijeni kao da ostvaruje vrhunsku dobit. Danas se čini logičnim što je Pliva prodana upravo u to vrijeme, ali u ono vrijeme, jasno da se većina igrača pitala zašto bi pliva koštala 350 kuna kada proizvodi dobit, i istih tih 350 kuna kada proizvodi gubitke, i nema nikakvu perspektivu.

Što se PTKM tiče, većina nas se prevarila misleći da će država u kraćem vremenskom roku deregulirati tržište plina. Da je PTKM imala priliku sklopiti ugovor s više dobavljača plina krajem 2011. godine, hedgirala bi utjecaj ruske formule i tečaja dolara. Prema riječima direktora Jagušta, PTKM bi morala imati najmanje tri dobavljača plina po tri različite formule. Sada ima samo jednog, koji diktira uvjete, ugovor je potpisan do kraja iduće godine, a remont se i dalje mora obavljati u zimi. Taj ugovor ističe tek krajem iduće godine, i to je po meni najveći problem. PTKM je tek u srpnju ove godine dobila priliku nabavljati plin od alternativnog dobavljača, ali u zanemarivim količinama.
PTKM plaća najveću cijenu plina u branši, dok je, što se efikasnosti tiče, negdje u sredini.
Ono što budi određenu dozu optimizma jest sljedeća najava u izvješću uprave za poslovanje tijekom prvih devet mjeseci:
http://www.zse.hr/userdocsimages/financ/PTKM-fin2012-3Q-NotREV-K-HR.pdf

(str 17)
“Stvarno otvaranje i liberalizacija tržišta plina u Republici Hrvatskoj
otvaraju optimizam u pogledu projekcije nabavnih cijena plina od 2013. godine nadalje.

Što se “socijalizma” tiče, troškovi osoblja u ukupnim rashodima sudjeluju ispod deset posto. Ako je čak radnika i previše, njihove plaće dovoljno su niske da taj trošak kompenziraju. Plin čini 56 posto ukupnih troškova. Prema tomu, problem radnika u PTKM najmanji je problem.

Nalog od 1000 kom na kupnji je bio jucer na 200 kn pa pobjegao na 196. Što mislite ako se cijena približi 196 hoće li ostati tu ili uhvatit maglu?
Baš me zanima?

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

Dobra usporedba samo jako krivi sektori.

Kakav je rast poljoprivredne djelatnosti u EU/Cro?

Kakav je rast starosti populacije u svijetu i naravno u EU te tko uglavnom u EU sponzorira zdravstveno liječenje na Zapadu?

Zašto se medicinari mame u Kinu a tek i budu i zašto je taj sektor samo-proždirajući?

Ok usporedba, ali je za ljekare trend upward a za poljoprivredni not as much.

To na kraju ima jako veliki utjecaj na cijenu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

pitanje je dal ti nalozi od tisucu komada sluze za kupnju il prodaju ..ja se nebi kladio ni u sto.kod ptkm je sve moguce


Dobra usporedba samo jako krivi sektori.

Nema to veze sa sektorima, već s vrednovanjem firme i sličnim okolnostima u kojima je prodana Pliva. Pliva bez sumameda nije mogla opstati na tržištu, kao što je prilično izgledno da Petrokemija ne opstane bez strateškog partnera. Petrokemija, osim što zapošljava čitav kutinski kraj, predstavlja 25% ukupnog tržišta plina u Hrvatskoj, čini mi se jednako toliko i u HŽ Cargu, te većinu prometa u šibenskoj luci. Petrokemija je i dalje drugi po veličini hrvatski izvoznik. Po tome je Petrokemija od strateškog interesa za Hrvatsku. Ona nije strateški zbog proizvodnje gnojiva, jer neće nestati gnojiva ako nestane Petrokemija. Nestat će radna mjesta, nestat će šibenska luka, nestat će dio prometa HŽ Carga, vanjskotrgovinska bilanca dodatno će se pogoršati, seljacima će gnojivo vjerojatno poskupjeti… Ali bit će ga.
Je li to veća politička šteta od one koju bi prouzročila prodaja Petrokemije?

Pa vidi koliko ljudi radi u INI.

Koliki su prihodi INE.

Pa su INU ipak prodali i ostavili na nemilost strateškog partnera.

Ti govoriš o Kutini (PTKM).

INA je cijela HRVATSKA, svaki njen građanin.

Prije godinu dana sam bio optimista, sada više ne znam.

LP

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

Zašto je prodana Ina? Zato što njome nije bilo dovoljno kvalitetno upravljano. Nijedna vlada nije imala muda povećati cijenu benzina ili barem smanjiti plaće dečkima na pumpama. Sada je problem što Ina ne investira dovoljno, ako sam dobro shvatio. Bi li investirala više da je u državnom vlasništvu? Nije li prethodna vlada Ini uzela 50 posto zarade u dividendu? Na što je taj novac vlada potom utrošila, na investicije? Bi li Ina danas postojala da je cijena benzina šest kuna po litri, a da Petrokemija ima duplo manju cijenu plina? Bi li Petrokemija uopće poslovala pozitivno da ima duplo manju cijenu plina, ili bi taj novac negdje ispario zbog te neizravne subvencije, kako se događalo prije. Je li problem Mola to što Hrvatska ima socijalne, a ne tržišne cijene plina za kućanstvo, te što je dekretom sve donedavno ograničavala cijene plina za dobar dio gospodarstva? Je li Molov problem što ova vlada stavlja nove ljude u NO tek nakon godinu dana? Posluje li Ina danas loše? Je li možda Gazprom kriv što Južni tok neće prolaziti kroz Hrvatsku?

Odgovor Vlade RH na pitanje zastupnika Dragutina Lesara (60. sjednica, točka 20a):

“U cilju efikasnog upravljanja državnom imovinom Vlada Republike Hrvatske planira smanjenje broja trgovačkih društava u portfelju čije su dionice i poslovni udjeli u vlasništvu RH pri čemu će se voditi posebna briga o strateškim granama i društvima koja su od posebnog državnog interesa i kroz svoje poslovanje generiraju pozitivne i negativne ekstemalije. Privatizacija jest jedan od procesa koji su čvrsto načelo opredjeljenja Vlade RH s naglaskom da će se u svim segmentima poštivati načela transparentnosti i učinkovitosti u prodaji državne imovine. Zaustavljanje privatizacije nije opcija koje će donijeti pozitivne učinke već će samo odužiti proces sveobuhvatne konsolidacije hrvatskog gospodarstva. S tim u vezi, najavljene privatizacije i one u tijeku isključivo se provode u skladu sa zakonskim propisima i na transparentan način.”


Zašto je prodana Ina?


Zbog krpanja proračuna


Nužan uvjet uspješnog poslovanja PTKM je jeftin energent, a to ne može nitko osigurati osim vlastita (ne državna), nego baš vlastita plinska polja u Molvama ili okolici Kutine.

Nemoj zekati, to je dakle rješenje. Pa daj, ajmo ja i ti izbušit tri rupe fi 80 pa prikačit plin u Aleju Vukovar, jer sam čujo da je to isto ko iskopat bunar… Stari moj, da je to tak, pa Željko Klaus bi već organizirao osamdeset radnih akcija, a ja bih se prvi primio krampa.

@ lebowski

– sve si krivo shvatio

– sada se INOM gore upravlja nego za socijalizma

– još malo i INE neće biti

– biti će ferenc-varoš d.o.o.

-zašto smo izgubili Južni tok

– jer su MOL (čitaj Mađari) potpisali ugovor s Italijom ENI (valjda nam prodaju naš plin iz S.Jadrana)

– s druge strane Mađari su za dobavu plina (čitaj MOL) potpisali s Rusima

– svu naftu i plin MOL kupuje od Rusa

– dok se nisu dočepali Sirije

To kaj bude 500 ljudi radilo u skladištu, a ostatak pumpe, ne znam kako može dobro utjecati na Hrvatsko gospodarstvo.

LP

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

New Report

Close