PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@ SIVI

– ne slažem se s tobom
– ako si trajder pa te samo zanima 10-15 % unutar šest mjeseci, onda da

– ako si ozbiljni ulagač onda moraš gledati gdje će biti PTKM i DIOKI za tri godine

– DIOKI će raditi i zarađivati, a za PTKM nisam baš siguran

Ruska konkurencija će Vas pojesti za doručak.

lp

[b]MRAČNI MOD[/b] [b]Do kraja godine raste samo DIOKI zbog Hrvatskih nacionalista koji su ga spasili od zatvaranja.[/b]

Tko ima i malo “zdrave logike” zna da od Južnog Toka nema ništa, niti je po nacrtima starim par godina, ikada i bilo.

Očekivati “pomoć” Rusije zemlji koja je 1) na suprotnom polu vjerski 2) na suprotnom polu politički je utopija.

Za PTKM je nada da će ulaskom u EU subvencije farmama i poljoprivredi porasti te će porasti i potražnja za proizvodima potrebnim u toj industriji.

Za PTKM dioničare (da, nemaju iste interese kao firma, bar ne u krajnjem vrhu) je jedina nada privatizacija, za što mislim da su šanse vrlo vrlo male.

Privatizacija bi znacila i gubitak radnika vjerojatno više od 30% što za mjesto poput Kutine koje je ovisno o toj industriji, ima vrlo veliku ulogu.

Prisjetimo se Siska.

Dakle, imamo 2-strani duel: na jednoj strani radnike i na drugoj dioničare.

Na čiju će stranu ići država?

Na stranu kapitala (SDP ?!?!) ? Ili na stranu radnika i sindikata.

Ne volim sindikate niti socijalizam, ali mislim da je ovdje vrlo jasan ishod.

On je status quo.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Dakle, imamo 2-strani duel: na jednoj strani radnike i na drugoj dioničare.

Na čiju će stranu ići država?

Na stranu kapitala (SDP ?!?!) ? Ili na stranu radnika i sindikata.

Ne volim sindikate niti socijalizam, ali mislim da je ovdje vrlo jasan ishod.

On je status quo.

Da sutra makneš sve radnike iz PTKM, smanjit ćeš ukupne troškove desetak posto. Nisu radnici glavni problem, nisu oni generatori gubitaka. Ovdje privatizacija nije ni potrebna da se riješi višak radnika, već je potreban, nužan i neophodan strateški partner koji će uložiti novac i omogućiti niže cijene plina.

Alternativa je poslovanje s gubitkom i stečaj. Nakon toga vjerojatno pretvaranje u distributivni centar. Ili, kako bi rekli sindikalisti, rusko skladište. I to za vrijeme mandata ove vlade, socijalista, kao i za vrijeme vlade ovih sindikalista.

Iako se u Hrvatskoj i dalje razmišlja na način da firme mogu vječno poslovati s gubitkom bez ikakvih posljedica.

No, ne znam je li to ista ta HRvatska u kojoj brodogradilišta odlaze u stečaj, u kojoj padaju otkazu u HŽ-u i u kojoj se prodaju autoceste? Je li ovoj vlasti, socijalistima, u interesu poslati brodogradilišta u stečaj? Zar vi mislite da ih netko o tome pita? 😀

oMislim da je onoga trenutka kada je Linić braneći budžet te podigao PDV i porez na dobit odnosno dodatno opteretio porezom one koji dižu dobit zakucao je zadnji čavao u lijes hrvatskim investicijama.
U slučaju da netko kupi Petrokemiju a vlasnik je plina puno mu je bolje podignuti cijenu plina na max pa ekstra dobit izvući u matičnoj državi nego davati ovolika davanja i dijeliti dividentu sa dioničarima.
Propuštena je povijsena šansa da se Petrokemija privatizira 2007 i 2008 godine, jer svakim danom vrijedi sve manje.

Kako stvari stoje enormni lager na skladištu će se morati prodavati da se održi tekuća likvodnost , ukoliko potražnja i cijena umjetnih gnojiva na svjetskom tržištu bude išla gore i profit će biti izvjesni, ukoliko se stvari okrenu i lager bude prodavao ispod sadašnjih cijena i niže gubitci će biti enormni.

Osobno mislim da će radnici na kraju najgore proći jer smanjenja broja radnika će biti sve izvjesnije bez obzira na privatizaciju ili ne.

Ovo predatavlja moje mišljenje i nije nagovor na kupnju i prodaju dionica ptkm-r-a. Također imam interes da cijena dionica raste.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Danas sam nakon duuuuuuugo vremena otisao na jedna blog jer me znaimalo kako se komentiraju rezultati PTKM…Moram priznati da me dosta iznenadilo kako se sada odjednom na tom mjestu kritizira sto predsjednik uprave vozi novi Audi A6, a točno se sječam kako se na istom tom mjestu od autora savjetovalo gospodinu Jaguštu da si kupi neki malo bolji auto da budemo sigurni kako ide udobno s posla i na posao..Neda mi se sada traziti linkove na to ali ne volim takva nagla mejnjanaj stavova

Inače stvarno se nadam da će se nešto oko PTKM poduzeti što prije, jer bilo bi tužno da ode sudbinom DIOKIa, INGR i sličnih.

...


Danas sam nakon duuuuuuugo vremena otisao na jedna blog jer me znaimalo kako se komentiraju rezultati PTKM…Moram priznati da me dosta iznenadilo kako se sada odjednom na tom mjestu kritizira sto predsjednik uprave vozi novi Audi A6, a točno se sječam kako se na istom tom mjestu od autora savjetovalo gospodinu Jaguštu da si kupi neki malo bolji auto da budemo sigurni kako ide udobno s posla i na posao..Neda mi se sada traziti linkove na to ali ne volim takva nagla mejnjanaj stavova

Inače stvarno se nadam da će se nešto oko PTKM poduzeti što prije, jer bilo bi tužno da ode sudbinom DIOKIa, INGR i sličnih.

Stvari se mijenjaju.

dobro je postalo loše a loše je postalo dobro.

Loš financijski rezultat “povećava šanse za dokapitalizaciju, novog partnera” dok dobar rezultat ne.

Ali naravno, sa za dvije i pol godine ovakvih rezultata, PTKM gubi veliki dio equity-a pa određeni ljudi mogu sami preuzeti PTKM i pokazati kako se to radi!

Onda bi postali večinski dioničar i može otpustiti svakoga tko mu se ne sviđa.

Naravno, preuzela bi se i odgovornost za rezultate.

Moj jedan prijatelj prodaje gnojivo i kaže da je zbog suše naravno, ogromna količina gnojiva ostala na skladištu i da ljudi se više uzimaju Yarino zbog kvalitete (količinski ga manje treba po Ha).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Neda EU, ni Kinezima ni Rusima, ulazak u RH, hoćemo li i što dobiti zauzvrat?

http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Plinovod-Juzni-tok-zaobilazi-Hrvatsku-Josipovic-Vrijeme-je-da-se-zapitamo-gdje-smo-pogrijesili

http://www.vecernji.hr/vijesti/poraz-hrvatske-politike-juzni-tok-zaobilazi-hrvatsku-clanak-470945

ništa od jeftinog plina, ni dealova s Rusima, privatizacija i ostalog?

KAD NEMA BOOKA, NEMA NI DRUKA!

Generalno gledajući u situaciji kada uvoz umjetnih gnojiva raste , kada tržišni udio Petrokemije u Rh tržištu pada (lagano ali sigurno), kada imamo veliki lager koji ćemo kako stvari stoji uskoro morati rasprodavati bez obzira na cijenu, postavlja se jasno pitanje:
– ako Rusi ulažu u Srbiju i plinovod ne povezuju sa RH jasno je da je sa Rusima sve završeno, ukoliko nema Rusa ?
– tko bi sada ulagao u proširenje kapaciteta
– ukoliko i bi da li bi imao infrastrukturu za distribuciju kapaciteta u daleko inostranstvo, jer Srbiju će opskrbljivati njihova Azotara koja je najavila proširenje kapaciteta i predstavlja veliku opasnost za našu Petrokemiju
– ukoliko bi se netko i javio i obaćao kapitalne i velike investicije vrlo vjerojatno bi cijena dionce dobrano bila diskontirana u odnosu na fer cijenu
– u situaciji kada su mnoge prijašnje Vlade napravile velike greške i okrenule leđa Rusima ostaje nam jedino da se okrenemo sami sebi.
– u ovom slučaju mirovinski fondovi kroz dokaptalizaciju bi sanirali gubitke Petrokemije i Država bi u takvoj dokapitalizaciji pala ispod pedeset posto.
– samim time bi Ovce bile na broju a Vuk sit (odnosno sindikati bi bili zadovoljni a Država ispunila obveze prema EU, političari dobili glasače za svoje opcije)
– Naravno ovo bi bio status “sve po starom” ali bi Petrokemija dobila na vremenu da se u narednih 4-5 godina i pričekala neka bolja vremena za privatizaciju i dokapitalizaciju.

Vjerujem da je ovo realnost jer ipak su izbori slijedeće godine a glasovi su svima potrebni.

Što se tiče cijene dionice mislim da je ona u rukama velikih te mislim da na prodajnoj stranji nema ozbiljnijih prodavača što možda znaći stabilnost cijene.

Ovo predatavlja moje mišljenje i nije nagovor na kupnju ili prodaju Ptkm-r-a.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

tesko gogi za 5godina tvornica ce biti stara 50godina

snupy2
Kolega, politika, političari i Država te nacionalni interesi su kod kod nas često dijametralno suprotne kategorije.
Petrokemiju je trebalo privatizirati 2007 ili 2008g a danas smo u situaciji da se moramo okrenuti sami sebi jer smo Rusima zatvorili vrata a EU nismo niti stigli.
Geslo naših prijašnjih Vlada je bio (po mom mišljenju) bolje zadnji u EU nego prvi bilo gdje drugo. Tako da Ruse nismo uopće shvaćali ozbiljno (a mika je davno prozivao da je to neophodno) .
Sada će Rusi u Srbiji graditi svoju budućnost (plina će tamo biti koliko treba, a neće biti omeđeni strogim Eu ekološkim kriterijima), dotlen će naša Petrica tražiti strateškog partnera koji će pitaj Boga kuda i kome izvoziti gnojivo.
Moje mišljenje je da je bolje da se okrenemo sebi i da pokušamo stabilizirati poslovanje Petrokemije sami jer će sve to pasti na teret radnika i radnih mjesta.

Osobno mislim da je današnja situacija posljedica krive politike u zadnjih 10-tak godina.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


snupy2
Kolega, politika, političari i Država te nacionalni interesi su kod kod nas često dijametralno suprotne kategorije.
Petrokemiju je trebalo privatizirati 2007 ili 2008g a danas smo u situaciji da se moramo okrenuti sami sebi jer smo Rusima zatvorili vrata a EU nismo niti stigli.
Geslo naših prijašnjih Vlada je bio (po mom mišljenju) bolje zadnji u EU nego prvi bilo gdje drugo. Tako da Ruse nismo uopće shvaćali ozbiljno (a mika je davno prozivao da je to neophodno) .
Sada će Rusi u Srbiji graditi svoju budućnost (plina će tamo biti koliko treba, a neće biti omeđeni strogim Eu ekološkim kriterijima), dotlen će naša Petrica tražiti strateškog partnera koji će pitaj Boga kuda i kome izvoziti gnojivo.
Moje mišljenje je da je bolje da se okrenemo sebi i da pokušamo stabilizirati poslovanje Petrokemije sami jer će sve to pasti na teret radnika i radnih mjesta.

Osobno mislim da je današnja situacija posljedica krive politike u zadnjih 10-tak godina.


Jesi li ti malo rasprodao ptkm, ha? Meni se cini da jesi

Moji postovi nisu poziv niti na kupnju niti na prodaju dionica, niti na bavljenje dionicama, niti su investicijski savjeti

New Report

Close