PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

može li mi neko objasniti famoznu sinergiju na ovoj dionici?
već 2 god slušam kako je ovo iznimno perspektivna i potcijenjena dionica, sad pak svira druga ploča od istih glazbenika koja kaže da ovo propada ako se ne proda???
[bye]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012

Krivo si shvatio, mi stalno govorimo da se ovo treba prodati kako bi imalo perspektivu, jer (kao što vidiš) sve dosadašnje uprave (a dok je god država većinski vlasnik tako će i biti) nisu uspjele u nakani da ova firma radi sa pozitivom.

A i ti si isto našao gdje češ vrijeme gubiti. Bolje da si otišao na seminar o razmnožavanju jednojajčanih algi, nego na BRA


može li mi neko objasniti famoznu sinergiju na ovoj dionici?
već 2 god slušam kako je ovo iznimno perspektivna i potcijenjena dionica, sad pak svira druga ploča od istih glazbenika koja kaže da ovo propada ako se ne proda???
[bye]

Prije dvije godine PTKM je bila na 159, danas je na 220, dakle rast je bio 35%. S druge strane, od tebe smo slušali priču kako KORF ne vrijedi više od 40 kuna, onomad kad je bila javna ponuda. A vidi ga danas, na 100 je. 😉

Prije 5 godina je PTKM bila na 220 i sad je 220.

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!


može li mi neko objasniti famoznu sinergiju na ovoj dionici?
već 2 god slušam kako je ovo iznimno perspektivna i potcijenjena dionica, sad pak svira druga ploča od istih glazbenika koja kaže da ovo propada ako se ne proda???
[bye]

Sve je tebi jasno samo se praviš lud. Naravno da firma koja radi jedno od najkvalitetnijih gnojiva na svijetu ima perspektivu. Ovakav pogon ne može se ispod mlrd. EUR-a napraviti, a ovo na burzi vrijedi manje od desetine vrijednosti. Ali sad je svima jasno da ovo u rukama hrvatskog čovjeka ne vrijedi apsolutno ništa jer ovakvih nepoštenih ljudi kakvi su u ovoj državi nema nadaleko. Prave stvari će se tek čuti o nekim ljudima. Najmanje 5 godina u Kutini imaju u ladicama planove za kogeneraciju i nisu se makli nigdje jer ih baš briga za državu i ljude koji žive u njoj. Doduše nisu jedini jer svi koji upravljaju državnom imovinom imaju sličan model upravljanja. Zato to bez privatizacije ima samo jedan put,a to je propast i svi radnici će završiti na ulici. I to jako brzo.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.



može li mi neko objasniti famoznu sinergiju na ovoj dionici?
već 2 god slušam kako je ovo iznimno perspektivna i potcijenjena dionica, sad pak svira druga ploča od istih glazbenika koja kaže da ovo propada ako se ne proda???
[bye]

Prije dvije godine PTKM je bila na 159, danas je na 220, dakle rast je bio 35%. S druge strane, od tebe smo slušali priču kako KORF ne vrijedi više od 40 kuna, onomad kad je bila javna ponuda. A vidi ga danas, na 100 je. 😉
[/quote]

i gdje je problem?
razlikujete li vi cijenu i vrijednost?

i molim istinu pišite, meni KORF vrijedi izmedju 10 i 15kn, ima to bloger spremljeno u favorite, to mu je biblija, voli se podsjetiti, ipak sam mu ja mentor što se tiče valuacija [thumbsup]

a cijena je takva kakva je zbog napucavanja, naravno…
poznato je da su mirovinski fondovi ovce za šišanje, nekad su i oni kupovali Ingru po 60kila kuna, od privatnih osoba, danas Kapitalni (državni MIO) fond kupuje Korf od privatne osobe po 100kn.

ništa novo pod kapom nebeskom [thumbsup]

BTW, ovo nije poziv na prodaju, kupnju ili bavljenje bilo kakvim vrijednosnicama, pa i gore spomenutim, jer ja nisam investicijski savjetnik, nemam bloomberg, ne radim u fondu, ne putujem ZETom i ne živim u predgrađu [thumbsup]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012

Kupovina plina iz inozemstva
Petrokemija d.d. koristi i nadalje zakonsku mogu2nost istovremene dobave plina od dva ili
više dobavlja.a te u kontinuitetu kupuje manje koli.ine prirodnog plina iz inozemstva.

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/Z5Z5reddz1nKWWjUrwOdUA==.pdf



http://www.vecernji.hr/biznis/prodaja-srpske-azotare-losa-je-nasu-petrokemiju-clanak-457565

Odgovorni ljudi u ovoj državi krajnji je trenutak da se probudite. Je li moguće da osim Nenada B. nema niti jedne osobe koja je imalo pri zdravom razumu. Rusi nadiru sa svih strana i ako se ovdje ne pokrene privatizacija biti će velikih problema. Definitivno ptkm ne može sama dalje iz niza razloga. Prvo je lopovski, destruktivni mentalit hrvatskog čovjeka,a drugo je da mi više nemamo ključne energente pod svojom kontrolom. Ne morate biti puno pametni da vidite da je situacija u INI kaotična i da će nam Mađari napraviti velikie probleme, a INA je jedini dobavljač ključnih sirovina trenutno. Strgali su DIOKI sa dobavom sirovine, a na dobrom putu su i da nas unakaze. Rusi mirno promatraju situaciju i ako se odluče investirati u Srbiju u gnojiva Kutina će postati hrpa željeza. Komunizam je završio i Rusi su postali veliki gospodari i moramo sa njima biti partneri. Ne možemo im konkurirati u nafti , plinu i gnojivim i krajnji je trenutak da po tom pitanju dogovorimo strateško partnerstvo. S druge strane oni nikako svojim morem ne mogu konkurirati našem i to treba iskoristiti na drugoj strani. Svatko treba raditi ono u čemu je dobar. Politika Klausa i ekipe je pogubna i oni su u ovom trenutku najveći neprijatelji radnika u Kutini. Shvatite da je surovi kapitalizam na djelu i tu više nema nazad. Alternativa je totalna propast hrvatske industrije. A onda slobodno organizirajte stožere za obranu i sjedite na autoput. Uskoro vam više nitko neće moći pomoći.
[/quote]

Ne određuje Uprava PTKM cijenu plina, a ne određuju je ni sindikati ni NO. Određuje ju tržište, odnosno "tržište".

Ovdje je najbitniji većinski vlasnik, a to je RH. Određeni pozitivni pomaci su učinjeni izmjenama u NO-u i promjenom predsjednika NO-a. Također, zanemaruje se da je promijenjen i revizor.

Uprava je prije dva mjeseca počela koristiti zakonsku mogućnost o alternativnom dobavljaču, što je također pozitivno.

Čačić je u 2u9 izjavio da je rješenje za PTKM ili ulazak mirovinaca ili strateškog partnera ili EBRD ili kombinacija. Čačić je danas mnogo upućeniji u probleme PTKM nego što je bio prije nekoliko mjeseci, a sasvim sigurno mnogo više od čitave bulumente svojih prethodnika poput Rumenog i ekipe. Uostalom, nema više ni Pankija da ograničava cijenu gnjojiva.

Zakon o energiji izgleda da ideu saborsku proceduru u listopadu, i to je dobra stvar.

Poslovanje je trenutno loše, i ostat će loše dok ne bude investicijskog ciklusa i tržišne cijene plina. To je rizik kojeg svakog dioničara PTKM.

http://www.poslovni.hr/vijesti/petrokemija-kupuje-manje-kolicine-plina-iz-inozemstva-217145.aspx

Bit će ovakvih nabava još i više jer…..MOL- Ina i Vlada se ne vole. Još jedno vrijeme morat će biti u "braku" a onda se zna kak to ide……
Linić je svojedobno najavio da država Hrvatska može osnovati i svoju Novu INA-u! A za PTKM će već nešto spremiti naročito sad kad je situacija naelektrizirana [pray]

marcello

Pošto PTKM ne može imati veće veće cijene plina od onih ugovorenih, ovo bi isto mogla biti dobra vijest:

http://www.poslovni.hr/vijesti/sve-i-da-zeli-vlada-ne-moze-vise-rasteretiti-poduzetnike-217151.aspx
Odbacio je optužbe da je Vlada jače porezno opteretila gospodarstvo podsjetivši kako je smanjen doprinos za zdravstvo za dva posto, usvojen je Zakon o reprezentativnosti koji je fleksibilizirao tržište rada, smanjen je dio parafiskalnih nameta, zadržana je cijena struje za gospodarstvo, a cijena plina je porasla zbog monopola Ine, no vjeruje da će do kraja godine i cijena plina pasti.

Vlada je očito krenula u rješavanje problema s Inom.

Bajatović: Nova ulaganja u Azotaru
Izvor: Tanjug
Beograd — Srbijagas je na pragu ozbiljnih pregovora sa nekoliko kompanija o investicijama od 80 miliona evra u pančevačku Azotaru.

(jascha400d/sxc)
U toku su pregovori i sa nekoliko drugih firmi o izgardnji luke i pretakališta Azotare u vrednosti 350 miliona evra, izjavio je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.

Investicijom u proširenje kapaciteta Azotare proizvodnja bi bila na 1,2 miliona tona, do čak dva miliona tona godišnje, naveo je Bajatović.

Pregovori, koji će se voditi u naredna dva do tri meseca, podrazumevaće ulaganje i u zaštitu životne sredine, rekao je Bajatović i dodao da bi u prvom kvartalu naredne godine Vladi Srbije trebalo da bude ponuđjena konačna verzija plana za Azotaru.

To podrazumeva da neće biti nikavog otpuštanja radnika, uz uvođenje potpuno nove tehnologije u proizvodnji, koja će zadovoljiti sve domaće potrebe.

Bajatović je najavio i izgradnju interne luke Azotare u Pančevu, i u naredne dve godine trebalo bi da bude investirano oko 350 miliona evra, što u pretakalište, a nešto u skladište tečnog naftnog gasa.

To bi bio "džoint venčer" projekat, gde bi Srbijagas obezbedio lokaciju za izgradnju, a partneri bi zajedno sa Srbijagasom uložili sredstva u izgradnju luke i pretakališta, objasnio je Bajatović


Bajatović: Nova ulaganja u Azotaru
Izvor: Tanjug
Beograd — Srbijagas je na pragu ozbiljnih pregovora sa nekoliko kompanija o investicijama od 80 miliona evra u pančevačku Azotaru.

Stvarno super,
Naši političari su čekali 10-tak godina , puno su nam puta Rusi davali ruku i priliku za suradnju a počevši od našeg bivšeg Premijera nije bilo sluha.
Ako se srbijanska Azotara podigne na 1,2 milijuna tona kapaciteta a naša Petrokemija već ima značajan pad potrošnje gnojiva u RH a prošla godina je najlošija u zadnjih 10 g za RH potrošnju što više reći.

Kutinska Petrokemija je napravljena na idealnoj poziciji da opskrbljuje bivšu YU, da je bila napravljena za izvoz (osim bivše YU) smještena bi bila u blizini neke veće luke.
Transportni troškovi značajno opterećuju finalnu cijenu i dok su vozarine (za brodove) na povjesno niskim razinma ovo se nakako i pokriva, a ukokliko dođe do porasta cijene vozarina + manipulativni troškovi luka i sl. mislim da neće biti tako dobra situacija za našu Petrokemiju.

Petrokemija je trebala postati lider u bivšoj Yu i šire a ne ovako će dobiti konkurenta i sve malo po malo ide naopako.
Baš me zanima tko bi sada uložio novce da se dignu kapaciteti na 2 mil tona, kad će recimo ove godine ukupna proizvodnja biti možda najniža u zadnih nekoliko godina i što bi isti taj želio učiniti sa radnicima kad uđe u firmu i sl.
Mislim da bi država uz pomoć mirovinskih fondova trebala prvo sanirati dugove petrokemije , a poslje bi vidjeli da li postoji interes ili bi sami išli u modernizaciju i eventulano podizanje kapaciteta u cilju zaštite svakog radnog mjesta jer malo po malo sve ostalo je nekako “sanjarenje”

Usput Azotara u Srbiji neće biti u EU i neće biti potrebno istu prilagoditi tako zahtjevnim EU normativima u pogledu ekologije i sl u narednih 10-tak godina., a u tom periodu Kutinski div će sve više i više morati ulagoati u ekologiju i sl.

Bože dragi u ovoj Državi kao da su svi zbunjeni i samo nas prestižu događaji a izjava našeg potpredsjednika Čačića o sjajnoj privatizacijskoj priči samo je otežala rad uprave i sl.

Sve što navodim predstavlja moje mišljenje i nije nagovor na kupnju ili prodaju ptkm-r-a nit ibilo koje druge dionice na zse i šire.
Imam interes da cijene dionice ptkm-r-a dobiju na vrijednosti i narstau.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

New Report

Close