PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Gotovo da bi se utoliko moglo govoriti o namjernom upropaštavanju tvrtke radi jačanja pritiska na radništvo, koji bi urodio privatizacijom, slaže se i neovisni ekonomski analitičar Guste Santini. "Neprirodno je da vođenje prepuštaju manjinskom suvlasniku, bez ikakvog drugog, jasnog i valjanog razloga. Petrokemiju treba očuvati pod većinskim državnim vlasništvom, to sam već govorio. Ali naša vlast se samoproglasila meritornom za rješavanje krize, zapostavljajući sve resurse društvenog sustava, pri čemu je Kutina tek jedan obrazac tragične prakse", kaže Santini.

Kao što sam bio i pisao , Klaus je "potjeran" tek kad se dirnuo u banke i kad je dao poruku da Hrvatska nije država u kojoj se može stvarati višak vrijednosti preko leđa radnika i Države i odmah je došla kazna.

Sve u svemu odlaskom Klausa bliže smo privatizaciji po svaku cijenu nego privatizaciji po fer cijeni.
moj tekst predstavlja moje mišljenje i isti nije naogovor na kupnju ili prodaju dionica ptkm-r-a za koje imam interes da im cijena raste

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Kao što sam bio i pisao , Klaus je "potjeran" tek kad se dirnuo u banke i kad je dao poruku da Hrvatska nije država u kojoj se može stvarati višak vrijednosti preko leđa radnika i Države i odmah je došla kazna.

U kakve banke se dirnuo Klaus pa je potjeran?

Dapače, može se slobodno reći da je "kumovao" s nekima, naročito s PBZ. Svih ovih godina u kojima je bio na čelu NO, Petrokemija nije nimalo uspjela poboljšati ročnu strukturu svojih dugovanja.

Dugoročne obveze su izrazito niske, a kratkoročne obveze vrlo visoke. U firmi se stalno javlja problem manjka obrtnih sredstava, kojeg zatim rješavaju izdavanjem kratkoročnih komercijalnih zapisa (i to nekoliko puta u toku godine, po vrlo povoljnim kamatnim stopama koje znaju dosezati i do 10%). Gle čuda, dealer izdanja je uvijek PBZ.

Dignut povoljan dugoročni kredit kod HBOR-a, na koji PTKM ima pravo kao izvoznik, se nije nikako mogao realizirati u zadnjih par godina?

Stvarno se jako dirao u banke i izbacivao im profit iz džepa.


Sve u svemu odlaskom Klausa bliže smo privatizaciji po svaku cijenu nego privatizaciji po fer cijeni.

Ne slažem se jer kad nešto želiš obezvrijediti, što se pokazalo za vrijeme Sanadera, staviš nekog nestručnog. S te strane, vjerojatno bi za tu opciju bilo mnogo bolje da se ostavi Klausa pa da se na neki način predribla. Ne mislim ni da je Klaus glup, ni da je potkupljiv, naprotiv. Ali jednostavno nije dovoljno stručan.

Zato mislim da je Kralj mnogo bolji izbor.

23.srpnja $450 USD/HRK 6,19 2785,5
30.srpnja $470 USD&HRK 6,12 2876,4
http://www.fertilizerworks.com/fertreport/pdf/2012/Profercy-120730.pdf

i uz takve cijene ptkm zabilježi gubitak……..i tako zadnjih 50 godina……. [bye]



Kao što sam bio i pisao , Klaus je "potjeran" tek kad se dirnuo u banke i kad je dao poruku da Hrvatska nije država u kojoj se može stvarati višak vrijednosti preko leđa radnika i Države i odmah je došla kazna.

U kakve banke se dirnuo Klaus pa je potjeran?

Dapače, može se slobodno reći da je "kumovao" s nekima, naročito s PBZ. Svih ovih godina u kojima je bio na čelu NO, Petrokemija nije nimalo uspjela poboljšati ročnu strukturu svojih dugovanja.

Dugoročne obveze su izrazito niske, a kratkoročne obveze vrlo visoke. U firmi se stalno javlja problem manjka obrtnih sredstava, kojeg zatim rješavaju izdavanjem kratkoročnih komercijalnih zapisa (i to nekoliko puta u toku godine, po vrlo povoljnim kamatnim stopama koje znaju dosezati i do 10%). Gle čuda, dealer izdanja je uvijek PBZ.

Dignut povoljan dugoročni kredit kod HBOR-a, na koji PTKM ima pravo kao izvoznik, se nije nikako mogao realizirati u zadnjih par godina?

Stvarno se jako dirao u banke i izbacivao im profit iz džepa.
[/quote]

Kolega sve imate na netu !!! , gosp. Klaus se dirnuo u krupni kapital , banke i ostale te jasno dao do znanja da u Hrvatskoj više nije moguće stvarati bogatstvo na teret radnika i Države i po mom mišljenju zato je kažnjen

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.



Sve u svemu odlaskom Klausa bliže smo privatizaciji po svaku cijenu nego privatizaciji po fer cijeni.

Ne slažem se jer kad nešto želiš obezvrijediti, što se pokazalo za vrijeme Sanadera, staviš nekog nestručnog. S te strane, vjerojatno bi za tu opciju bilo mnogo bolje da se ostavi Klausa pa da se na neki način predribla. Ne mislim ni da je Klaus glup, ni da je potkupljiv, naprotiv. Ali jednostavno nije dovoljno stručan.

Zato mislim da je Kralj mnogo bolji izbor.

[/quote]

Generalno mislim da bi gosp. Nenad Bakić kao jedan od najvećih dioničara koji je jasno i glasno izjavio koliko Petrokemija vrijedi bio najbolji izbor, također vjerujem da bi pod njegovim vodstvom tvornica procvjetala a narod Kutine bi ga zapamtio kao gospodarstvenog genija, ali bankar na čelu NO po meni nije dobar izbor , a koliko je "zanimljiv izbor " govori i komentar gospodina Snatinia za DW.

inače
http://www.rifin.com/osobne-financije/1132-doc-dr-sc-guste-santini

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

2.8. HRT Dnevnik: Zoran Milanović, citiram:
(01:22)”..zadatak ove Vlade je da svu državnu imovinu stavi u optimalnu ekonomsku funkciju, da na njima zarađuje novac, a ne da gubi“;.
(06:22): “Vlada će poduzeti sve kako bi zemljište za izgradnju LNG terminala na Omišlju, koje je pod hipotekom, stavila pod kontrolu hrvatske države”
http://www.hrt.hr/index.php?id=enz&tx_ttnews%5Bcat%5D=119&cHash=d7f45f87cb

Sutrašnji Večernjak, str 4-5.

Vlakić?

Pšenica u Izrael, novac na računu za dva dana

Poljoprivrednik Petar Pranjić iz baranjskog Novog Čeminca je odahnuo. Ove godine cijenu pšenice više ne mora tražiti na uličnim prosvjedima jer je dogovor još prošle godine pao za stolom. Potpisao ga je sa švicarskom tvrtkom Ameropa, koja je otvorila ured i u Hrvatskoj.

Ti Švicarci zapošljavaju gotovo pet tisuća ljudi i posluju na pet kontinenata u 31 državi, a godišnje prodaju oko sedam milijuna tona žitarica te deset milijuna tona umjetnog gnojiva. Preko njih Petar Pranjić je iz svojega dvorišta i njive put Bliskog istoka, odnosno Izraela otpremio već oko dvije tisuće tona pšenice i ječma. Do jeseni bi na put iz Baranje trebali krenuti i suncokret, kukuruz, uljana repica i soja.

http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CFQQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.ameropa.ch%2Fworldwide%2Fcroatia.html&ei=bdYgULfVNIXGswaVmIHQBw&usg=AFQjCNFbPA9rAMbNkph-iNncTLM30J2fBw

…. vratite se malo u povijest pa ćete vidjeti tko je i što je pisao glede ove tvrtke. Dali je tu samo da trguje sa poljoprivrednim proizvodima ili još zbog nečega ostaje da nagađamo i vidimio. U svakom slučaju dobro za naše poljoprivrednike koji hoće raditi i biti plaćeni po svjetskim – tržišnim cijenama. Možda je ovo pokazatelj kako bi se poslovalo da su vlasnici i tvornice umjetnih gnojiva iz kutine. Sve bi se moralo znati, a ne da znaju samo Mesarić, Klaus, ježić i kompanija. Ovo je jedan od načina da više nema pokro (no) vaca, traktora, barikada, čobankovića da kaže da je nešto morao…. [proud] [wink] [shocked] [thumbsup]

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Uskoro slijedi prodaja Croatia osiguranja, HPB-a i Petrokemije. Vjerojatno i davanje u koncesiju autocesta, a kasnije možda i monetizacija dijelova HEP-a. Ostaje zemlja, infrastruktura, šume, vode i rudna bogatstva. Hoće li i ta imovina uskoro na bubanj zbog nužde ‘restrukturiranja’?
http://www.vecernji.hr/vijesti/sto-je-ostalo-monetizacija-ceka-hep-prirodne-resurse-clanak-439429

Jedan od budućih dobavljača plina za Petrokemiju, E.ON povečao dobit zahvaljujući dugoročnom ugovoru o dobavi plina sa Gazpromom………

http://www.seebiz.eu/eon-dobit-skocila-zahvaljujuci-ugovoru-s-gazpromom/ar-42058/
[smiley]

Tko zna i hoće….može!

marcello

I sad će prepustiti tu dobit Petrokemiji.Sto posto.Mili bože koji argument.
A formula za izračun osnovne sirovine?
A nove više cijene nafte i plina?
A rat u Siriji i Iranu?
A suša?
Kako će to utjecati na poslovanje i rezultate?

A o privatizaciji se priča već 20 godina.I na ovom forumu otkad je osnovan.I još ništa.

A i ovo o stavljanju državne imovine u funkciju je isto biser nad biserima.Evo kako to izgleda u praksi:
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/208651/Slom-drzavnih-tvrtki-Dug-4-mlrd-kuna-gubitak-600-mil-kuna.html

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!

New Report

Close