PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Je l’ istina da onaj mali dioničar s 4% dionica Petrokemije zivka okolo fondove i nudi im svoj paket na otkup? [wink]…izgleda da su svi najzad shvatili da rusi na balkanu troše lovu na fine vile, na hotele, zgodne žene, građevinsko zemljište…istina, kupe oni i po koju firmu ako im se ponudi za 1 DINAR ili za 1 KUNU ili za 1 KONVERTIBILNU MARKU ili za 1 DENAR ili u Crnoj Gori za 1 EURO [wink]
__________________

Objavljeno 08.01.2012. u 09:34
Rusi kupili pola Crne Gore, vlasnici su čitavih sela
Više od 40 posto nekretnina u Crnoj Gori pripada Rusima – objavila je ruska “Novaya Gazeta”, koja je u suradnji s Centrom za istraživanje korupcije i organiziranog kriminala – međunarodnom organizacijom što okuplja novinare istraživače iz istočne Europe – krenula u “potragu” za posjedima moćnika bliskih ruskim vlastima, u primorskim zemljama.

Po istraživanju koje se oslanja na crnogorske zemljišne i katastarske knjige, nezavisne moskovske novine Crnu Goru, omiljenu destinaciju oligarha iz nekadašnje kolijevke socijalizma, ali i nižepozicioniranih dužnosnika te “običnih” građana – etiketiraju kao “rusko VIP odmaralište“, što ne čudi poznavatelje prilika na Crnogorskom primorju, kao i njegove stanovnike…..

http://slobodnadalmacija.hr/Mozaik/tabid/80/articleType/ArticleView/articleId/160502/Default.aspx

[b]Jednog dana krenuli smo mi putem kojim nisu mogli svi. Bili smo sigurni u svoj hepiend. U svoj dixie band[/b].

@Twixer

Dobro jutro i sretan Uskrs! 😉 Sada ću biti kratak. Želim samo reći da mi se čini da ja i ti neprestano govorimo poprilično iste stvari, a tebi se nekim čudom uvijek učini da govorimo različite – mora da se nešto gubi u prijevodu 😀

Ovo što ja govorim bi značilo da je dovoljan i neki minimalan (možda ne baš samo jedan, ali ne puno više) broj LNG terminala, da je to sasvim ok za 5, 10 ili više godina (ja govorim ti o "dugoročno", opet mi se čini da zanemariš gdje koju važnu riječ pa onda sve drugačije čitaš), i ono što ja govorim više implicira da će to značiti rast cijena plina u US nego pad van US. No to i tako nisu velike razlike, jer taj proces izvoza plina preko LNG terminama je jako skup, ne mora cijena u US naročito porasti da dođe do te "ravnoteže", da možemo reći da funkcionira globalno tržište. I sasvim je podrazumijevano da će izvoziti u Japan, pa tamo je cijena najviša, naravno da će tamo! 😀

Osobno sam uvijek za to da se plin troši u USA, ali to ne odlučujem ja niti dopuštam bilo kome drugome, to mora odlučiti tržište. A za funkcioniranje tržišta, to slikovito vidite i na našoj ZSE, potrebna je neka "minimalna likvidnost"! Par LNG terminala, ono 2-3, a to će valjda biti za nekih 10-ak godina, su vjerojatno "dovoljna likvidnost" 😉

Sasvim je jasno da zbog toga neće bitno padati cijene niti u Japanu a pogotovo ne dalje od toga, jedino će malo rasti u USA a to nije tako loše za njih 😉

Vlada na pravom putu, opcije:

– dobit ostaje u Hr i reinvestira se
– po potrebi Vlada regulira cijene goriva i plina,
– Vlada reinvestira dobit Ina-e i……ubire sve poreze od plina i goriva kao do sada (buđet treba puniti),
– selektivno određuje cijene energenata po ekonomskim zakonima i specifičnim potrebama potrošaća….
– kombinacija gornjeg.

http://www.poslovni.hr/vijesti/inina-dobit-mora-ostati-u-hrvatskoj-vlada-trazi-izmjenu-ugovora-201326.aspx

marcello

Nitko, tko na gnojari primjenjuje forenzičke metode iz 19.st. neće na njoj zaraditi ni lipe, pa ni gospodin Poirot. [wink]

doktore mogu ti samo poželiti jednu stvar. dabogda kupio petricu po ovim cijenama i da se zablokira trgovina pa da je možeš prodati tek na 1xxx kn. [cool]
puno pozdrava svima


Dobro jutro i sretan Uskrs! 😉 Sada ću biti kratak. Želim samo reći da mi se čini da ja i ti neprestano govorimo poprilično iste stvari, a tebi se nekim čudom uvijek učini da govorimo različite – mora da se nešto gubi u prijevodu 😀

Ipak mislim da mi vidimo stvari vrlo razlicito. Ti tvrdis da ce netko kupiti PTKM i onda raditi expanziju proizvodnje. Ja tvrdim da je to u ovom trenutku jako malo vjerojatno. PTKM mora potrositi barem $300 dollara da proizvede tonu gnojiva. Yara koja je izuzetno efikasna nemoze ispod $250 (sa europskim plinom). PTKM su zavrsili 4Q u kojem je prosjecna cijena UREA-e bila dobro iznad $400 dollara sa gubitkim.

S druge strane proizvodjaci u Sjevernoj Americi imaju trosak od samo $100 dollara da proizvedu tonu istog tog gnojiva.

Ulagati u povecanje proizvodnje bilo bi jako rizcno jer ako cijene prorodnog plina ne skoce znacajno u N. Americi onda ce te konkurencija iz NA jednostavno pokopati. US ce uskoro iz velikog uvoznika postati veliki izvoznik gnojiva.

Ono sto bi PTKM trebala raditi je diverzivicirati se u retail i tako biti manje ovisna o spreadu cijena NG-a izmedju Europe i Sjeverne Amerike. Trebalo bi investirati u maloprodajnu mrezu, sustav distribucije i te stvari. Prodavati gnojivo, ali i sve drugo sto ide uz gnojivo: sjeme, pesticide, strojeve,..Po meni to im je jedina sansa da opstanu ako ovako veliki spread u cijeni NG-a ostane dulje vremena. Moraju naci neki nacin da se diverzificiraju i umanje rizike koji su u ovom trenutku znacajni.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan



Dobro jutro i sretan Uskrs! 😉 Sada ću biti kratak. Želim samo reći da mi se čini da ja i ti neprestano govorimo poprilično iste stvari, a tebi se nekim čudom uvijek učini da govorimo različite – mora da se nešto gubi u prijevodu 😀

Ipak mislim da mi vidimo stvari vrlo razlicito. Ti tvrdis da ce netko kupiti PTKM i onda raditi expanziju proizvodnje. Ja tvrdim da je to u ovom trenutku jako malo vjerojatno. PTKM mora potrositi barem $300 dollara da proizvede tonu gnojiva. Yara koja je izuzetno efikasna nemoze ispod $250 (sa europskim plinom). PTKM su zavrsili 4Q u kojem je prosjecna cijena UREA-e bila dobro iznad $400 dollara sa gubitkim.

S druge strane proizvodjaci u Sjevernoj Americi imaju trosak od samo $100 dollara da proizvedu tonu istog tog gnojiva. [/quote]

A jel to gnjojivo u Americi jeftinije nego u Europi? Ako jest, zašto ga ne prodaju u Europu, a ako nije, zašto bi plaćali prijevoz do Europe? Amerika je uvoznik plina, a očekuje se da tek 2015. postati izvoznik. A i kad postane, koliko će ga izvoziti? Koliko će izvoziti gnojiva, dovoljno da se zatvore EU tvornice? Ne razumijem zašto onda Rusi kupuju tvornicu usred nekakve Blegije, ili zašto se uopće kupuju tvornice u Rumunjskoj, zašto bilo gdje u Europi uopće povećavaju proizvodne kapacitete?

Zašto se sve te tvornice jednostavno ne pozatvaraju?

Jel mi možete to objasniti? Sretan Uskrs.

Kolega Twixer opet ignorira princip tržišta. Pa na određuje vam cijenu nečega (pa tako čak niti umjetnog gnojiva, na razvijenom tržištu kao što je njihovo, kod nas u nekoj mjeri nažalost čak i da) cijena proizvodnje tog nečega. Koga briga koliko nekoga nešto košta proizvesti?! To ne zanima nikog osim onoga koga se to tiče pa koji zbog toga profitira ili gubi.

Cijene gnojiva u USA ne određuje trošak proizvodnje nego potražnja za tim gnojivom te trenutne mogućnosti postojećih proizvođača za zadovoljenje te potražnje a sve u okviru globalnog tržišta (gdje postoji, untaoč skupoći transporta nekakva i prekomorska trgovina, pa čak i naša Petrokemija je nešo malo izvozila u USA) tj. i cijene u drugim državama + trošak transporta uvjetuju cijenu u USA.

Zbog toga su cijene u USA također prilično visoke. A to je li plin skup ili jeftin je samo briga proizvođača, koji će zbog toga imati manju ili veću dobit, dobit ili gubitak ovisno je li plin jeftin i koliko ili skup i koliko.

Njihovi proizvođači imaju tu sreću da je plin jeftin i zato nemaju npr. gubitak, nemaju čak niti neku "povijesno prosječnu" dobit, čak je toliko jeftin da nemaju niti "veliku dobit" pa niti "jako veliku dobit" pa niti "nenormalno veliku dobit" nego imaju: dobit van svake pameti! I to je super! Blago njima! I to je samo i isključivo samo njihova briga, isto kao što bi bila njihova i samo njihova briga bila i da osim toga imaju možda nekakav gubitak, da su drugačiji uvjeti na tržištu sirovina a u ovom odnosu cijena krajnjeg proizvoda obzirom na njegovu potražnju i mogućnosti snabdijevanja američkog tržišta iz svih raspoloživih izvora.

Pa neki dan sam vam i ja postao ovdje neke njihove firmice, koje imaju neto profitne marže (pazite: neto!!) negdje između 40 % i 60 %. To je zahvaljujući jeftinom plinu. Kada plin prestane biti jeftin i njihove marže bi se mogle smanjiti.

Bilo čiji dobitak ili gubitak je samo njegova briga. Možeš imati profitne marže i 90 % ako treba, ili -90 % (i brzo bankrotirati), to zaista nikoga ne drugo ne briga. Ako imamo slobodno tržište, svatko neka se brine za sebe, svatko je odgovoran za svoje dobitke ili gubitke. Dobitke volimo, čim veći to bolje! Bravo za američke proizvođače gnojiva, drago nam je i zbog sreće koju imaju obzirom na cijene sirovina, i čestitamo im na njihovih 60 % neto profitne marže, neka bude i 80 %!! Ali to je samo njihov "problem", nas to ipak ne zanima, ako nismo njihovi dioničari.

Dugoročno kao što sam rekao ja očekujem rast cijena plina u USA i to smatram jako dobrim za američko gospodarstvo, mada nažalost naši prijatelji iz biznisa umjetnih gnojiva tada neće imati profitne marže baš 80 % neto, pa niti ovih 60 % kao danas, možda niti 50 %, možda će imati i neke "normalne" od 10-20 % (naravno, nitko nema pravo neke marže nazivati normalnima, to ne postoji, nema normalne, normalna je čim veća to bolja), to je njihova stvar.

Ali ne zanemarujte tako nepresatno i neprestano na ovoj i drugim temama pojam slobodnog tržišta. Vi biste svi nekako ljudima propisivali po koliko što moraju prodavati, kolike su marže "primjerene", nema toga, svatko radi onako kako mu je najpametnije. Nekome je pametno proizvoditi umjetno gnojivo, nekome graditi LNG terminal (što će malo prijeko gledati ovi koji proizvode umjetno gnojivo tamo itd.) ali to vam je tako, svatko radi sebi u korist, svatko nastoji stvoriti što više – i tako svijet napreduje!

I mi ovdje želimo za Petrokemiju "što više". A to je meni jasno kako se postiže. Ne znam kako to nekima nije jasno. Ja navijam za Yaru! Želim najbolje Yari i nama, nama i Yari, to je isto! 😉


Kolega Twixer opet ignorira princip tržišta. Pa na određuje vam cijenu nečega (pa tako čak niti umjetnog gnojiva, na razvijenom tržištu kao što je njihovo, kod nas u nekoj mjeri nažalost čak i da) cijena proizvodnje tog nečega. Koga briga koliko nekoga nešto košta proizvesti?! To ne zanima nikog osim onoga koga se to tiče pa koji zbog toga profitira ili gubi.

Cijene gnojiva u USA ne određuje trošak proizvodnje nego potražnja za tim gnojivom te trenutne mogućnosti postojećih proizvođača za zadovoljenje te potražnje a sve u okviru globalnog tržišta (gdje postoji, untaoč skupoći transporta nekakva i prekomorska trgovina, pa čak i naša Petrokemija je nešo malo izvozila u USA) tj. i cijene u drugim državama + trošak transporta uvjetuju cijenu u USA.

Zbog toga su cijene u USA također prilično visoke. A to je li plin skup ili jeftin je samo briga proizvođača, koji će zbog toga imati manju ili veću dobit, dobit ili gubitak ovisno je li plin jeftin i koliko ili skup i koliko.

Njihovi proizvođači imaju tu sreću da je plin jeftin i zato nemaju npr. gubitak, nemaju čak niti neku "povijesno prosječnu" dobit, čak je toliko jeftin da nemaju niti "veliku dobit" pa niti "jako veliku dobit" pa niti "nenormalno veliku dobit" nego imaju: dobit van svake pameti! I to je super! Blago njima! I to je samo i isključivo samo njihova briga, isto kao što bi bila njihova i samo njihova briga bila i da osim toga imaju možda nekakav gubitak, da su drugačiji uvjeti na tržištu sirovina a u ovom odnosu cijena krajnjeg proizvoda obzirom na njegovu potražnju i mogućnosti snabdijevanja američkog tržišta iz svih raspoloživih izvora.

Pa neki dan sam vam i ja postao ovdje neke njihove firmice, koje imaju neto profitne marže (pazite: neto!!) negdje između 40 % i 60 %. To je zahvaljujući jeftinom plinu. Kada plin prestane biti jeftin i njihove marže bi se mogle smanjiti.

Bilo čiji dobitak ili gubitak je samo njegova briga. Možeš imati profitne marže i 90 % ako treba, ili -90 % (i brzo bankrotirati), to zaista nikoga ne drugo ne briga. Ako imamo slobodno tržište, svatko neka se brine za sebe, svatko je odgovoran za svoje dobitke ili gubitke. Dobitke volimo, čim veći to bolje! Bravo za američke proizvođače gnojiva, drago nam je i zbog sreće koju imaju obzirom na cijene sirovina, i čestitamo im na njihovih 60 % neto profitne marže, neka bude i 80 %!! Ali to je samo njihov "problem", nas to ipak ne zanima, ako nismo njihovi dioničari.

Dugoročno kao što sam rekao ja očekujem rast cijena plina u USA i to smatram jako dobrim za američko gospodarstvo, mada nažalost naši prijatelji iz biznisa umjetnih gnojiva tada neće imati profitne marže baš 80 % neto, pa niti ovih 60 % kao danas, možda niti 50 %, možda će imati i neke "normalne" od 10-20 % (naravno, nitko nema pravo neke marže nazivati normalnima, to ne postoji, nema normalne, normalna je čim veća to bolja), to je njihova stvar.

Ali ne zanemarujte tako nepresatno i neprestano na ovoj i drugim temama pojam slobodnog tržišta. Vi biste svi nekako ljudima propisivali po koliko što moraju prodavati, kolike su marže "primjerene", nema toga, svatko radi onako kako mu je najpametnije. Nekome je pametno proizvoditi umjetno gnojivo, nekome graditi LNG terminal (što će malo prijeko gledati ovi koji proizvode umjetno gnojivo tamo itd.) ali to vam je tako, svatko radi sebi u korist, svatko nastoji stvoriti što više – i tako svijet napreduje!

I mi ovdje želimo za Petrokemiju "što više". A to je meni jasno kako se postiže. Ne znam kako to nekima nije jasno. Ja navijam za Yaru! Želim najbolje Yari i nama, nama i Yari, to je isto! 😉

Jedno su želje, a jedno je stavrnost, dionica je odradila sto posto a ništa se nezna, teško će uzbrdo jer došla na cijenu iz ljeta 2007 godine (oko pesto posto od 2009 godine),tko vjeruje u još veću cijenu ima pravo n

Dugoročno kao što sam rekao ja očekujem rast cijena plina u USA i to smatram jako dobrim za američko gospodarstvo, mada nažalost naši prijatelji iz biznisa umjetnih gnojiva tada neće imati profitne marže baš 80 % neto, pa niti ovih 60 % kao danas, možda niti 50 %, možda će imati i neke "normalne" od 10-20 % (naravno, nitko nema pravo neke marže nazivati normalnima, to ne postoji, nema normalne, normalna je čim veća to bolja), to je njihova stvar.

Ovo je toliko neozbiljno da pukneš od smijeha – trend ide prema tridesetim godinema prošlog stoljeća kada je cijena bila oko 10 centi za 1000 ft3.
Možda očekuješ reindustrijalizaciju USA pa bi se time povećala potražnja.
I niska cijena odgovara i američkoj industriji i kućanstvima.
Jedina mogućnost je da USA počme izvoziti LNG a to je nemoguće prije 2016.
No sama činjenica da USA ima i previše plina stvorilo je viškove na svjetskom tržištu pa je došlo do razdvajanja veze između cijene plina i nafte – gospodarstva koja su plinska stoga trenutno imaju benefite od te činjenice.

Također na primjeru USA vidi se kako funkcionira TRŽIŠTE.

Kako Hrvatska NEMA niti jedan izvozni plinovod domaći plin bi po toj logici stvari trebao biti bliže cijenama u USA nego u Europi.

Npr da E.ON uđe u HR s cca 1 milijardu m3 plina po 1,5 kuna za m3 automatski bi se na strani ponude pojavilo viška 1 milijarda m3 – koliko bi taj višak vrijedio u situaciji kada ga nemaš kamo izvesti?

Sve u privatizaciju!
I Ina i Plinacro i HEP i željeznica i autoput i aerodrom i naftovod i komunalci i kutinska Petrokemija… ima toga još…
Zašto?
Zato jer kao zaposlenik u privatnom sektoru moram financirati državu, a naša država se pokazala i dokazala kao nesposoban upravljač "naših" kompanija.
Ako ja kao zaposlenik privatne tvrtke ostanem bez posla hoću li ili mogu li već sada, jer mi se postojeći uvjeti kod privatnika ne sviđaju previše, doći do bilo koje "naše" tvrtke i zaposliti se u njoj obzirom da je to i "moja" kompanija?

Samo… nema nazad pod skute države ako privatizacija ne uspije kao kod nekih…

p.s. nemam problema s radom ni kao NKV radnik ako je u pitanju posao u "našoj" kompaniji.

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

E sava, sava, pa zar i ti?! 😀 Mislio sam da si ti od onih "stratega" (što god mi neki mislili o njima…), ali sad ću pomisliti da si jedna od onih "trejdera/špekulanata", obzirom da tvoja zanimljiva rečenica zvuči kao da i tu čak 2016. godinu smatraš nekakvom "dalekom budućnošću" ili što?! :rotfl:

Kakva crna 2016., a 2026., a ono poslije toga…, koliko će ih onda biti, hoće li ih biti 2-3? 😉 A obzirom na njihove mogućnosti stvaranja viškova (koji ipak nisu pretjerani), sasvim je dovoljno imati i 2-3 omanja terminala, i nekakav plinovod prema Meksiku (i dalje na jug) te Kanadi i to je dosta za iako relativnom volumenima skroman sasvim lijepo diverzificirani izvoz. A što, ti kao strateg misliš da Amerikanci ne bi trebali izvoziti svoj višak, nego smanjiti proizvodnju kako ne bi imali niti taj neki neveliki višak??

Ja sam čvrsto uvjeren da Amerikanci moraju povećati svoju proizvodnju do maksimalnih fizičkih mogućnosti i tako ako ostvare neki višak taj višak izvoziti kao i druge izvoznice plina bez obzira koliko te druge izvoznice imale možda veće rezverve itd. (ne obazirući se na to koliko će tim tempom brzo opadati rezerve, naime ja mislim da će preostalo prirodno bogatstvo pod zemljom postati puno manje vrijedno, u relativnom smislu, razvojem novih izvora energije, tako da je neproizvodnja i ne-izvoz viškova kroz narednih 10-20 godina veliki oporutni gubitak dugoročno, tj. ja zaista mislim, koliko god špekulantski zvučalo, da će cijene plina još neko vrijeme biti "visoke", prije nego relativno pojeftine, u jednoj daljoj budućnosti koja nema veza sa ovim trenutnim stanjem odnosa nego ima veze sa novim izvorima energije).

Kako i sam kažeš da Amerikanci toga ne mogu potrošiti previše (ja sam tu vjerojatno i skeptičniji od tebe, jer ja vjerojatno za razliku od tebe, mislim da će npr. proizvodnja električne struje, koja će se još drastično povećati, prijeći gotovo u potpunosti na ugljen) pa ako će proizvoditi još više i sve više… kamo sa viškom?! Moraju izvoziti. Pa sad cijene na globalnom tržištu koliko god pale ili ne pale (oni se moraju potruditi biti toliko efikasni da budu među onima koji će moći to raditi profitabilno, a neki zaostalijih tehnologija neka se povuku ako ne mogu konkurirati) to je druga stvar, ali ne vjerujem baš da će cijene globalno pasti na cijene američkog plina, nego da će se zbog skupoće izvoza van Amerika više to odraziti na rast cijena u Amerikama nego li na pad u svijetu, jer u svijetu rastu novi izvori potražnje kao što su Kina, pa kasnije Indija itd.

Netko će morati i te nove mnogoljudne u budućnosti relativno razvijene zemlje snabdijevati sa plinom, potražnja će biti tu obziljna, pa ne vjerujem da Amerikanci tu nešto mogu cjenovno jako pokvariti, ali ponavljam čak i da pokvare: to teško može biti nešto veliko, puno veća je šansa za rast cijena u Amerikama tim posljedicima nego neki bitni pad u svijetu.

Mislim kako pobogu Amerika koja niti danas ništa naročito ne uvozi može prestankom svog malog uvoza i nekim relativno malim izvozom tako jako pokvariti tu "ravnotežu" kada imamo Kinu i kasnije Indiju koje će doći na stupanj razvoja i potrošnje svega pa i plina na razine kakve se svi uopće pribojavaju i pomisliti?! Kako Američki plin može sunovratiti cijene plina globalno?! Tko to može objasniti?! Meni ste jako neuvjerljivi koji takvo što "predviđate".

Za mene je ono najbolje od svega da Amerikanci što više svog plina pretvore u umjetno gnojivo, pa to gnojivo u kukuruz, pa taj kukuruz u brendirane proizvode Kraft Foods-a pa koje izvesti u maloprodaju Europe, Japana, Rusije, Južne Amerike, Kine…, kasnije i Indije, za 50-ak godina i Afrike itd. Ali Amerikanci zaista ne mogu baš beskrajno povećavati svoju proizvodnju kukurza na tim ograničenim površinama, ne mogu povećavati svoju potrošnju kao energenta, moraju izvoziti, ali neće moćit to baš pretjerano! 😉

New Report

Close