PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sve te analize i proračune okačite mačku o rep – jedino sto bi vas trebalo zanimati da li će biti (uopće) privatizacije ili neće.

Ostalo je manje bitno iliti nebitno.




Ponavljam – proizvodne cijene hrvatskog plina se mogu naći u godišnjim izvješćima EDINA-e i INAGIP-a za offshore polja u Jadranu i iznose cca 0,15 kuna po m3.

Cijena ruskog plina po ruskoj formuli vezana je na cijenu nafte a rusima je svaki izvezeni barel nafte oporezovan s 60% i to je prihod državnog proračuna..
Da iz ruske formule isključimo export duty domaći plin bi pojeftinio oko 60% a s troškovima transporta i čitavih 70%.

Moze biti samo 0.15 dollara po m3

[/quote]
Prema godišnjem izvješću INAGP-a za 2010 ukupni troškovi su bili 320 milijuna kuna a proizvedeno je 1,8 milijardi m3 plina što je oko 0,18 lipa po m3!
Izvješće uz besplatnu registraciju imaš na www. fina.hr
[/quote]

Neda mi se gladati i registrirati.

Meni to daje da je trosak proizvodnje MMbtu = $0.89. Encana koja sve proizvodi on-shore ima trosak od $3.30-3.50.

Mislim ako je cijena proizvodnje $0.89, kako onda prodajna cijena na europskom trzistu moze biti preko $12 ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Sve te analize i proračune okačite mačku o rep – jedino sto bi vas trebalo zanimati da li će biti (uopće) privatizacije ili neće.

Ostalo je manje bitno iliti nebitno.

Ja bih stavio 40% da hoce. Ali s obzirom kojom brzinom ova vlada gubi kredibilitet mislim da cu uskoro morati revidirati na nize.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ajme. Ne možeš tako računati, pogledaj troškove za 2009. pa ćeš valjda shvatiti. Pogledao sam to izvješće još prije i pitam se što sam propustio.

btw., maloprije sam htio dodat ovaj link

http://www.energetika-net.com/vijesti/plin/ina-kubik-plina-crpi-za-0-7-kuna-a-prodaje-ga-za-1-7-kuna-9544

ali overall cijena plina je vjerojatno iznad 1kn, najvjerojatnije 1,35kn/m3. Taj podatak o 0.7 je pretpostavka koja se koristi u političke svrhe. Ali svakako ne može biti 0.15kn. Također, to je potpuno nebitno za Petrokemiju. Petrokemija ne mora kupovati plin od Ine, može i od drugih dobavljača. Isto tako Ina ne mora prodati plin Petrokemiji, može i drugim kupcima, odnosno kupcu koji ponudi više. Da, _teoretski_, pronađeš plin na svojoj livadi, ne bi ga prodavao za 1kn/m3 već po najvišoj cijeni po kojoj ga možeš prodati.

da sam rus, rekao bih vladi:
hajde vi to meni prodajte za kunu, ja cu uloziti 400,000.000 eura u modernizaciju, a, ljudi smo, dogovorit cemo se posto vam prodam plin. ili da vam taj zavod platim migovima?

da sam vlada, moj odgovor bi ovisio o tome koliko su rusi, izrazeno cijenom plina, ljudi [smiley]

www.knjigara.com





Ponavljam – proizvodne cijene hrvatskog plina se mogu naći u godišnjim izvješćima EDINA-e i INAGIP-a za offshore polja u Jadranu i iznose cca 0,15 kuna po m3.

Cijena ruskog plina po ruskoj formuli vezana je na cijenu nafte a rusima je svaki izvezeni barel nafte oporezovan s 60% i to je prihod državnog proračuna..
Da iz ruske formule isključimo export duty domaći plin bi pojeftinio oko 60% a s troškovima transporta i čitavih 70%.

Moze biti samo 0.15 dollara po m3

[/quote]
Prema godišnjem izvješću INAGP-a za 2010 ukupni troškovi su bili 320 milijuna kuna a proizvedeno je 1,8 milijardi m3 plina što je oko 0,18 lipa po m3!
Izvješće uz besplatnu registraciju imaš na www. fina.hr
[/quote]

Neda mi se gladati i registrirati.

——-
Mislim ako je cijena proizvodnje $0.89, kako onda prodajna cijena na europskom trzistu moze biti preko $12 ?
[/quote]

A odakle ti tih 12 dolara – prosjećna cijena plina na Endex TTF Gas i Central European Gas Hub u 2010. je bila oko 1,7 kuna po m3!


da sam rus, rekao bih vladi:
hajde vi to meni prodajte za kunu, ja cu uloziti 400,000.000 eura u modernizaciju, a, ljudi smo, dogovorit cemo se posto vam prodam plin. ili da vam taj zavod platim migovima?

da sam vlada, moj odgovor bi ovisio o tome koliko su rusi, izrazeno cijenom plina, ljudi [smiley]

koji druk….svaka čast.


A odakle ti tih 12 dolara – prosjećna cijena plina na Endex TTF Gas i Central European Gas Hub u 2010. je bila oko 1,7 kuna po m3!

Carmann ti je postao graf. MMbtu = $12.40 znaci da je 1000m3 =$438, sto ce reci 1m3 = 2.50kn

U Japanu je $18, u US je zatvorio na $2.09, Alberta oko $1.5

Evo ti graf jos jedan graph

Vaš link

Stvari su se jako promjenile od 2010-e. Tada je MMbtu bio oko $11, a dollar oko 5.20 Kn.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


Sve te analize i proračune okačite mačku o rep – jedino sto bi vas trebalo zanimati da li će biti (uopće) privatizacije ili neće.

Ostalo je manje bitno iliti nebitno.

Neće biti baš tako.Važno je i kakav će model privatizacije biti.Koliko će ići na ulaganje a koliko u proračun?

Ostajem u Hrvatskoj jer volim izazove, a nema većeg izazova nego pokušati preživjeti u Hrvatskoj!



* Važeći podaci za uredovni dan 06.04.2012 .( utorak 03.04./vol. 31.889 kom/promet 10.237.404,17 kn / +13,71% )

9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 29.985 0,90% + 937

Promet i volumen maksimalni a promjene marginalne, jedino se 9. Zaba, od početka ove štorije, podebljala za sveukupno oko 10k kom …pa jesemu miša, ti novi kupci su faket samozatajni [huh]

nema tu novih velikih kupaca, taj račun br.9 je vrlo izgledno od vlasnika pod brojem 5., a sve ostalo su sitni i srednji šepkulanti koji cijelo vrijeme ulaze-izlaze i održavaju likvidnost….uskoro kad tržište krene dolje, masa njih će rezati poziciju u PTKM i rušiti cijenu
[/quote]
"uskoro kad krene tržište dolje…" ??? [lol]

Čovjek koji ne pravi greške obično ne radi ništa.


da sam rus, rekao bih vladi:
hajde vi to meni prodajte za kunu, ja cu uloziti 400,000.000 eura u modernizaciju, a, ljudi smo, dogovorit cemo se posto vam prodam plin. ili da vam taj zavod platim migovima?

da sam vlada, moj odgovor bi ovisio o tome koliko su rusi, izrazeno cijenom plina, ljudi [smiley]


A da sam ja Norvežanin tada bih se umiješao i rekao: mi ulažemo 826.739.809,82 EUR, na način da pristajemo otkupiti do 100 % dionica za ukupnu cijenu 526 milijuna EUR (minimalno 50 %, kombinacijom otkupa Državnih dionica i javne ponude, Država se mora obvezati prodati sav potencijalni nedostatak do 50 % po istoj prodajnoj cijeni po kojoj je išao prvi paket, ukoliko se na ponudi ne skupi dovoljno), a ostatak od cca. 300 milijuna EUR ćemo uložiti kroz narednih 5 godina u "modernizaciju i proširenje" kapaciteta!

Način na koji ćemo to izvesti je trivijalan. Matica će posuditi novoj tvrtki kćeri kroz dugoročni kredit (10 godina) točno 200 milijuna EUR i tako popraviti kapitalnu strukturu ove krajnje deformirane bilance (0 dugoročnog duga, financiranje kratkoročnim skupim obveznicama) a preostalih 100 milijuna EUR će se kroz narednih 5 godina dobiti reinvestiranjem dobiti.

Što ćemo napraviti kroz narednih 5 godina s tih 300 milijuna EUR? Pa, ono prvo što slijedi već prvog dana po okončanju preuzimanja je jedna simbolična investicija od 1 milijun EUR: gradimo dječji vrtić u sklopu Petrokemije za djecu zaposlenika, jer želimo omogućiti roditeljima da u vrijeme pauze mogu posjetiti svoju djecu itd. Od simbolike su tu još i neki drugi norveški običaji: u upravi će sjediti i žene itd. Obvezujemo se zadržati isti broj zaposlenika narednih minimalno 5 godina. Istog trena suma plaća raste 5 %.

Od nesimboličkoga je tu povećanje kapaciteta na 2 milijuna tona i povećanje efikasnosti, kao i nužne prilagodbe ekološkim standardima EU. Neke od tih investicija će se produžiti nakon 5-godišnjeg razdoblja uz pomoć djela reivnestirane dobiti tekućih godina.

Nadam se da bi Vlada RH pristala na našu ponudu. Ukoliko ne pristane, o svojem nezadovljstvu ćemo izvijestiti prijateljsku nam zajednicu država zvanu EU. Naglasit ćemo kako potpora norveškog naroda potencijalnom pridruženju EU jako ovisi o tome kako su naše investicije prihvaćene u članicama EU itd., kako je ovo obostrani interes Norveške i EU, pogotovo buduće EU sa Norveškom kao članicom. Također, obavijestiti ćemo svoje prekoatlantske saveznike o ponašanju njihovog "balkanskog partnera" i o našoj zabrinutosti jačanja utjecaja Rusije u ne samo u ovoj regiji nego na samu EU kao cjelinu ukoliko nam EU ne može jamčiti adekvatno lobiranje prema članici u pristupanju.

U krajnjem slučaju kadri smo malo i povećati ponudu. Ali jedno je sigurno: naš neuspjeh nije opcija. Upotrijebiti ćemo sva raspoloživa sredstva. Ovo je oduvijek norveški interes. Još pamtimo zadnji neuspjeh na ovom području. Plodna panonska regija je naša. Ako ne sa Petrokemijom onda bez Petrokemije izgradnjom naše prisutnosti u Mađarskoj kao žestoku konkurenciju Rusima zbog koje će oni i svi koji su s njima u kooperaciji debelo požaliti.

kakva dobit uz posuđivanje novaca od matice lokalnoj tvrtki? pa tako se dobit izvlači.. posudiš pare i ovi vraćaju s kamatama, nema dobiti, nema poreza na dobit, nema dividende, nema poreza na dividendu, ali keš teče i dobiti ipak ima, samo ne ovdje nego tamo..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

New Report

Close