PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

* Važeći podaci za uredovni dan 06.04.2012 .( utorak 03.04./vol. 31.889 kom/promet 10.237.404,17 kn / +13,71% )

9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 29.985 0,90% + 937

Promet i volumen maksimalni a promjene marginalne, jedino se 9. Zaba, od početka ove štorije, podebljala za sveukupno oko 10k kom …pa jesemu miša, ti novi kupci su faket samozatajni [huh]

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA


* Važeći podaci za uredovni dan 06.04.2012 .( utorak 03.04./vol. 31.889 kom/promet 10.237.404,17 kn / +13,71% )

9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 29.985 0,90% + 937

Promet i volumen maksimalni a promjene marginalne, jedino se 9. Zaba, od početka ove štorije, podebljala za sveukupno oko 10k kom …pa jesemu miša, ti novi kupci su faket samozatajni [huh]

A nisi razmišljao da možda i nema nikakvih novih kupaca vec se nesto sto je bilo ispod crte TOP 10 , a vjeruj mi bilo je toga ohohoho, trpa pomalo na ovaj račun dok se diže cijena da se stekne privid kupnje i interesa i dalje, iako je priča već bila šuplja od samog starta ?

Mislim tim tempom od 10 000 kom tjedno , to bi "Neprijateljsko preuzimanje putem burze" trajalo dobrih tri do četiri godine ..
[lol]

To je onda "Prijateljsko Preuzimanje" ili ? [thumbsup]

Mislim , znam da je Uskrs (Sve najbolje svima !!!! ) ali ipak [wink]


* Važeći podaci za uredovni dan 06.04.2012 .( utorak 03.04./vol. 31.889 kom/promet 10.237.404,17 kn / +13,71% )

9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 29.985 0,90% + 937

Promet i volumen maksimalni a promjene marginalne, jedino se 9. Zaba, od početka ove štorije, podebljala za sveukupno oko 10k kom …pa jesemu miša, ti novi kupci su faket samozatajni [huh]

zanimljivo xy nije prodavao taj dan iako su mnogi bili uvjereni da jest pa da se koristi cash za dokup negdje drugdje, jer je taj dan bio ogromni promet na drugim njegovim dionicama koje su letjele u nebo.

Blue Horseshoe loves Anacott Steel (moje postove shvatite kao moje osobno razmišljanje, ne kao nagovor na kupnju ili prodaju)



Plin je itekako hrvatski – pa nisu valjda MOlve – Žutica – Vučkovec ITD ITD u Madžarskoj?

Ako plin nije hrvatski onda s Italijom na moru ne graniči Hrvatska nego Mađarska!

Plin je hrvatski isto kao što su tvoje dionice hrvatske. Jer po ustavnom sudu dionica nije vlasnički papir odnosno dokaz vlasništva. Ali bez obzira na to, to što si Hrvat i imaš dionice Petrokemije, hoćeš li drugom Hrvatu te dionice prodati po 150kn iako na tržištu za njih možeš dobiti 340kn?

[/quote]

Sve da hoces ne mozes. Hrvatska je clanica WTO i nesmije subvencionirati plin svojoj industriji odnosno davati ga znacajno ispod trzisne cijene. Rusija to moze raditi jos 3 mjeseca dok ne udje u WTO.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Da, iako je trenutno ograničena najviša cijena za industrijske potrošače koji troše manje od 100 mil. prostornih metara 2,13kn, a ista bi mogla porasti nakon protekom travnja, osim ako vlada ne produži svoju odluku.

Ali mislim da to nije bit problema koji muči forumske "vlasnike" hrvatskog plina. Oni, naime, smatraju da bi INAgip odnosno onaj tko je dobio pravo na eksploataciju plina trebao isti prodati znatno ispod cijene jer "nije pošteno" da je trošak proizvodnje npr. 1,35kn, a prodaje ga po npr. 2,13kn. Zaboravljaju da je INA privatna firma odgovorna svom vlasniku – dioničarima. Država može povećati rudnu naknadu nakon što istekne prethodni ugovor (mislim da je potpisan na 15 godina), teoretski može i nacionalizirati društva, ali mislim da to nije opcija o kojoj razmišljaju.


Da, iako je trenutno ograničena najviša cijena za industrijske potrošače koji troše manje od 100 mil. prostornih metara 2,13kn, a ista bi mogla porasti nakon protekom travnja, osim ako vlada ne produži svoju odluku.

Ali mislim da to nije bit problema koji muči forumske "vlasnike" hrvatskog plina. Oni, naime, smatraju da bi INAgip odnosno onaj tko je dobio pravo na eksploataciju plina trebao isti prodati znatno ispod cijene jer "nije pošteno" da je trošak proizvodnje npr. 1,35kn, a prodaje ga po npr. 2,13kn. Zaboravljaju da je INA privatna firma odgovorna svom vlasniku – dioničarima. Država može povećati rudnu naknadu nakon što istekne prethodni ugovor (mislim da je potpisan na 15 godina), teoretski može i nacionalizirati društva, ali mislim da to nije opcija o kojoj razmišljaju.

Mika tvrdi da INA prodaje plin PTKM po $10 za MMbtu. Ja ne znam da li je taj podatak tocan, ali vrlo moguce da jeste. Najeftinije sto se moze dobiti u Europi (prema Agriumu je $8 za MMbtu), ako se izuzmu Rusija i Ukrajna gdje su cijene povlastene. Ako cijena padne sa $10 NA $8 dollara PTKM ce biti profitablna na cijeni UREA-e oko 350-400 dollara, to je jos uvijek 250% visi trosak proizvodnje nego sto ima Agrimum u Alberti ili CF u Donaldsonvilleu i Oklahomi.

Jako je tesko naci ekonomsku racunicu za dodavanje kapaciteta u proizvodnju gnojiva u Europi u ovom trenutku. PTKM bi trebao razvijati retail business i tamo zaposliti visak ljudi. To bi ih s jedne strane ucinilo manje ovisnim o kretanima cijene gnojiva i plina, spustio bi se i trosak zaduzivanja jer bi imali siguran priljev novca od maloprodaje i distribucije. Uz to zbrinuo bi se dio ljudi, a da ih se ne otpusta.

Ko god da odluci dati ponudu mora cvrsto vjerovati u dvije stvari. Prvo da ce se razlika u cijeni plina izmedu Europe i NA uskoro znacajno smanjiti i drugo da ce se realativno jednostavno i jeftino rijesti velikog broja ljudi u PTKM.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan


zanimljivo xy nije prodavao taj dan iako su mnogi bili uvjereni da jest pa da se koristi cash za dokup negdje drugdje, jer je taj dan bio ogromni promet na drugim njegovim dionicama koje su letjele u nebo.

Pretpostavljam da on radi unutar dnevno , bilda bid i bikovski probija ask te ako je bid prejak održava +/-5% ove vrijednosti dok se ne prihvate kao neka normalna vrijednost…samo jednom mu se dogodilo da se nije vratio na poziciju nego mu je ostalo nekih 170 kom viška, a moguće i da ima margin skrbnički…ja bi tako radio da imam te pare na TK, svojim parama stvarao i održavao poziciju a tuđum trejdao i zarađeno prebacivao u druge dionice

KADA NEPRAVDA POSTAJE ZAKON - OTPOR POSTAJE POTREBA

Sumnjam da covjek tako trejda.

Ovih dana je pisao da dokupljuje i mislim da je ovaj skrbnicki na 9. mjestu, upravo njegov.

Nemam dokaze naravno, samo opservacije obzirom na njegove izjave i kretanje stanja. Samo moje misljenje.


* Važeći podaci za uredovni dan 06.04.2012 .( utorak 03.04./vol. 31.889 kom/promet 10.237.404,17 kn / +13,71% )

9. ZAGREBAČKA BANKA D.D. (92963223473) 29.985 0,90% + 937

Promet i volumen maksimalni a promjene marginalne, jedino se 9. Zaba, od početka ove štorije, podebljala za sveukupno oko 10k kom …pa jesemu miša, ti novi kupci su faket samozatajni [huh]

Zna li se ko je iza tog skrbnickog ?

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ali mislim da to nije bit problema koji muči forumske "vlasnike" hrvatskog plina. Oni, naime, smatraju da bi INAgip odnosno onaj tko je dobio pravo na eksploataciju plina trebao isti prodati znatno ispod cijene jer "nije pošteno" da je trošak proizvodnje npr. 1,35kn, a prodaje ga po npr. 2,13kn. Zaboravljaju da je INA privatna firma odgovorna svom vlasniku – dioničarima.

Troškovi proizvodnje HRVATSKOG plina su deset puta manji od onoga s čime ti zamazivaš oči i bacaš parašinu!

I nije logično da se cijena domaćeg plina određuje na temelju cijene ruskog plina na HR granici. Jer ruski plin u cijeni ima;
1. 50% davanja RUSKOJ državi u vidu izvoznih poreza;
2. ruski plin se transportira preko Ukrajine, Slovačke, Austrije i Slovenije u HR a ti troškovi su bar 5 lipa po m3 kroz svaku državu što je ukupno 20 lipa minimalno.

NItko ne traži da se subvencionira Petrokemija – no uklonimo nelogičnosti iz cijene domaćeg plina, nađimo prosjek u cijeni između domaćeg i uvoznog i onda složimo tarifni sustav. U takvom odnosu Petrokemija ne bi plaćala više od 220 dolara za 1000m3.

netko je ovdje pitao zašto xy ne prodaje ptkm i ne ulazi u nešto drugo…?
zašto bi prodavao nešto što ima potencijal za rast barem 3x, a čak i da se oduži a privatizacijom nema straha da će ovdje izgubiti jer je već sad na enormnoj zaradi…
osobno mislim i čak sam uvjeren u to, ako je ptkm već dotakla 380, da će dotaći opet…
i ne samo dotaći…

Čovjek koji ne pravi greške obično ne radi ništa.

@sava: ne raspolažeš potpunim podacima, zbog čega izbjegavam odgovarati na tvoje komentare. Za početak barem pročitaj prospekt INE, dio o plinu, da bar okvirno stekneš dojam o troškovima. Npr. izdvojeno društvo prirodni plin d.o.o. posluje s gubitkom, također i ina gubi eksploataciji plina. Ne govorim o propuštenoj dobiti, već izravnim gubicima. Zato je MOL zahtjevao da se plinski business izdvoji od INE kako bi sanacija gubitaka pala na hrvatske građane, to su naši pregovarači s MOL-om prihvatili i zato se sudi Sanaderu.

Ali, to nema veze s Petrokemijom koja posluje u tržišnim uvjetima. Zamisli da ti netko kaže "ne smiješ ti kao Hrvat prodati drugom Hrvatu dionice hrvatske firme Petrokemije za PE 20 ili BV2 jer je to nelogično! Treba odrediti pošteni odnos, npr. P/B 1 što znači da Hrvat smije prodati drugom Hrvatu dionicu isključivo po 238kn.

Trebamo težiti potpunoj liberalizaciji, a ne "slagati tarifni sustav". Dosadašnji problemi PTKM leže u "poslaganom tarifnom sustavu", bilo plina, bilo cijene gnojiva.

New Report

Close