PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



eto Čačić je napravio čišće da nije mogao napraviti, sada eventualni kupci moraju skupiti 25 + 1 dionica, dati javnu ponudu, a onda će vlada službeno odlučivati o prodaji i to je to….

Ma tko kaže da mora tako biti?, to su sad već neke špekulacije. Može dati ponudu tko god hoće i prije nego ima 25 % + 1 dionicu. Da ne bi sad tek tako bili isključeni oni koji možda ne uspiju skupiti 25 % + 1 a inače bi dali bolju ponudu. Nakon 25 % se ponuda mora dati, ali može se i kada god smisliš prije.

Ne treba tu biti ograničenja, aukcija treba biti potpuno otvoreno, tko da više, i bolje planove razvoja Petrokmeije, a startna pozicija (koja služi snižavanju konačne efektivne "cijene ulaza") je taj neki paket koje potencijalni preuzimač skupi. Svakome je tu onda u interesu što veći paket skupiti po tim cijenama koje su još umjerene, ali tko će kako i koliko uspjeti i tko će na kraju pobijediti, to sigurno nije moguće predivdjeti tek tako i ne smije biti presudno tko će prvi skupiti 25 % + 1, nego onaj tko će na kraju ponuditi najbolju ponudu. A na njima je radi sebe samih da na početku skupe što više mogu, pa čak i toliko, premda ne znam gdje će naći toliko, jer realno free-float ovdje nije više od 25 %, a mogao bi se smanjivati kako neki veći igrači okrupne udjele (recimo baš konkurentski preuzimači) tj. lako da nitko neće moći skupiti baš 25 % + 1, po cijenama koje su im razumne. Ali da bi se mnogi mogli potruditi, bilo 25 % bilo nešto manje "ali čim veće moguće", to zvuči sasvim razumno.

Na kraju krajeva, vidite da Yara zaista razmišlja i "portfeljno"-strateški. Oni su vjerojatno među onima kojima nije nikakav problem niti "skupiti koliko ide-ide", neki udio kojega bi i kao manjinski držali "dugoročno", tako da se oni stvarno ne bi trebali bojati "pokušati nešto skupiti i pokušati pobijediti na aukciji". Ovisno o tržišnim uvjetima, intenzitetu zainteresiranosti drugih igrača, ovisi da li će na kraju i pobijediti. Ali ja bih volio da pobijede baš oni. Navijam za Yaru 🙂
[/quote]

??? Prebolesno, pa službeni stav YARA-e je : "Nemamo pojma o Petrokemiji iz Hrvatske" .. Odakle vama ovdje ideja da je Yara zainteresirana za Petrokemiju, pa to je čista izmišljotina naših medija, u norveškim novinama nema JEDNOG JEDINOG SLOVA da Yara kupuje hrvatsku Petrokemiju .. Zar da Petrokemija kupuje Yaru ne bi nešto pisalo o tome u našim novinama =??

Očito je netko ovo iskoristio da zavalja još jedan solidan paket naivčinama na 290 kn !

"Neizvjesna sudbina Petrokemije

Milanović je odgovarajući na jedno od pitanja naglasio kako nema prodaje HEP-a ili primjerice ACY marina, no čini se da su Petrokemiji "dani odbrojani".

"Znatna ulaganja su nužna u ekologiji, da bi se tvrtka razvijala i dobro je da u priču uđu strani partneri", rekao je Milanović odmah se ogradivši riječima da Vlada još nije donijela odluku o Petrokemiji. "

Vaš link

Da li spremaju nekome trojanskog konja? Ne znam.
U svakom slučaju trebalo bi vidjeti da li Sibur Neftekhim diše kao i PTKM?!

Petrochemical Industry. Russian Gazprom’s petrochemicals subsidiary, Sibur Neftekhim, is interested in acquiring part-ownership of Croatian Petrokemija, a big export-oriented producer of fertilizers. Petrokemija is 51 percent state-owned. Selling state-owned shares would be politically difficult, but Sibur could start by going after free-float shares.

http://www.jamestown.org/single/?no_cache=1&tx_ttnews%5Btt_news%5D=39211&tx_ttnews%5BbackPid%5D=7&cHash=6e0e0fd8bf1213f8bd37aa33b8704bf2

Ohoho, pa je li se to ipak ispostavilo točnim ono da su se špekulanti konačno do kraja istresli pa više nema tko izlagati naloge na prodaju? 😀

I što sada, novi krug? Ponovno će kupovati po višim cijenama kako bi sutra-preksutra prodavali? E što je njima život "zabavan".

Hahaha pazi ovoga Coupea ”a službeni stav YARA-e je : "Nemamo pojma o Petrokemiji iz Hrvatske".. Čovječe Yara je devedesetih dala ponudu za preuzimanje PTKM!!!

[i][b]Stvarnost - iluzija izazvana pomanjkanjem alkohola[color=yellow][/color][/b][/i]



bid se nabrundava, ask slab u prvih 10 – moglo bi biti ožeži…
prodavači na 277 popušili…

izgleda da se to potvrđuje, da se već potiho skuplja…
[/quote]
ovo bi moglo biti za uvod onoga što slijedi… [thumbsup]


??? Prebolesno, pa službeni stav YARA-e je : "Nemamo pojma o Petrokemiji iz Hrvatske" ..

Potrkrijepi ovo bar nekim linkom ili takvo nešto.

Zadnje što su nam pisali novinari (moguće da izmišljaju, od kud da ja to znam) je bilo nešto drugo. Kao da su ih zvali i da su im rekli "Da su zainteresirani za sve opcije širenja, međutim da ne komentiraju konkretne situacije kao što je ova".

P.S. A Čačić je također rekao da su mnogi igrači iz industrije (sad je li među njima i Yara…, tko zna), ne samo iz Rusije (gdje je valjda također njih "nekoliko") kao i neke financijske institucije (EBRD, čini mi se i ne samo oni ako sam dobro razumio) već sami pristupili im sa iznošenjem svoje "zainteresiranosti za to ako bi i kada došlo do odluke Vlade sa se ide u privatizaciju".

Pa sad da li novinari lažu da su razgovarali s Yarom, i da li naš Prvi potpredsjednik Vlade laže, ja ti zbilja to ne mogu znati. Ali ono što mi je LOGIČNO, to je da bi Yara i slični igrači iz industrije koji se žele širiti akvizicijama nekom temeljnom poslovnom logikom "morali biti zainteresirani", pa mi zbog toga nije čudno kada čujem da navodno jesu. Nema mi to zašto biti čudno kada meni moja logika govori "da bi oni to morali". Naime Petrokemija se nalazi na divnom mjestu, u pol veliike centralno-europsko/panonske plodne poljoprivredne regije, koja pak ima veliki potencijal rasta potrošnje gnojiva (jer je tu poljorpivreda, u nekim državama i gore nego u RH, trenutno potpuno uništena, neadekvatno se gnoji itd., a ima veliki potencijal za oporavak, razvoj, kao malo što u ovim nekonkurentim gospodarstvima), a u kojoj nema drugih proizvođača gnojiva ovog kalibra, a u ovoj industriji igra određenu ulogu upravo blizina kupaca itd.

Pa je Yari i sličnim igračima logičan korak bilo tu negdje u ovom dijelu EU (Hrvatska ili Mađarska) izgraditi "novu Petrokmiju" (što bi valjda koštalo cca. 1 mlrd EUR, zar ne?) bilo preuzeti postojeću u koju uložiti u dodatno povećanje efikasnosti i kapaciteta proizvodnje. Pa ako će im ovdje to netko nuditi za manje od 1 mlrd EUR, mislim da bi bili ludi da to ne prihvate. Ne znam koja bi to bila poslovna logika umjesto toga ići raditi svoju novu tvornicu od nule, kada je to tako skupo i tako teško ulaziti na novo tržište, probijati se pored postojećeg velikog igrača, koji tu već ima desetljnu prisutnost, ugled, brend i "druge vidove podrške" u svojem okruženju. Bilo bi poslovno potpuni promašaj. Valjda je njima cilj stvari raditi na najbolji dostupni način, zaraditi više umjesto manje, oni su vam u kapitalizmu! 🙂 Neće oni raditi bez mozga.

Malo o http://www.jamestown.org , kojeg Kolega Matrix ovdje navodi kao "pouzdan" medij :

Utilizing indigenous and primary sources, Jamestown’s material is delivered without political bias, filter or agenda. It is often the only source of information which should be, but is not always, available through official or intelligence channels, especially in regard to Eurasia and terrorism.

Dakle, Jamestown nije novina, niti tiskovina, vec servis za prikupljanje informacija. Kolega Matrix, jeste li svjesni da to zapravo znači da im je takve informacije netko morao poslati, a tko je to mogao biti ? Niste li se baš Vi hvalili da živite u Londonu i pričate engleski odlično . . Dakle ne bi Vam bio problem ovako nešto "iskombinirati" i poslati na http://www.jamestown.org na objavu = ? Evo ja sam im upravo poslala email s upitom odakle je stigla ta informacija, i čekam odgovor. AKo se ispostavi da je analiza stigla iz Hrvatske, a po svemu sudeci tako djeluje tekst, onda je ovo stvarno vec ozbiljan pokušaj manipulacije kolega, slanje vijesti na "3rd grade" agencije i onda ih forumašima podmetati pod "relevantne vijesti"

Dakle ponavljam – http://www.jamestown.org nije ,medij vec servis za prikupljanje informacija a objavljuju stvari koje im – mi ljudi pošaljemo !

Mislim da je ipak važno da potencijalni čitatelji budu svjesni da nije riječ o ruskim medijima ili ičem sličnom

… bez euforije i bez "zlih" komentara i ruganja na odluke koje je netko donio kao "investitor", mali ili veliki !!!

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !




eto Čačić je napravio čišće da nije mogao napraviti, sada eventualni kupci moraju skupiti 25 + 1 dionica, dati javnu ponudu, a onda će vlada službeno odlučivati o prodaji i to je to….

Ma tko kaže da mora tako biti?, to su sad već neke špekulacije. Može dati ponudu tko god hoće i prije nego ima 25 % + 1 dionicu. Da ne bi sad tek tako bili isključeni oni koji možda ne uspiju skupiti 25 % + 1 a inače bi dali bolju ponudu. Nakon 25 % se ponuda mora dati, ali može se i kada god smisliš prije.

Ne treba tu biti ograničenja, aukcija treba biti potpuno otvoreno, tko da više, i bolje planove razvoja Petrokmeije, a startna pozicija (koja služi snižavanju konačne efektivne "cijene ulaza") je taj neki paket koje potencijalni preuzimač skupi. Svakome je tu onda u interesu što veći paket skupiti po tim cijenama koje su još umjerene, ali tko će kako i koliko uspjeti i tko će na kraju pobijediti, to sigurno nije moguće predivdjeti tek tako i ne smije biti presudno tko će prvi skupiti 25 % + 1, nego onaj tko će na kraju ponuditi najbolju ponudu. A na njima je radi sebe samih da na početku skupe što više mogu, pa čak i toliko, premda ne znam gdje će naći toliko, jer realno free-float ovdje nije više od 25 %, a mogao bi se smanjivati kako neki veći igrači okrupne udjele (recimo baš konkurentski preuzimači) tj. lako da nitko neće moći skupiti baš 25 % + 1, po cijenama koje su im razumne. Ali da bi se mnogi mogli potruditi, bilo 25 % bilo nešto manje "ali čim veće moguće", to zvuči sasvim razumno.

Na kraju krajeva, vidite da Yara zaista razmišlja i "portfeljno"-strateški. Oni su vjerojatno među onima kojima nije nikakav problem niti "skupiti koliko ide-ide", neki udio kojega bi i kao manjinski držali "dugoročno", tako da se oni stvarno ne bi trebali bojati "pokušati nešto skupiti i pokušati pobijediti na aukciji". Ovisno o tržišnim uvjetima, intenzitetu zainteresiranosti drugih igrača, ovisi da li će na kraju i pobijediti. Ali ja bih volio da pobijede baš oni. Navijam za Yaru 🙂
[/quote]

??? Prebolesno, pa službeni stav YARA-e je : "Nemamo pojma o Petrokemiji iz Hrvatske" .. Odakle vama ovdje ideja da je Yara zainteresirana za Petrokemiju, pa to je čista izmišljotina naših medija, u norveškim novinama nema JEDNOG JEDINOG SLOVA da Yara kupuje hrvatsku Petrokemiju .. Zar da Petrokemija kupuje Yaru ne bi nešto pisalo o tome u našim novinama =??

Očito je netko ovo iskoristio da zavalja još jedan solidan paket naivčinama na 290 kn !
[/quote]

Ne ulazi se u investicije preko novina . To se radi u tajnosti , tim više ako postoji interes konkurencije .

Meni je zanimljivo kako svako malo kapne neka 106-ica, a zadnjih godina ih je stvarno puno protrgovano.
Ukoliko se stvarno radi o radnickim paketima, biti ce zanimljivo cuti te iste radnike sto misle o tome smije li drzava ili bilo koji drugi vlasnik dionica Petrokemije prodadti svoje dionice npr. Rusima ili Norvezanima ukoliko objave ponudu za preuzimanje.
Mislim da bi bilo krajnje licemjerno da isti sudjeluju u eventualnoj obrani Petrokemije od preuzimanja, obzirom da su vec svojim primjerom pokazali kako je prodaja svojih dionica opravdana u svrhu pribavljanja imovinske koristi.



??? Prebolesno, pa službeni stav YARA-e je : "Nemamo pojma o Petrokemiji iz Hrvatske" ..

Potrkrijepi ovo bar nekim linkom ili takvo nešto.

Zadnje što su nam pisali novinari (moguće da izmišljaju, od kud da ja to znam) je bilo nešto drugo. Kao da su ih zvali i da su im rekli "Da su zainteresirani za sve opcije širenja, međutim da ne komentiraju konkretne situacije kao što je ova".

P.S. A Čačić je također rekao da su mnogi igrači iz industrije (sad je li među njima i Yara…, tko zna), ne samo iz Rusije (gdje je valjda također njih "nekoliko") kao i neke financijske institucije (EBRD, čini mi se i ne samo oni ako sam dobro razumio) već sami pristupili im sa iznošenjem svoje "zainteresiranosti za to ako bi i kada došlo do odluke Vlade sa se ide u privatizaciju".

Pa sad da li novinari lažu da su razgovarali s Yarom, i da li naš Prvi potpredsjednik Vlade laže, ja ti zbilja to ne mogu znati. Ali ono što mi je LOGIČNO, to je da bi Yara i slični igrači iz industrije koji se žele širiti akvizicijama nekom temeljnom poslovnom logikom "morali biti zainteresirani", pa mi zbog toga nije čudno kada čujem da navodno jesu. Nema mi to zašto biti čudno kada meni moja logika govori "da bi oni to morali". Naime Petrokemija se nalazi na divnom mjestu, u pol veliike centralno-europsko/panonske plodne poljoprivredne regije, koja pak ima veliki potencijal rasta potrošnje gnojiva (jer je tu poljorpivreda, u nekim državama i gore nego u RH, trenutno potpuno uništena, neadekvatno se gnoji itd., a ima veliki potencijal za oporavak, razvoj, kao malo što u ovim nekonkurentim gospodarstvima), a u kojoj nema drugih proizvođača gnojiva ovog kalibra, a u ovoj industriji igra određenu ulogu upravo blizina kupaca itd.

Pa je Yari i sličnim igračima logičan korak bilo tu negdje u ovom dijelu EU (Hrvatska ili Mađarska) izgraditi "novu Petrokmiju" (što bi valjda koštalo cca. 1 mlrd EUR, zar ne?) bilo preuzeti postojeću u koju uložiti u dodatno povećanje efikasnosti i kapaciteta proizvodnje. Pa ako će im ovdje to netko nuditi za manje od 1 mlrd EUR, mislim da bi bili ludi da to ne prihvate. Ne znam koja bi to bila poslovna logika umjesto toga ići raditi svoju novu tvornicu od nule, kada je to tako skupo i tako teško ulaziti na novo tržište, probijati se pored postojećeg velikog igrača, koji tu već ima desetljnu prisutnost, ugled, brend i "druge vidove podrške" u svojem okruženju. Bilo bi poslovno potpuni promašaj. Valjda je njima cilj stvari raditi na najbolji dostupni način, zaraditi više umjesto manje, oni su vam u kapitalizmu! 🙂 Neće oni raditi bez mozga.
[/quote]

Nema problema, poslao sam email u YARA-u, putem britanske medijske agencije s kojom imam ugovor, pa cu do kraja tjedna ovdje objaviti kompletan email koji dobijem nazad od njih. Pored toga ako Ste dionicar Petrokemije mozete uzeti hit me karticu na kiosku i nazvati u Upravu YARA-e i postaviti im ovo pitanje bez srama pa cete vidjeti da govorim istinu. Oni tamo ne znaju za nasu Petrokemiju, barem ne taj dio da "ju preuzimaju" .. Ali kazem, najbolje da svatko nazove za sebe, znaju i engleski tamo , brojeve imate na Internetu, ali nemojte zabunom zvati zastupnika u HR, vec direktno u Upravu YARAe nazovite. Osobno, da kupujem po 290kn nesto cemu je BV 260 kn ako i toliko , ovisno o Q1 2012., ne bi mi bilo skupo 25 kn za hit me karticu i par zvanja u YARA-u i BASF. Stranci su vrlo srdacni i dat ce Vam informaciju bez ljutnje. Hvala na objavi uputa malim špekulantima

Konacno, mozda netko od Vas sazna nesto novo takvim pozivom pa objavi ovdje neki super info .. ili barem bude znao za sebe kako i šta, a ne odlučivati nasjedajući na fabrikacije naših medija koji su iznenada postali PR svih petrokemijskih kompanija u Europi i šire

New Report

Close