PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.





@domach1984

INA recimo ima plin po 0,30 kuna, proda ga ptkm po 2 kune. INU 650 000 000 m3 košta 195 milja kuna, a na fakturi prema Kutini imaju oko 1,3 mlrd. kuna. Razlika je 147 milja eura godišnje. Eura ne kuna.

Koliko INA-u kosta 1MMbtu NG-a ?
[/quote]

1 MMbtu = 1000 ft3 = 28.32 m3

650000000 m3 = 22 951 977 MMbtu

195 000 000 Kn / 22 951 977 Mmbtu = 8.50 Kn/MMbtu = $1.49 po MMbtu.

Po tebi onda INA-a prodaje taj plin PTKM po $9.92 dollara za MMbtu

Je li ovo sto ti tvrdis ?

[/quote]

Da sa PDV-om ptkm to plaća ili je plaćala prije novog ugovora oko 62 kune. Za novi ugovor kažu da je malo bolji.
[/quote]

Koliko je meni poznato nitko na svijetu na proizvodi plin za $1.49 po MMbtu. Ja sam imao dionice Encane ona i njihov trosak proizvodnje je bio oko $3.50. Jedini razlog zbog kojeg su jos pozitivni je ogroman hedge book. Postoje neki proizvodjaci koji mogu ici ispod $1.50 ali oni vade liquid rich gas. INA dio prirodnog plina kupuje, a dio plina vadi off-shore tako da je meni nevjerojatno da im je nabavna cijena $1.49

Sto se tice prodajne cijene za koju ti tvrdis da je $9.92. To za europske prilike nije cak ni lose. Prosjecna cijana 1MMbtu u Europi je oko $12. Sto je puno vise nego u Sjevernoj Americi gdje je trenutno $2.30 (Lousiana). U Sjevernoj Americi su pronadjene ogromne kolicine plina i otuda razlika.

Iz donje prezentacije Slide. 8 mozes vidjeti koje su cijene plina i koji je trosak proizvodnje gnojiva. Europske cijene se krecu od $7 (Ukraina koja ima povlasteni status kod Rusa) pa sve do $15. Po tome cijena koju placa PTKM za NG i nije tako skupa, negdje oko sredine. I po toj cijeni PTKM bi trebala biti profitabilna kada je cijena gnojiva $350. A nije.

Vaš link

Problem PTKM kratkoricno nije visoka cijena plina nego niska produktivnost. Odnosno sto je pokazao Domach prevelik broj zaposlenih i sto je upozorio Lebowski drzavno subvencionarianje lokalnih poljoprivrednika. Dugorocno cijena plina ce biti sve veci problem jer razerve u Sjevernoj Americi rastu, a u Rusiji padaju. Razlika u cijeni plina u Europi i Sjevernoj Americi je x5. Trosak proizvodnje gnojiva u je 200% veci u Europi. Arbitraza je ogromna i kapacitet proizvodnje ce se seliti tamo gdje je NG puni jeftiniji, u Sjevernu Ameriku.

PTKM bi bila puno pozeljnija da ima razvijenu mrezu maloprodaje i distribucije. Najveca vrijednost je trziste panonske ravnice na kojeme bi potencijalni kupac mogao distribuirati ne samo velike kolicine gnojiva, nego i sjeme, pasticide, mehanizaciju. Jedan od nacina da udje na to trziste je i kroz PTKM.

Kada budete prodavali PTKM insistirajte na stvarima kao sto su: strong saleforce, loyal customer base, efficient distribution channels, growing market share, strong power pricing on the local market itd… To je ono sto njih zanima i sto su spremni dobro platiti.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ok cijena plina koju trenutno plaća PTKM nije superskupa, odnosno očito može i skuplje. I tko vam onda garantira da za 2 godine PTKM neće plaćati tu superskuplju cijenu???? Malo se brkaju pojmovi čini mi se, strateški interes u ovom slučaju je plin, a on je potpuno van kontrole Vlade RH..

[i][b]Stvarnost - iluzija izazvana pomanjkanjem alkohola[color=yellow][/color][/b][/i]

Iako je sam račun u redu, ipak nešto tu ne štima. Vlada, tj. AUDIO ime 1.691.742 dionica (50,63%) i to je maksimum koji može prodati. Dakle, ako je u igri 300 miliona eura za 1.691.742 dionice, to je cca 177 eura po dionici ili cca 1328 kuna po dionici.
Neka bude samo minimum (množina – stotine milijuna), dakle 200 milijuna eura, onda je to cca 118 eura po dionici ili cca 885 kuna.

Osim što će dioničari dobiti jako puno novca, dobiti će i Petrokemija sigurnost ali i novo tržište Rusiju, i Hrvatska općenito od ovoga ima mnogo koristi…….

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Vaš link

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Ok cijena plina koju trenutno plaća PTKM nije superskupa, odnosno očito može i skuplje. I tko vam onda garantira da za 2 godine PTKM neće plaćati tu superskuplju cijenu???? Malo se brkaju pojmovi čini mi se, strateški interes u ovom slučaju je plin, a on je potpuno van kontrole Vlade RH..

Iako nemam PTKM niti sada namjeravam, čini mi se da se baš zato i pregovara s rusima, na primjeru Diokija se može vidjeti što se događa kad dečki odluče smanjiti isporuke i enormno poskupiti plin, ovako se s rujama baš neće z.

Nije bogat onaj koji nema, nego onaj koji ima

Umjesto da se ubija krava, radi nečijeg odreska, treba napraviti sve da ova kompanije stane na noge, a u isto vrijeme ostane u Hrvatskim rukama!!

ovi crveni samo znaju prodavati, htjeli bi ono što su generacije hrvatskih ruku gradile.

jedini izlaz je dokapitalizacija od strane mirovinskih i fondova gospodarske suradnje-FGS.
a ne da Škegro i ostali u odijelima ubiru fi za ništa!
naravno, treba dozvoliti i nama postojecim dionicarima da sudjelujemo u dokapitalizaciji, ali da sve ostaje u našim Hrvatsim rukama!
pa nisu Rusi ništa pametniji od nas!

Podrška radnicima i sindikatima Petrokemije, a naročito gosp. Ž. Klausu od strane malih dioničara i bivših radnika!!

Ž.E.LJ.K.O K.L.A.U.S.-uno di noi! Nakon Matije Gubeca-novi borac za pravicu malog čovjeka!!!Hvala ti Željko za sve, Bog te poživio i nagradio!

jao jao…kave su to sve priče o 75% posto i 50% posto…

No, u Vladi je jasan stav da bi država u Petrokemiji morala zadržati određeni vlasnički udio i nakon eventualne prodaje ruskim partnerima. O tome bi li se moglo govoriti o kontrolnom paketu dionica ili čemu drugom, Večernjakov sugovornik iz Vlade nije mogao ništa reći napominjući da tek treba vidjeti što se nudi


Iako je sam račun u redu, ipak nešto tu ne štima. Vlada, tj. AUDIO ime 1.691.742 dionica (50,63%) i to je maksimum koji može prodati. Dakle, ako je u igri 300 miliona eura za 1.691.742 dionice, to je cca 177 eura po dionici ili cca 1328 kuna po dionici.
Neka bude samo minimum (množina – stotine milijuna), dakle 200 milijuna eura, onda je to cca 118 eura po dionici ili cca 885 kuna.

Osim što će dioničari dobiti jako puno novca, dobiti će i Petrokemija sigurnost ali i novo tržište Rusiju, i Hrvatska općenito od ovoga ima mnogo koristi…….

[/quote]

Po meni šteta je već napravljena ,,,očekujem uskoro negativan trend,odnosno kraj domino efekta.
Naravno očekujem i, da nova vlada nastavi s ovakvom praksom bahatosti i nepoštivanja dogovora.Te sve dogovore i potpise (kao s sindikatom ptkm) s EU,a u vrijeme potpisa druge vlade (opa) jednostavno ne ispoštuje …
Gdje smo mi još od pravne države !?Pa neće valjda EU svaku našu novu vladu ponovno školovat,,,hmm bit će packi izvana [bye]

POKRET OTPORA


Alfone hajde Vi nama recite po kojoj cijeni bi kupovali, koliko po vama danas vrijedi dionica Petrokemije.
Vjerujem da imate neki target za kupnju, jer je očito da na bavljenje Petrokemijom potrošite više radnih sati nego Čaćić, Bakić i Klaus zajedno.

Može li odgovor ili nema ciljane cijene?

Podrška radnicima i sindikatima Petrokemije, a naročito gosp. Ž. Klausu od strane malih dioničara i bivših radnika!!


PTKM je imala sreću što su vanjske cijene gnojiva rasle, da je po ini ptkm bi davno propala kao što sada propada brodogradnja i dioki. Nadalje cijene u RH se korigiraju jer smo mi mali dioničari neprestano pisali vladi RH i upravi petrokemije ali i u EU, da moraju raditi profitabilno, a i bio je znatan pritisak od strane najvećeg malog dioničara, stoga tvoje zalaganje vidim kao dio jala i želje da se napredak koči..

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Po meni šteta je već napravljena ,,,očekujem uskoro negativan trend,odnosno kraj domino efekta.
Naravno očekujem i, da nova vlada nastavi s ovakvom praksom bahatosti i nepoštivanja dogovora.Te sve dogovore i potpise (kao s sindikatom ptkm) s EU,a u vrijeme potpisa druge vlade (opa) jednostavno ne ispoštuje …
Gdje smo mi još od pravne države !?Pa neće valjda EU svaku našu novu vladu ponovno školovat,,,hmm bit će packi izvana [bye]

…bit će packi izvana ako Vlada ne nadoknadi gubitak malim dioničarima što su "navrijeme "prodali svoje dionice po 200,00 kuna.

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Pitao bi Klausa kolika je dobit PTKM s obzirom na onih preko 700 mil kn gubitka na plinu koje INA godišnje ima zbog njih? Eto to vam je prvo što će reći Čačić po ovom pitanju.

Da li vi mislite da je to stanje održivo? Da li mislite da je MOL socijalna ustanova? Zašto bi običan građanin plaćao veću cijenu goriva da bi se pokrio takav aranžman? S tim će Čačić završit svoje izlaganje.

[i][b]Stvarnost - iluzija izazvana pomanjkanjem alkohola[color=yellow][/color][/b][/i]

New Report

Close