PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Prošli tjedan kupci su počeli kupovati puno gnojiva zbog procjene USDA o stanju zaliha nakon svih žetvi, te dodatno suho vrijeme samo su dodale dodatne špekulacije u vezi cijena žitarica za sljedeću godinu, bez obzira na komešanja na burzama!
Kako sam i ranije napisao da su analitičari iz Japana procijenili da im se isplati ove godine kupiti 140 000 tona kukuruza za kraj sljedeće godine po ovim cijenama, ta je informacija pokrenila lavinu špekulacija, mnogi špekulanti preusmjeravaju svoj kapital u pšenicu, kukuruz, soju…..

Ove informacije samo potvrđuju vrijednost poljoprivredne industrije bez obzira na krizu, a ptkm je povezana s poljoprivredom, daljna libereralizacija tržišta plina ptkm otvara veliku efikasnost i profit!

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/




citam pa opet ameuropa kupuje od nas gnoj imate na novim stranicama fertilzerworka

Točnije 20 000 tona urea gnojiva, kao što sam i ranije naveo da je Ameropa prije 3 tjedna kupila 3 po veličini distributera u Australiji, riječ je o dodatnih 500 000 tona gnojiva…….
[/quote]

Cijena gnojiva ovisi u prvom redu o cijene nafte na svjetskom tržištu i to sa odmakom od par mjeseci,

1. ako nafta bude rasla, rast će i plin kao sirovina a u konačnici i cijena umjetna gnojiva
2. ukoliko cijena nafte drastično padne (mislim da je čarobna granica 70-75$) past će i interes za proizvodnjom biodisela.
3. mislim da krivulja dionica umjetnih gnojiva i u provom redu krivulja Yare govori koliko se u efikasnom tržištu nafta-plin-umjetna gnojiva zavisne

Međutim na Zse iste varijable ne moraju imati utjecaja na formiranje cijene dionice ptkm-r-a jer istu svakako drže veliki igrači te je mogu zakucati na nejvrojatno visoke razine bez obzira na rezultate poslovanja i fundamente.

Zašto je to tako možda je genijalni investitor Kostolany objasnio pa kaže da je francuska burza premala i zbog toga država ima ili može imati silan utjecaj na burzovne cijene, što je u USA nemoguće.
Ako je francuska burza mala, sami procijenite kolika je hrvatska i kolike je utjecaj države, ne kao

[/quote]

to je uglavnom točno, ali često se desi i suprotno.npr. nafta već godinu i pol manje-više raste, plin pada.prate se i metali, pa gdje je sada gold i sliver di su ostali, zlato je 2008 bilo 800$, kad su ostale robe imale svoj vrh, a pogledajte ga danas.
vrlo lako je moguće da cijena uree i ostalih gnojiva nastavi rast i ako druge robe budu padale (u što sumnjm, jer je već sad prilično izgledan stagflacijski scenarij)

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012

APOKSIOMEN ,moju blitz usporedbu DAX-CROBEX od neki dan nazvao si druk-plagijat!Sad ti iznosiš malo dublju analizu tržišta ( plemenite metale)gdje dolazimo do sličnog zaključka ,svijetsko gospodarstvo je u banani i traži se riješenje.Ukratko tko radi ima šanse da se izvuče iz recesije ,a tko živi u mašti" bit će bolje " tržište će ga pregazit…zato sam i uzeo za primijer CROBEX!
I na kraju pišeš:poprilično izgledan stagflacijski scenarij.!?
A mene etiketiraš…..hmmm ajajjaj!

[bye]

POKRET OTPORA

pa gdje je sada gold i sliver di su ostali, zlato je 2008 bilo 800$, kad su ostale robe imale svoj vrh, a pogledajte ga danas.
vrlo lako je moguće da cijena uree i ostalih gnoj

kakve veze ima zlato sa commoditiesima [smiley]


APOKSIOMEN ,moju blitz usporedbu DAX-CROBEX od neki dan nazvao si druk-plagijat!Sad ti iznosiš malo dublju analizu tržišta ( plemenite metale)gdje dolazimo do sličnog zaključka ,svijetsko gospodarstvo je u banani i traži se riješenje.Ukratko tko radi ima šanse da se izvuče iz recesije ,a tko živi u mašti" bit će bolje " tržište će ga pregazit…zato sam i uzeo za primijer CROBEX!
I na kraju pišeš:poprilično izgledan stagflacijski scenarij.!?
A mene etiketiraš…..hmmm ajajjaj!

[bye]

ti si stvarno smiješan lik [lol]

blitz usporedba crobex-dax-obveznice nije tvoja, nego znamo već čija i služila je za drukanje u suprotonm smjeru.kako je bila deplasirana tada i nije dovela nikud, neće ni ovaj tvoj plagijat namijenjen drukanju na dolje.

stagflaciju sma spomenuo odmah kad smo se i dopisivali, jel znaš ti čitati uopće?
pa nije to od jučer, čim se krenulo u printanje 2008, jasno je kamo to vodi.dodaj na to da ostali makrokenomski pokazatelji stagniraju i sve jasno.korporacije ne zapošljavaju i ne idu u nove kapitalne investicije.

drugi par rukava je kako će se commodity stockovi ponašati u tom inflatornom okruženju i da li im ono odgovara.
po meni, globalno da, ali onda treba napraviti mikroanalizu svake kompanije posebno, što radi, da li primarnu sirovinu ili nešto treće, kakvi su ostali uvjeti, etc…
dakle ništa od toga nije novo, niti uzroci krize, niti odgovori, niti posljedice.sve je deja vu.

a treći par opanaka je što si ti do "jučer" drukao u jednom smjeru, onda prodao i promijenio ploču.
zaokret od 180 u par dana. e to je neprocjenjivo! [lol]

doduše nisi ti jedini, ajde, valjda forumi i blogovi tome i služe, ko će ga znati… [undecid]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012


pa gdje je sada gold i sliver di su ostali, zlato je 2008 bilo 800$, kad su ostale robe imale svoj vrh, a pogledajte ga danas.
vrlo lako je moguće da cijena uree i ostalih gnoj

kakve veze ima zlato sa commoditiesima [smiley]
[/quote]

iste kakve i srebro.budući da nije ni bond ni stock, a bome ni nekretnina.
koje je, BTW naraslo (relativno) puno više od zlata.
bilo da se uzme 2001-2011, ili 2008-2011 interval.
valjda jer ima i praktičnu tehnološku, a ne samo fiducijarnu vrijednost.
LP svima, pamet u glavu, pivo u želudac
[thumbsup]

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012

lega apoxi……očigledno nemate pojma o tome čemu služi zlato a čemu srebro i u kojoj mjeri……malo više ulagati u znanje…….
držite se vi đubriva…….tu ste expert [wink]

sa svojim znanjem sam zadovoljan.moja specijalnost nisu ni metali, ni robe ni fertilizeri, već banke.
a i vama ne bi bilo loše da se manje razmećete.

evo par povijesti cijena zadnjih 10ak godina.
srebro i zlato, isti trend, isti intenzitet,
bakar-najtehnološkiji metal, također nešto slično.

potražite pod "commodity", tamo su vam i paladij i platina isto! [thumbsup]

http://www.infomine.com/commodities/

O&O

"Bog će ga kazniti koliko druka!!" Rato, 2012

– radi istine samo ću reči :
petrokemija se opet zadužuje da bi imala za osobne dohotke !

– znači prijašnje (hipotekarni kredit) nije bilo dovoljano, posluje i dalje sa gubitkom i ide u novo zaduživanje…

– a ‘ko će znati, možda baš zato raste da se može još bolje prodati… [rolleyes]

vaš jedini problem je što zlato nije commoditiy…
…to što ga netko drži pod tom rubrikom ne znači ništa………mogu ga držati i pod rubrikom valute……imalo bi puno više smisla

…….i pazite 10 godina nije sva povijest commoditija

nego da se vratimo temi,……zašto netko očekuje da će rasti cijena gnojiva?
to se može desiti jedino ako svijet bude printao do besvijesti….pa tamo neki soros počne tući po asku….a što ako seljaci i poljoprivreda skrahiraju i nitko ne bude imao novca za kupnju umjetnog gnojiva?
…..ne bi vjerovali može se uzgojiti hrana i bez umjetnog gnojiva…….to je ionako samo dodatni trošak……..pogotovo u krizi

moze samo sa kolikim prinosima i jeli to dovoljno da ovom trenu prehrani 7milijardi usta

Volksbank, kojim povodom čast nam je čitati vas na temi Petrokemije, kupili ste dionice, prodajete dionice ili iz altruizma brinete kako će biti riješena glad u svijetu?

marcello

New Report

Close