PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

lijepi finiš za kraj! sedmi dan zaredom veća prosječna cijena od prethodnog dana…

Neznam zašto se zadnjih desetak min prije kraja bid povuko do 120kn!?

Možda investitori odlučiše još ovaj vik provest na obali pa skratili vrijeme na burzi, ili!

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE


lijepi finiš za kraj! sedmi dan zaredom veća prosječna cijena od prethodnog dana…

burzovi igrači lagano dižu dionicu,
dva puta se je dizali na visoke razine :
– 1 put do kraja 6 mjeseca lani cca 175 kn (prvi put se ikrcao čak i gosp. Kralj)

– 2 put do kraja 9 mjeseca lani na cca 190kn ( svi koji su htjeli i željeli a najviše marginaša i ekipe skrivene pod skrbničkim računima je istreslo skoro sve na razinama od preko 150 kn PBZ mirovincu)

koliko će je sada dignuti i tko će se kome iskrcati ostaje za vidjeti.

Međutim u strukturi igrača su samo veliki igrači – mirovinski fondovi i jedan veliki igrač skriven ispod Zaba skrbničog.
Po meni od onih koji bi mogao izaći je erste skrbnički ali ostaje da vidimo da li će se vratiti likvidnost i stabilnost ili će nastupiti ista priča kao zadnja 2 puta prošle godine u kojoj su najveći gubitnici bili baš mali investitori .

Sve u svemu meni je drago da dionica raste, a tko je I zašto diže najmanje me briga.[thumbsup]

Ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju ove ili bilo koje dionice na zse.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

cisto sumnjam na erste on smanjuje svoj ulaz erste plavom ovdje se ceka rebalans i moguce spekulacije oko privatizacije


cisto sumnjam na erste on smanjuje svoj ulaz erste plavom ovdje se ceka rebalans i moguce spekulacije oko privatizacije

Sumnjam (ali je i to moguće)
ja sam mišljenja da bi se us slučaju privatizacije cijena pritiskala na dolje da "povlašteni" pokupe zadnju mrvu.
Po meni realno je napuhavanje cijene prije mjera vlade koja će učiniti sve da obuzda rast žitarica i kruha (sprječavanja prividne inflacije) a to znači pojača diskontnu politiku prema velikim kupcima umjetnog gnojiva i da priliku seljacima da zarade na pšenici koju će država otkupljivati po nižoj cijeni od tržišne.

Po meni izgledna je situacija da negdje u 9 mjesecu dođe do pojeftinjenja umjetnog gnojiva u svrhu vraćanja [proud] znam da to nije tržištno ali je isto do sada prakticirano.
Generalno da je država htjela prodati firmu po fer cijeni ona bi to učinila kad je prodavala INU ili barem do kraja 2008, ali kako sam pisao 2006 država je maćeha i majka ove tvornice i kad je teško firmi ona je pomaže a kad joj dobro ide ona je sputava zato u zadnjih 12 godina petrokemija nije uspjela podići knjigovodstvenu vrijednost već je stvarala kontinuirane gubitke.
Čitam smiješne priče na blogovima da bi u slučaju pojeftinjenja mineralnih gnojiva mirovinci i veliki igrači djelovali i tražili od AZTN i EU nekakve reakcije , ali sumnjam da imaju moć da isto pokrenu jer je većinski vlasnik država, a država i vlada su jedini koji imaju stvarnu moć a izbori su već dogodine.
Mislim da je slučaj Podravke objasnio kolika je moć i utjecaj mirovinaca.

Međutim kretanje cijene ove i drugih dionica će biti kao i do sada a vješti će moći uvijek zaraditi.

Ovo nije nagovor na kupnju ili prodaju ptkm-r-a ili bilo kojih drugih dionica na zse ili šire i predstavlja samo moje mišljenje bez stvarnih i konkretnih linkova.

p.s.
inače petrokemija predstavlja biser i stvarni potencijal hrvatskog gospodarstva i po meni u pravim rukama može stvarati dobit koja je veća od prosjeka branše u svijetu.
za one koji ne znaju tvornica spada u sam svjetski vrh ( s obzirom koliko plina troši a koliko kvalitetnog i konkurentnog autputa plasira na strano i domoće tržište).

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

nisu isti uvijeti 2007 i sad onda nije bilo takih problema sa punjenjem proracuna stizu i krediti na naplatu druga je to slika sada i prije 3godine

Kolika je mogućnost proširenja postojeće proizvodnje u kraćem vremenskom periodu?
Smatram da bi novi kvalitetni vlasnik sigurno otvorio i neka nova vrata koja bi zahtijevala povećanje proizvodnje te bi ovo svakako trebala biti jedna od bitnijih stavki u skeniranju tvrtke.
Ovdje dolazimo do teme koja se kroz par prethodnih postova provlačila i tvrdnja da cijena proizvoda ne trpi izvoz udaljenijim zemljama ispričao bih malu priču.
Sjetio sam se kako sam prije koji dan našao u Kini nove tenisice Nike za 25 USD (kod nas 1100 hrk) ali je poštarina 40 USD? Pomislio sam: „što da sam trgovac i da naručim kontejner sa nekoliko tisuća pari?“. Lijepo bih platio kontejner 1500 USD gdje bi poštarina tada bila 1- 1,5 usd po komadu potom bih utopio tih nekoliko tisuća i naravno jako dobro zaradio (ukupna nabavna cijena 26 USD, ako ne i niža obzirom na količinu robe). Najljepša stvar je u tome da i ako kupim samo ovaj jedan par sa postojećim stavkama, opet bi ih dobio jeftinije za 135 usd nego što su kod nas, a dobivam Nike-ice. Mogao sam gledati i neke E-maks tenisice za 2-3 dolara, ali jeli to to, jer ja za sebe želim samo najbolje ( filozofija "najbolje za najmanje")

Poanta za Petrokemiju je, da se pošalju 3-4 kamiona sigurno se ne isplati, ali kada bi poslali cijelu pokojnu Pevecovu ergelu kamiona, mislim da bi se itekako isplatilo i proizvođaču, dealeru a i na kraju kranjem potrošaču. (ako hoćete, možete uzeti u obzir brodove, vlakove…) Kvalitetan proizvod je najbolji proizvod, a PTKM to ima!

Jako lijepu usporedbu ste dali sa Plivom. Prava priča koja se treba preslikati i za ovu tvornicu i onda će svi biti na „konju“.

p.s. Moje skromno mišljenje je da ukoliko jedan od top 5 proizvođača


Kolika je mogućnost proširenja postojeće proizvodnje u kraćem vremenskom periodu?
Smatram da bi novi kvalitetni vlasnik sigurno otvorio i neka nova vrata koja bi zahtijevala povećanje proizvodnje te bi ovo svakako trebala biti jedna od bitnijih stavki u skeniranju tvrtke.
Ovdje dolazimo do teme koja se kroz par prethodnih postova provlačila i tvrdnja da cijena proizvoda ne trpi izvoz udaljenijim zemljama ispričao bih malu priču.
Sjetio sam se kako sam prije koji dan našao u Kini nove tenisice Nike za 25 USD (kod nas 1100 hrk) ali je poštarina 40 USD? Pomislio sam: „što da sam trgovac i da naručim kontejner sa nekoliko tisuća pari?“. Lijepo bih platio kontejner 1500 USD gdje bi poštarina tada bila 1- 1,5 usd po komadu potom bih utopio tih nekoliko tisuća i naravno jako dobro zaradio (ukupna nabavna cijena 26 USD, ako ne i niža obzirom na količinu robe). Najljepša stvar je u tome da i ako kupim samo ovaj jedan par sa postojećim stavkama, opet bi ih dobio jeftinije za 135 usd nego što su kod nas, a dobivam Nike-ice. Mogao sam gledati i neke E-maks tenisice za 2-3 dolara, ali jeli to to, jer ja za sebe želim samo najbolje ( filozofija "najbolje za najmanje")

Poanta za Petrokemiju je, da se pošalju 3-4 kamiona sigurno se ne isplati, ali kada bi poslali cijelu pokojnu Pevecovu ergelu kamiona, mislim da bi se itekako isplatilo i proizvođaču, dealeru a i na kraju kranjem potrošaču. (ako hoćete, možete uzeti u obzir brodove, vlakove…) Kvalitetan proizvod je najbolji proizvod, a PTKM to ima!

Jako lijepu usporedbu ste dali sa Plivom. Prava priča koja se treba preslikati i za ovu tvornicu i onda će svi biti na „konju“.

p.s. Moje skromno mišljenje je da ukoliko jedan od top 5 proizvođača

Transportni troškovi imaju velik udio u strukturi troškova i oni su jedan od najvažnijih razloga zašto je izvoz Petrokemije orijentiran prvenstveno na susjedne zemlje jer da je tvrtka sagrađena za izvoz onda bi bila stacionirana na obali a ovako je u Kutini.
Inače kolega izvoz Vam ide vlakom do Šibenika a ond brodom na daleke destnacije.

Inače procjena je da će Hrvatska trošiti 1 mil tona gnojiva u budućnosti (kako stvari stoje to će biti za cca 10-15 godina) a Srbija će trošiti više od 2 milijuna tona , budući da Srbi nemaju kvaltiteno gnojivo proširenje kapacitetea Petrokemije je neminovnost.
Međutim sve to je moguće jedino pod vodstvom novog gazde, a ovako je naučna fantastika.
Vjerujem da će se Petrokemija na kraju privatizirati,
a da će se isto zbiti prije izbora spada u zonu sumraka ili tematike terminator jer ni 25% Podravke koji je u vlasništvu države ne smiju prodati a kamoli Petrokemiju.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

eto ja se nebi usuglasio sa goranom jer ovdje privatizaciju ocekujem vrlo brzo za najkasnije proljece sljedece godine.Zasto prodajom manjinskih udijela drzava ce vidjeti da je tako najlakse do novca,u proljece sljedece godine hrvatska ce imati u najmanju ruku 350000nezaposlenih a tu je isplata mirovina, placa ,vrlo vrlo upitna,u veljaci dolazi ogroman krediti na naplatu,treba pokrpati proracu ove godine a da nisu bitno zahvatili u rashode od kud 5milijardi kuna do kraja godine,e sad zapi,blsc,riba,lrh, kod svih ovih se uzimao ponderirirani porosijek 3mj,tako da ocekujem skoro dizanje dionice jer su nam se mili fondovi vec dobrano opekli sa ova 4pulena koja sam nabrojio.Jedino lose sata mi se cini je moguci rat Iran-Izrael to bi nas vratilo u dark ege.

složio bih se s Goranom da privatizacija politički nije plus za vladajuće, ali ako bi se išlo prije izbora, onda mislim da bi se to radilo zbog prilagođavanju EU normama i ostalim tržišnim pravilima kakvi danas očigledno ne postoje (štopanje cijene i slično…)..

bez obzira bila privatizacija ili ne, stvari će morati doći na svoje, tj. neće se više moći štopati/određivati cijene gnojiva ili vršiti subvencije bilo to u državnim ili privatnim rukama….to je isključivo zbog EU regulacija…

a pošto idemo prema završetku pregovora (kraj ove ili početak iduće godine), jasno je da ova firma mora dobiti na cijeni iz razloga što je zbog prethodne(i još uvijek sadašnje) državne šape stvarani ogromni gubici, uzrokovani velikim dijelom naređivanjem iz Ministarstva poljoprivrede može li se ili ne dići cijena i koliko…

Ista je stvar i sa HEP-om. Svima je jasno da kad dođe privatizacija tog poduzeća cijena struje ide gore, HEP više investira i ima veće mogućnosti za zaradu….

Gospodo dali je netko gledao otvoreno prije 2 do 3 mjeseca, bila je riječ o plinu i dobavi plina. U emisiji je spomenuta i naša petrica da poslije nove godine Petrokemija izlazi na slobodno tržište za nabavu plina. Ako ima kakvih informacija više o tome neka napiše.

Pozdrav


Gospodo dali je netko gledao otvoreno prije 2 do 3 mjeseca, bila je riječ o plinu i dobavi plina. U emisiji je spomenuta i naša petrica da poslije nove godine Petrokemija izlazi na slobodno tržište za nabavu plina. Ako ima kakvih informacija više o tome neka napiše.

Pozdrav

http://www.poslovni.hr/Forum/ptkm-petrokemija-dd-608-pg2458.aspx?pg=2458&ThreadID=608

New Report

Close