PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Neto dobit POTASHA kreće se oko 1 mlrd USD prosječno zadnjih par godina. Osim rekordne 2008 kad je bila 3,4 mlrd. USD. BHP je očito spreman platiti (40 mlrd. USD) kao da je svake godine moguće imati takvu neto dobit. PTKM je te godine trebala imati dobit od oko 350 mil. kuna (da ne ponavljam zašto nije imala) pa tu možemo vidjeti neke relacije koje bi mogle vrijediti kod preuzimanja.
PTKM bez problema mora imati 50 mil. EUR neto dobiti godišnje kad bude u rukama privatnog gazde.

Nije ni čudo da čučite godinama u ovoj dionici kad ne znate ni što se gleda prilikom preuzimanja.
Dok vi to saznate, dotle će Petrokemiju već prodati u staro željezo.
Dajte mi recite jedan razlog zašto bi netko htio kupiti Petrokemiju. Tko bi htio kupiti 40 godina staru kramu sa sto problema? Europski prosjek je 20 godina starosti.
[/quote]
… staro željezo nikad skuplje, pogledaj gdje otkupljuju pa ćeš vidjeti ! Da se proda i pod staro željezo vrijedila bi više od sadašnje tržišne vrijednosti!

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Evo uvjerili ste me da je ovo biser pa sam danas prodao YAR.OL kupnjen prije malo vise od mjesec dana po cca 182 NOK da bi imao casha za PTKM. Ak se ne predomislim pa ne kupim nekaj drugo u medjuvremenu [smiley].

p.s.
Fakat nije u redu da YAR.OL vrijedi cca 233 kn a petrica skoro upola. Mislim da su zato danas i poceli prodavati YAR uvidjevsi kako je PTKM podcijenjena.

Petrokemija kao tvronica jednostavno nije u mogućnosti pokazati svoju moć sve dok je ovaka struktura kupaca umjetnog gnojiva u RH i to je jedini razlog zašto nije privatizirana niti će biti privatizirana sve dok nas EU ne pritisne.
Ali rezultati poslvanja nemaju nikakve veze sa kretanjem cijene dionice jer je ona u rukama velikih koji mogu što god hoće i kad hoće.

Svu svoju moć?!?!?!
Ne čemu ste vi ovdje ne znam, ali jako lupa




Neto dobit POTASHA kreće se oko 1 mlrd USD prosječno zadnjih par godina. Osim rekordne 2008 kad je bila 3,4 mlrd. USD. BHP je očito spreman platiti (40 mlrd. USD) kao da je svake godine moguće imati takvu neto dobit. PTKM je te godine trebala imati dobit od oko 350 mil. kuna (da ne ponavljam zašto nije imala) pa tu možemo vidjeti neke relacije koje bi mogle vrijediti kod preuzimanja.
PTKM bez problema mora imati 50 mil. EUR neto dobiti godišnje kad bude u rukama privatnog gazde.

Nije ni čudo da čučite godinama u ovoj dionici kad ne znate ni što se gleda prilikom preuzimanja.
Dok vi to saznate, dotle će Petrokemiju već prodati u staro željezo.
Dajte mi recite jedan razlog zašto bi netko htio kupiti Petrokemiju. Tko bi htio kupiti 40 godina staru kramu sa sto problema? Europski prosjek je 20 godina starosti.
[/quote]
… staro željezo nikad skuplje, pogledaj gdje otkupljuju pa ćeš vidjeti ! Da se proda i pod staro željezo vrijedila bi više od sadašnje tržišne vrijednosti!
[/quote]

Eto konačno netko da racionalno razmišlja. Ne znam, ali možda imate pravo kolega. Siguran sam da stvarno vrijedi više da se proda pod staro željezo. Ja sam u svakom slučaju za to da se ovaj Černobil od tvornice što prije zatvori i zaštiti narod tog kraja od teških zagađenja tla, da se zaštite ljudi i životinje od tog zla koje se zove Petrokemija.
Nadam se da će Vlada konačno shvatiti da je u interesu Republike Hrvatske da se Petrokemija konačno zaustavi i da prestane uništavati moslavački kraj koji toliko toga može dati u turističkom smislu i ekonomskom smislu, jer to je vinorodan i bogat kraj koji će biti potpuno uništen ako se Petrokemija ubrzo ne zatvori i proda u staro željezo.
Nadolazeće generacije će nam biti zahvalne na tome. Treba ukinuti sramotne organizacije tipa Stožer za obranu Petrokemije kojima je jedini interes zaštititi svoje lopovske guzice i prodati priču ljudima iz kraja da je to jedino što imaju. Treba osnovati Stožer za obranu OD Petrokemije i spasiti moslavački krak dok se još ima šta za spasiti.
Živjeli



Neto dobit POTASHA kreće se oko 1 mlrd USD prosječno zadnjih par godina. Osim rekordne 2008 kad je bila 3,4 mlrd. USD. BHP je očito spreman platiti (40 mlrd. USD) kao da je svake godine moguće imati takvu neto dobit. PTKM je te godine trebala imati dobit od oko 350 mil. kuna (da ne ponavljam zašto nije imala) pa tu možemo vidjeti neke relacije koje bi mogle vrijediti kod preuzimanja.
PTKM bez problema mora imati 50 mil. EUR neto dobiti godišnje kad bude u rukama privatnog gazde.

Nije ni čudo da čučite godinama u ovoj dionici kad ne znate ni što se gleda prilikom preuzimanja.
Dok vi to saznate, dotle će Petrokemiju već prodati u staro željezo.
Dajte mi recite jedan razlog zašto bi netko htio kupiti Petrokemiju. Tko bi htio kupiti 40 godina staru kramu sa sto problema? Europski prosjek je 20 godina starosti.
[/quote]

prasac, samo se blamiraš i pišeš o nečem o čem pojma nemaš. Ajde me prosvjetli pa napiši što se gleda kod preuzimanja tvornice gnojiva. Al ako misliš pisat o starom željezu poštedi nas toga.
Zapamti, jedini problem koji ptkm ima je ekipa koja trenutno upravlja tvornicom (ne samo oni koji sjede u Upravi), sve drugo je vrhunsko.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.




Neto dobit POTASHA kreće se oko 1 mlrd USD prosječno zadnjih par godina. Osim rekordne 2008 kad je bila 3,4 mlrd. USD. BHP je očito spreman platiti (40 mlrd. USD) kao da je svake godine moguće imati takvu neto dobit. PTKM je te godine trebala imati dobit od oko 350 mil. kuna (da ne ponavljam zašto nije imala) pa tu možemo vidjeti neke relacije koje bi mogle vrijediti kod preuzimanja.
PTKM bez problema mora imati 50 mil. EUR neto dobiti godišnje kad bude u rukama privatnog gazde.

Nije ni čudo da čučite godinama u ovoj dionici kad ne znate ni što se gleda prilikom preuzimanja.
Dok vi to saznate, dotle će Petrokemiju već prodati u staro željezo.
Dajte mi recite jedan razlog zašto bi netko htio kupiti Petrokemiju. Tko bi htio kupiti 40 godina staru kramu sa sto problema? Europski prosjek je 20 godina starosti.
[/quote]

prasac, samo se blamiraš i pišeš o nečem o čem pojma nemaš. Ajde me prosvjetli pa napiši što se gleda kod preuzimanja tvornice gnojiva. Al ako misliš pisat o starom željezu poštedi nas toga.
Zapamti, jedini problem koji ptkm ima je ekipa koja trenutno upravlja tvornicom (ne samo oni koji sjede u Upravi), sve drugo je vrhunsko.
[/quote]

Mika, ja se blamiram jer znam kako se računa vrijednost kompanije u slučaju preuzimanja a ti si stručnjak jer ne znaš? !? Naravno da te neću prosvijetliti, nego ću te lijepo ostaviti da držiš te dionice još 5 godina i pričaš iste priče o privatizaciji i vrhunskoj firmi koje pričaš već 5 godina. Ajde sad reci ko se tu blamira. Šta je to vrhunsko u Petrokemiji? Tvornica umjetnih gnojiva kakvih ima kolko oćeš kud god se okreneš. Da ne pričam da je stara 40 godina to jest duplo starija od europskog prosjeka.
To je za zatvorit što prije to bolje. Sigurna sam da takvu tvornicu neće pustiti u EU jer to bi bila sramota. Razmontirat i zatvorit , to je jedina perspektiva za boljitak naroda Moslavine, i cijele Hrvatske boga ti, samo čekaj kad uđemo u EU pa kad krenu tužbe.
Jedva čekam. Vi koji gledate samo svoje interese bi htjeli prodat svoje dionice naivcima ali neće ići.
Narod na kraju uvijek ispadne pametniji. Tako će i ovaj put. Ovdje se čeka da se tvornica eksploatira još koju godinu i onda ključ u bravu. Pa ne može Hrvatska dozvoliti da ima takvog zagađivača a deklarira se kao turistička i ekološki osviještena.
Mislim da je to svima jasno

to reci onima koji lupaju po asku vec dvije godine da firma nema perspektivu

a sad jedno pitanje za pajceka koliko je Pliva imala minusa prije nego je privatizirana,kolika joj je trenutna dobit i ako se sjeca kako je krenula od 130kn u sest mjeseci da bi bila prodana za 720

@ pajcek

Poštujem tvoja razmišljanja o ekologiji i zelenim livadama po kojima voziš bicikl sa svojim prijateljicama, ali stvarni život je nešto drugo. Milijarde ljudi treba svaki dan jesti i bez umjetnog gnojiva to nije moguće. Uzmi bilo kakvu knjigu o uzgoju nečega i naći ćeš pojmove kao NPK, KAN, UREA. To su produkti fosilnog goriva što je također bitno u priči oko ptkm. Osim toga neki proizvodi koje Kutina radi, a koji imaju kvalitetu koja treba čitavom svijetu ne koriste se samo u poljoprivredi. PTKM je napravljena prije 40 i nešto godina ali se svake godine u postrojenje ulaže i izlazni proizvod je među 5 najkvalitetnijih u svijetu. Iz konstantne amortizacije možeš vidjeti da se stalno ulaže u postrojenje koje tehnički zadovoljava najstrože kriterije za izvoz proizvoda doslovno u čitav svijet.
PTKM je izvozila i u USA ali to nije zbog daljine isplativo, ali bitno je da zadovoljava njihove kriterije o kvaliteti gnojiva. Nikakve tužbe iz EU neće krenuti jer i ljudi iz EU moraju jesti, i države EU trenutno itekako kupuju naš gnoj.
Situacija je upravo obrnuta i postrojenje ptkm je tehnološki jedno od najskupljih i najsloženijih u Hrvatskoj i hvala dragom bogu da ga imamo u našoj zemlji i nakon privatizacije će i dalje ostati hrvatska firma samo u stranom vlasništvu ljudi čiji svjetonazori ne počivaju samo na pljački i otimačini tuđeg. Onda će se vidjeti i stvarna vrijednost i potencijal ove tvornice jer hrvatski čovjek na žalost sam ne može upravljati ovom tvornicom.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Tvornica umjetnih gnojiva kakvih ima kolko oćeš kud god se okreneš. Da ne pričam da je stara 40 godina to jest duplo starija od europskog prosjeka.

Pretpostavljam da svi na ovoj temi od tebe žele čuti samo jednu stvar:
1. Da nam nabrojiš te silne tvornice u našem okruženju!

A o "starosti tvornice", to valjda svatko vidi iz financijskih izvještaja prethodnih godina recimo kroz stavku "kupnja materijalne dugotrajne imovine" u izvještaju o novčanom toku kada to malo usporedi sa ukupnom nabavnom vrijednošću materijalne imovine… čime može otprilike vidjeti prosječnu starost opreme.


a sad jedno pitanje za pajceka koliko je Pliva imala minusa prije nego je privatizirana,kolika joj je trenutna dobit i ako se sjeca kako je krenula od 130kn u sest mjeseci da bi bila prodana za 720

apsolutno si u pravu prijatelju i situacija u ptkm je identična onoj u PLIVI. Domaći čovjek ju je unakazio i tek kad je stranac došao pokazalo se što može. Zamislite samo da je stranac upravljao PLIVOM u vrijeme kad su stvorili azitromicin i nakon toga. A svi znamo dokle ju je brko doveo.
Isto se događalo i u ptkm, a nadam se da Jagušt drugačije radi bar zbog strah da ne završi u prdekani.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Šta je to vrhunsko u Petrokemiji?

Evo ti tema za istraživanje! Pokušaj saznati koliko Petrokemija ukupno utroši sirovina i energije za 1 kg gnojiva, i to probaj usporediti sa najboljim svjetskim igračima iz te branše. Možda ćeš i tu doći do neke za tebe neočekivane spoznaje. 😉

Ta (materijalno/fizička) efikasnost (koja je upravo rezultat i odlične i relativno MLADE tehnološke osnove) je možda glavna stvar (uz geografsku lokaciju, i "postojanje" tih tvojih imaginarnih tvornica u okruženju), pored perspektiva našeg tržišta (malo prouči stanje poljoprivrede u RH i okruženju po parametrima % obrađenog zemljišta i potrošnje gnovija po ha), zašto bi Petrokemija mogla biti vrlo zanimljiva potencijalnim preuzimačima… priča o kojoj ovdje stalno govore.

Ja se ne zamaram time hoće li i kad točno biti tog preuzimanja, ja znam samo jedno: da ovo ili sa preuzimanjem ili bez preuzimanja, na ovaj ili onaj način MORA završiti kao primjereno profitabilna kompanija (a na bitno većim fizičkim volumenima proizvodnje!) jer suprotno od toga dugoročno gledano nemoguće obzirom na sve ove okolnosti.

Posljedicom svega ovoga uz ove cijene ulaz u ovu dionici praktički nikako (osim u slučaju nekog čudnog scenarija sa stečajima, dokapitalizacijama… dakle iz političkih sfera orkestriranom pljačkom – a koja vremena su valjda ipak prošla… ) ne može dugoročno gledano "do tog nedefiniranog vremena" biti ništa drugo osim fantastičan.

Zato ovdje kontinurano potiho ulazi jedna vrsta extra-long investitora, koji stvarno znaju što rade. A špekulanti, istina, se ovdje također stalno muvaju okolo iskorištavajući tu volatilnost i neizvjesnost, kao i svuda, ali na njih ja ne obraćam pozornost.

Petrokemija nije velik dio mog portfelja, ona spada u grupicu nekoliko dionica koje držim kao "rizičan dio" portfelja ali i potencijalno jako velikog prinosa (što je valjda normalno rizik/prinos) i koja sama mislim da neće iznevjeriti (jer se nadam da pravna država počinje uskoro funkcionirati, pa da nas neće ovdje opljačkati!) a pogotovo u portfeljnom pristupu zajedno sa ostalim dionicama ovo je dobar mali član mog portfelja.

New Report

Close