PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


dixi: ” Evo za one koji nisu uspijeli kupit Investitor: ” Iako sam vec prokomentirao taj clanak na 212. stranici ove teme i ustvrdio da je izuzetno korektno napisan, odnosno bolje reci “politicki korektan” (pisan tako da se nikom ne zamjeri), to cu jos jednom ponoviti jer sam tad zaboravio naglasiti da je korektnost jos izrazenija ako znamo da je autor “viši analiticar PBZ-a”, a PBZ na drugom i petom mjestu u vlasnickoj strukturi PTKM s 5,71%, odnosno 2,77% dionica. Nije navedeno da se radi o skrbnickim racunima, pa ostaje mogucnost da je i autor teksta odlucivao o kupnji Petrokemije.

…hm…barataš s pogrešnim podacima (30.06.2006.g), zadnji izvod iz SDA govori da su skrbnički računi PBZ-a na 4. i 5. mjestu, što sugerira da autor teksta nije mogao odlučivati o kupnji navedenih (jadino ako se sam ne krije iza nekog skrbničkog).

Kad vidim crveno pretvaram se u bika

Nisam otvarao sda, pogledao sam u izvjesce s http://www.zse.hr, tamo nije navedeno da je skrbnicki. Al nema veze, to ne mijenja cinjenicu da je tekst napisan korektno, sto sam zelio reci. [smiley2]

Kako god okreneš ,cartman malo izostavi ,malo pogriješi,malo previdi ,malo ovo ,malo ono” al nema veze”
to ne mijenja cilj koji je stavio pred sebe, a to je da bude najpametniji na forumu!!!!

Eto danas je četvrtak pa postoji mogućnost da PTKM bude na redu……….
5. listopada 2006. – Sjednica Vlade Republike Hrvatske – Najave

|Najave|

Pozdrav[smiley2]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Koliko sam shvatio kao laik, iz Plivinih dionica će se osloboditi velika količina novaca koji će tražiti daljnje ulaganje, pa tako možemo očekivati i ulaganje u dionice PTKM, VIRO… Da li bi išlo tako nekako? Molio bih mišljenje iskusnijih ulagača!![smiley2]


Koliko sam shvatio kao laik, iz Plivinih dionica će se osloboditi velika količina novaca koji će tražiti daljnje ulaganje, pa tako možemo očekivati i ulaganje u dionice PTKM, VIRO… Da li bi išlo tako nekako? Molio bih mišljenje iskusnijih ulagača!![smiley2]

Nisam iskusniji ulagač, ali ti mogu reći da ni iskusniji sigurno ne mogu sa sigurnošću reći gdje će se preliti novac od Plive.

Svatko se nekako nada da će dio novca otići baš u dionicu u koju je on uložio… ili kako bi narod rekao svatko gura vodu na svoj mlin…. [smiley1]

PROKLETA JE AMERIKA I ZLATO ŠTO SJA !!!!


Cini mi se da Vorda govoris o AOP008 – zalihama proizvoda koji porasli s 261,935,000kn na 303,665,000kn.

Naravno da ne govorim o tome. Tu nisu samo zalihe gotovih proizvoda. Ipak, i iz ovoga je na prvi pogled vidljivo da zalihe nebi toliko porasle da su se zalihe got.proizvoda smanjile koliko ti kažeš.


Ja nisam pisao o tome, vec o rashodima koji su ove godine trebali biti 888,301,000 kn+19461,000 = 907,762,000kn, ali su smanjeni promjenama u zalihama (AOP039) koji iznose -48,668,000kn, pa ukupni rashodi iznose 859,049,00kn. Sveukupno prihodi minus rashodi daje gubitak -23,012,000kn (23 milijuna kuna). Prosle godine rashodi nisu smanjeni na temelju promjena zaliha, vec su povecani za 4,029,000kn, da su i ove godine tj. ovog polugodista povecani na nivou proslogodisnjih, sveukupni rashodi bi iznosili 907,762,000kn+4,029,000kn= 911,791,000kn, sto bi sveukupno prihodi minus rashodi iskazalo gubitak od 75,709,000kn (75 milijuna i 709 tisuca kuna). Znam da zalihe ne mogu rasti vjecno i da dodje i trenutak prodaje, ali mi se cini da su u Petrokemiji te trenutke odredili onako kako im najvise pase (da prikazu sto manji gubitak). Primjer s bloga (s jabukama) sam obrisao jer je bio pogresan, rashodi ulaze u bilancu u trenutku tek kad je prodan gotov proizvod (osim vremenskih troskova (neuskladistivih), ali to sad nije bitno).

Ostatak ovoga nije ništa drugo nego pogrešno tumačenje točnih podataka.

Pitaj bilo kojeg knjigovođu sa SSS kako zalihe utječu na rezultat. Svaki će ti reči da povećanje zaliha povećava rezultat, a smanjenje zaliha smanjuje rezultat. Prema tome, ako hoćeš imati što bolji rezultat, onda ćeš povećati zalihe.

Vidim da su ti poznati pojmovi rashoda razdoblja pa bi, prema tome trebao biti svjestan gluposti koje si ovdje nabrojao, jedino ako ti nije cilj obmanjivanje članova foruma.

Pozdrav

meni se čini da velik dio novaca od plive koji fondovi drže, će otići u dokup njihovih dionica keje imaju, jer za njih imaju opsežne analize i predviđanje, tek mali dio će otići u “nešto novo” a nije teško znati što to fondovi kupuju (kao što sam malo prije napisao u “komentari trgovanja” u novom Investitoru piše u što fondovi ulažu)…

[b]kupuj od pesimista i prodaj optimistu, al budi realist[/b][color=black][/color]


Pretvaranjem duga u vlasnicki udio ce broj dionica petrokemije porasti za 577.520 dionica, odnosno s 2.471.721 na 3.049.241. Po tom izracunu BV koji danas iznosi 304kn po dionici ce pasti na 247kn. Istina, neke stvari ce se promjeniti u bilanci pa je to samo okvirna racunica.

” U redovitom poslovanju trgovačkog društva postoje dva osnovna načina uvećanja vlastitog kapitala:
1. Izravno ulaganje kapitala od strane vlasnika ili emitiranjem dionica;
2. Zadržavanjem dijela dobitka;

Izravno ulaganje kapitala u trgovačko društvo od strane njegovih vlasnika može biti u novčanom obliku te u obliku stvari ili prava koji se knjiže u novčanim ekvivalentima prema procjenjenoj tržišnoj vrijednosti uloga.
Uvećanje dioničkog kapitala može biti iz primarne emisije dionica ili iz dodatne emisije.”
dr. Vino Belak, “Menadžersko računovodstvo”

Za one kojima ova materija nije dobro poznata … povećati će se broj dionica izdavanjem dodatne emisije, a kapital će se povećati za iznos duga. Prema tome, neto knjigovodstvena vrijednost dionice neće se bitno mijenjati.

Možeš li nam pokazati tvoju računicu prema kojoj će BV biti oko 247 kn.?

Pozdrav


Koliko sam shvatio kao laik, iz Plivinih dionica će se osloboditi velika količina novaca koji će tražiti daljnje ulaganje, pa tako možemo očekivati i ulaganje u dionice PTKM, VIRO… Da li bi išlo tako nekako? Molio bih mišljenje iskusnijih ulagača!![smiley2]

Koja je logika iz blue chip dionice preliti novac u gubitaša sa neizvjesnom budučnosti??

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Bljedoliki Domagoj, nažalost moram ti reći da burzom vlada kaos a ne logika. Kuiš[smiley2]

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."


. Svaki će ti reči da povećanje zaliha povećava rezultat, a smanjenje zaliha smanjuje rezultat. Prema tome, ako hoćeš imati što bolji rezultat, onda ćeš povećati zalihe.

Neovisno o Petrokemiji kako to mislite da je povečanje zaliha dobro za određenu tvrtku?
Zalihe spadaju pod kratkotrajnu imovinu i slijedom toga očekuje se priljev ekonomskih koristi u kratkom roku odnosno do godinu dana – je li tako?
Ako se povečavaju zalihe ili da budemo precizniji ako je veličina zaliha preko tzv. maksimuma to znaći samo jedno – imobilizaciju financijskih sredstava . Zato je potrebno određivanje minimuma i maksimuma , odnosno utvrditi optimalne količine zaliha.
Povrh toga , ekonomska logika nalaže da je proizvodnja bez zaliha poslovna politika kojoj bi trebalo težiti , tako da nisam shvatio vaš navod oko povečanja zaliha, kao nećemu čemu treba težiti .
Molim da malo pojasnite na što ste mislili konkretno.
Pozdrav

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

New Report

Close