PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Gorane hvala na dokumentu. Zanimljiv je. Pitanje: Šta ako Pero iza ćoška napravi istu takvu tvornicu?(ne mislim u RH, ali negdje okolo) I šta ako možda već i postoje takve inicijative? To je jako veliki rizik za PTKM.

Vjerujem da je ovo pitanje neka zajebancija i da nema potrebe odgovarati
[/quote]

kako zajebancija? Rizik konkurencije zajebancija? Šta ako neki Rus u Bosni napravi tvornicu gnojiva? Ili u Bugarskoj? Ako Janko dobro zarađuje i jedini je, i Pero bi htio. Ja priznam da nemam pojma o tvornicama gnojiva pa možda ispadam smiješan. Kako je moguće da nisi ukalkulirao taj rizik?

I'LL BE BACK


***obrisano***

Ako si zaboravio na PTKM, zašto stalno pišeš na PTKM? kako je to moguće? Ne zahebavam, ozbiljno pitam. Ja cijelo popodne intenzivno razmišljam o PTKM. Zato sam i postavio par pitanja. Na neke mi daju odgovor, na neke mi se smiju, ali ja s tim nemam problema, jer vjerujem da razmišljam logično bez obzira što nemam znanja koja možda neki drugi ovdje na topicu imaju.

I'LL BE BACK


Što se tiče Petrokemije ja sam sve stvari uzeo u obzir.
Sada što bi ti preporučio ako ti je Petrokemija interesantna da pročitaš cijelu temu, ima tu i dosta gluposti a i dosta zanimljivih stvari. Trebat će ti sigurno cca 3 dana da sve dobro pročitaš s razumjevanjem i da dobro proučiš bitnije stvari, zatim se vrati na temu i pitaj me što te zanima

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Postovani kolega Goran,

mislim da se kolega Governor ne za**bava, nego ozbiljno pitai dobronamjerno. Kako i mene zanima isto, molim mozete li nam ipak odgovoriti. Ja naslucujem neke odgovore, ali zaisgurno Vi to razumijete daleko bolje.



Što se tiče Petrokemije ja sam sve stvari uzeo u obzir.
Sada što bi ti preporučio ako ti je Petrokemija interesantna da pročitaš cijelu temu, ima tu i dosta gluposti a i dosta zanimljivih stvari. Trebat će ti sigurno cca 3 dana da sve dobro pročitaš s razumjevanjem i da dobro proučiš bitnije stvari, zatim se vrati na temu i pitaj me što te zanima
[/quote]

Kolega o svemu se ovome pisalo na forumu i svakome tko želi investirati kvalitetno savjetujem da pogleda izvješća na zse, pogleda slične sektore u svijetu, pogleda sve prednosti i nedostatke ove tvornice i zatim se odluči da li uložiti ili ne.
Barem je tema petrokemija dobro obrađena na forumu i svakome savjetujem da pročita cijeli jer tamo je moguće naći puno linkova odnosno javno dostupnih informacija koje je ovdje na jednom mjestu najlakše skupiti. Pojedini nikovi su napisali skoro pa sve o ovoj tvornici i svakako će te vidjeti na stotine različitih mjšljenja počevši od stečaja do tisućica kao željene cijene.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Ako si zaboravio na PTKM, zašto stalno pišeš na PTKM? kako je to moguće? Ne zahebavam, ozbiljno pitam. Ja cijelo popodne intenzivno razmišljam o PTKM. Zato sam i postavio par pitanja. Na neke mi daju odgovor, na neke mi se smiju, ali ja s tim nemam problema, jer vjerujem da razmišljam logično bez obzira što nemam znanja koja možda neki drugi ovdje na topicu imaju.

Ovo je pitanje za privatnu poruku, nadao sam se da ce moderatori to shvatiti jer ako svak svakome krene postavljati privatna pitanja preko javne teme brzo ce nastati kaos još veći nego je sad.

Svakako – odavno ne pišem na ptkm. Nekad sam svakodnevno pisao, u posljednje vrijeme zna proci mjesec dana da uopce ne pogledam forum. A i kad ga pogledam vidim da zna proci par dana da se na temi ne napiše jedan komentar, nekada se u pola sata pisalo par stranica.

Svoje misljenje o cijeni PTKM sam davno naveo, po prikazanoj dobiti posljednjih kvartala tvornica posluje drastično bolje nego prije, a cijena dionice je PALA s 358kn na 57kn.


Ovo je pitanje za privatnu poruku, nadao sam se da ce moderatori to shvatiti jer ako svak svakome krene postavljati privatna pitanja preko javne teme brzo ce nastati kaos još veći nego je sad.

Svakako – odavno ne pišem na ptkm. Nekad sam svakodnevno pisao, u posljednje vrijeme zna proci mjesec dana da uopce ne pogledam forum. A i kad ga pogledam vidim da zna proci par dana da se na temi ne napiše jedan komentar, nekada se u pola sata pisalo par stranica.

Svoje misljenje o cijeni PTKM sam davno naveo, po prikazanoj dobiti posljednjih kvartala tvornica posluje drastično bolje nego prije, a cijena dionice je PALA s 358kn na 57kn.


Pa dobro to sto je palo, ja ipak smatram da svi znao zbog cega je vise ili manje pala cijela burza nasa i druge dionice u svijetu. U Hr. su firme vecinom ostale u okvirima normalnog poslovanja, a cijena im je svima pala na 25% ATH,sto vise sto manje.
Tako da smatram da nije razlog poslovanje, vec neki drugi cimbenici. Isto tako ce cijena gore ne radi poslovanja vec radi tih drugi cimbenika(vanjskih utjecaja).
A jednom kada dode EU, onda ce se vjerojatno vrednovati izvjestaji, vijesti i sl.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


Tako da smatram da nije razlog poslovanje, vec neki drugi cimbenici. Isto tako ce cijena gore ne radi poslovanja vec radi tih drugi cimbenika(vanjskih utjecaja).
A jednom kada dode EU, onda ce se vjerojatno vrednovati izvjestaji, vijesti i sl.

Upravo tako, trenutno cijenu ne određuje poslovanje već ti drugi čimbenici.

Zanimljiva je bila jučerašnja prepiska na ovoj temi, sve do pomalo "pregrijanih" tonova. Između redova se u stvari može čitati lagana nervoza pred za danas sazvanu sjednicu NO na kojoj se treba donijeti i suglasnost formulirana kao:
"…….očekuje se da Nadzorni odbor PETROKEMIJE d.d dade suglasnost na odluku Uprave PETROKEMIJE d.d. o utvrđenju godišnjih financijskih izvješća i izvješća o stanju Društva za poslovnu 2008. godinu te na prijedlog Odluke o upotrebi dobiti za poslovnu 2008. godinu."

Sve pa i mene intrigira najviše ovaj dio o upotrebi dobiti za poslovnu 2008. godinu jer je ona ključna za puno stvari a koje sad ne bi bilo vrijeme nabrajati.
Kako god suglasnost dao NO i kakva god da je Odluka o upotrebi, bitno je da se radi o DOBITI koja se može koristiti na više načina. Možda ćemo biti iznenađeni. Dobro je da za istu vjerojatno zna mali broj ljudi. Mi ostali možemo nagađati ili pričekati objavu za ZSE. Još malo strpljenja…….
[thumbsup]

marcello

Evo ja ću za RH iznijeti moje viđenje bitnih čimbenika:
– mogućnost zaduživanja države RH na vanjskom tržištu kapitala
– eventualni pad ili rast kamatnih stopa u RH koje su u uskoj vezi sa zaduživanjem RH vani
– izbori u RH
– eventualni inflatorni učinci na tečaj kune odnosno deprecijacija kune koja bi rezultirala pritisakom
na rast troškova i cijena
– uspješnost ili neuspješnost turističke sezone
– kretanje Eurospkih burzi,
– kretanje US marketa
– struktura i broj dioničara na svakoj pojedinoj dionici na ZSE
– perspektiva sektora odnosno podcjenjenost ili precjenjenost svake pojedine dionice na ZSE u odnosu
na prosjek svjetskog i EU sektora

Ovo je samo moje viđenje.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

http://www.poslovni.hr/112228.aspx

Domaći OMF-ovi prošle su godine najviše ulagali u državne obveznice ministarstva financija, no bilo je i zanimljivih ulaganja na stranim tržištima

Četiri hrvatska obvezna mirovinska fonda, AZ fond, Erste Plavi, PBZ CO i Raiffessen OMF, dostavila su Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (Hanfa) informativne prospekte poslovanja i strukture ulaganja krajem prošle godine.

Iako se već približava kraj prvog tromjesečja 2009. godine, zanimljivo je promatrati gdje su fond menadžeri u prošloj godini plasirali novce hrvatskih mirovinskih obveznika. AZ obvezni mirovinski fond među domaćim fondovima drži primat u transparentnosti te je objavio najdetaljniji popis pojedinih ulaganja za cjelokupnu imovinu, dok su ostali fondovi objavili popis ulaganja koja čine jedan posto ili više od ukupne imovine fonda. Kako i nalaže zakon, najviše je uloženo u domaću imovinu, a fokus je naravno na državnim obveznicama. Top domaća dionica OMF-ova u prošloj godini svakako su Hrvatske telekomunikacije. AZ fond je posjedovao najviše tih dionica, više od 952.000 komada ukupne vrijednosti 190,4 milijuna kuna, dok su ostali mirovinci imali oko 600.000 komada HT-ovih dionica. Naravno, i globalni depozitarni zapis (GDR) HT-a na Londonskoj burzi zanimljiv je za ulaganje, te je AZ fond uložio 71,7 milijuna kuna u te zapise.

Milijuni u MOL-u
Promatrajući ulaganja u stranim vrijednosnim papirima, AZ fond je najviše ulagao u dionice češkog elektrodistributera ČEZ grupu. U tu je dionicu bilo uloženo 67,5 milijuna kuna, dok je drugo najveće strano ulaganje bilo u mađarskoj naftnoj kompaniji MOL, sa čak 33,9 milijuna kuna. Zanimljivo je spomenuti kako je najveći domaći OMF krajem prošle godine imao uloženo nešto manje od 44 milijuna kuna u kompanije za proizvodnju umjetnog gnojiva. Točnije, 26,1 milijun kuna bio je investiran u kompaniju Yara Intertnational koja je osnovana 1900. godine u Norveškoj, dok je 17,8 milijuna kuna uloženo u kanadsko-američku korporaciju PotashCorp. Isto tako, AZ, koji je u djelomičnom vlasništvu Zagrebačke banke, ulagao je i u banke Raiffeisen International, OTP te Erste banku.

Kupovina dionica Plive
Od ostalih podataka u informativnim prosprektima mirovinskih fondova, jedna od zanimljivijih informacija jest povećanje udjela PBZ/CO mirovinskog fonda u Plivi. Naime, na kraju prošle godine, taj fond imao je nešto manje od 139 tisuća komada dionica Plive ukupne vrijednosti 106,8 milijuna kuna. Prema posljednjim podacima, PBZ/CO je povećao udio za 7410 komada dionica te sada ima 0,71 posto udjela. Kako je Plivina dionica jedna od rijetkih koja je posljednjih mjeseci zadržala vrijednost ovo se čini kao dobro ulaganje.

Vrlo zanimljivo. Jesu li ih i tamo "navukli" preko foruma kao i kod nas ?

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !


Evo ja ću za RH iznijeti moje viđenje bitnih čimbenika:
– mogućnost zaduživanja države RH na vanjskom tržištu kapitala
– eventualni pad ili rast kamatnih stopa u RH koje su u uskoj vezi sa zaduživanjem RH vani
– izbori u RH
– eventualni inflatorni učinci na tečaj kune odnosno deprecijacija kune koja bi rezultirala pritisakom
na rast troškova i cijena
– uspješnost ili neuspješnost turističke sezone
– kretanje Eurospkih burzi,
– kretanje US marketa
– struktura i broj dioničara na svakoj pojedinoj dionici na ZSE
– perspektiva sektora odnosno podcjenjenost ili precjenjenost svake pojedine dionice na ZSE u odnosu
na prosjek svjetskog i EU sektora

Ovo je samo moje viđenje.


Sve sto si naveo po meni je tocno, ali ipak ovo boldano je nasim ulagacima najbitnije. To sto nam se recimo smanji kreditni rejting, biti ce jedan dan malo losiji Crobex od ostatak svijeta, a drugi dan to vise ne utjece na burzu jer su na njoj samo day traderi, mali ulagaci i sl.
Moje videnje…

PTKM-nemam, imao, ali prodao jos davno… Fundamenti jako dobri. Ovisno o danasnjoj sjednici mozda vam se pridruzim.
Pozdrav

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

New Report

Close