PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dionica petrokemije ili tvornice mineralnih gnojiva svrstavaju se u rudarske dionice…lagani oporavak cijena sirovina od nafte pa na dalje samo daje novi impuls ovim cijenama…moje osobno mišljenje je,da je riskantan manover izaći sada iz ovakvih dionica…..



Blokada…………. Eto ne bi cijena rasla a da neće biti odličan 1q………. prodaja oko 8000 tona gnojiva
dnevno, a proizvodnja oko 4000 tona gnojiva…..

I trezor će početi kupovati……….

Molim link za kupnju trezora.

[/quote]

Upravo tako. Meni je malo nejasno zasto bi trezor kupovao vlastite dionice kad je vecinski vlasnik drzava i nema opasnosti od preuzimanja?

Iskreno, to bi bio jedan poprilicno bedasti potez. Trositi novce koji mogu biti bez straha upotrijebljeni puno bolje.

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Iskreno, to bi bio jedan poprilicno bedasti potez. Trositi novce koji mogu biti bez straha upotrijebljeni puno bolje.

Točno kolega, dobro ste zaključili.
Po meni jedini razlog najavljene kupovine trezora je proširenje i poticaj radničkog dioničarastva.
U petrokemiji interes sadašnjih djelatnika je jasan u cilju zaštite svojih radnih mjesta pa bi im veći broj dionica donio i viši utjecaj prilikom daljnjjeg tijeka privatizacije.
Sad pod kojim uvjetima bi trezor propustio svoje dionice djelatnicima ostaje samo nagađanje.

Mislim da je danas svima a posebno sindikatima kristalno jasno u kojoj smo situaciji te da je sve moguće bez obzira na potpisane dokumente.

evo jedan stariji link iz 12 mjeseca 2008 koji govori koliko su radnici svjesni situacije koja će uslijediti.
http://www.vecernji.hr/newsroom/regions/sisak/3200879/index.do

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

1. "Link za kupnju trezora" je nebuloza jer to ne postoji pod takvim imenom. Postoji odluka Skupštine.
2. Na forumima su samo interesi i Goran dobro veli da je "malo dobronamjernih postova na cijelom forumu "
3. Sve je puno naboja i borbe pametnih i "pametnijih" da bi se ostvarila neka korist trgovanjem.
Primjer su vam zadnje transakcije danas gdje se sa 5 dionica "dobronamjerno" spušta cijena dionice a usput i ruši Crobex:

Zadnje transakcije: Cijena Količina Iznos Datum
82,03 5 410,15 27.3.2009 14:21:59
84,80 14 1.187,20 27.3.2009 14:21:59
85,00 81 6.885,00 27.3.2009 14:21:59
84,80 288 24.422,40 27.3.2009

Nije se usudio neki "striča" kupiti kad je bilo povoljno, pa ajde sad brzo čisti zamašćene svječice!

Takove akcije su večinom besplodne ili samo kratkotrajno uspješne jer na informirane ulagače ne utječu. Uspješne su u zbunjivanju svekolike javnosti, naročito u petak, jer se ta cijena vrti preko vikenda na plaćenim oglasima banaka, u tisku i drugim medijima. Treba pričekati (kao i obićno) ponedjeljak t.j. sjednicu NO i vidjeti odluke. Sve ostalo se……baca u vodu!

marcello

Hvala. Medjutim, dojma sam da se vrtimo u "hrvatskom zacaranom krugu". Radnici bi kupnjom dionica kao zeljeli zastititi svoja radna mjesta, a u ovom clanku vidim da se bune sto nisu to odmah mogli prodati. Inace, slicna je prica bila kod Plive, radnici odmah prodali torbarima i smijali se svima ostalima kad je cijena pala a nakon toga su vristali prevara, hanfa, samodol kada je skocila zbog prodaje Plive na +700 kn.

Dugorocno gledajuci, ovo nije dobra vijest (kupnja trezora) za cijenu dionice, bez obzira sto pojedinci nastoje to predstaviti tako. Ipak, PTKM je toliko potcjenjena da to ne bi trebalo imati utjecaja na one koje su ulazili nedavno. Nazalost nisam medju njima…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje




Blokada…………. Eto ne bi cijena rasla a da neće biti odličan 1q………. prodaja oko 8000 tona gnojiva
dnevno, a proizvodnja oko 4000 tona gnojiva…..

I trezor će početi kupovati……….

Molim link za kupnju trezora.

[/quote]

Upravo tako. Meni je malo nejasno zasto bi trezor kupovao vlastite dionice kad je vecinski vlasnik drzava i nema opasnosti od preuzimanja?

Iskreno, to bi bio jedan poprilicno bedasti potez. Trositi novce koji mogu biti bez straha upotrijebljeni puno bolje.

[/quote]

dobro je da je firma napravila takav potez. U trenutku kad 25% ovakve firme tržište vrednuje sa bijednih 9 milja eura postoji realna opasnost da se netko dočepa takvog paketa dionica. Imati nekog nepoželjnog sa 25% vlasništva u ovakvoj firmi je potencijalno strašno opasno. Što kad bi se mirovinci morali riješiti svog paketa dionica, a s obzirom na postojeću regulativu mogu dobiti takvu naredbu.
(idiotski, ali Hrvati su spremni na takve poteze). Vjerujem da bi tada trezor morao biti prvi koji će dati ponudu za kupnju tog paketa.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


dionica petrokemije ili tvornice mineralnih gnojiva svrstavaju se u rudarske dionice…lagani oporavak cijena sirovina od nafte pa na dalje samo daje novi impuls ovim cijenama…moje osobno mišljenje je,da je riskantan manover izaći sada iz ovakvih dionica…..

bjane oprosti nisam razumio, što to Petrkoemija kopa i rudari i plaća li koncesiju na iskopine?

Poštovani Mika!
Zar se ponude za preuzimanje ne moraju dati kad se skupi 20 %?
U ostalome se slažemo, moje je skromno mišljenje da je bolje da trezor kupuje po ovim cijenama nego netko drugi!


Poštovani Mika!
Zar se ponude za preuzimanje ne moraju dati kad se skupi 20 %?
U ostalome se slažemo, moje je skromno mišljenje da je bolje da trezor kupuje po ovim cijenama nego netko drugi!

Ponuda se daje kad se skupi 25%. Problem nastaje ako ima više igrača koji imaju 25% i zajednički nastupaju jer s tim postotkom ruše sve strateške odluke. Trezor mora biti spreman da u slučaju takvih igara krene u kupnju i štiti firmu. Promet u 2008 biti će oko 3 mlrd kuna, a čitava firma danas vrijedi 9,14% prošlogodišnjeg prometa. Trenutno se gnojivo dobro prodaje iako je kriza i to može privući svakakve špekulante i zajebante koji imaju viška lovice na računima da krenu u kupnju dionica.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

***obrisano***

Ali ne pisem i zato sto vise ne trgujem. Na prvi pogled je jasno da podaci s trzista ne utjecu izravno na cijenu, ako dow padne s 7800 na 5000 i PTKM ce pasti s 82kn na 50kn, makar prikazala 100mil. kn dobiti za 2008. S obzirom na to nema ni najmanje potrebe trosit vrijeme na proucavanje pojedine dionice, odnosa p/e, p/s ili potencijalne dobiti, ako o cijeni ovisi nesto sasvim drugo. A trgovati napamet mi nije napeto, radije cu onda ulagati lovu na kladionicu, manje su provizije, brza isplata. 🙂

Sorry, ali nauci da duge komentare nitko ne cita. Procitao sam prvi dio, mozda djelove drugog na preskoke.

Nebitno jel dow, ukratko, ako bude padalo trziste u US, padat ce i u HR, a u skladu s tim i PTKM. Ili smatras da smo s 358kn na 82kn dosli zbog poslovanja PTKM??

I ne trudi se pisat "zamrseno", neces ispast pametan, samo ce ljudi izbjegavat tvoje komentare. 🙂

PTKM – fundamenti.

Postovani kolege. Da ne zaboravimo na ono sto je najbitnije kod razmatranja dionica.

Za PTKM je izgleda trenutno (zadnja 4 objavljena kvartala)
*** P/EBITDA = 1
*** P/B = 0,25
*** P/S = 0,94
*** MCap = 37 mil. eura

Znamo da je u stvari zbog loseg 4. kvartala P/EBITDA nesto losiji.

Molim ljude koji se razumiju, da pojasne utjecaj 1. kvartala 2009. u odnosu na 4. kvartal 2008. Kako ce se on odraziti na EBITDA i prihode, tj. sto ce biti kad se i on ukljuci u izracun, tj. kad ‘zadnja 4’ budu od 2. u 2008. do 1. u 2009.

Ovo je jako vazno, jer se to vec sve dogodilo (evo zavrsava 1. kvartal), samo sto jos moramo cekati na papire. Ali stvarna vrijednost firme je odredena stvarnoscu, ne papirima.

Takoder molim znance da kazu kolika je u stvari vrijednost tvornice, kao fizicke jedinice, te kako takav izracun utjece u biti na eliminacijsku vrijednost firme (kao neka donja granica vrijednosti).

New Report

Close