PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Kad NY izađe bit će zanimljivo. Iako to vjerojatno neće biti tako skoro. Ima nas puno koji planiramo u budućnosti kupovati: od Bakića, Mesarića i trezora do malih investitora, a onda naravno i mirovinskih fondova. A kako mi se čini ovi što kupuju dobro znaju što rade i do dionica Petrokemije će biti jako teško doći kad NY proda a onda se još promjeni sentiment na tržištu i market krene uzlazno. Uglavnom, bit će zanimljivo…

Može jedno pitanjce: a vi što mislite u budućnosti [lol] kupovati zašto sada ne kupujete? I što mislite o nama koji sada kupujemo, te zašto mirovince i Bakića trpate u isti koš sa vama. Zar oni nisu već dosta kupili?
[/quote]

Odgovor dobivate na PM

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Još je ostalo dvadesetak dana do godišnjeg izvješća za 2008 god! Naglasci iz izvješća za 1 – 9 mj. 2008 bili su:

• Ostvarena proizvodnja 959,4 i prodaja 844,6 tisuća tona gnojiva

• Ostvareni ukupni prihodi 2.293,3 milijuna kuna

• Ostvarena dobit 113,7 milijuna kuna (4,9 % od ukupnih prihoda)

• Investirano 47,9 milijuna kuna

• Zaposleno 2.587 radnika

http://www.petrokemija.hr/Portals/0/Financije/FinIzvjPza1do9mj2008nekonsolidirano.xls

marcello

Kaj oćeš reći – da bu bila kakva skromna dividendica? [pray]


Kaj oćeš reći – da bu bila kakva skromna dividendica? [pray]

s obzirom da bi dobit mogla biti jednaka tržišnoj kapitalizaciji nebi bilo loše. mora i sanader krpat proračun…

A dividendu bi eventualno dobili svi oni koji su dionicu imali u posjedu kada?

Kud ja uđem tu više ni trava ne raste...


Kaj oćeš reći – da bu bila kakva skromna dividendica? [pray]

S obzirom na tešku situaciju u RH (a i šire) mogla bi vlada razmišljati i o tome. Jer…..svaka kuna će im dobro doći! Pred lokalne izbore (17.05.) i politički efekat bio bi velik. Teško je vjerojatno da će se iznos dobiti smanjiti, prije bi se mogao povečati
[shocked]

marcello

Da bi se mogla isplatiti dividenda treba prvo pokriti dug iz proteklih razdoblja, tako kaze zakon, a projekcije dobiti kazu da za to nema sanse, niti 1kn. Drzavi ove godine stiže na naplatu 82 milijarde kuna (nesto vise od 11 milijardi eura), tih milijun ipo kn im sigurno nece pomoci. Dapace, drzava trenutno crpi sredstva iz fondova, zato dobar dio njih prodaje i kupuje obveznice jer ih banke vise ne žele kupovati pa moraju fondovi po depeši. Da PTKM kojim slučajem nije vec pala, sad bi pala jos gore. A ako izvjesce za 4q ’08 i 1q ’09 pokaze gubitak (kao što kažu predviđanja) i PTKM će se naći pod udarom, jer država više ne može funkcionirati kao do sad, u čuvanje radnih mjesta koje ni Bog ne može sačuvati su utučena ogromna sredstva, milijarde kuna, ali sad više nema para za to niti ih se ima gde posuditi.


Da bi se mogla isplatiti dividenda treba prvo pokriti dug iz proteklih razdoblja, tako kaze zakon, a projekcije dobiti kazu da za to nema sanse, niti 1kn. Drzavi ove godine stiže na naplatu 82 milijarde kuna (nesto vise od 11 milijardi eura), tih milijun ipo kn im sigurno nece pomoci. Dapace, drzava trenutno crpi sredstva iz fondova, zato dobar dio njih prodaje i kupuje obveznice jer ih banke vise ne žele kupovati pa moraju fondovi po depeši. Da PTKM kojim slučajem nije vec pala, sad bi pala jos gore. A ako izvjesce za 4q ’08 i 1q ’09 pokaze gubitak (kao što kažu predviđanja) i PTKM će se naći pod udarom, jer država više ne može funkcionirati kao do sad, u čuvanje radnih mjesta koje ni Bog ne može sačuvati su utučena ogromna sredstva, milijarde kuna, ali sad više nema para za to niti ih se ima gde posuditi.

4q je sigurno negativan i tako su najavili iz uprave, kako tvornica nije radila cijeli sječanj pozitivni 1q dioničare PTKM samo može ugodno iznenaditi

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Da bi se mogla isplatiti dividenda treba prvo pokriti dug iz proteklih razdoblja, tako kaze zakon, a projekcije dobiti kazu da za to nema sanse, niti 1kn. Drzavi ove godine stiže na naplatu 82 milijarde kuna (nesto vise od 11 milijardi eura), tih milijun ipo kn im sigurno nece pomoci. Dapace, drzava trenutno crpi sredstva iz fondova, zato dobar dio njih prodaje i kupuje obveznice jer ih banke vise ne žele kupovati pa moraju fondovi po depeši. Da PTKM kojim slučajem nije vec pala, sad bi pala jos gore. A ako izvjesce za 4q ’08 i 1q ’09 pokaze gubitak (kao što kažu predviđanja) i PTKM će se naći pod udarom, jer država više ne može funkcionirati kao do sad, u čuvanje radnih mjesta koje ni Bog ne može sačuvati su utučena ogromna sredstva, milijarde kuna, ali sad više nema para za to niti ih se ima gde posuditi.

Kolega Cartmann,

Vase analize cesto sadrze zdrave elemente, ali propustaju kljucnu stvar (apsolutno kljucnu stvar), a to je staviti ih u korelaciju s cijenom dionice. DAkle koliko god da kosta PTKM, kazete da je skupo i treba pasti i da joj je fer cijena niza (ali ne kazete koliko je fer cijena). Znaci iste argumente imamo i ako je cijena 300, 200, 100 ili 80 i iste ako je PTKM ostvarila dobitak od preko 100 mil. u kvartalu ili ako ostvari gubitak.

Poanta nije u tome da se pocevsi od neke arbitrarne cijene argumentira da ‘to treba nize’ nego da se promotri da li je mozda cijena vec tako niska da u sebi ukljucuje sve negativne okolnosti i rizike.

Sjecam se kad sam kupovao ERNT po 160 kn da su mi mnogi slicno govorili da tu ima previse rizika za to. A da ne govorim za PIF-ove po 5, 6, 7, 9 ili 11 kn.

Umijece analiticara je da sve sto govori nekako ukljuci u cijenu, ali ne samo to, nego sve okolnosti i da kaze sto je FER cijena.

Po mom sudu je ova cijena daleko ispod fer cijene, cak i ako bude negativan prvi kvartal. Jer je smijesno da ovakva firma bez duga ima takav market cap.

Inace vidim da iako imate jako puno postova od prije, ali u zadnje vrijeme postate iskljucivo o PTKM i iskljucivo jako negatvino, Cemu takva strast, da niste mozda na kupnji pa zelite jeftinije?

Jer ako nam ne odgovorite na ove stvari gore (kako ste dosli do fer cijene – naravno mora imati smisla ta procjena – tj. zasto je ovo jako nisko, te otkud tolika negativna strast za PTKM), Vasi postovi koji imaju korektnih elemenata gube vjerodostojnost.

Pozdrav!

Kolega Malimačak nešto ste ozbiljno pobrkali. U proteklih mjesec dana sam napisao 1-2 komentara, u posljednjih 15tak niti jedan, to dovoljno govori o mojoj "strasti".

Mozete vi smatrati da je fer cijena vašeg stana 100 tisuca eur, ali ako ga nitko ne želi kupiti ni za 30 tisuca eur – tu fer cijenu možete objesiti mačku o rep, nebitno malom il velikom.

Ne kupujem ništa jer je sad izuzetno riskantno kupovati. Država je u dugu 40 milijardi eur, ove godine stiže na naplatu 11,2 milijarde eur koje se nema od gdje nabaviti (ne moze se dignuti novi kredit za pokriti stari, kao do sad), a već su napravili ono najgore što se može napravit u takvoj situaciji – zadužuju se kod domaćih banaka koje zbog toga nemaju čime kreditirati gospodarstvo i time ga potaknuti. A nije pala samo prodaja nekretnina i automobila već svega, i gillette britvica za brijanje, a to znaci jos manje novca u budjet i to kad je najpotrebniji. Ako krenu s štampanjem novca kako bi pokrili troškove znamo što nas ceka.. Ukratko, nalazimo se na rubu provalije i idemo dalje. Možda se nekim čudom i izvučemo, ali trenutno se ne može naslutiti svjetlo na kraju tunela.


Kolega Malimačak nešto ste ozbiljno pobrkali. U proteklih mjesec dana sam napisao 1-2 komentara, u posljednjih 15tak niti jedan, to dovoljno govori o mojoj "strasti".

Mozete vi smatrati da je fer cijena vašeg stana 100 tisuca eur, ali ako ga nitko ne želi kupiti ni za 30 tisuca eur – tu fer cijenu možete objesiti mačku o rep, nebitno malom il velikom.

Ne kupujem ništa jer je sad izuzetno riskantno kupovati. Država je u dugu 40 milijardi eur, ove godine stiže na naplatu 11,2 milijarde eur koje se nema od gdje nabaviti (ne moze se dignuti novi kredit za pokriti stari, kao do sad), a već su napravili ono najgore što se može napravit u takvoj situaciji – zadužuju se kod domaćih banaka koje zbog toga nemaju čime kreditirati gospodarstvo i time ga potaknuti. A nije pala samo prodaja nekretnina i automobila već svega, i gillette britvica za brijanje, a to znaci jos manje novca u budjet i to kad je najpotrebniji. Ako krenu s štampanjem novca kako bi pokrili troškove znamo što nas ceka.. Ukratko, nalazimo se na rubu provalije i idemo dalje. Možda se nekim čudom i izvučemo, ali trenutno se ne može naslutiti svjetlo na kraju tunela.

Kolega Cartmann,

malo smo blize :).
Po dva pitanja: evo vidi se ovdje da su VAsi postovi samo o PTKM u zadnje vrijeme http://www.poslovni.hr/User/UserDetail.aspx?UserID=325 (tocno kao sto sam i rekao, a ne kako ste Vi odgovorili – dakle pisete u zadnje vrijeme iskljucivo o PTKM). A niti ovo o cemu Vi govorite (koliko cesto pisete u zadnje vrijeme, takoder niste u pravu, recimo ovdje kazete da ce te ‘maknuti minu’,a manje je od 15 dana http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=608&pg=2105&#post754239 – ima toga jos. Znaci li to da ste ipak na kupnji?

A to je vezano uz drugi dio, koliko je fer cijena PTKM. Evo kako i sami kazete, nemate poseban stav o PTKM, nemo smatrate da je opci (sistemski) rizik zemlje prevelik da ista kupujete. Osim sto to pokazuje da mozda grijesite u razmisljanju; jer uvijek postoji cijena po kojoj nesto mora biti isplativo, npr. jeste li filtrirali dionice i vidjeli da nema nesto sto je ipak isplativo s obzirom na cijene i rizik; znaci da nemate nista protiv PTKM.

Ali kolega Cartmann, time ste upravo u kontradikciji jer u zadnje vrijeme pisete iskljucivo o PTKM, nesto imate protiv ili ‘protiv’ nje.

Time ste uspjesno odgovorili – jednom neistinom, i necim sto bi se moglo nazvati izbjegavanje odgovora, ali nam je dalo odgovor; na pitanja koje sam Vam postavio (i slobodno mi mozete nastavljati davati kulje ako VAs to veseli), sto znaci da ubuduce mozemo smatrati da nesto imate s PTKM, ali ne znamo sto, te da drukate kako biste mogli jeftinije kupiti.

Pozdrav!

Ali kolega Cartmann, time ste upravo u kontradikciji jer u zadnje vrijeme pisete iskljucivo o PTKM, nesto imate protiv ili ‘protiv’ nje.

Time ste uspjesno odgovorili – jednom neistinom, i necim sto bi se moglo nazvati izbjegavanje odgovora, ali nam je dalo odgovor; na pitanja koje sam Vam postavio (i slobodno mi mozete nastavljati davati kulje ako VAs to veseli), sto znaci da ubuduce mozemo smatrati da nesto imate s PTKM, ali ne znamo sto, te da drukate kako biste mogli jeftinije kupiti.

Pozdrav!

Kolega Cartmann, Vi slobodno davajte niske ocijene, ako Vas to veseli, a ne znate kako drugacije argumentirati, ali sto se tice merituma stvari, vidim da smo istjerali stvar na cistac!

New Report

Close