PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

U Nadzorni odbor Petrokemije prekosutra nam na sjednici ulazi Marko Varga, poštovani fond manager kd investmenta. Taman sa kupnjom dionica za trezor


Dionica ptkm-r-a je nešto sasvim drugo u odnosu na ostale dionice zse.
Kad pogledate graf u zadnjih 2-3 godine vidjet će te da se ponašala drugačije od ostataka tržišta, te na kraju poslije izvrsnog 3Q/2008 pala za 50% u samo 2-3 tjedna.
Tko PTKM-R-A savlada može samostalno ulagati na burzi, bez savjetnika, i ulaganja u investicijske fondove. Teško, teško.
2006 11 mjesec gubitak -85 milijuna kuna (špekuliranje o stečaju) cijena 240 kn i pad na 170kn
2008 11 mjesec dobit + 112 milijuna kuna cijena 196 i pad na 85kn
Što više reći.
Nevjerojatno

Bit uspješnog investiranja je točno procjeniti budućnost.

U slučaju PTKM su investitori na temelju svih dostupnih podataka, od globalnog stanja na tržištu (pad u US) do informacija usko vezanih uz poslovanje PTKM (cijena plina) zaključili da je bolje prodati jer ce kasnije moci kupiti jeftinije ili s tim novcem kupiti nesto drugo što će im donjeti veći povrat. Zato je pala cijena, a ne zato što su prošle godine zaradili 112 milijuna kuna.

Cartmanne sam znaš da se svaka škola plaća, i sam si izgubio velike novce na googlu pa sada puno drugačije gledaš na burzu i ulažeš s velikim oprezom.
Ja sam također u 2008 imao gubitke i jako skupo platio školu neiskustva ulaganja na burzi.
Kao što si sam napisao ja jako rijetko ili nikako ne spominjem neke moguće cijene imam svoja predviđanja ali ih držim za sebe jedino što pišem jest o potencijalu Petrokemije. Jedno nam svima na ovoj temi možeš priznati da smo jako dobro procjenili potencijal Petrokemije i kada su mnogi predviđali stečaj i ti među njima, mi ovdje smo smo pisali o svijetloj budućnosti tvornice. Potvrda je došla u godišnjem izvješću za 2007 i nastavak dobrih rezultata u zadnjem izvješću za 3q 2008.
Petrokemija s dvije stvari će biti savršena firma i dionica, a to su liberalizacija cijene umjetnih gnojiva i dovoljna količina plina da može raditi remont kad firmi odgovara. Naravno privatizacija kad je bude biti će samo šlag na torti

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

http://www.vecernji.hr/newsroom/news/international/3214011/index.do

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
2. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 809.038 24,21 Osnovni račun
3. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 184.883 5,53 Skrb. račun
4. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 108.396 3,24 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 50.305 1,51 Skrb. račun
7. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
8. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 29.652 0,89 Skrb. račun
9. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./SLAVONSKI ZATVORENI INVESTICIJSKI FOND D.D. 29.540 0,88 Skrb. račun
10. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 27.390 0,82 Skrb. račun
Ukupno: 66,36


U Nadzorni odbor Petrokemije prekosutra nam na sjednici ulazi Marko Varga, poštovani fond manager kd investmenta. Taman sa kupnjom dionica za trezor

E sad kojom zaslugom bi gosn Varga ušao u Nadzorni ptkm mislim da niti njemu samom nije jasno.
Rasprodali su skoro sve, skašili cijenu i sad bi malo upravljao firmom. Onda rađe neka gosn Bakić uđe u Nadzorni, to bi bilo puno korisnije za sve nas nego KD.

Kad je krenuo rast dionice nakon Sanaderove najave privatizacije i kad je cijena mogla i morala prema 100 eur-a KD je taj dan krenuo sa rasprodajom dionica i nastavio do današnjeg dana. I sad bi htjeli mjesto u Nadzornom. Baš me zanima čiji je to prijedlog.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Cartmanne sam znaš da se svaka škola plaća, i sam si izgubio velike novce na googlu pa sada puno drugačije gledaš na burzu i ulažeš s velikim oprezom.

Morat cu te razocarati, na Googleu sam samo zaradio. Ali eto nek ti bude sreca to nije bilo iskljucivo zbog dobre procjene vec i zbog utjecaja čimbenika koji nemaju veze s burzom. Konkretno, odlucio sam otici iz roditeljskog doma i zivjeti u svom stanu s suprugom, a za to mi je trebao novac, pa sam prvo prodao skoro cijeli portfelj u US (jos sredinom 2007.), a početkom 2008 i velik dio portfelja u Hr. Na kraju se to pokazalo izvrsnim potezom, ali moram priznati da sam tad s suzom u oku prodavao HT po 320kn, a posebno GOOG po $550 zato jer je on ubrzo skocio na $750.

Stečaj Petrokemije je također laž, mnogo puta sam nedvojbeno naglasio da ne očekujem takav ishod zbog političkih prilika, vlada će radije sanirati gubitke bilo ptkm bilo proplina nego joj dati da ode u stečaj. Takodjer sam rekao da bi PTKM u razvijenoj drzavi s naprednim gospodarstvom sigurno otišla u stečaj, a koliko vidimo gnjojara čak i u Srbiji ide u stečaj zbog neprofitabilnosti. Jer firma koja godinama donosi gubitke ne može raditi zauvijek, a bez povlaštene cijene plina Petrokemija je sigurni gubitaš.


a bez povlaštene cijene plina Petrokemija je sigurni gubitaš.

osim ako joj se nitko ne petlja u politiku cijena…



U Nadzorni odbor Petrokemije prekosutra nam na sjednici ulazi Marko Varga, poštovani fond manager kd investmenta. Taman sa kupnjom dionica za trezor

E sad kojom zaslugom bi gosn Varga ušao u Nadzorni ptkm mislim da niti njemu samom nije jasno.
Rasprodali su skoro sve, skašili cijenu i sad bi malo upravljao firmom. Onda rađe neka gosn Bakić uđe u Nadzorni, to bi bilo puno korisnije za sve nas nego KD.

Kad je krenuo rast dionice nakon Sanaderove najave privatizacije i kad je cijena mogla i morala prema 100 eur-a KD je taj dan krenuo sa rasprodajom dionica i nastavio do današnjeg dana. I sad bi htjeli mjesto u Nadzornom. Baš me zanima čiji je to prijedlog.

živjeli.

[/quote]

Vjerojatno je njihov prijatelj ili poslušnik, svi žele one koji su poslušni.



a bez povlaštene cijene plina Petrokemija je sigurni gubitaš.

osim ako joj se nitko ne petlja u politiku cijena…
[/quote]

Uz uvijet da je tržište zatvoreno, odnosno da nema uvoza,ili visoke carine ?




a bez povlaštene cijene plina Petrokemija je sigurni gubitaš.

osim ako joj se nitko ne petlja u politiku cijena…
[/quote]

Uz uvijet da je tržište zatvoreno, odnosno da nema uvoza,ili visoke carine ?
[/quote]
pretjeruješ. Petrokemija vani/regija može (tj. moći će) biti konkurentna uz tržišne cijene plina, problem bi samo bio korištenje plina po tržišnim cijenama uz zadržavanje ovakvih ispod tržišnih cijena gnojiva na domaćem tržištu (Petrokemija uvijek osjetno jeftinije prodaje na domaćem tržištu nego u izvozu). Kada bi se sa Petrokemijom upravljalo na tržišnim osnovama, bila bi to vrlo uspješna firma, ovdje je problem netržišno poslovanje na svim razinama. Ali stvari se mogu popraviti, i koliko se vidi u Petrokemiji su spremni na to, jedini koji sad pak koči (a nakon puno godina "pomaganja") je zapravo Država.

08.01.09Top 10 investitora za vr. papir – "PTKM-R-A"
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
2. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 809.073 24,22 Osnovni račun
3. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 184.883 5,53 Skrb. račun
4. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 108.396 3,24 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 51.305 1,54 Skrb. račun
7. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
8. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 29.652 0,89 Skrb. račun
9. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./SLAVONSKI ZATVORENI INVESTICIJSKI FOND D.D. 29.540 0,88 Skrb. račun
10. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 27.390 0,82 Skrb. račun
Ukupno: 66,39

Izgleda da je Bank of N.Y. skrbnički u teškoj gabuli (stanje 12.01.):
6. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 50.305 1,51 Skrb. račun

marcello

New Report

Close