PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

– strateškom partneru 25% onome kto osigura plin i izgradi jedno podzemno skladište za plin
– poveća kapacitet tvornice bar za 50%
– poveća izvoz da se pokrije platna bilanca za uvoz plin, izvoz umjetno gnojivo,

rusi nama plin, mi njima gnojivo i hranu, pa pobogu zar je to tako komplicirano. Možda je sad pravi trenutak da ljudi vide kako je kad zima stegne, a plina samo u upaljačima !Onda sigurno zeko nebi tražio potočić…

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Sanader: Građani su sigurni i ne trebaju strahovati od redukcija plina
Autor Sanela MAJDANDŽIĆ

Hrvatska ima plina za još tri tjedna, računajući i potrebe industrije koja će od ponedjeljka u velikoj mjeri početi nakon blagdanske sezone s radom. Razloga za paniku nema, ali ima razloga za ozbiljnost, poručio je predsjednik Vlade Ivo Sanader uvjeravajući hrvatsku javnost kako će građani koji se koriste plinom biti apsolutno sigurni i zaštićeni u opskrbi.

Sanader: Nema rekonstrukcije Vlade, to su medijske izmišljotine

Više od 5000 Sarajlija ostalo bez grijanja

EU ponovno upozorava Moskvu da izvrši obveze opskrbe plinom

Vlada bi trebala već danas u svojoj telefonskoj sjednici trebala donijeti Odluku o proglašenju kriznog stanja u opskrbi prirodnim plinom koji sadržava sedam mjera, a među kojima je najvažnija naredba za redukcijom toga energenta distributerima. Njih je 37 u Hrvatskoj, a prema premijerovim riječima, do sada se nisu u nastaloj situaciji pridržavali naputka o štednji, pa će njihovu disciplinu u tom pogledu s opskrbom plina nastojati ovom izvanrednom Odlukom osigurati Vlada.

Interventni uvoz plina
Redukcija koja se traži od distributera bit će prije svega u preispitivanju njihovih kupaca te kojima će točno biti smanjena isporuka plina, u čemu ni u kojem slučaju ne smiju biti zakinuti građani – pojasnio je predsjednik Vlade.

Redukcija je već obavljena prema povlaštenim kupcima, među kojima su najveći kutinska Petrokemija koja je u remontu, te HEP čija je potrošnja po satu od 96 tisuća kubnih metara plina pala na 16 tisuća kubnih metara.

Ići će se i na interventni uvoz plina, najavio je Sanader, ako ga na međunarodnom tržištu bude bilo. I to za početak, predlaže se uvoz iz sjeveroafričkih držva – Alžira i Libije, ali će se tražiti i mogućnost da se kod tvrtke ENI-a dobije prepuštanje pogona za proizvodnju koje partnerski imaju u Jadranu, najavljeno je.

‘Imamo rezerve i domaću proizvodnju’
Trenutačno postoje zalihe od 370 milijuna kubičnih metara plina u skladištu Okoli, od čega 40 milijuna pripada Sloveniji, što će također pomoći u prevladavanju krize. Proizvodnja iz domaćih kapaciteta također je na sto posto razine, no očekujemo da se ipak situacija oko dostave plina brzo riješi, poručio je Sanader.

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Petrokemiji je potreban plin i za hladni pogon, ali je u svakom slučaju imala neopisivu sreću što je trenutno u remontu.

Za hladni pogon potrebne su minimalne količine plina. Iste se isporučuju Petrokemiji u skladu s ugovorom sa INA-om, kojim je to pitanje regulirano. Gdje je moguće koristi se mazut. Ako nekoga zanima kolike su te minimalne količine……nek nazove Petrokemiju.

marcello

iza ptkm je rekordna proizvodnja gnoja a sad drzave koje proizvode gnoj u zimi su u prinudnom remontu ili nerade proljece ce skoro pa i ja vjerujem da ce se povecati potraznja za gnojem citam u srbiji je azotara zatvorena slovenija gnoja nema takodjer i bosna u italiji su zatvorene tri tvornice ptkm nema premca savrsen tajmig za remont a da za 6dana je i skupstina i vrlo je izvjesna kupnja dionica od uprave i to je to

Rusija i Ukrajina prihvatit će promatrače koji bi trebali provjeriti dostavu plina za zemlje EU-a iz Rusije preko ukrajinskih plinovoda, izjavili su u srijedu u Pragu predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i češki premijer Mirek Topolanek.

Uskoro slijedi normalizacija isporuke plina za Europu pa tako i za Hrvatsku.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!

Sa stranica liderpress.hr:

Mesić: Katar spreman u Hrvatskoj izgraditi terminal za ukapljeni plin
Predsjednik Republike Stjepan Mesić komentirao je danas za Radio Split krizu vezanu uz plin rekavši da je Katar prije nekoliko godina bio spreman u Hrvatskoj izgraditi terminal za ukapljeni plin, što je naišlo na nerazumijevanje, no, dodao je, Katar je i sad spreman na to ulaganje.
"Ja sam ponovno razgovarao s emirom, oni su i sad spremni ulagati u terminal", kazao je Mesić, koji je na odmoru na Hvaru."Kada sam prije šest godina bio u Kataru i dogovorio se s tamošnjim emirom da Katar izgradi kod nas terminal za ukapljeni plin – a ulaganja bi bila dvije milijarde dolara i prije svega bi profitirale naše tvrtke koje bi gradile taj terminal i danas bi bili osigurani što se tiče plina i ne bismo ovisili samo o ruskom plinu – mene su ispljuvali", rekao je Mesić. Rekao je kako je katarski emir dao Hrvatskoj, to jest splitskoj tvrtki "Konstruktor" velik posao u Kataru vrijedan 220 milijuna dolara. (H)

Možda bi i B. Mesarić trebao otići na par dana do Katara……..

marcello


iza ptkm je rekordna proizvodnja gnoja a sad drzave koje proizvode gnoj u zimi su u prinudnom remontu ili nerade proljece ce skoro pa i ja vjerujem da ce se povecati potraznja za gnojem citam u srbiji je azotara zatvorena slovenija gnoja nema takodjer i bosna u italiji su zatvorene tri tvornice ptkm nema premca savrsen tajmig za remont a da za 6dana je i skupstina i vrlo je izvjesna kupnja dionica od uprave i to je to

Uprava bi mogla kupiti prije nego skupštine, a nakon toga bi trezor od PTKM trebao kupovati, a kao što si napisao problem sa plinom je u cijeloj EU osim u Rusiji, sve tvornice koje proizvode gnojivo moraju prisilno na odmor jer su najveći potrošači plina, a to već utječe na cijenu gnojiva………….
Pozdrav

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

ovaj problem s plinom, ako se rijesi kroz 10-tak dana mogao bi povecat cijene gnojiva i pozitivno djelovati na ptkm uz uvjet da prognoza za veljacu bude ok

http://www.fertilizerworks.com/html/market/TheMarket.pdf

Evo kakva je situacija bila u susjedstvu krajem prošle godine:

Proizvodnja u Azotari zamrla
16. decembar 2008. | 16:55 -> 19:14 | Izvor: B92
Beograd — U nekada najvećoj fabrici za proizvodnju veštačkog đubriva u Srbiji, ali i na Balkanu, pančevačkoj Azotari, proizvodnja je gotovo stala.

Umesto da od fabrike napravi regionalnog lidera, kako je obećao, litvansko-srpski konzorcijum, koji je pre dve godine kupio Azotaru, u međuvremenu je prodao jedan pogon i preselio mašine u Rusiju. Ovo je učinjeno bez dozvole Agencije za privatizaciju.

Umesto da proizvodi milion tona veštačkog đubriva godišnje, Azotara ga sada uvozi, a radnici veruju da vlasnici žele potpuno da ugase proizvodnju.

Svakodnevna slika u Azotari – radnici provode vreme čekajući da stigne amonijak iz Rusije, kako bi konačno počeli nešto da rade………….
http://www.vesti.rs/exit/Proizvodnja-u-Azotari-zamrla.html

marcello

Ne bojte se ništa, one gomile gnojiva koje ste vidjeli u krugu petrokemije, uskoro če biti davna prošlost, jer se naruđbe povečavaju, a šleperi i vlakovi svakodnevno odvoze velike količine i bit če dobro da se sadašnje stanje sa plinom riješi, a ja se iskreno nadam da če se riješiti do završetka remonta. Znam da je neke ljude panika hvatala kad su vidjeli ogromne količine gnojiva na skladištu, ali ako su čitali izjave uprave, mogli su mirno spavat sa dionicama ptkm na računu.

New Report

Close