PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Trenutna cijena je 1,07kn minus rabat kojem ne znamo iznos jer je rijec o poslovnoj tajni, kao sto jasno kaze glasnogovornik Petrokemije, buduca cijena je 1,91kn minus rabat kojem opet necemo znati iznos.

Petrokemija je u 3. tromjesecju ove godine bila u izuzetno povoljnoj situaciji zato sto cijene plina kao osnovnog troska nisu rasle dok su cijene gnojiva znacajno porasle te otud i pozitivan fin. ucinak. Ipak, svim dionicarima je cilj izaci prije pada cijene a uci prije rasta (zato trziste reagira unaprijed), tj. svi se trude naslutiti što će biti u budućem razdoblju. Otud i cijena PTKM na 99kn jer je ocito vecina dionicara zakljucila kako sljedeca godina nece biti povoljna za Petrokemiju, cijena plina je porasla dok cijene gnojiva znacajno padaju.

Ma samo vi naslučujte što god želite, zabavljajte se, ali to može biti rizična igra.

Da nisu svi tako špekulantski orijentirani, ne bi ove smiješne rasprave niti bilo.

Za dugoročno – prilično je nevažno kakva je cijena plina u ovo/skoro vrijeme.

Za dugoročno je jedino bitna cijena plina u budućnosti, a u tom slučaju je što veća cijena to bolja! A da će cijene plina dugoročno rasti (i nakon te 2012., "trajno") u to sam prilično uvjeren. Tada u nekakvoj tadašnjoj Petrokemiji čija bila da bila, poslovanje će biti stabilno pozitivno, jer njen proizvod je takve naravi da će uvijek moći sve događaje vezane za cijenu inputa prebaciti na krajnje potrošače. Konkurencija neće moći to previše poremetiti, jer je ovdje bitna (i bit će još bitnija u budućnosti) udaljenost proizvodnje konkurentskih firmi: a "nisko tarifni" gnojari su hvala Bogu daleeeko od naših krajeva, a tako će prema svemu sudeći i ostati.

Ovdje špekulirati sa cijenom plina sljedeće godine…, to da tržište reagira na takve stvari je pitanje kupiti 50 % skuplje/jeftinije – e pa ovdje se radi o toliko podcijenjenoj dionici da je nebitno kupiti 50 % skuplje ili jeftinije, a pogađanje dna nije nikada baš mudro. No kod nas je činjenica da tržište više na ništa "ne reagira racionalno", tako da ovo gore ne pomaže niti u špekulacijama oko dna, kada mnoge već to tako jako zanima – moguće je jedino da pomaže u drukanju, nije ovdje stvar u tome što su investitori naslutili nego čega su sve isprepadali zadnjih mjeseci, svi gledaju samo kako pobjeć iz svega, a neka bježe, netko pak kupuje, mislim da je ovo drugo pametniji izbor.

Iz prve ruke znam da ovo nije istina, naime sam sam kupovao jucer :).
I to ne zato da bih ju ‘zabio u blokadu’, nego plaseci se da kasnije necu moci kupiti po toj cijeni.

Moja logika je sljedeca: istina je to za plin, itd. ali to su zaista kompleksne price. Ne znamo sto ce biti sutra, koliki ce dio moci prevaliti na krajnje potrosace, koliko ce se drzava truditi drzati firmu atkraktivnom zbog privatizacije itd.

Ali ono sto sam primijetio na ovom forumu je sljedece: mnogi ljudi krecuci od cijene koja je skroz arbitrarna (nema veze ni s cime), krecuci od nje odredjuju kolika bi cijena morala biti s obzirom na neku novu informaciju ili ‘informaciju’ (najcesce niti ne znaju ili nepokusavaju kvantificirati utjeca te informacije). REcimo kuca kosta 1 EUR / m2 (ili 1 mil. eur) – znaci neka skroz bezvezna cijena – i onda se sazna da nema talijanske nego spanjolske plocice. E onda znalci kazu: sad to vrijedi daleko manje ili vise.

Ali istina je da svaka roba ima svoju cijenu.

Mozda cak i ako bi cijena plina bila jos 100% veca je cijena za dionicu PTKM premala, ili obratno.

Znaci kljuc je u kvantifikaciji, jer na koncu jedino je bitno da li nesto vrijedi neke cijene ili ne.

A zasto PTKM ima ovu smijesnu cijenu, to je valjda znano svima: zato jer su se neki fondovi na rubu sloma iskrcavali posto-poto samo da imaju isplatiti udjele. Ti ‘fond managaeri’ nisu znalci, ne znaju ni oni kvantificirati, nego su se iskrcavali po ‘trzisnim’ cijenama, ne razumijevajcui da oni odredjuju cijenu trzista. Onda se naravno i drugi preplase itd.



"Vesele" me ovakve rasprave, inače puno filozofiram, ali ovdje stvarno mislim da je svaki komentar suvišan.

Petrokemija nije baš najlikvidnija dionica na ZSE, ovdje možda drukanje i može utjecati na kratkoročno kretanje cijene.

Mislim da se ova dionica kontorolira od strane "nekoga".
Juče je zakucavaju u blokadu jer jutros izlazi članak o poskupljnju plina, a netko postavlja naloge od 1500kom na 84kn i odmah zatim drugi od 1500 komada na 91kn da nebi slučajno skliznula ispod.
S druge strane netko (možda i isti onaj sa kupnje) postavlja skrivini nalog na prodaji na 99,xxkn.
Mislim da više dionice namaju nikakve veze sa fundamentima, perspektivom, burzovnim pravilima već da igraju neke druge nama nepoznate stvari.
Firma vrijedi jako puno, a dionica pa i tržišna kapitalizacija malo (točno onoliko koliko je uloženo u modernizaciju u zadnjih par godina).
Da čovjek ne povjeruje!!!!!

p.s.
Mislim da ću od sutra manje gledati burzu, a više dnevnik ili dnvnik plus.

p.s.
Imam dionice ptkm-r-a, ne prodajem ih, niti planiram kupovati, tako da ovo nije poziv na kupnju i prodaju istih.

[/quote]

cisti uvod u privatizaciju

Privatizacija Petrokemije, kutinske tvornice za proizvodnju mineralnih gnojiva, sredinom ove godine izazvala je posebnu pozornost. Naime, tom je prilikom primijenjen dosad jedinstven model kupnje dionica pod povoljnim uvjetima, koji je istodobno zadovoljio Vladu kao većinskog vlasnika i kutinske male dioničare.

Prigovori (ne)opravdani
Zahvaljujući dogovoru predstavnika Vlade, sindikata i uprave Petrokemije, na prodaju je ponuđeno 12,5 posto državnog vlasničkog udjela, ali je s preostalih 51 posto vlasništva država ipak ostala većinski vlasnik tvornice. Svjesni da će jednog dana i taj dio vlasništva morati u privatizaciju, u sindkatima su ustrajali upravo na tome modelu, koji im barem privremeno jamči stabilnost i zadržavanje radnih mjesta.

Međutim, nakon što je završen složeni postpupak kupnje dionica pod posebno povoljnim uvjetima, koji je iskoristilo oko 4000 sadašnjih i prijašnjih zaposlenika Petrokemije, čuli su se prigovori kako su mali dioničari prevareni jer je prošlo oko dva i pol mjeseca od uplate do prijenosa dionica u vlasništvo radnika.

Pojedinci tvrde kako su dionice platili u lipnju, računajući kako će ih nakon moratorija već u rujnu moći prodati i nešto zaraditi. Postavljeno je pitanje zašto je Središnjoj depozitarnoj agenciji trebalo toliko vremena za upis vlasništva, što je odgodilo prodaju dionica. U međuvremenu je i vrijednost dionica pala.

Nužno strpljenje
– Istina da je postupak trajao nešto dulje, ali ako se uzme u obzir specifičnost našeg modela privatizacije, to se moglo i očekivati. Ima nezadovoljstva malih dioničara, ali je riječ o pojedinačnim slučajevima.

Većina dioničara je ipak zadovoljna što je nakon višegodišnje neizvjesnosti uspjela ostvariti svoje pravo. Osim toga, u postupku privatizacije nitko nije rekao da ćemo već s danom uplate postati vlasnici dionica – kaže Željko Klaus, iz SEKN-a.

Kako kažu u sindikatima, upravo se organiziraju skupovi zaposlenih kako bi se malim dioničarima dala podrobnija objašnjenja i upute za trgovanje dionicama.

Nema sumnje da će mali dioničari kutinske Petrokemije u kriznom razdoblju dijeliti sudbinu i drugih dioničara. Međutim, ako se nastavi pozitivno poslovanje tvrtke, nakon krize treba očekivati ponovni rast vrijednosti dionica.

Prijatelju odakle je ovo prenešeno?Čini se dosta realno. [thumbsup]

Studenti bez diplome,Žene bez ljepote,Neženje bez stana,Putnici bez para.....


netko postavlja naloge od 1500kom na 84kn i odmah zatim drugi od 1500 komada na 91kn da nebi slučajno skliznula ispod.
S druge strane netko (možda i isti onaj sa kupnje) postavlja skrivini nalog na prodaji na 99,xxkn

Dok danas netko kupuje skrivenim na 100, pa ti budi pametan
[undecid]

Neuspjeh je prilika da ponovo pokusate mudrije. H.Ford

Možda će vas interesirati:
Članak 5.
(1) Radnici koji su kupili dionice Petrokemije d.d. moraju zadržati vlasničku poziciju na računu vrijednosnih papira koji se vodi kod Središnje depozitarne agencije d.d. u odnosu na kupljene dionice i to:
1. radnici sa 40 i više godina radnog staža u Petrokemiji, najmanje 1 (jedan) mjesec;
2. radnici sa više od 30, a manje od 40 godina radnog staža u Petrokemiji, najmanje 3 (tri) mjeseca;
3. radnici sa više od 20, a manje od 30 godina radnog staža u Petrokemiji, najmanje 6 (šest) mjeseci;
4. radnici sa više od 10, a manje od 20 godina radnog staža u Petrokemiji, najmanje 9 (devet) mjeseci;
5. radnici sa manje od 10 godina radnog staža u Petrokemiji, najmanje 12 (dvanaest) mjeseci.
http://www.ekn.hr/vijest-16-04-2008-2.htm

Prva skupina radnika je dobila dionice (dalje znate računati)
06.10.2008
Temeljem Odluke Vlade RH o načinu prodaje, cijeni, posebnim pogodnostima, vremenu prodaje i uvjetima prodaje dionica Petrokemije d.d., radnicima, bivšim radnicima i umirovljenicima Petrokemije d.d. od 24. travnja 2008. godine, te svim daljnjim izmjenama i dopune iste, utvrđeni su rokovi zabrane raspolaganja dionicama Petrokemije d.d.

Središnja depozitarna agencija d.d. obavještava dioničare kojima je određena zabrana raspolaganja u trajanju od 1 mjesec da je 6.10.2008. prestala navedena zabrana raspolaganja, odnosno izvršena je preknjižba dionica s pozicije zabrane raspolaganja na odgovarajuću poziciju (slobodnu ili založenu).

http://www.sda.hr/portal/f?p=100:10:1965924140697800

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !


Privatizacija Petrokemije, kutinske tvornice za proizvodnju mineralnih gnojiva, sredinom ove godine izazvala je posebnu pozornost…….


Evo i linka te vijesti: Vaš link

Info……
Kupnje: Cijena Količina
103,19 100
103,18 98
103,16 100
102,10 50

Prodaje: Količina Cijena
583 106,99
100 107,00
139 108,40
280 109,89
37 110,00
89 112,99

marcello

Maloprije bilo na radio vijestima, Šuker ham-ham reko nema prodaje tvrtki pod ovakvim stanjem tržišta kapitala i cijenama dionica sljedeće godine.

a dok svoj život živim samom sebi Ja se divim

Da, to sam i ja čuo u vijestima malo prije – nikakve privatizacije ni prodaje države imovine nema u 2009. kaže Šuker.
Danas u Jutarnjem opet članak u kojem piše da im je iz PTKM potvrđeno da se cijena plina iduće godine povećava PTKM za 35-40% (str.7)

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

New Report

Close