PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Koliko vidim na ovoj temi ništa pretjerano novo.
Stari navijači su se malo povukli opečeni svjetskom krizom. Valjda su shvatili da nema smisla prodavati maglu na 1000 kn kad se dionica uredno trži ispod 200 kn.
Ha, tako je to. Ja sam mislio da nema nafti ispod 110$ kad ono evo je uskoro na polovici te vrijednosti.
Slično je i sa PTKM. Najbolji rezultati u povijesti tvrtke, a dionica ide dolje.
Jedina dobrobit od svega njenog poslovanja je da je ono ipak, možda, ublažilo pad.

bogat čovjek nema briga, samo zadovoljstva

kina je odlučila dati lovu i to veliku, oni malo jedu ali ih ima…. prema tome, gnojiva će trebati, a tko ga proizvodi? gore glavu, bit će sve 5

Pregovori s MOL-om oko plina
http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2008,11,10,ina_plin,140494.jl

Izdvajanje uvoza i opskrbe prirodnim plinom iz Ine Polančec objašnjava i činjenicom da slijede pregovori s ruskim Gaspromom oko novog ugovora o kupnji plina od te tvrtke, te željom da se u tim razgovorima postigne što bolja cijena.

"Ugovor s Gazpromom istječe 2010. i prije toga treba sklopiti novi ugovor. Ako ne izdvojimo, ne otkupimo tvrtku koja će se baviti uvozom i opskrbom koji će biti motiv MOL-a, motiv Ine za snižavanje cijene kada se bude pregovaralo o novom ugovoru", upitao je Polančec.

Podsjetio je da Hrvatska danas 40 posto potreba za plinom zadovoljava uvozom iz Rusije, da INA uvozi plin iz Rusije po cijeni od 2,32 kune po prostornom metru, a prosječna cijena po kojoj INA plin prodaje na domaćem tržištu je 1,22 kune, dok je cijena po kojoj prodaje distributerima 1,07 kuna po prostornom metru.

Također je podsjetio i da EU jasno definira da na tržištu plina ne smije biti razlike između domaćih i uvoznih cijena, te da će u sljedećem razdoblju morati doći do "vrlo bliskog približavanja" tih cijena.

OK, Cartmanne, imao si pravo za namjeru Vlade da svojim utjecajem pojeftini plin i da ga ostavi jeftinijim…
Ne znam koja je namjera onda Vlade da otkupljuje od Rusa plin po 2 kune a narodu ga naplacuje 1,07?
Ako se jasno kaze da domaca cijena plina mora biti jednaka uvoznoj onda ne znam gdje je tu uopce manevar drzave da bilo sto intervenira u vidu socijalnog zbrinjavanja i osjetljivosti građana…?? Jedina mogućnost je ova spomenuta u tekstu, no to je tako nepotrebno i glupo uplitanje države zbog par lipa gore ili dolje. Umjesto da dopuste konkurenciju privatnim firmama za uvoz i sve liberaliziraju kako bi tržište obavilo svoj dio posla, sada tu opet neke socijalističke metode…mislim da im je to promašaj….
ne bi bio jedini:)

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE


OK, Cartmanne, imao si pravo za namjeru Vlade da svojim utjecajem pojeftini plin i da ga ostavi jeftinijim…
Ne znam koja je namjera onda Vlade da otkupljuje od Rusa plin po 2 kune a narodu ga naplacuje 1,07?
Ako se jasno kaze da domaca cijena plina mora biti jednaka uvoznoj onda ne znam gdje je tu uopce manevar drzave da bilo sto intervenira u vidu socijalnog zbrinjavanja i osjetljivosti građana…?? Jedina mogućnost je ova spomenuta u tekstu, no to je tako nepotrebno i glupo uplitanje države zbog par lipa gore ili dolje. Umjesto da dopuste konkurenciju privatnim firmama za uvoz i sve liberaliziraju kako bi tržište obavilo svoj dio posla, sada tu opet neke socijalističke metode…mislim da im je to promašaj….
ne bi bio jedini:)

Eto, prvi razlog je Petrokemija. Da je Petrokemija placala tj. kad bi morala plaćati plin 2,32kn – otišla bi u stečaj, a 2500 ljudi na ulicu. Kutina u problemu, političari u problemu. Ovako političari na račun Ininog profita kupuju zadovoljstvo naroda.

Mozda su i te vijesti razlog bijega KD Victoria fonda tj. skrbnickog NY, njima je profit primaran, fond managerima nasih mirovinskih fondova nije, placa im je ista, a posao imaju dok slušaju vladajuce političare.



OK, Cartmanne, imao si pravo za namjeru Vlade da svojim utjecajem pojeftini plin i da ga ostavi jeftinijim…
Ne znam koja je namjera onda Vlade da otkupljuje od Rusa plin po 2 kune a narodu ga naplacuje 1,07?
Ako se jasno kaze da domaca cijena plina mora biti jednaka uvoznoj onda ne znam gdje je tu uopce manevar drzave da bilo sto intervenira u vidu socijalnog zbrinjavanja i osjetljivosti građana…?? Jedina mogućnost je ova spomenuta u tekstu, no to je tako nepotrebno i glupo uplitanje države zbog par lipa gore ili dolje. Umjesto da dopuste konkurenciju privatnim firmama za uvoz i sve liberaliziraju kako bi tržište obavilo svoj dio posla, sada tu opet neke socijalističke metode…mislim da im je to promašaj….
ne bi bio jedini:)

Eto, prvi razlog je Petrokemija. Da je Petrokemija placala tj. kad bi morala plaćati plin 2,32kn – otišla bi u stečaj, a 2500 ljudi na ulicu. Kutina u problemu, političari u problemu. Ovako političari na račun Ininog profita kupuju zadovoljstvo naroda.

Mozda su i te vijesti razlog bijega KD Victoria fonda tj. skrbnickog NY, njima je profit primaran, fond managerima nasih mirovinskih fondova nije, placa im je ista, a posao imaju dok slušaju vladajuce političare.

[/quote]

KD je izasao samo koliko mu je trebalo da se uskladi s propisima. Ako dobro vidim od 4.11. do 7.11. nisu smanjili ni za jednu dionicu. Kao sto vidimo nije bilo dnaas prodaje uopce. Prije kad su se iskrcavali, cekali su na asku, ali se onda obrusili na bid, sto danas nije bilo.

Odsustvo kupnje je druga stvar: inv. fondovi ne kupuju jer nemaju s cim, a mirovinci u jos na kratkoj uzici jer cekaju da vide hoce li morati i koliko kupiti drzavnih obveznica. Pojedinci su indisponirani nakon svih ovih padova, ali potrebno je nekoliko dana rasta i potraznja ce se vratiti.

Kolega panda, nije za odmet ponovno detaljno proučiti koalicjski sporazum između HDZ-a i HSS-a.
Izdvajam:

U privatizaciju neće ići slijedeće:
• šume;
• vode (izvori pitke i termalne) i vodooprskba;
• željeznička infrastruktura;
• plinovodna infrastruktura;
• prijenosna mreža električne energije
http://www.index.hr/images2/koalicijski_sporazum.pdf

Petrokemija se u ovom poglavlju ne spominje niti jednom rječju,
a u cijelom sporazumu se navodi u kontekstu nabrajanja – investiranja u zaštitu okoliša

Budući da HEP ima manjak električne energije, a BIH će vratiti dugove za struju do kraja ove godine, odnosno Hep će biti prinuđen više uvoziti.
citat.
INVESTITOR: Uskoro se završava i ona isporuka električne energije zagrebačkom HEP-u po osnovu kompenzacije i tužbe za prijeratna ulaganja te kompanije u Elektroprivredu BiH.

JERLAGIĆ: Da, to je bilo tih 5.000 GWh za ovih proteklih pet godina i mi nastojimo da sa 31. 12. 2008. završimo isporuku svih tih preostalih obaveza tako da uđemo u narednu godinu čisti, bez te isporuke od 1.150 GWh. Ta je energija već ukalkulirana u spomenuti iznos, kojeg smo prodali na tenderu za 2009. godinu.
http://investitor.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=363&Itemid=30%20target=

El. energija ulazi u svaki dom, plin je osnova za grijanje i sve ono što sa njime ide u kućanstvima – tako da nema fizičke ili pravne osobe koja neće biti pogođena poskupljnjem struje i plina.

Najveći potrošači plina su HEP i Petrokemija, a građanstvo troši manje od njih dvoje skupa.
Plina fali cca 40%. Ukoliko bude stani – pani, nešto će u privazitaciju.možda prema načelu direktnog pristupa ponuđaču plina.
Postepena liberizacije tržišta plina je već počela, a 2011 godine će plin biti po tržišnim uvjetima ponuđen svima koji ga trebaju.
Ugovor s Gazpromom istječe 2010. i prije toga treba sklopiti novi ugovor. Ako ne izdvojimo, ne otkupimo tvrtku koja će se baviti uvozom i opskrbom koji će biti motiv MOL-a, motiv Ine za snižavanje cijene kada se bude pregovaralo o novom ugovoru", upitao je Polančec.
Svakako da je Vladi u interesu zaštiti standard malih ljudi. I oni se o tome brinu. Međutim pritisnuti EU direktivama moramo prodavati brodogradilišta u najgorem mogućem trenutku- pad bdi indexa je usporio potražnju za novogradnjama, banke ne davaju kredite za iste, polovni brodovi se režu u rezalištima starog željeza i sl. Sindikati se u Splitu protive privatizaciji, ali nema sile na svjetu koja može zaustaviti proces integracija RH u EU i poslovanja prema tržišnim načelima.

Da li će Gazoprom ili netko drugi 2011 opskrpljivati plinom Kutinskog diva ostaje nam da vidimo.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Eto, prvi razlog je Petrokemija. Da je Petrokemija placala tj. kad bi morala plaćati plin 2,32kn – otišla bi u stečaj, a 2500 ljudi na ulicu.

dobro sa ovim dijelom "da je plaćala", ali zašto misliš da je to nužno ista stvar i sa onim "kad bi plaćala"? Da Petrokemija mora od danas plaćati plin 2,32 kn, povisila bi cijenu gnojiva za dodatnih 60 %, količinska prodaja bi na domaćem tržištu pala obzirom na određenu neelastičnost možda i ne više od 25 %, izvoz doduše znatnije, rezultat poslovanja bi mogao ostati i dalje pozitivan bez problema… Pogotovo ako država malo pomogne sa uvoznim carinama, te poticijama poljoprivrednicima… Po meni, Petrokemija polako dolazi u fazu kada će se moći prilagoditi tržišnim uvjetima u svim aspektima poslovanja, a kako će to podnjeti poljoprivrednici ovisi o državi na tom drugom frontu: poticajima. Na državi je da poljoprivredu subvencionira preko izravnih poticaja poljoprivrednicima, a ne preko Petrokemije.


Eto, prvi razlog je Petrokemija. Da je Petrokemija placala tj. kad bi morala plaćati plin 2,32kn – otišla bi u stečaj, a 2500 ljudi na ulicu. Kutina u problemu, političari u problemu. Ovako političari na račun Ininog profita kupuju zadovoljstvo naroda.

Mozda su i te vijesti razlog bijega KD Victoria fonda tj. skrbnickog NY, njima je profit primaran, fond managerima nasih mirovinskih fondova nije, placa im je ista, a posao imaju dok slušaju vladajuce političare.

dobro, tvoja tvrdnja tipa da ptkm placa plin po tržišnim cijenama (a istovremeno da država štopa rast cijena domaćih gnojiva,tj. omogućuje slobodno formiranje cijena) je isto kao da si rekao da država odredi veoma niski maximum za telekomunikacijske usluge HT bi propao, radnici bi bili na ulicama i svi u problemu. Naravno da bi svaka firma, pa i ona u SAD-u poput Terre otišla u stečaj da joj država limitira cijenu po kojoj prodaje gnojivo. Tako da ne znam zašto to ponavljaš stalno?

Fora je u tome što po ovome u članku, političari više neće moći kupovati zadovoljstvo naroda, pa ne razumijem onda zašto se i miješaju…na to pitanje nisi mi baš odgovorio jasno.

fondovi prodaju zato što ljudi povlače uloge…tu nema priče….
Ipak ću se ja morati malo raspisati i poslati dopis na stotinjak fondova po europi i svijetu…
evo krećem na posao…
pozzdrav!

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE


dobro sa ovim dijelom "da je plaćala", ali zašto misliš da je to nužno ista stvar i sa onim "kad bi plaćala"? Da Petrokemija mora od danas plaćati plin 2,32 kn, povisila bi cijenu gnojiva za dodatnih 60 %, količinska prodaja bi na domaćem tržištu pala obzirom na određenu neelastičnost možda i ne više od 25 %, izvoz doduše znatnije, rezultat poslovanja bi mogao ostati i dalje pozitivan bez problema… Pogotovo ako država malo pomogne sa uvoznim carinama, te poticijama poljoprivrednicima… Po meni, Petrokemija polako dolazi u fazu kada će se moći prilagoditi tržišnim uvjetima u svim aspektima poslovanja, a kako će to podnjeti poljoprivrednici ovisi o državi na tom drugom frontu: poticajima. Na državi je da poljoprivredu subvencionira preko izravnih poticaja poljoprivrednicima, a ne preko Petrokemije.

ako troškovi plina imaju udio od 33% onda bi povećanje plina za 100% bilo nadoknađeno sa povećanjem cijene od 33% a ne 60%. KOoličinska prodaja ne može baš toliko pasti ako smo jeftiniji 20-30% u odnosu na cijene u inozemstvu..uračunaj tu onda i dodatne troškove transporta za uvoz tog gnojiva, te tradiciju seljaka za Petrokemijino gnojivo i vidio bi da ne bi došlo do tolikoga smanjenja proizvodnje…

o ostatku posta se skoro u potpunosti slažem…naime zbog niske razlike inozemnog i domaćeg gnojiva (20-30%+trošak transporta) i manjeg udjela troškova gnojiva u ukupnim troškovima, povećanje cijena gnojiva od 30% djeluje na ukupno povećanje troškova od nekih 5-10%. A zbog ovako malog udjela država neće riskirati pregovore sa EU.Da, nije moguće imati istovremeno direktne poticaje(za površine ili proizvodnju-kukuruza npr.) i istovremeno drugi indirektni poticaj kroz jeftiniji plin odnosno gnojivo.

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE


KD je izasao samo koliko mu je trebalo da se uskladi s propisima. Ako dobro vidim od 4.11. do 7.11. nisu smanjili ni za jednu dionicu. Kao sto vidimo nije bilo dnaas prodaje uopce. Prije kad su se iskrcavali, cekali su na asku, ali se onda obrusili na bid, sto danas nije bilo.

Namira. KD victoria je na dan 4.11 prodala 5550 dionica.

moze molim neko top 10



Eto, prvi razlog je Petrokemija. Da je Petrokemija placala tj. kad bi morala plaćati plin 2,32kn – otišla bi u stečaj, a 2500 ljudi na ulicu.

dobro sa ovim dijelom "da je plaćala", ali zašto misliš da je to nužno ista stvar i sa onim "kad bi plaćala"? Da Petrokemija mora od danas plaćati plin 2,32 kn, povisila bi cijenu gnojiva za dodatnih 60 %, količinska prodaja bi na domaćem tržištu pala obzirom na određenu neelastičnost možda i ne više od 25 %, izvoz doduše znatnije, rezultat poslovanja bi mogao ostati i dalje pozitivan bez problema… Pogotovo ako država malo pomogne sa uvoznim carinama, te poticijama poljoprivrednicima… Po meni, Petrokemija polako dolazi u fazu kada će se moći prilagoditi tržišnim uvjetima u svim aspektima poslovanja, a kako će to podnjeti poljoprivrednici ovisi o državi na tom drugom frontu: poticajima. Na državi je da poljoprivredu subvencionira preko izravnih poticaja poljoprivrednicima, a ne preko Petrokemije.
[/quote]

Nije stvar baš tako lagana, ne postoji čarobni štapić.

Kao da kažeš "zašto mi ne bi preveli zakone Švicarske" i živjeli ko švicarci. [smiley]

Petrokemija ima problem koji već svi znaju (osim navlakača kojima je važno samo nekom uvalitit dionice, problemi u poslovanju ih ne zanimaju), a to je prekomjeran broj radnika. Ne može se preko noći otpustiti sve radnike koji su naučili raditi po socijalističkom principu "ne mogu me toliko malo platiti koliko ja mogu malo raditi". Petrokemija bi trebala doživjeti potpunu transformaciju, ali to nije moguce osim u filmovima. Isto vrijedi i za brodogradilišta i sl. socijalističke gigante (od kojih je dobar dio već otišao u stečaj).

btw., danas je crobex išao u zeleno, a PTKM u crveno. Zašto?

New Report

Close