PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

cartmane pogledaj samo kako su druge dionica pale u usporedbi sa ptkm pa nije ptkm usamljeni otok na tk

Što reći na sve ovo. Najbolji rezultati u povijesti ptkm su pred nama. Pogledajte prihode sa domaćeg tržišta koji iznose skoro mlrd. kuna. Domaća poljoprivreda se diže i tako će biti i u budućnosti. No ovoj neto dobiti fali najmanje 20% prihoda sa domaćeg tržišta koji nam je uzet i to bi neto dobit dovelo do 300 milja kuna samo u prvih 9 mjeseci.
Realno sa svojim poslovanjem ptkm je mogla otkupiti 50% svojih dionica samo iz dobiti koja je realno trebala biti. Čak i bez toga neto obrtni kapital dovoljan je za kupnju 50% dionica firme po ovim cjenama. To je veliki apsurd i govori o strašno niskoj cijeni dionice ptkm u ovom trenutku. 150 milja casha nalazi se samo na računu ovih dana. No kriza će proći i onda je za pretpostaviti da će cijena snažno prema gore.
Rast bilance je brutalan u zadnjih 9 mjeseci i tu je povećanje skoro 600 milja kuna.Ono što je ključno ništa nije bildano iz kredita nego iz poslovanja, a čak je došlo i do smanjenja financijskih kratkoročnih obveza. Ptkm će vjerovatno ovih dana još i više smanjiti kredite prema bankama jer joj to priljevi omogućuju. Suradnja s YAROM očito je donijela novu dimenziju u poslovanju ptkm. Robu koju je YARA uzimala (rekao mi pokojni ELVIS) očito je imala dobru prođu na dalekim tržištima i to je dobar ulog u budućnost.

Materijalni troškovi kreću se na nivou oko 81% od prihoda i vjerujem da će tako biti i u budućnosti. Izdvajanje plinskog biznisa iz INE jasno govori što se sprema ptkm na tom polju. Treba riješiti i skladište plina kako bi postali potpuno neovisni i o faktoru jake zime.
Sve u svemu možemo biti zadovoljni i jasan je potencijal tvornice. Uskoro će se i cijene gnojiva stabilizirati i moguće je da i neka gnojiva porastu cjenovno.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Kako se samo dijele 100% u sitne sate. :))

Panda, netko ti je vec odgovorio. Drzava zeli izdvojiti plinski business iz INE kako ga ne bi prodala zajedno s INOM sto znaci da za PTKM stvar ostaje ista. Jest, vlada je rekla da ce plin morati poskupiti, ali se jos nije ocitovala da li to vrijedi za propan butan i lpg ili i za zemni i u kolikoj mjeri. Ako poskupi 5% to nece imati bitnijeg utjecaja. Ako najave poskupljenje 40%, ponovit ce se vec mnogo puta viđen scenarij, Mesaric ce plakati da ce u stecaj, Klaus ce zaprijetiti radnicima na markovom trgu, vlada ce ili odmah popustiti ili nakon sto Klaus izvede radnike da se provozaju traktorima po autocesti. Dogovorit ce poskupljenje 15%, gnojivo ce poskupit 15% i tako dalje, kao i do sad. Ali ako vlasnik bude MOL i odluci podignuti cijenu, vlada tu ne može ništa napraviti, mora zaštititi privatno vlasništvo, pa makar morali vaditi vojsku na ulice. A to ne žele. PTKM je nekada placala plin 30% manje nego što su ga Rusi prodavali Njemcima koji ga trose cca 102 milijarde metara kubnih, cijela Hrvatska, ukljucujuci plin iz Ininih izvora od cca. 1.7 milijardi ne potrosi cca 3 milijarde, afair od toga ptkm oko 750 milijuna. Tako da tu priču "PTKM je veliki kupac, njima ce Rusi izac u susret" odma zaboravite.


cartmane pogledaj samo kako su druge dionica pale u usporedbi sa ptkm pa nije ptkm usamljeni otok na tk

1. Druge firme nisu danas objavile FI s iskazanom dobiti koja je 10x veca nego za isto razdoblje prosle godine.

2. Na drugim temema se nije čitalo "prijatelju kupi, vjeruj mi, ovo ti je prilika, nikad lakše neš zaradit, vjeruj mi, evo ja dao sve što sam imo i kupio Petrokemiju, posudio novce, sve i ne bojim se ni zere, ovo ti sigurno ide preko 1000kn za mjesec dana, nek se posloži i preko 2000kn vjeruj mi prijatelju neslušaj onog Kartmana, on kaže max. 450kn, ne bi se ja zajebavo da za te pare, ide ovo prijatelju na 2500, garantiram ti zivotom, bit ce ti krivo ako ne kupiš vjeruj mi prijatelju!" kad je cijena bila 300kn, bar ne toliko kao na ovoj temi.

Ja se sramim priznat da sam 1% pao pod kolektivnu euforiju i kupio u 3. mjesecu 2008 po 220, a prodao prije 2 tjedna za 215, nesto i 220, sto nije proslo kod prve prodaje. A onda mogu mislit kako se osjecaju oni koji su kupovali oko ili iznad 300kn, a po prometima vidimo da je ih je bilo. Oni moraju čekat da cijena skoči 60% da bi došli na svoje. A kako su se tek osjecali kad su skužili da uopce nije bilo kolektivne euforije, vec da je to jedan covjek s mnogo nickova umjetno stvorio euforiju. Ja i dalje mogu u ponedjeljak kupiti po 191 sto 15% manje od zadnjeg izlaza i prodati ako skoči na 210 te zaradit 10%, ako padne stavit stop loss i opet izgubim samo 10%, oni su vec u velikom gubitku i svaki dokup s ciljem smanjenja prosjeka ulaza ih moze dosta kostat. Ulazi s ciljem smanjenja prosjeka su došli glave mnoge velike i poznate investitore, među njima i Jessea Livermorea.

uspije li vlada izdvojiti plinski biznis iz ine realno je za ocekivati privatizaciju u naredne tri godine a ako ne uspije kladim se vec sljedece

Sa ovakvim prihodima koji su preko 2 milijarde i dobiti od preko 100 miliona, Petrokemija postaje na našem tržištu kapitala blue chip dionica.Ulaskom u prvu kotaciju to će se dodatno potvrditi.

Toliko od mene do daljnjeg.

SAM PROTIV SVIH

nemojte me sad pljuvat i misliti da vam zelim zlo ali morate obratiti paznju na kratkorocne obveze koje su u visini 400 milijuna kuna odnosno povecali su zaduzenje za 100% a ta stavka se odnosi da su duzni prema dobavljacima a na racunu se ima 150 milja kesa sto bas ne pokriva

više boli kada drugome raste, nego li kada tebi pada

Na linku na kojem je Petrokemija objavila detalje o izvješću za Q-3 nema podataka o izvozu i pregleda istog po zemljama izvoza. Da li netko zna gdje se bi to moglo naći? Bilo bi zanimljivo vidjeti koliko gnojiva Petrokemija izvozi i u koje zemlje.

marcello


Sa ovakvim prihodima koji su preko 2 milijarde i dobiti od preko 100 miliona, Petrokemija postaje na našem tržištu kapitala blue chip dionica.Ulaskom u prvu kotaciju to će se dodatno potvrditi.

Toliko od mene do daljnjeg.

ima li neka službena najava o tome ili su to za sada samo želje?

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija i odgovornosti, tekst je predmet diskusije !!!!!!!!!

Joj wikingu pa koliko ti ulazes dugo a znam da ulazes a osnove se nisu jos naucile.

Pitanje za tebe tako da shvatis na sto si nas upozorio dobronamjerno.Koliko se povecala kratkotrajna imovina i dali je dovoljno sredstava u kratkotrajnoj imovini koja mogu pokriti taj dug?

SAM PROTIV SVIH

Kada sam prije nekoliko godina kupovao dionice Petrokemije firma je bila u katastrofalnom stanju te glasila kao jedan od najvećih gubitaša na burzi.
Proučavajući potencijale firme te razmišljajući o njenoj budućnosti došao sam do zaključka da firmu čeka blistava budućnost čiji sjaj već se može viditi u zadnjim fin izvješćima te strukturom dioničara.
Od tog trenutka stalno nadokupljujem i na forumu iznosim svoja razmišljanja(većinom popraćena linkom izvora) koja su se u mnogo čemu podudarala s pisanjima Mike i BigBosa kojima ovim putem zahvaljujem na nesebičnom djeljenju informacija.
Neki nas nakon toliko vremena pisanja na ovoj temi prozivaju da smo navlakači, pa ljudi moji uozbiljite se da smo imali 25% firme do sada bi ih prodali na burzi.

Dragi kolege hoćete li vi kupovati ili prodavati dionice Petrokemije mene to stvarno nije briga, ali prije nego što išta uradite dobro se informirajte i izanalizirajte firmu i dionicu do zadnjeg detalja jer zaradu i gubitke snosite samo Vi

Pozdrav svima i pamet u glavu

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Kako se samo dijele 100% u sitne sate. :))

Panda, netko ti je vec odgovorio. Drzava zeli izdvojiti plinski business iz INE kako ga ne bi prodala zajedno s INOM sto znaci da za PTKM stvar ostaje ista.

OK, znaci tvoja teza je da PTKM nece ici u privatizaciju…dobro..u tome slucaju imas ovaj scenarij:
drzava vrsi subvenciju jednoj firmi i selu
drzava vrsi drugu novcanu subvenciju seljaci za sijanje
drzava vrsi subvenciju jednoj velikoj firmi u Hrvatkoj koja izvozi u BIH gotove proizvode i na taj nacin vrsi dumping….znaci nelojalna konkurencija…

ja mislim da sa trzisnom cijenom plina i 2600 radnika ova firma ce biti u jako teskim problemima…sa jeftinim plinom i puno radnika to jedino moze proci u Rusiji, Saudijskoj Arabiji i slicno..

Ako, ponavljam ako ne bude privatizacije drzava ce morati zbrinjavati visak radnika o svom trosku, jer nece dozvoliti da se firma nadje u velikim problemima (u nju ulazu i Obvezni mirovinski fondovi, ne bi bilo fer prema njima, nit bi oni poceli ulagati bez dogovora sa drzavom).

Ako cijena plina bude trzisna, a to se i vidi iz ugovora da hoce, i ako se smanji visak radnika, drzava vise nece imati mogucnosti stopati cijenu na domacem trzistu i bilo kakva intervencija vise nema nikakvog smisla. Tada, ona vise nema nikakvog interesa, i zbog manjka tog interesa ce prodati svoj udio. To ce se dogoditi prije ili kasnije, a ako se ne uspje dogovoriti o izdvajanju plinskog businessa, a mislim da joj to nece uspjeti (jer zbog par postotaka da sakupe na burzi Madjari nece prepustiti tako lukrativan "department"), prodati ce svoj udio u PTKM i skinuti odgovornost za sve.

Ako su troskovi gnojiva npr. lupam 15-20% u ukupnim troskovima u poljoprivredi, a cijena domaceg gnojiva za oko 20% (po posljednjim pisanjima u tisku) manji nego vani, ta ako gnojivo poskupi za 20%, udio trokova u gnojivu ne oscilira previse i zapravo je ovdje rijec o udjelu od 3-5% posto povecanja za ukupne troskove poljop.proizovdnje.

Zbog ovih 3-5% povecanja, i par tisuca radnika sa debelim otpremninam, zbog opasnosti stopiranja pregovora sa EU, ja vjerujem da je Sanaderu to tako mizerna zrtva u usporedbi sto on moze izgubiti…

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE

New Report

Close