PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


cartmann: ” Prije cca. 2 mjeseca i po onom sto sam vidio čađara ne drži primat, a mislim cak da najveci dobavljaci gnjojiva za podrucje sire splitske okolce (antonio trade+veliki centri, brico store, pevec,..) drze i jeftinija gnjojiva, a neki od njih cak ne prodaju gnjojiva iz PTKM. Kolega Mika, nista nije tesko, rutinski postupak. [smiley2] ” Vjerujem vam. Međutim onda niste bili u sjevernim i istočnim krajevima gdje se gnojivo daleko više koristi. A vjerujte vi meni. Velika poljoprivredna poduzeća koriste IPK gnojiva. Nemojte me pitati odakle to znam ali to je tako. Sjever i istok su daleko veća prostranstva što se tiče polj. proizvodnje. Samim time i potreba za gnojivom, koje u najvećem % dolazi iz drage nam čađare – Petrokemije, je veća tamo. Još jedna stvar najveće poljoprivredne firme u HR, neću navesti koje, ne dobavljaju robu iz pevca i ostalih centara koje ste naveli. Svakako mislim da je ova diskusija možda izašla iz okvira i teme ali mislim da smo neke stvari pojasnili malo bolje. Budućnost i perspektiva drage nam čađare je neupitna. Pozdrav!

E Rogi, tako si to dobro pojasnio da mi baš ništa nije jasno.
Daj molim te pojasni kakva su to IPK gnojiva, jel’ to nešto novo?


…… Sto znaci da ce morati zacajno poraditi na
profitabilnosti.

Ovdje se u potpunosti slažem sa vama. To će biti i jedan od najvećih problema koji će se, nadam se, uspješno i riješiti kada dođe do privatizacije.
Pozdrav!

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.

Izgleda da su optimistične najave ministra da neće biti problema s oprskrbom plina i povećanja cijene, utjecala na blagi porast danas [smiley2]

Al smo se svi raspisali, ajde da ja dam svoj doprinos temi:
1. PTKM snabdjeva barem 2/3 rh tržišta gnojivom i čađom (teško da će nizozemsko gnojivo biti jeftinije, oni nemaju svoj plin, a i radna snaga im je skuplja, srbi će imati jeftiniji proizvod tek kad im rusi kroz pet godina srede plinsku infrastrukturu…uvoz iz ukrajne i rusije ne dolazi u obzir jer je gnojivo proizvod koji ne trpi visoke transportne troškove)
2. to što se na domaćem tržištu ne troši gnojiva ptkm kao prije rata, više je problem toga što ni naša poljoprivreda nije na toj razini, a kao što bi onaj čovo iz jučeRAŠNJEG NOVCA REKAO…HRVATSKA POLJOPRIVREDA DA BI BILA KONKURENTNA SA EU MORA TROŠITI BAREM DUPLO VIŠE GNOJIVA.
3.ono što me stvarno čudi je da je malo tko stvarno proućio FI jer da je vidjeo bi da je stavka koja guši petricu u stvari ona pod r.br. 48, a upravo je ta stavka najviše generirana tim dugovanjima prema INI i državi …za one koji se prave mutavi to znači:
OTPIS DUGOVA=POSLOVANJE SA PROFITOM
VEĆA PROIZVODNJA=MANJI UKUPNI TROŠAK PO JED. PROIZVODA= POSLOVANJE SA PROFITOM
4. Ono što je jako bitno je da će petrica moći tržiti svoje kapacitete plina te ako će imati dobar energetski managment, može si napraviti svojevrsni heđing kombinirajući proizvodnju gnjojiva sa prodajom plina te boljim upravljanjem proizvodnjom (manja proizvodnja zimi, a veća ljeti
5. Ovo dizanje cijena je skroz normalno i ako netko pogleda, dug petrokemije iznosi cca. 90 kuna po dionici, a upravo će toliko biti otpisano, što bi neposredno moglo značiti da je ovo iznenadno povećanje cijene ukomponiralo samo brisanje duga u cijenu dionice, (140+90=230!!) a što opet znaći da će plinovod i ostali benefiti tek biti ugrađeni u cijenu
6.za kraj napominjem da su trenutno tri najjaće grane privrede u svijetu:financijska industrija, energetika i hrana…ptkm se dotikavlje dve[smiley2]

Svi o privatizaciji, a nitko o tome tko bi bio zainteresiran za to… ima li tko kakvo ime uopće?

Artificial Intelligence stands no chance against Natural Stupidity.

Ipk, ili samo mineralna gnojiva. Ništa novo ništa staro, ovisi samo iz kojeg dijela Lijepe Naše si, pa se tako kaže. Pozdrav!

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.

Rogi, možda misliš na grupu NPK gnojiva iz programa Petrokemije?
http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78

marcello

Vrlo bitna je i efikasnost proizvodnje/poslovanja, ako s sadasnjim povlastenim cijenama nizozemska gnjojiva mogu konkurirati ptkm-ovim, sto ce tek biti kad ptkm bude placala plin 1kn umjesto 0.30kn, 300% vise. Plinovod koji gradi Gazprom ide i preko Hrvatske, a mislim da oni vec imaju interni plinovod spojen s ruskim, te 100njak busotina plina u Vojvodini. Evo, naso sam http://www.srbijagas.com/images/stories/gasovod/gasovod.html .

5. Beholder, dugovi se ne otpisuju, vec pretvaraju u vlasnicki udio. Ovo sto ti pises bi vrijedilo da jednostavno otpisu dug, zaborave na njega, a sve ostalo ostane kao sto je bilo. Ali to nije slucaj, vec ce se pretvoriti u vlasnicki udio. Znaci, ja i ti posjedujemo kucu vrijednu 100k eur i svak je vlasnik 50%, pa cemo nakon prodaje svaki dobiti 50k Eur. Ipak, dugovanja bivseg vlasnika kuce su pretvorena u vlasnicki udio od 20%, tj. vjerovnik sad ima dio kuce (20%), pa podjeljeno to znaci meni i tebi po 40%, a tom vjerovniku koji je dug pretvorio u udio 20%. Kuca je ista, samo sto mi vise nemamo po 50k Eur, vec po 40k eur, znaci manje. Ili, onaj tko je prije imao 10% dionica i time imao pravo na 10% moguce dobiti (kroz dividende) i vrijednosti ptkm u slucaju likvidacije, pretvaranjem duga u udio vise nema 10% vec manje – vrijednost njegovog udjela (dionice) se smanjila.

Što se danas događalo na burzi s PTKM ?
I dalje su pesimisti prodavali optimistima uz povećani promet od preko 2 mil.kn uz porast cijene od +3.15%.
Danas su prevladali optimisti koji su i dizali cijenu.
Tko pozorno prati ovu najčitaniju temu PTKM, mogao je primjetiti da sam predvidio onu manju korekciju, a i današnje lagano dizanje cijene. Zahvaljujem se svim forumašima koji podržavaju moje mišljenje, dobrodošli su i kritičari samo molim argumentirano pišite, koji vic je dobrodošao.

Stalno se pojavljuju novi kupci (nalozi ) . Danas ih je bilo preko 90 . Od kud oni dolaze ?. Pratim to više dana . Imam dojam da je njihov veliki broj uzrok rasta cijene.


Rogi, možda misliš na grupu NPK gnojiva iz programa Petrokemije?
http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78

Točno tako. Lapsus, ne lingue nego lapsus calami. [smiley2]

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.


Stalno se pojavljuju novi kupci (nalozi ) . Danas ih je bilo preko 90 . Od kud oni dolaze ?. Pratim to više dana . Imam dojam da je njihov veliki broj uzrok rasta cijene.

Kad friški navaljuju ne pitaju pošto nego što.
Pozdrav

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

New Report

Close