PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Upravo je na Novoj u Novcu prilog o PTKM:
najvažnije:
trenutno postoji 10-ak interesenata za kupnju Petrice.
trenutna potrošnja mineralnih gnjojiva u RH 500.000 t, dok je projekcija da za konkurentnu EU poljoprivredu trebalo bi utrošiti barem 1.000.000 t.
[smiley2]

A ona informacija da bi se o dugu i privatizaciji trebalo odlučivati sljedeće godine, mislite da je relevantna ili će ipak to prije?

Gospodine znanac veoma cijenim vaše komentare, (po vašoj slici Vi sigurno niste vanzemaljac na ovom forumu, on će se sam prepoznati, nemojte sad uveličavati s dva fakulteta.
Cijenjeni forumaši sada na forumu piše nas desetak, a forum prati 5.439 gostiju te bi Vas sve molio bez niskih udaraca i pišite argumentirano, evo moj mali prilog:
– BV = 314, P/BV =0.70, D/BV = 0.96, D/A = 0.49, P/S = 0.33
– kod PTKM se kupuje budućnost
– iz vlade današnja inf. neće biti poskupljenja plina
– gornji podaci važu prije privatizacije duga od 231.000.000kn u vlasnički udio države.
– stvaraju se uvijeti za najavljenu privatizaciju PTKM u roku od 6 mjeseci.


Upravo je na Novoj u Novcu prilog o PTKM:

Sht, zaboravio sam gledati novac, minutu prije pocetka emisija sam odlucio baciti pogled na ostale programe (jer reklame na novi traju 15min) i odlutao.

Kolega Edo, planiram se vratiti u PTKM kad se pokrene smjer, znaci kad cijena krene znacajno rasti s velikim prometom.


Upravo je na Novoj u Novcu prilog o PTKM: najvažnije: trenutno postoji 10-ak interesenata za kupnju Petrice. trenutna potrošnja mineralnih gnjojiva u RH 500.000 t, dok je projekcija da za konkurentnu EU poljoprivredu trebalo bi utrošiti barem 1.000.000 t. [smiley2]

Gledao sam emisiju, pa ako te slobodno dopunim:
– Nakon konstatacije u uvodu da je dionica „hit“ na burzama i da je cijena dionica u posljednjih mjesec dana skočila za više od 30% to se povezuje s nedavnim spajanjem plinovoda do Kutine i budućim spajanjem trase Pula – Karlovac i t.d…..
– B. Mesarić u kratkom izlaganju napomenuo da stvaranjem novih uvjeta poslovanja Petrokemija bi ubrzo trebala biti profitabilna firma. Nadalje, otpisom duga državi nikome se ne oduzimaju dionice nego se izdaju nove dionice u protuvrijednosti duga a iste će pripasti državi.
– Privatizacija se predviđa početkom iduče godine. (Vlada RH nedavno stavila u 6 mjesečni plan)
Bil sam iznenađen tolikim brojem zainteresiranih kupaca. Mislio sam dve-tri firme a ono desetak zainteresiranih da kupe PTKM !!! Informacija je navedena kao “neslužbeno”, no i tako je velik broj……
[smiley8]

marcello


Bil sam iznenađen tolikim brojem zainteresiranih kupaca. Mislio sam dve-tri firme a ono desetak zainteresiranih da kupe PTKM !!! Informacija je navedena kao “neslužbeno”, no i tako je velik broj…… [smiley8]

mislim da su onda mogli spomenuti još kojih desetak kupaca da bude još interesantnije [smiley4]

onako neslužbeno…

nema mi druge nego se zae..ti


Cijenjena gospodo molio bi argumentiranu raspravu, ipak mi vrtimo veliki novac na burzi i nije nam svejedno što će biti sutra u 10 sati i nešto minuta.
– cijenjeni indijanče, ne znam kako ste zalutali na ove stranice o gnjojivu i agraru. Očekivao sam Vas ipak na svojoj drugoj ljubimici tvornici lukova i strijela DDJH.
– cijenjeni gospodine cartmann, nama forumašima bi puno značilo kad bi napisali kada i po kojoj cijeni ćete ponovno kupovati PKKM.
– cijenjeni gospodine izvanzemaljće, dobro bi bilo da bacite Vaše štapiće da doznamo što nam za sutra kaže Vaša TA, i ostale vrađbine.
– meni se tek nakon treće boce na dnu ipak ukazao rast PTKM ali ne tako značajni.(molim cijenjene investitore da na temelju ovih argumenata sutra ne kupuju ili prodaju ovu dionicu).

Poštovani bljedoliki Edo, vrlo me dirnula vaša konstatacija da sam ja kao običan indijanac zalutao na ove stranice. Moram se oštro ograditi od takve klevetničke konstatacije. Ja sam brifirao nekoliko kolega koji su vrlo precizno govorili o perspektivi ove tvornice i naročito o tome kako plina ima 65% iz domaćih izvora. To što nisam direktno ja pisao nevažno je dragi kolega. Čak je moj prijatelj i vas brifirao samo ste vi to zaboravili. Time je smješnija vaša tvrdnja da sam ja zalutao na stanice Petrokemije. Ubuduće vas molim da se suzdržite od pisanja paušalnih konstatacija. Prosim fino. Howgh

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."


Doma-goj: ” Mislim da je Edo naveo krivu procjenu , barem u djelu gdje je napisao da nema straha kada dionica pada u ovakvim prometima.Promet je bio gotovo 4 miliona i to je po meni zabrinjavajuće. Prosiječna cijena bila ja na donjoj granici raspona , što je također zabrinjavajuće. Navod da svakim danom ima više kupaca nego prodavatelja baš i ne shvačam. Mislim da je Cartman dobro napravio što je prodao , iako nisam pristalica Petrokemije , činjenica da je dionica dostigla cijenu 240 kuna po dionici, sa respektabilnim prometima , govori mi da ukoliko se pojavi prilika za kupovinom oko 150 mislim da ću kupiti , unatoč riziku koji ova dionica u sebi donosi.[smiley2] ” Fantastično, znalac si nema što, samo bih se nadovezao kako će Hrvatska uskoro u Europsku Uniju, ma što god to značilo.

Imam dojam da na nekim temama neki korisnici da mogu najradije bi produžili šaku kroz ekran svojim neistomišljenicima.
Da Davorin , Hrvatska će uskoro u EU , a to znači da država neće više moći kako hoče opraštati dugove i sl. već će za to trebati dobiti odobrenje Europske komisije.
mislim da Petrokemiji nikako ne ide na ruku to što se približavamo EU.
[smiley2]

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]


hakela9: ” Zdenka – PETROKEMIJA ,Stvarno to mišljenje si trebao ostavit za sebe jel pokazuje zaista tvoje neznanje!!![smiley2] ” Da, potpuni promašaj…

Ne bih baš povukao takvu paralelu , ali velike sličnosti ima.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

PD KAŽE:
“Zahvaljujući uvjeravanjima ministra gospodarstva, koji najavljuje bitno drugačiju zimu od dosadašnjih kada je riječ o opskrbi prirodnim plinom, prekinula je, barem za kratko, akumulaciju profita u slučaju Petrokemije (PTKM-R-A). Jer popunjeno skladište prirodnoga plina i skoro puštanje u funkciju novoizgrađenog plinovoda za kutinsku tvornicu vjerojatno znači i punu proizvodnju u zimskim mjesecima, što proteklih godina i nije bio slučaj, te su dionice ostvarile rast cijene od 1,8 posto (na 222 kune), prikupivši nešto slabijih 1,5 milijuna kuna prometa.”

Šta znači veća proizvodnja ako posluješ negativno = VEĆI GUBITAK!
Zašto bi nakon otpisa duga PTKM odjednom počela pozitivno poslovati. Ista je Uprava, istih 3000 zaposlenih koji nesmiju na ulicu, cijena sirovina (kalij i fosfor) raste. A s druge strane prodajna cijena gnojiva nesmije rasti, jer ubi seljaka proizvođača. A ako i naraste ući će im gnojivo iz uvoza. Austrijanci, Mađari, Njemci i ostali EU proizvođači su vrlo agresivni na našem tržištu, a neki dan je otvorena i velika super-moderna tvornica u Bačkoj Palanci.
– mala bara puna krokodila –


Šta znači veća proizvodnja ako posluješ negativno = VEĆI GUBITAK!

Ne. Veća aktivnost (proizvodnja) može od gubitaša napraviti profitabilno poduzeće.

Stvar je u tome da se cijena proizvoda, pa prema tome i ukupan prihod sastoje od fiksnih i varijabilnih troškova. Fiksni troškovi uvijek su prisutni i ne mijenjaju se bez obzira na razinu aktivnosti (najamnine, deprecijacija, plače itd.). Varijabilni troškovi mijenjaju se srazmjerno promjeni aktivnosti (energija, matrijal, sirovine itd.).

I fiksni i varijabilni troškovi ukalkulirani su u proizvodnu cijenu određenog proizvoda. Da bi poduzeće poslovalo na nuli (točka pokriča) ukupan prihod trebao bi pokriti ukupne fiksne i varijabilne troškove. U koliko poduzeće radi s gubitkom, znači da cijena proizvoda nije apsorbirala fiksne troškove, pa je iz toga razloga neophodno povećanje aktivnosti.

Povećanjem aktivnosti, fiksni trošak dijeli se na više jedinica proizvoda te tako, ovisno o postotku povećanja aktivnosti, smanjuje se trošak proizvodnje proizvoda. Ukupan prihod i varijabilni troškovi se povećavaju, a fiksni ostaju isti te tako poduzeća povećava profit.

Ako želiš, mogu ti ovo i matematički dokazati, ali na PM jer ne želim ostale zamarati s menađerskim računovodstvom.

Pozdrav


PD KAŽE: “Zahvaljujući uvjeravanjima ministra gospodarstva, koji najavljuje bitno drugačiju zimu od dosadašnjih kada je riječ o opskrbi prirodnim plinom, prekinula je, barem za kratko, akumulaciju profita u slučaju Petrokemije (PTKM-R-A). Jer popunjeno skladište prirodnoga plina i skoro puštanje u funkciju novoizgrađenog plinovoda za kutinsku tvornicu vjerojatno znači i punu proizvodnju u zimskim mjesecima, što proteklih godina i nije bio slučaj, te su dionice ostvarile rast cijene od 1,8 posto (na 222 kune), prikupivši nešto slabijih 1,5 milijuna kuna prometa.” Šta znači veća proizvodnja ako posluješ negativno = VEĆI GUBITAK! Zašto bi nakon otpisa duga PTKM odjednom počela pozitivno poslovati. Ista je Uprava, istih 3000 zaposlenih koji nesmiju na ulicu, cijena sirovina (kalij i fosfor) raste. A s druge strane prodajna cijena gnojiva nesmije rasti, jer ubi seljaka proizvođača. A ako i naraste ući će im gnojivo iz uvoza. Austrijanci, Mađari, Njemci i ostali EU proizvođači su vrlo agresivni na našem tržištu, a neki dan je otvorena i velika super-moderna tvornica u Bačkoj Palanci. – mala bara puna krokodila –

pavarotti prijatelju pogrešno razmišljaš jer je ključna stvar za kretanje cijene PTKM proces privatizacije.
Kad spominješ gubitak u poslovanju niz je firmi koje su iz nekog razloga poslovale negativno a danas posluju malo drugačije. (TISAK, BELJE, PIK VRBOVEC, HT prije švabe, pa vidi INU prije mađara………)
A što se tiče gubitka PTKM kad dođe novi gazda (interes ne manjka, a sad slovenci znaju zašto ih je Sanader otpilio sa ponudom od 200 kuna) on će to vrlo brzo pokrenuti u pozitivan trend. Da ne spominjem opet pojam amortizacije i što on znači za RDiG PTKM, provjeri koliki je trošak u prva 4 mjeseca sitnog inventara, ambalaže i auto guma, dalje već sam pisao da PTKM vrlo uspješno restrukturira svoje dugove (neovisno od duga prema državi koji se pretvara u kapital) a to će značajno unaprijediti poslovanje. Znaš li što za poslovnu banku znači kad firma ima ogromne priljeve deviza kao što ih ima PTKM(poslovanje PTKM u ovom trenutku postaje preveliko za samo jednu ili dvije banke tako da mogu birati s kim će raditi i tko će im dati najpovoljnije uvjete).
Kad se stvari poslože kako treba cijena bi morala biti malo veća od cijene ovih dana.

pozdrav

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

New Report

Close