PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja čuo da je plin prošle godine bio 0,98 lipa .Ispraviteme ako sam krivo čuo .

SAM PROTIV SVIH

Ovdje me iskreno moram priznati brine jedna situacija cijela Slavonija koliko čujem je posijana.I ono što nikada nije posijano ove godine se posijalo.E što to znači da što više je kod nas posijano manje ostaje PTKM gnojiva za izvoz, od kojeg se ostvaruje velika dobit.

Imam dva pitanja za stručnjake na ovo temi

1.Dali i koliko može PTKM povećati proizvodnju tako da joj ipak kada zadovolji potrebe domaćeg tržišta otane veća količina za izvoz.Znam da je prošle godine bio omjer 60-40% u korist izvoza,ali ove godine će se sigurno smanjiti taj odnos jer svi bi jeftino gnojivo od PTKM.
2.Koliko ova dva povećanja cijena pokrivaju povećanje cijena sirovina.

Drugi Q će biti presudan ako se pokaže da PTKM uspjeva sa novim povećanjem pokriti minus od uvoza sirovina biti će izviještaj odličan .E sada kada sam pročitao ovaj intervju sa Pankretićem vidim da PTKM i drugiQ mora prikazati minus da bi mogla opravdati novo povećanje cijena.I zato nisam siguran koliko su u PTKM motivirani da u 2 Q prikažu dobit.Dalje razmišljajući ako se prikaže dobit onda je privatizacija definitivno pred vratima.

Sve u svemu ja je dokupljujem od zarade na trejdanju tako da mogu čekati privatizaciju koliko treba.

SAM PROTIV SVIH

@geronimo

i prije poskupljenja u 1Q prihod po toni gnojiva je bio na strani domaćeg tržišta jer je transport u inozemstvo prilično skup i očito oduzima dosta profita. Dakle za Petrokemiju je idealan scenario da sve prodaje na domaćem tržištu, ali po tržišnim uvjetima. A za to bi trebali povećati poljoprivredne površine koje zasad nisu baš na dobrim razinama s obzirom da bi mogli hraniti desetke milijuna ljudi.

Gledajući prodaju u zemlji da je cijena gnojiva bila viša 19% imali bi 60 milja više prihoda. E sad vidim da je u stavki rashoda još otišlo 25 milja manje za rezervacije, a još 9 milja se išlo na promjene u zalihama, dakle tu je napravljeno olakšanje na rashode. Sve skupa da je po tržišnim uvjetima u najgorem slučaju bi bilo na nekoj nuli, a u najboljem 35 milja u plusu. Iskreno nebi se čudio da je i 2Q minus, baš da bi se moglo napraviti još jedno povećanje cijena gnojiva.

[color=blue]Nove vijesti [/color]

Cijena gnojiva ovaj tjedan je jača nego prošli tjedan, cijena Urea gnojiva raste ali ne više rapidno brzo, ali raste.
Uzrok je poveća potreba iz Argentine, a u sljedećim tjednima ugovaranje vozarina za aktiviranje isporuke od 1,3 milijun tona za Indiju i te oko 300 tisuća tona za Pakistan, ali od 6 i7 mjeseca.
Cijena na azijskom tržištu je oko 700 dolara po toni za UREU, FOB Black Sea je 643 dolara dok je kod @ PTKM fob oko 691 dolar

I moram napomenuti da Indija i Pakistan redovito nabavljaju gnojivo u 4 i 5 mjesecu, eto a sada će to morati napraviti u 6 i 7 mjesecu, biti će posla za brodare…………

Pozdrav pravim dioničarima PTKM[thumbsup]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Ovdje me iskreno moram priznati brine jedna situacija cijela Slavonija koliko čujem je posijana.I ono što nikada nije posijano ove godine se posijalo.E što to znači da što više je kod nas posijano manje ostaje PTKM gnojiva za izvoz, od kojeg se ostvaruje velika dobit. Imam dva pitanja za stručnjake na ovo temi 1.Dali i koliko može PTKM povećati proizvodnju tako da joj ipak kada zadovolji potrebe domaćeg tržišta otane veća količina za izvoz.Znam da je prošle godine bio omjer 60-40% u korist izvoza,ali ove godine će se sigurno smanjiti taj odnos jer svi bi jeftino gnojivo od PTKM. 2.Koliko ova dva povećanja cijena pokrivaju povećanje cijena sirovina. Drugi Q će biti presudan ako se pokaže da PTKM uspjeva sa novim povećanjem pokriti minus od uvoza sirovina biti će izviještaj odličan .E sada kada sam pročitao ovaj intervju sa Pankretićem vidim da PTKM i drugiQ mora prikazati minus da bi mogla opravdati novo povećanje cijena.I zato nisam siguran koliko su u PTKM motivirani da u 2 Q prikažu dobit.Dalje razmišljajući ako se prikaže dobit onda je privatizacija definitivno pred vratima. Sve u svemu ja je dokupljujem od zarade na trejdanju tako da mogu čekati privatizaciju koliko treba.

Prijatelju. šta reći na sve ovo nego da se na primjeru ptkm još jednom pokazuje glupost i nesposobnost ljudi koji upravljaju državom. Ima naravno i politike koja razarajuće djeluje na ovu tvornicu.

Već godinu dana se zna da se u izvoz može prodati robe za najmanje 2,5-3 mlrd. kuna. Domaća potražnja biti će najmanje milju tona i s obzirom na ograničeni kapacitet mi niti teoretski ne možemo zadovoljiti svu potražnju koja postoji.

Plinska infrastruktura može se graditi brzo i nevjerovatno je da nitko iz ove jebene države nije otišao do Moskve i dogovorio količine plina potrebne za recimo 2,5 milje tona gnojiva. Svima su puna usta izvoza a u Kutini leži tvornica koja bez problema može izvoziti i prihodovati 400-500 milja eura.
Kapacitet je 1,3 milje tona i sad je pitanje da li je s prvim kvartalom zadovoljena trenutna potražnja hrvatskih tajkuna. Iskreno mislim da su ovo zadnji trzaji pred privatizaciju i da vampiri to koriste za sisanje zadnje love iz tvornice. Svi planovi Uprave su prilično u koliziji sa stvarnim stanjem iz dva razloga. Jedan je što se stvari u svijetu u ovoj industriji odvijaju prilično ubrzano i drugi što svi ljudi oko ptkm jednostavno ne žele prikazati stvarno stanje. Očito je da ih važni razlozi tjeraju na takav način poslovanja. Tu npr. više nitko ne zna koliku cijenu plina ptkm plaća, jeli to 0,88, 0,91, preko 1. Svatko iznosi brojke kako mu odgovara. Mesarić svoje, Zelić iz INE svoje, Pankretić ima svoju filozofiju itd.

Drugi Q neće biti presudan jer jednostavno još nije došlo vrijeme da se pokaže puna snaga ove tvornice. Ako budu htjeli moći će bez problema pokazati 100 milja dobiti,a mogu i dalje pokazivati gubitak. To je sad postala igra velikih brojeva gdje 50 milja gore dolje više ništa ne znači. Velika dobit cijena dionice ista, gubitak cijena ista. Svi sve znamo i čekamo naredbu EK da se privatizira tvornica. Tu vrijeme polako ističe.

Ključna je spoznaja kako tvornica može raditi u rukama privatnog gazde. Ja isto prikazivanje velike dobiti očekujem neposredno prije privatizacije i to će u kombinaciji s tenderom lansirati cijenu prilično visoko. Čak niti pametni Pankretić neće prije tendera iskazati negativne rezultate.

Sad je samo pitanje je li to za mjesec, tri ili godinu dana. Rok za brodogradnju je prvi kvartal iduće godine. Ako slično bude za ptkm na završnom rezultatu mogli bi očekivati dobar rezultat.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Prijatelju tako sam i ja nekako mislio da bi završni mogao biti brutalan.

Da zaključimo za narod zbog edukacije .Oni koji je imaju HOLD

Oni koji je nemaju neka se mole da im cijena padne ,znači ako cijena padne čisti BUY.

SAM PROTIV SVIH

Koliko ja znam prije nego udemo u EU mora se privatizirati(ispravite ako grijesim).
A sada me zanima jeli moguce da privatizacija bude tek u zadnji cas, recimo koji mjesec prije nego udemo u EU ili?

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


kolega goran

inače, mogu pitanje preformulirati na jednostavniju varijantu: kada će polubijeli biti 12kn?

doduše, vidio sam kako usrdno Vi i još pokoji kolega učite ljude kako PTKM vrijedi.
čudim se da mene ne želite naučiti tome.

Direktor Richemont kluba Vladimir Bulić ističe kako je prošlo vrijeme kada je kruh bio socijalna kategorija, kako je Hrvatska zemlja tržišne ekonomije i kako je kruh tržišni, a ne socijalni proizvod te njegovu cijenu diktira tržište.

Cijena žitarica i brašna je u proteklih godinu dana rasla između 65 i 70 posto, rasli su i energetni, kazao je te dodao kako postoje uvjeti da cijena poraste i 20 posto.

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=ae6ee28c-ab12-4cbc-9fd4-70cab2bb6fbb

Aleksandar kako napreduje traženje po googleu, jesi li uspio pronaći što nova i zanimljivoga da podjeliš s nama na forumu.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


Koliko ja znam prije nego udemo u EU mora se privatizirati(ispravite ako grijesim).
A sada me zanima jeli moguce da privatizacija bude tek u zadnji cas, recimo koji mjesec prije nego udemo u EU ili?


ne mora se privatizirati. zašto i bi? samo se moraju osigurati tržišni uvjeti poslovanja. pravna stečevina EU-a ne traži privatizaciju i acquis je neutralan prema obliku vlasništva

nema ti veze koliko skače cijena kultura u vezi potrošnje gnojiva seljak će bacati isto bila cijena 100 ili 1000 kn za žito. Jedina je razlika što se ptkm može pravdati da će ići cijena gnojiva gore ako ide u to gore (opet ne znam baš da će se u narednih nekoliko godina toliko držati cijena tih kultura 250 kn žito …)

u danasnjem bussinesu stoji da ce vlada morati privatizirati velika poduzeca prije ulaska hrvatske u eu na zahtjev mmf-a

PA koliko znam u drzavnom vlasnistu ako si clanica EU smiju biti samo kompanije kao sto je voda, struja, posta i sl.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

New Report

Close