PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ako se roba za zalihe kupi, na dugovnu stranu ide u Zalihama, a ovo je sada odgovor gdje ide potražna strana…….. Jer u računovodstvu mora biti ravnoteža, jer za svaku stavku mora biti protustavka, dugovna je na zalihama a sada potražna strana u vezi nabave materijala je trošak za poduzeće……

Nije.

Nabava sirovina:
duguje: 3100 i 1400
potražuje: 2200

Faktura je plaćena:
duguje: 2200
potražuje: 1000

Nigdje nema troška. U konačnici je smanjen novac, a povećana kratkotrajna mat.imovina, ili, kao što sam već rekao, transakcija ima utjecaj samo CF.

E) Kratkoročne obveze (AOP 024+025+026) 023
295 600 na 339092

Eto te su se obveze prema dobavljačima povećale za 43 milijuna 492 tisuće Kn,
kako može biti smanjen novac, ako ga nema remeti se cijeli račun dobiti i gubitka, da rade u privatnim rukama
sve bi bilo transparetno jer ima se mogućnost revizije dok u državnim rukama, bilancom možeš manipulirati kako hoćeš. Opet jeste nerealno stanje 30 milijuna Kn u blagajni a PTKM 28 milijuna Kn u gubitku.

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Jel zna netko šta je sa stavkom RASHODI 044 vrijednosno usklađivanje i rezerviranja u iznosu od 83.080.000kn u financisjkom izvješću za 2007g konsolidirano. Dali je to potrošeno ili se prenosi u 2008g ili …


E) Kratkoročne obveze (AOP 024+025+026) 023
295 600 na 339092

Eto te su se obveze prema dobavljačima povećale za 43 milijuna 492 tisuće Kn,
kako može biti smanjen novac, ako ga nema remeti se cijeli račun dobiti i gubitka, da rade u privatnim rukama
sve bi bilo transparetno jer ima se mogućnost revizije dok u državnim rukama, bilancom možeš manipulirati kako hoćeš. Opet jeste nerealno stanje 30 milijuna Kn u blagajni a PTKM 28 milijuna Kn u gubitku.

Pogledajmo na to ovako:
– u travnju imao sam prihod od 10.000 kn
– od prethodnog mjeseca na računu mi ostalo 2.000 kn
– troškovi za travanj su mi 15.000 kn
– u travnju podmirio 5.000 kn troškova.

Situacija je sljedeća:
– u travnju sam ostvario gubitak od 5.000 kn
– na računu imam 7.000 kn
– kratkoročne obaveze 10.000 kn

Ne vidim tu ništa nerealno.


Raduje me što za neke lošeg kvartala dionica nije značajnije pala,dapače vraća se gdje je i bila.Što nam govori da je sve manje ovčica u ovoj dionici,a ostali čekaju rasplet igre oko PTKM i naravno cijene koja će biti i nekoliko puta veća od sadašnje.Samo da nam se ne desi da nam ova hijena od Tode ne kupi PTKM.

Ako sam dobro razumio, vi koleg mislite da nas jedino Todex može spasiti??

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj

Evo male usporedbe kretanja dionica;

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

lovas:

Raduje me što za neke lošeg kvartala dionica nije značajnije pala,dapače vraća se gdje je i bila.Što nam govori da je sve manje ovčica u ovoj dionici,a ostali čekaju rasplet igre oko PTKM i naravno cijene koja će biti i nekoliko puta veća od sadašnje.Samo da nam se ne desi da nam ova hijena od Tode ne kupi PTKM.

Ako sam dobro razumio, vi koleg mislite da nas jedino Todex može spasiti??


Hvala kolega na opasci,ovaj jedan ne je viška,a kad se žurimo…
Ne daj bože da nas Toda kupi,tada dugo nećemo vidjeti pravu cijenu PTKM

Pokušao sam preko konkretnog poslovanja petrokemije predvidjeti i ocijeniti koliko bi mogla doseći vrijednost tvornice i kolika bi trebala biti cijena po dionici kao rezultat poslovanja tvornice. Rezultat imate u tabelama.
Pretpostavio sam da će prihod ove godine doseći 2,950 mlrd. kuna. Iduće godine očekujem povećanje oko 10%, 2010 još 5%, a nakon toga prihod postaje konstanta.
Što se tiče troškova slijedeći troškovi su manje više konstantni za bilo koji nivo proizvodnje i idu ovako:
1. plaće 250 000 000
2. amortizacija 100 000 000
3. ostali trošak 100 000 000
4. rashod financiranja 25 000 000.

Najveća nepoznanica je struktura materijalnog troška koji se otprilike kretao ovako u zadnje 4 godine:
2004- 74,16% Ukupnog prihoda, 2005- 71,52%, 2006- 77,42%, 2007- 70,24%.
Prosječni trošak je 73,34 i to sam uzeo kao okir za kalkulaciju materijalnog troška. Samo za usporedbu materijalni trošak u 1Q 2008 je 87,21% UP, a 1Q 2007 je bio 72,4. U zadnjem kvartalu 2007 bio je 61,4%.
Trošak rezerviranja nisam uzeo u obzir jer ne može biti predmet neke ozbiljne analize.
Rezultati su slijedeći: Kad bi netko kupio tvornicu po trenutnoj cijeni (240,01) ostvario bi povrat na investiciju od 152,6 % za vrijeme od 15 godina. Diskontirani neto primici financijskog toka pokazuju vrijednost od 1212,25 kuna po dionici, a omjer pokrića servisiranja duga iznosi fantastičnih 67. Ovaj podatak trebao bi svakako zainteresirati potencijalne ulagače sa viškom casha. To nam govori da ptkm svoj pogon (investicije i obrtni kapital) najvećim dijelom financira iz vlastitih sredstava ili tekuće likvidnosti bez korištenja jačih kreditnih sredstava. Zato je trošak kamate zanemariv u odnosu na promet, a otplata glavnice kredita koji ima je dječja igra za ovakvu firmu.

Ono što je najbitnije na kraju kad bi investitor zahtjevao povrat na kapital od 10% (diskontna stopa) uz strukturu prihoda i rashoda kao što ih ima ptkm za tvornicu bi mu se ispaltilo dati 4.485.594.559,79 kuna ili 1342 kune po dionici.
Sve ovo je rađeno bez potencijalne investicije u proširenje kapaciteta koja diže potencijalnu vrijednost najmanje duplo, a ukoliko kupac ima i neke sirovine u vlasništvu cijena ide u nebesa.(preko 3500 kuna jednog dana)

Eto računajte i kalkulirajte kako mislite da je najrealnije ja mislim otprilike ovako.

Živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Čestitam Goranu8 za dobru prognozu-da če mirovinski fond branit cijenu oko 240 kuna, ja osobno sam očekivao da če nakom lošeg kvartalnog izvješča dionica danas več nakom najviše pola sata biti u minus blokadi. Mislim da če sad, sve do kraja prvog lock-upa (u junu?) za radničke/penzionerske dionice cijena stagnirati oko 240 +- 10 kuna, sa relativno malim prometom, u prosjeku oko 1000 dionica/danu. Kad počnu prodavat radnici (ponuda oko 100 hiljada dionica u prvoj rundi ?) očekujem pad ispod 200 kuna, možda i paničnu prodaju ( prodaj i bježi), koja bi mogla trajati više od mjesec, možda i više dana. Novi snažni faktor pada bi moglo uzrokovat poskupljenje plina u julu sa strane INE, koji se čini neizbježno. Ako neče biti adekvatnog poskupljenja gnojiva za hrvatski trg PTKM opet postaje gubitaš, kako je pravilno prognozirao “nestali” Cartmann. Tada možda , sa odobrenjem vlade, rukovodstva i sindikata ulazi Todorić odnosno neki drugi domači investitor (sa nekim za njega povoljnim plinskim aranžmanom sa Rusima koji bi garantirao profitabilnu poslovanje), koji bi obječao sačuvanje radnih mjesta-socialni mir u regiji, investiranje u modernizaciju proizvodnje, ekologije, “senzibilitet” oko cijene gnojiva za hrvatski trg… -svi zadovoljni-vlada, sindikat, radnici, domači poljeprivrednici…dugoročno gube samo mali dioničari (i država a to je relativno u drugom planu).
Mislim da je to vrlo realna opcija, bez velikog filozofiranja i najrazličitijih analiza, vrijeme če pokazat koliko sam u pravu. Možni su u drugi scenariji, kao mali dioničar bi želio da griješim u prognozama, ali ovaj mi se čini relativno najrealniji. Sve traje več predugo (u smislu da se otjeraju mali diničari), kvartalni rezultat mi se sve više čini sasvim realan (dugi remont, poskupljenje nekih surovina, problem sa viškom radne snage…), uz poskupljenje plina neče PTKM sigurno biti lako od sredine ove godine.

nisam nestao, samo nemam volje pisati.

Da vrijedi ovo što Mika piše i on bi odmah prodao dionice PTKM i kupio npr. americki officemax (nyse: OMX), promet za prvi kvartal 2,3 milijarde usd, dobit 580 milijuna usd, P/E 6.89, P/S 0.16, P/B 0.63, 36 tisuca zaposlenih… eto, ako je vec tako dobar nek fundamente OMX-a ubaci u tablicu pored PTKM i da svoj zakljucak


Kad počnu prodavat radnici (ponuda oko 100 hiljada dionica u prvoj rundi ?) očekujem pad ispod 200 kuna, možda i paničnu prodaju ( prodaj i bježi), koja bi mogla trajati više od mjesec,ne.

Sve ovisi o izvještaju za 2Q, ukolko bude dobar kakav se očekuje cijena će ići gore bez obzira na radničke dionice. Ukoliko bude loš neće biti dobro, ali ne vjerujem da će cijena drastično dolje.
Osobno mislim da neće biti pritiska na prodaju dionica jer psihologija radnika se nije promijenila od 90-tih.
Tko ima dionice vjeruje u tvrtku, a tko proda njemu je svejedno a zna se što to znači.
Svakako treba naglasiti da je veliki broj bivših zaposlenika iskoristio pravo kupvine dionica INE, a mnogi neće ni kupovati dionice (pogledajte samo HT-ove zaposlenike i koliko je dionica prijavljeno)
Svakako veći broj od 4500 novih dioničara neće i ne može se očekivati.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

http://www.poslovni.hr/78746.aspx

Cijene UREA gnojiva FOB PTKM je 635 dolara po toni, to je oko 3000 Kn bez PDV-a izvoz, dok kod nas s PDV-om je 2539 Kn ili 2089 bez PDV, cijena UREA gnojiva i dalje skače, latinske zemlje uzimaju veliku količinu gnojiva, to su napravile prije INDIJE u ovom mjesecu treba očekivati jako veliku potražnju za UREA gnojivom od strane INDIJE.
Nadalje u 1q PTKM je izvezla je upola manju količinu gnojiva nego prošle godine, a ove godine je plasirala istu količinu gnojiva na HRV tržište, izvoz je bio blokiran i svima koji su dugo vremena znaju da se cijena gnojiva vani povećala za 120 posto od 1q prošle godine a PTKM je izvezla samo pola od onoga što je prošle….
Pozdrav

Kao što se vidi iz članak hrana, nafta…[thumbsup]

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

New Report

Close