PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zašto bih ja trebao plakati? Niti ikome govorim da ulazi. Takvi rezultati moraju bti vrednovani kao što baloni moraju biti ispuhani. Jedino je vrijeme u pitanju kada će se nešto valuirati.[thumbsup]

Ako si ulazio u vrijeme kad je vecina ulazila po cijenama iznad 300kn potaknuta naglim skokovima ne razmišljajuci zašto cijena skace već samo “kupuj dok je jos jeftino, kako je krenulo ide ovo na 2000kn” trebaš rast od skoro 50% da bi došao na staro.

I kad dođeš nisi dobio ništa osim čira i raznih bolesti uzrokovanih stresom, jos si i izgubio zbog inflacije. A kad pogledamo neke firme koje su bile odlične 1999., npr. Kras, primjetimo da su danas jeftinije nego onda. Isto tako se možemo sjetiti komentara o ptkm prije 1-2 godine kad se svakodnevno urlalo kako ce do 1.1.2007 biti SIGURNO preko 1000kn. Tko nam garantira, s obzirom na situaciju kojoj svjedocimo, da PTKM ni za 5 godina neće dotaknuti 300kn?

Ne kazem da se treba bacit s balkona, vec da nije vrijeme za veselje i smijanje. Osim ako se ne smiju kako su uspili zaebat naivne forumase..

pocelo je nadbidavanje….
bit ce da je ovaj pad bio ukalkuliran za radnicke dionice, a ne zbog opceg trzista

PRODAJA DIONICA PTKM JE ISTO ŠTO I PRODAJA ZEMLJIŠTA PRIJE POČETKA IZGRADNJE AUTOCESTE

Evo na dnevniku javljaju da ima podcjenjenih dionica (neš ti čuda) iz Erstea i klin koji je na cca 3300 na njihovom grafu koliko sam vidio. A da li je među tim Petrokemija procijenite sami :). Pogled na top 10 daje odgovor.


mika: ” ” Mika ti si pisao prije 3-4 tjedna da postoji veliki interes za dionicu PTKM od strane fondova, stoga ovo što si pisao potvrdilo se…….. A i dionica od PTKM što će kupiti od države tržište neće vidjeti do 2 godine, jer 2008. najbolja do sada, a to će svi radnici znati, i cijena plina neće se povećati jako…………[thumbsup]

Prijatelju interes za ptkm i dalje postoji. Kako vidimo erste ne posustaje. Još 2630 dionica su spakirali i njih više nema u prodaji samo tako.

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 212.863 6,37 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 91.729 2,75 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 53.348 1,60 Skrb. račun
7. HPB D.D. 42.400 1,27 Skrb. račun
8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
9. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 33.684 1,01 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 30.854 0,92 Skrb. račun
Ukupno: 79,42

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

evo ovako 1 stvar nisam pisao na ovu temu ali sad imam pitanje i komentar. Kao 1. Cartman nisam baš volio u početku ali sada mislim da čovjek ima pravo u većini slučajeva (samo se ne slažem s njime da je realna vrijednost ptkm 180-200 kn, jedino ako bi crobex bio na 3000 onda možda 200 kn). Istu stvar je pričao i za jednu drugu dionicu i mislio sam sere li ga sere kad nije prošlo 10 dana i vrjednost je bila takva kakvu je prognozirao. e sada mislim da se ne bi trebali više na ovome topicu toliko zadržavati da stalno ali baš stalno i stalno kada čovjek nešto kaže obraćati na njegove komentare od prije godinu ili već koliko dana jer je stvarno ova tema ispunjena 60% s time. Imam 1 dilemu kupiti ptkm u ponedjeljak za 235 kn ili čekati crobex na 3200 što mi se čini da bi moglo biti. Onda bi ptkm vrijedila nekih 220 kn. I nemojte misliti da je ovaj nick napravio cartman jer sam ja prvi puta komentirao ovu temu do sada

PETROKEMIJA D.D./REDOVNA DIONICA PTKM-R-A

Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 212.863 6,37 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 91.729 2,75 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 53.348 1,60 Skrb. račun
7. HPB D.D. 42.400 1,27 Skrb. račun -548
8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
9. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 33.684 1,01 Skrb. račun +2630
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 30.854 0,92 Skrb. račun
Ukupno: 79,42

od 3042 komada protrgovanih u utorak Erste je kupio 2630. Vrlo lako moguće da je sa zadnja 3 dana u kojim je protrgovano nešto više od 10.000 dionica Erste već prebacio 40.000 komada. Inače što se Erstea tiče njima je bitna cijena od 224,48 kn i to je po meni cijena koja će sigurno i uvijek biti branjena budući da mirovinci ne mogu ulagati u dionice kojima tržišna kapitalizacija manja od 750 milijuna kuna. Upravo bi ovo mogao biti razlog što PTKM nije toliko pala u odnosu na druge dionice. U svakom slučaju nakon izvješća za 1Q mogla bi uz ATPL i JDPL biti jedna od rijetnih većih firmi i dionica koje su u fokusu i koje se trže ispod redovnog P/E 10. Sjetimo se da je do prije samo pola godine pozitivno izvješće bilo želja a zarada više od 10 mil kn mašta svih dioničara.

Pozdrav!


evo ovako 1 stvar nisam pisao na ovu temu ali sad imam pitanje i komentar. Kao 1. Cartman nisam baš volio u početku ali sada mislim da čovjek ima pravo u većini slučajeva (samo se ne slažem s njime da je realna vrijednost ptkm 180-200 kn, jedino ako bi crobex bio na 3000 onda možda 200 kn). Istu stvar je pričao i za jednu drugu dionicu i mislio sam sere li ga sere kad nije prošlo 10 dana i vrjednost je bila takva kakvu je prognozirao. e sada mislim da se ne bi trebali više na ovome topicu toliko zadržavati da stalno ali baš stalno i stalno kada čovjek nešto kaže obraćati na njegove komentare od prije godinu ili već koliko dana jer je stvarno ova tema ispunjena 60% s time. Imam 1 dilemu kupiti ptkm u ponedjeljak za 235 kn ili čekati crobex na 3200 što mi se čini da bi moglo biti. Onda bi ptkm vrijedila nekih 220 kn. I nemojte misliti da je ovaj nick napravio cartman jer sam ja prvi puta komentirao ovu temu do sada

Nisam rekao da je realna vrijednost 180-200kn vec da bi lako mogla pasti na te razine. Tad se u pricu jos nije ukljucio erste obvezni fond, da on ne brani cijenu vjerojatno bi vec danas bila na 180kn, ako ne i niže.

Kutina: 13 posto dionica Petrokemije radnicima

KUTINA – Premijer Ivo Sanader danas će u Kutini sa sindikatima potpisati sporazum o prodaji gotovo 13 posto dionica Petrokemije radnicima po povlaštenim uvjetima.

Procjenjuje se da dionice Petrokemije želi kupiti oko 8.000 sadašnjih i bivših radnika, te umirovljenika. Referentna cijena je 114 kuna, rekao je potpredsjednik Vlade Damir Polančec.

Država i dalje ostaje većinski vlasnik Petrokemije. Kako nakon prodaje dionica radnicima po povlaštenim uvjetima ne bi došlo do rušenja cijena na burzi, određeno je i razdoblje u kojem se kupljene dionice neće smjeti prodavati. To je razdoblje najkraće za radnike s 40 i više godina radnog staža i za njih traje mjesec dana, a najdulje je godinu dana.

Čitam u jutarnjem da su iz Erste plavog rekli da postoji nekoliko potcijenjenih dionica, ali je poslovna tajna koje. U principu isto što i na dnevniku jučer s opaskom da je tržište precijenjeno i da će u budućnosti više biti selektivnog pristupa dionicama. Pametnom dovoljno.

p.s. samo procijenite koji su bolji fond menađeri – oni iz AZ koji kupuju INGR po 60.000 pa kad padne na 30 govore kako je sve precijenjeno ili oni koji kupuju zbilja podcijenjene dionice poput ove.

Pozdrav!

Angriff, 12.04.2008. u 11:23
Da stvar bude gora, moramo izdvajati i za obvezne mirovinske fondove koji su redom u velikim gubicima, a oni su jos poslali fond da brani cijenu s nasim parama. Cijena bi vec bila na 180kn i niže da svaki dan ne stave branu s cca. 2000 dionica, a i ta brana često pukne.

Mislim da je ovo tipično navlačenje nadolje (s obzirom na prijašnje postove možda i namjerno) i ovakvi bi se komentari mogli davati i u vrijeme optimizma na burzi. Recimo-dok je Ingra bila na 60k, netko ne mogao napisati-da na kupnji nema ovih 20 naloga, cijena bi pala na 5.000 kuna. Što je istina i nije istina. Istina je jer ako se stvarno poklope ti nalozi a ne pojave se novi-to će se i dogoditi. A nije istina jer se kako cijena pada pojavljuju novi kupci i situacija se stabilizira. No pod utjecajem posta na forumu onda krenu nalozi za prodaju od strane neiskusnih jer sami sebi kažu-evo, vidiš što se piše po forumima..bolje da prodam. I problem ne bude u cijeni po kojoj se prodaje, već u razlozima zbog kojih se to čini.

Cartmann zaboravlja da je burza mjesto gdje se sastaju ponuda i potražnja i da mirovinci koji kupuju po 235-240 kuna ne brane cijenu-jer nemaju potrebe za time. Što znači jednom mirovincu da li će cijena padati ili rasti iduća dva mjeseca? Baš ništa. Mirovinci kupuju na ovim razinama iz dva razloga- 1. jer su procijenili da je ovo povolja razina za kupnju u odnosu na fundamente i 2. da im netko drugi ne bi pokupio te količine na prodaji prije njih. A kandidata definitivno ima. I trenutna cijena je rezultat konsenzusa ponude i potražnje a ne branjenja cijene. Da se radi o otvorenim fondovima, možda bi bilo drugačije-ali možda i ne bi, jer je očito da više skoro nitko ne brani cijene-osim HT-a i INA-e radi političkih razloga.

Poruka forumašima-ne slušajte navlačenja nadolje od strane Cartmanna i sličnih i nemojte u napadu panike prodavati PTKM niti bilo koju drugu dionicu. Ako izračunate da je cijena pretjerana, onda prodajte, ali ako vidite da i dalje ima potencijal-držite je sve do željene razine.

I poruka cartmannu-malo više odgovornosti sa svojim postovima, totalno je nemoralno navlačiti neiskusne na prodaju sa ovakvim komentarima-a sa svojim iskustvom bi morao znati da se to često dešava nakon ovakvih postova.

Ne želim imaocima petrice rušiti cijenu svojim viđenjem situacije jer i sam nešto još uvijek imam ali…

Neki radnici i … će dobiti dionice debelo ispod 100 kn a takvih je mnogo kao i onih koji će moći prodavati u najkraćem roku što znači da ne možemo ostati nedodirljivi što se tiče pada a pisanje na forumu nije nekog većeg utjecaja pa zato evo da se malo uključim…

i da:
– neki se brinu kome prodati kao i po koliko će se moći, znači sada dokupljivati ili još pričekati pa kasnije je opcija za 5.

jel znate možda kojeg datuma će radnici moći kupiti dionice? jel se znaju uopće kakvi datumi ili se to još mora dogovorit?

..........................................................................................

New Report

Close