PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Fertilizer Producers Harvest Big Profits
Friday April 4, 2:47 pm ET
By Mike Obel, AP Business Writer
Fertilizer Companies’ Pricing Power Amid Tight Global Food Supplies Drive Strong Earnings

NEW YORK (AP) — A surge in profits at a major potash and phosphate producer underscores how the fertilizer sector’s pricing power is offsetting rising raw material costs — and analysts say prices have nowhere to go but up.
ADVERTISEMENT

Mosaic Co. said Friday its fiscal third-quarter profit jumped more than tenfold, easily beating analyst estimates. Prices it charged in the three months ended Feb. 29 for diammonium phosphate doubled, and prices it charges for potash soared by 50 percent.

Analysts said there was no reason to believe prices could not climb further.

“We haven’t reached a price limit yet, and what we’re seeing right now in the market is pretty sustainable for the next several years,” Goldman Sachs analyst Edlain Rodriguez said.

“Those companies are in the sweet spot right now,” he said. “People weren’t expecting to see the level of prices we’re seeing now. Demand is extremely strong because farmers on a global basis are trying to maximize yield. We don’t know where the (upper price) limit is.”

J.P. Morgan Securities analyst David Silver said the pricing power Mosaic displayed in the last quarter is a sector-wide phenomenon. He expects earnings from Mosaic peers Potash Corp. of Saskatchewan, Agrium Inc. and CF Industries Holdings Inc. to rise “in sympathy” with Mosaic.

The rising price of fertilizer is just one of many reasons global supplies of food are tightening. Food prices rose 4 percent in the U.S. last year, the highest rise since 1990, and are expected to climb as much again this year, according to the U.S. Department of Agriculture. Wheat prices shot up Friday, a day after corn prices climbed to a record.

European Central Bank officials said Friday that high prices for oil and food pushed inflation to 3.5 percent in March, far above the ECB’s guideline of 2 percent.

Besides surging demand, potash prices are climbing because there are limits to availability. CIBC World Markets analyst Jacob Bout met recently with Potash Corp. Chief Executive Bill Doyle, who said the potash market is so tight that it doesn’t require demand from China, the world’s main potash importer, in the first half of 2008, given strong demand from India, Brazil and Southeast Asia.

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Cijena gnojiva i dalje jaka………..[thumbsup]
U PTKM izvoz se vršio u 1,2, i 3 mjesecu, dok prodaja gnojiva u Hrvatskoj krenula je u drugom mjesecu……

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Cijena gnojiva i dalje jaka………..[thumbsup] U PTKM izvoz se vršio u 1,2, i 3 mjesecu, dok prodaja gnojiva u Hrvatskoj krenula je u drugom mjesecu……

najnovije informacije govore da imamo “problema”. Skladišta su potpuno prazna, potražnja iz izvoza nadmašuje sva očekivanja, a mi toliko nemožemo proizvesti. Trenutno se pokriva domaće tržište, međutim i to je vrlotanko jer robe praktički nema. Ovo je realnost za dulji niz godina.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

http://www.yara.com/en/investor_relations/stock/index.html

A i ovo je realnost vrijednost yare je trenutno 92 milijarde Kn, dok vrijednost PTKM 809 000 000 Kn a yara proizvede 18 puta više gnojiva od PTKM, kada bi bio takav omjer onda bi tržišna cijena ptkm bila 5,11 milijardi Kn

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/


Po tempu i kako kažeš u vezi stanja skladišta onda će biti rekordna godina po isporuci ali i po proizvodnji…….

Ja imam informacije da cijena UREa-e ima jaku uzlaznu putanju, INDIJA i KINA imaju toliku potražnju da remeti odnos ponude i potražnje cijelog svjetskog tržišta

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Kolege uz dužno poštovanje prema vašem pisanju, imam neki filing da ćemo pasti dublje nego što sada stojimo. A taj pad će napraviti razni veliki igrači samo da bi napravili pomutnju među dioničarima petrice i radnicima koji će kupiti dionice i pošto poto prodati da bi oni jeftino kupili. Iako su svi pokazatelji na našoj strani za veliki rast, bojim se da bar još neko vrijeme ćemo se vući na ovim ili nižim razinama. To govorim zato jer da i osobno imate veću kolićinu love i želite dionice, rušali biste cijenu što više da ju u međuvremenu kupite. Žalosno je to kod nas da ono šta vrijedi nema cijenu.
Uz sve gore navedeno nadam se da griješim i to jako……[embarass][embarass][embarass]

kako stojimo na k/p ako netko može dati
hvala

Sve to vjerovatno stoji, ali bojim se da to neće spasiti ovu dionicu. Pogledajte šta su “branitelji” učinili od Đure.
Nije da mi je drago, i sam imam neke dionice koje su u sličnoj situaciji.


Sve to vjerovatno stoji, ali bojim se da to neće spasiti ovu dionicu. Pogledajte šta su “branitelji” učinili od Đure. Nije da mi je drago, i sam imam neke dionice koje su u sličnoj situaciji.

Tu nije bilo lock up-a a to su napravili špekulanti a ne branitelji, i opet ponavljam tu neće biti rasprodaje jer potruditi ću da obavijestim sve u vezi tih špekulanata, a najgore je špekulirati kada potražnja za gnojivom i cijene rastu, onda bi mogli dobiti nekog jako velikog igrača……….. Jer cijena dionice neće imati veze s realnošću i onda bi otkupljivao dionice za preuzimanje ako ne dopuste preuzimanje žalio bi se EU komisiji jer ne dopušta privatizaciju firme, i na kraju vlada bi popustila…………

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

BigBoss:

Cijena gnojiva i dalje jaka………..[thumbsup] U PTKM izvoz se vršio u 1,2, i 3 mjesecu, dok prodaja gnojiva u Hrvatskoj krenula je u drugom mjesecu……

najnovije informacije govore da imamo “problema”. Skladišta su potpuno prazna, potražnja iz izvoza nadmašuje sva očekivanja, a mi toliko nemožemo proizvesti. Trenutno se pokriva domaće tržište, međutim i to je vrlotanko jer robe praktički nema. Ovo je realnost za dulji niz godina.


Radnici Petrokemije morali su raditi i na Uskrs kako bi proizveli što više gnojiva, jer potražnja ne jenjava !

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

Đuro:
-Dionice dobili ljudi koji nisu zaposlenici u Đuri
-Dionice dobili po cijeni 9 puta manjoj od tadasnje cijene na trzistu
-Dobili znacajan broj dionica
-Nije bilo lock up perioda
Petra:
-Dionice dobivaju zaposlenici(ok i bivsi zaposlenici)
-Popust je znacajan ali bolesno velik kao kod Đure
-Dobivaju stvarno malo dionica po glavi
-Postoji lock up period

Mislim da ne mozemo usporediti Đuru i Petru.

Ne laje pas zbog sela.

Uopće nije za usporedbu DDJH i PTKM, pogledaj fundamente PTKM, a po gledaj DDJH. Također, PTKM uopće nije reagirala na odlično izvješće.

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

New Report

Close