PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da ponovimo za neznalice cijena inputa + marža = cijena outputa

ako cijena inputa raste + marža= raste i cijena outputa i trebalo bi biti obratno

Cijena sirovina bilo plina ili fosfata + marža = cijena gnojiva

ako se i jedna komponetna povećava ili marža = cijena gnojiva raste………[thumbsup]

Napravi razliku http://pravipotez.blogspot.com/

Kupnja – PTKM-R-A
100 246,00
150 245,00
50 241,15
160 240,02
300 240,01

Prodaja – PTKM-R-A
160 253,90
50 254,00
218 254,90
87 254,99
200 257,90[pray][pray][pray]

Don't be convinced of your super knowledge of the market, the market does what it wants, and you are just along for the ride!

Gazprom očekuje da će sporazum sa Srbijom biti ratificiran
Gazprom se nada da će Srbija, makar i sa zakašnjenjem, ipak ratificiratii sporazum o suradnji u oblasti nafte i plina sa Rusijom, izjavio je sinoć službeni predstavnik ruskog energetskog giganta Sergej Kuprijanov. Kuprijanov je ukazao da je odugovlačenje nepovoljno i za samu Srbiju jer se u tom slučaju zadržava i rekonstrukcija Naftne industrije Srbije, u čiju modernizaciju u skladu sa dogovorima Gazpromnjeft namjerava uložiti minimalno pola milijarde eura. Vlada Srbije jučer nije usvojila prijedlog zakona o ratifikaciji energetskog sporazuma.
(Tanjug)

Kolega Cartman ako plinovod ide preko Mađarske ili već kud, a ne preko Hrvatske,može te mi reći kakvo je stanje sa naftovodom i rafinerijom Pančevom, rafinerijom Bosanski brod. Na čega se oni spajaju. Hoće li nafta Savom ili se to sve polako zaokružuje. Kod njih je aktualan Putin, kod naših Buš. Vidiš kako god okreneš nema zime ni za Petrokemiju, Janaf, INU, Dioki. Sad ti opet trla baba lan..[smiley]

Još da dodam onu narodnu: “mala bara, puna krokodila”[smiley]

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !

50 kg NPK gnojiva košta 205 kuna, a dionica firme koja proizvodi to gnojivo trenutno vrijedi 250 kn.
Zar to nije smješno
Treba educirati naše poljoprivrednike, bolje bi im bilo da kupuju Petrokemiju (dionice) umjesto gnojiva dok još mogu po ovoko niskim vrijednostima.

Udavača Petrica još malo pa je spremna za udaju!
Potpisuje se ugovor s Inom o zajamčenoj količini plina od 670 milijuna m3 na razini godine do 2011.
To nam sve govori!!!!!!

Strateško partnerstvo Gazproma i Siemensa
Ruski energetski gigant Gazprom formirao je strateško partnerstvo s njemačkom inžinjerskom grupacijom Siemens, postavivši tako temelje za velike sporazume između različitih sektora. Gazprom pritom tvrdi kako će mu navedeni ugovor otvoriti nove mogućnosti za širenje suradnje između ruskih kompanija i ostalih zemalja[/b], prenosi Reuters. Siemens je aktivan na ruskom tržištu turbina te je sudjelovao u većini velikih natječaja za gradnju strojeva za tamošnji energetski sektor, u kojem se Gazprom pojavljuje kao dominantni igrač. Električna energija i gradnja strojeva jedan su od sektora navedenih u sporazumu Siemensa i Gazproma. Od ostalih sektora spominju se telekomunikacije, tehnologija za kompresorske stanice, inovacije, ekologija, podrška podvodnim poljima nafte i plina te projektno financiranje.

Ovi tuku na sve strane. Po nekima samo im mi nismo zanimljivi ! [thumbsup]

u EU ne na kredit, već s GOTOVINOM !


Danas je tvrtka zdrava, međutim postoji velika opasnost da se to brzo uruši», upozorio je Mesarić.”

da,a znamo da taj tip uvijek dobro prognozira


Da ponovimo za neznalice cijena inputa + marža = cijena outputa ako cijena inputa raste + marža= raste i cijena outputa i trebalo bi biti obratno Cijena sirovina bilo plina ili fosfata + marža = cijena gnojiva ako se i jedna komponetna povećava ili marža = cijena gnojiva raste………[thumbsup]

zaboravio si poreze

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

kod petrice vam je stvar da imamo previše nepoznanica a premalo jednadžbi

nepoznanice su cijena plina, cijena gnojiva, dionice radnicima, politika inajd, privatizacija, cijene sirovina na svjetskom tržištu, muljanje sa prodajom u inozemstvo,…

što će iz toga ispasti, valjda nitko ne zna, može cijena biti 50 kn, a može biti 1500 kn..

Ja sam brži od brzog, hitriji od hitrog !


kod petrice vam je stvar da imamo previše nepoznanica a premalo jednadžbi nepoznanice su cijena plina, cijena gnojiva, dionice radnicima, politika inajd, privatizacija, cijene sirovina na svjetskom tržištu, muljanje sa prodajom u inozemstvo,… što će iz toga ispasti, valjda nitko ne zna, može cijena biti 50 kn, a može biti 1500 kn..

ništa tu nije nepoznanica, sve je jasno. Plin (cijena) će uskoro biti poznat, cijena gnojiva se zna i može ići samo prema gore, dionice radnicima su pri kraju i uskoro će biti riješene i podijeljene, cijene sirovina rastu i rasti će sve dok krajnji potrošač u lancu, dakle kupac hrane i goriva koja se dobivaju iz poljoprivrednih proizvoda bude htio plaćati cijenu proizvoda. Kad krajnji kupac stane stati će i cijena gnojiva i automatski cijena sirovina. Dok je konjuktura i takva potražnja normalno je da i sirovina ide gore. Gnojivo se neće prestati kupovati jer svijet treba prehraniti. Ono u čemu se slažem s tobom je cijena od 1500 i ovaj dio oko prodaje inozemstvu. Tu su stvari na štetu tvornice , ali to će nestati čim se novi gazda pojavi u firmi. Isto tako će se riješiti problem s domaćim kupcima i određenim prioritetima na kupnji.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

koliko ja znam cijena plina je negdje oko 1kn/m3

udio plina u troškovima je bio oko 40% (oko 610 mil)

ako im dignu cijenu plina na 1.5 kn/m3 to je povećanje troškova na oko 900 mil

da bi izkompenzirali rast cijene plina trebali bi dići cijenu gnojiva za (2.1+0.3)/2.1=1.15 tj. cca 15 %

moram se složiti da ne izgleda loše..

ne znam koliko im je udio troškova u fosfatima i sulfidima (jel se to tako zove ?), navodno su oni otišli 100% gore ovaj kvartal

sve mi se čini da će se jedno povećanje cijene gnojiva od 25% lako sprovesti (uz ovakva divljanja cijena hrane)

Ja sam brži od brzog, hitriji od hitrog !


koliko ja znam cijena plina je negdje oko 1kn/m3

udio plina u troškovima je bio oko 40% (oko 610 mil)

ako im dignu cijenu plina na 1.5 kn/m3 to je povećanje troškova na oko 900 mil

da bi izkompenzirali rast cijene plina trebali bi dići cijenu gnojiva za (2.1+0.3)/2.1=1.15 tj. cca 15 %

moram se složiti da ne izgleda loše..

ne znam koliko im je udio troškova u fosfatima i sulfidima (jel se to tako zove ?), navodno su oni otišli 100% gore ovaj kvartal

sve mi se čini da će se jedno povećanje cijene gnojiva od 25% lako sprovesti (uz ovakva divljanja cijena hrane)

Samo da malo popravim računicu, pa da situaciju sagledamo realnije. Cijene gnojiva u inozemstvu su na razini tržišnih cijena dakle tu osim regularnih povećanja na samim inozemnim tržištima cijena nije “štopana”, mada će vani cijena vjerojatno još rasti. Ono što možete gledati kao povećanje cijene (kad se najave od vlade i Petrokemije) jest da se ta “povećanja” odnose samo na RH budući da je izvoz uvijek po tržišnoj cijeni. Dakle pogledajmo prihode iz prodaje na HR tržištu u 2007. – 842 milijuna kn. To uvećamo za 19% (koliko su rasle cijene gnojiva) i dobit ćemo prihode u 2008. bez dodnih povećanja cijena i veće proizvodnje.

842×1,19 = 1002 milijuna HRK. Dakle 1 milijarda kn. Čuo sam iz dosta pouzdanog izvora da je plin trebao poskupiti 20-30% još u veljači ali se to kompenziralo manjom cijenom gnojiva zbog socijalnog mira. To je najprije bila politična a ne odluka struke.

Dakle imamo prihode od 1002 milijuna kn za HR tržište i rashode od recimo 640 milja (za 700 mil. m3 plina uz cijenu 0,92 lp). Da plin poskupi na 1,2 kn/m3 što je 30% i nekakav možda malo pesimističniji scenarij to je dodatni rashod od 192 mil. HRK. Analogno tome gnojivo bi u RH trebalo poskupiti 20% da bi se pokrio trošak i još bi imali par milijuna višak. S tim da gnojivo možemo dignuti i 30% i još bi imali iste ili čak niže cijene od većine u regiji i europi.

Pozdrav!


Todorić ga ima za agenta! Njemu super paše negativna projekcija i dolazi kao špašitelj gubitašu kojega kupuje za sitniš…

Todorić, Moralić… Prijetnja do prijetnja. Da se vjerovalo da su za PTKM samo oni zainteresirani, otišla bi ona u stečaj prošle godine, pa bi se onda netko od njih pojavio kao spasitelj. Ali to se nije dogodilo.

New Report

Close