PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

eto mika ovih 100kom po 266 je mojih dodaj jos onda 100 sljedeci tjedan ako bog da jos 100

[b,
janez][/b]
Mislim da Kiko pretjerava sa prognozom da bi Todoric mogao kupiti propalu tvornicu za 1 kunu, realnije bi on platio oko 200 kuna/dionici PTKM (sa podržkom politike, sindikata, radnika…koju bi zadržali posao, tvornica ostaje u hrvatskim rukama, svi sretni i zadovoljni), ta scenario bi bio sasvim moguč. @Cartmann-u potpunosti se slažem sa Tvojim stavovima do PTKM foruma, iako mislim da postaješ nekoliko “emocialan”. Smiri se malo odnosno za kratko odustaj, vidiš da če neki i dalje brez prestanka terati svoje, dan na dan (uskoro čemo imati 1500 postova, možda svjetski rekord u tom smislu). A rezultat ? Žalost ! Ali realnost je sasvim drukčija od velikih očekivanja-mizerni promet, opet trend polako na dole.

5.03.2008. janez
@Cartmann,
Potpuno se slažem sa Tvojim stavovima, pošteno kažeš što osječa tipični dioničar nesretnog PTKM-ja, svi smo na burzi zbog zarade, nema tu nikakve lažne sentimentalnosti i velikih priča.Priznajem da mi pad odnosno možda još više stagnacija/mizerni interes za PTKM pada vrlo težko, kao i neiskorištena šansa za izlaz sa profitom u sredini januara. Priznajem isto da su me zaveli navlakači, OK, “bio sam glup i zajebo sam”. Ne pomože ništa preko hiljadu postova u zadnoj godini dana, velika večina i stilu-“to ide gore, samo još malo strpite, bit čete bogato nagradeni, Rusi, stotine varianti sa plinovodima, to vrijedi 1000, 2000, 3000 kuna….stotine stručnih analiza o podcenjenosti dionice” Još uvijek mislim da če cjena dole, naročito ako neče biti radničkog lock-upa ide ovo pod 200 kuna. Mislim da fond manageri to slute, zato nema nikakvog večeg interesa kupovati sad po 260-270. Ali ja sad ne prodajem, ako nisam na 340 zašto sad na 260. Možda ču za mjesec dana ovo požalit.
Dao bi lijevo jaje di ti stojiš negdije nisko na bidu,ti imaš dionice,skupo si ih platio,past će to na 200kn,to treba prodat,al nećeš prodat,sad možeš dobit 260 al ne ti držiš dionice i siguran si na njezin pad i čekaš da padne na 200,pravi investitor
Da imaš dionice nebiš stalno drukao da to ide na 200,stalno spominješ kolegu Cartmanna i kako se slažeš sa njim a čovjek nije nitijednom napisao da će dionica past,nego da je nerealan rast +2000kn kako se piše na temi,pogledaj malo kako su roknule ostale dionice,šta da ti je netko preporučio Ingru po 50000 ili atlansku po 3500 a na vidi na kojim su sad razinama,bi i po njima pljuvao
Ja sam siguran da će petrica rast,firma posluje dobro,bez konkurencije,potražnja sve veća,cijene gnojiva rastu,bit će dobro izvješće

When wealth is lost, nothing is lost; when health is lost, something is lost; when character is lost, all is lost. ~Billy Graham

@malibu, več sam par puta napisao, vjerovatno nisi primjetio, da nemam od juna 2007 na razpolaganju ni kune free casha , sve investirano u PTKM, LRH i EIG, tako da si možeš predstavljati kakav sam luzer.


@Goran
, (srpsko) -hrvatski sam učio prije 40 godina na osnovnoj školi, u JLA nikad nisam bio (sam se “zmazao”), nešto sigurno zaboravio, relativno dobro govorim, težko mi je pisati gramatički korektno

Sve do kraja januara ove godine se nisam javljao , samo sam obično na kraju tjedna malo čitao postove. Tek kad sam skužio stvari o kojima piše obširno Cartmann, da ima najviše navlakača/drukera ravno na PTKM, sam prešao u “opoziciju” , odnosno po meni u realnost, za razliku od velike večine forumaša koju neomorno šalju dan na dan bajke o izuzetnoj perspektivi ove preko 30 godina stare kemijske tvornice (sječam se da smo kao studenti kemije iz Ljubljane u l. 1977 imali stručnu ekskurziju tvornice u Kutini).

Mogao bi i ja pisati/drukati svaki dan u smislu “to ide uskoro drastično gore” (sječam se karakteristički famoznog summita u Zagrebu sa Putinom u ljetu 2007-kakva kanonada postova u smislu “to ide nakom summita strašno gore” ali sad smo više od 10% niže kao prije tog summita) i ponavljati argumente iz skoro 1500 postova (brez efekata) ali ljudi smo si različiti , svaki ima svoj “pristup”-ja ostajem realista.

Da fond manageri potpuno ignoriraju postove na temu PTKM je vjerovatno jasno od največim “optimistima”.

Drukanje postoji u oba smjera, janez. Recimo, čime je argumentirano tvoje drukanje o Todoriću i 200 kn? Firma koja očekuje prihode od 2,8 milijardi, posluje pozitivno i trži se ispod booka trebala bi se prodati za manje od četvrtinu godišnjeg prihoda? Fond menadžeri ne prepoznaju dionicu, a najmanje jedan je u top10.

Tvornica proda i naplati sve što proizvede, radi maksimalnim kapacetitom, potražnja za proizvodom je ostala jednaka unatoč prosječnom povećanju cijene od 19% za Hrv i 44% za inozemstvo. Uvele su se posebne odredbe za izvoz da bi se spriječilo špekulante da zarađuju preprodavajući gnojivo koje je, prema riječima Laszla, od strane konkurencije jeftinije 60%. Cijena gnojiva na svjetskom tržištu porasla je 100% u zadnjih godinu dana.

Očekivalo se da će plin poskupjeti, a nije. Nakon nedavnih poskupljenja goriva najavljena je mogućnost novih poskupljenja, do kojih će gotovo sigurno doći ako se cijena plina poveća. Gotovo sigurno je da će se izgraditi nova skladišta plina.

Cijena je tu gdje je, šta ćemo. Mislim, oćemo se ubit od rakije zbog toga? Hoćemo se ubit od rakije, ali ne zbog cijene PTKM.

Zar bi bilo bolje da nema svih ovih dobrih vijesti a da je cijena na 500? Ja bih je prvi prodao, ako bih uopće izdržao do tih razina.

Dakle, donedavni komunistički mastodont s ruba stečaja pretvara se u regionalnog lidera, kao što je Polančec najavio. To je scenarij koji nam se upravo odvija pred očima. A kada će cijena doći na svoje, zar je to stvarno toliko bitno?

Dok nema rezultata, lakše je manipulirati cijenom. PTKM do sada NIJE pokazala dobre rezultate u svojim izvješćima. Kad ih pokaže, biti će ju mnogo teže skriti.

Kao što bi Čehov rekao, puška napeta u prvom činu morat će opaliti u trećem. Vidjeli smo koliko i najslabašniji spomen privatizacije PTKM djeluje na cijenu.

A ako je privatizacija i bila jedini otponac, nakon godišnjih rezultata (ako se najave od 50 mil. kn zarade ostvare) to više neće biti tako. Ne kažem da će odletjeti na 400 kn, možda čak ostane i na ovim razinama.

Ali bit će je mnogo teže srušiti. Samo polako, kvartal po kvartal.

Od negativnih vijesti cijenu plina, zahvaljujući uostalom i globalnim porastom cijene gnojiva, možemo zanemariti.

Radničke dionice priča su za malu djecu, tu će obavezno biti lock-upa, a i dogovor je jako blizu.

I zadnja negativnost, koja se već zaboravila, bila je tvrdnja da HSS neće dopustiti porast cijene gnojiva. Iz današnje perspektive, takva razmišljanja su bila prilično adolescentska.

Ja ovom vedrom nebu ne vidim nijednog oblaka.

I stvarno bih volio da me netko napokon argumentirano uvjeri da PTKM ne vrijedi više od 200 kuna. Ili 100, ili 50.


PETROKEMIJA D.D./REDOVNA DIONICA PTKM-R-A Vlasnik računa Stanje    [%] Vrsta računa
1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 219.363 6,57 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 91.729 2,75 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 55.412 1,66 Skrb. račun
7. HPB D.D. 43.053 1,29 Skrb. račun
8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,2 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 33.645 1,01 Skrb. račun
10. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 33.118 0,99 Skrb. račun
Ukupno: 79,77

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 219.363 6,57 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 91.729 2,75 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 56.330 1,69 Skrb. račun +918
7. HPB D.D. 42.989 1,29 Skrb. račun -64
8. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,20 Osnovni račun
9. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 33.645 1,01 Skrb. račun
10. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 33.118 0,99 Skrb. račun
Ukupno: 79,79


Drukanje postoji u oba smjera, janez. Recimo, čime je argumentirano tvoje drukanje o Todoriću i 200 kn? Firma koja očekuje prihode od 2,8 milijardi, posluje pozitivno i trži se ispod booka trebala bi se prodati za manje od četvrtinu godišnjeg prihoda? Fond menadžeri ne prepoznaju dionicu, a najmanje jedan je u top10. Tvornica proda i naplati sve što proizvede, radi maksimalnim kapacetitom, potražnja za proizvodom je ostala jednaka unatoč prosječnom povećanju cijene od 19% za Hrv i 44% za inozemstvo………………………Radničke dionice priča su za malu djecu, tu će obavezno biti lock-upa, a i dogovor je jako blizu. I zadnja negativnost, koja se već zaboravila, bila je tvrdnja da HSS neće dopustiti porast cijene gnojiva. Iz današnje perspektive, takva razmišljanja su bila prilično adolescentska. Ja ovom vedrom nebu ne vidim nijednog oblaka. I stvarno bih volio da me netko napokon argumentirano uvjeri da PTKM ne vrijedi više od 200 kuna. Ili 100, ili 50.

kolega,
napisali ste jedan jako dobor post o situacije u svezi tvornice u Kutini.
Pozitivni rezultati će doći do izražaja kad – tad.
Jedini problem u ovoj situaciji je RH burza kapitala koja je ostala bez priljeva svježeg keša pa je trenutno nekako svejedno u kojoj ste dionici, jer tržište ne reagria na pozitivne vijesti – ht je najbolji primjer.
Fundamenti i perspektiva kad tad pobjede.
Sjećam se jednom je buco napisao vrhunski post;
– svi smo mi kao čitali Grahama i Buffeta, Cvjetičanina i ostale a odlika svih pobornika fundamentalne analize je kupiti fundamentalno podcjenjenu dionicu i prodati je onda kad ona DOĐE NA FER VRIJEDNOST.
– međutim najveći broj malih investitora i kad prepozna podcjenjenu dionicu onda je ne kupuje jer kao ona ne raste već duže vrijeme,
– mali investitori najčešće gube novac na burzi onda kada kupju ono što svi kupuju (upadaju u euforiju) i neznaju točno kad treba prodatit dionicu.
– sigurno se pitate kada je pravi trenutak za prodaju iste ( odnosno kada znati kada izaći iz dionice – između ostalog dovoljno vam je pratiti forum i onda kada na nekom ne bude negativnosti u vezi dionice i firme i kad svi ama baš svi budu znali da to ide sigurno gore onda je pravi trenutak za izaći) mislim da je na RH burzi u psljednjih godinu i pol bilo jako puno euforija pa proučite kako je teklo kretanje cijene dionica.
– dok god bude na ovom foruma tkz “prijatelja malih investitora “i njihove brige da mi mali ne uložimo novac ja ću držati ovaj “zlatni ćup”.

Pozdrav svim imateljima ove dionice.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

http://www.petrokemija.hr/Portals/0/Financije/RacunDobitiiGubitkaza2006.xls

prošle godine je bio report 14. ožuljka a ove…..[proud]


I stvarno bih volio da me netko napokon argumentirano uvjeri da PTKM ne vrijedi više od 200 kuna. Ili 100, ili 50.

Iako petrokemija vjerojatno vise nece pasti na 200kn, tj. nadam se da nece jer bi to znacilo da je nase trziste pogodila dublja kriza, stvari nisu baš ni tako pozitivne kao što se navodi u komentaru.

Petrokemija je jos uvijek socijalisticki mastodont ovisan od dobronaklonosti drzave u kojem nitko od nas ne bi zaposlio vlastito dijete.

S jedne strane posluje relativno dobro zbog spomenute dobronaklonosti drzave koja joj je omogucila da plin – glavnu sirovinu za proizvodnju placaju i 3x manje no sto ga zapadnoeuropske drzave kupuju od Rusije, s druge strane drzava prijeci petrokemiji da se oslobodi glavnog krivca za dosadasnje gubitke, neefikasne proizvodnje uzrokovane znacajnim viškom nekvalitetne radne snage. Petrokemija jos uvijek radi samo zato sto zaposljava radnike koji dizu ruke na izborima, a na srecu radnika nemaju vrijedne nekretnine pa nisu završili kao mnoge firme u dalmaciji koje su išle u stečaj a bile su u boljoj situaciji od PTKM.

Kad fondovi, bilo nasi mali dionicarski ili strani institucionalni dobiju novac, drzanje istog na racunu im nije opcija vec moraju kupovati, a ne mogu kupovati nelikvidne dionice zato sto bi svojom kupnjom značajno utjecali na cijenu i prilikom ulaska i prilikom izlaza iz pozicije. PTKM je poprilicno likvidna (s obzirom na ostale dionice koje se trguju na zse, ali i s obzirom da cijelo istocno-europsko trziste) pa strani fond uđe i podigne cijenu (a mi bezuspjesno trazimo razloge uzleta), isto tako kad fond zbog razloga potpuno nevezanih uz ptkm odluci napustiti poziciju cijena pada jer nema jake kupnje (njihove transakcije nadilaze likvidnost) pa se dogodi pad i kod pozitivnih vjesti. Naravno, bitni su i pokazatelji, ali očito nisu presudni. Tako ce biti i ubuduce, cijena ce rasti i padati ovisno odlukama fond managera. U skladu s tim, ako se recesija na globalnom trzistu nastavi postoji realna mogucnost da se cijena ptkm u 4 mjesecu sljedece godine (2009) i dalje bude kretala izmedu 200 i 300kn.


lebowski: ” I stvarno bih volio da me netko napokon argumentirano uvjeri da PTKM ne vrijedi više od 200 kuna. Ili 100, ili 50. ” Iako petrokemija vjerojatno vise nece pasti na 200kn, tj. nadam se da nece jer bi to znacilo da je nase trziste pogodila dublja kriza, stvari nisu baš ni tako pozitivne kao što se navodi u komentaru. Petrokemija je jos uvijek socijalisticki mastodont ovisan od dobronaklonosti drzave, s jedne strane posluje relativno dobro zbog spomenute dobronaklonosti drzave koja joj je omogucila da plin – glavnu sirovinu za proizvodnju placaju i 3x manje no sto ga zapadnoeuropske drzave kupuju od Rusa, s druge strane drzava prijeci petrokemiji da se oslobodi glavnog krivca za dosadasnje gubitke, neefikasne proizvodnje uzrokovane znacajnim viškom nekvalitetne radne snage. Petrokemija jos uvijek radi samo zato sto zaposljava radnike koji dizu ruke na izborima, a na srecu radnika nemaju vrijedne nekretnine pa nisu završili kao mnoge firme u dalmaciji koje su išle u stečaj a bile su u boljoj situaciji od PTKM. Kad fondovi, bilo nasi mali dionicarski ili strani institucionalni dobiju novac, drzanje istog na racunu im nije opcija, vec moraju kupovati, a ne mogu kupovati nelikvidne dionice zato sto bi svojom kupnjom značajno utjecali na cijenu, i prilikom ulaska i prilikom izlaza iz pozicije. PTKM je poprilicno likvidna (s obzirom na ostale dionice koje se trguju na zse, ali i s obzirom da cijelo istocno-europsko trziste) pa strani fond uđe i podigne cijenu (a mi bezuspjesno trazimo razloge uzleta), isto tako kad fond zbog razloga potpuno nevezanih uz ptkm odluci napustiti poziciju cijena pada jer nema jake kupnje (njihove transakcije nadilaze likvidnost) pa se dogodi pad i kod pozitivnih vjesti. Naravno, bitni su i pokazatelji, ali očito nisu presudni. Tako ce i ubuduce, cijena rasti i padati ovisno kad i kako se fond manageri budu osjecali. U skladu s tim, ako se recesija na globalnom trzistu nastavi postoji realna mogucnost da se cijena ptkm u 4 mjesecu sljedece godine (2009) i dalje bude kretala izmedu 250 i 300kn.

ajde mogu shvatiti da vrijeđaš nas na forumu i to me ne smeta. Ali vrijeđati radnike petrokemije je krajnji bezobrazluk. Nemaš pojma šta pričaš jer si Kutinu vidio samo na sličicama gradova koje si skupljao kao djete. Radnici petrokemije su vrijedni i obrazovanni ljudi što se može vidjeti i po trenutnim rezultatima firme. Ne misliš valjda da tvoja baba proizvodi preko milju tona gnojiva u kutinskim pogonima. To šta ti ne razumiješ kakva je poslovna politika i strategija ptkm je tvoj problem, a ne vrijednih radnika u ptkm.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

evo kolega da ne kažeš da nikad ne podržavam tvoje pisanje, napokon post u kojem pronalazim realnost i te sam iste stvari izdvojio:


lebowski: ” I stvarno bih volio da me netko napokon argumentirano uvjeri da PTKM ne vrijedi više od 200 kuna. Ili 100, ili 50. ” Iako petrokemija vjerojatno vise nece pasti na 200kn, tj. nadam se da nece jer bi to znacilo da je nase trziste pogodila dublja kriza, stvari nisu baš ni tako pozitivne kao što se navodi u komentaru.


Kad fondovi, bilo nasi mali dionicarski ili strani institucionalni dobiju novac, drzanje istog na racunu im nije opcija vec moraju kupovati, a ne mogu kupovati nelikvidne dionice zato sto bi svojom kupnjom značajno utjecali na cijenu i prilikom ulaska i prilikom izlaza iz pozicije. PTKM je poprilicno likvidna (s obzirom na ostale dionice koje se trguju na zse, ali i s obzirom da cijelo istocno-europsko trziste) pa strani fond uđe i podigne cijenu (a mi bezuspjesno trazimo razloge uzleta), isto tako kad fond zbog razloga potpuno nevezanih uz ptkm odluci napustiti poziciju cijena pada jer nema jake kupnje (njihove transakcije nadilaze likvidnost) pa se dogodi pad i kod pozitivnih vjesti. Naravno, bitni su i pokazatelji, ali očito nisu presudni. Tako ce biti i ubuduce, cijena ce rasti i padati ovisno odlukama fond managera. U skladu s tim, ako se recesija na globalnom trzistu nastavi postoji realna mogucnost da se cijena ptkm u 4 mjesecu sljedece godine (2009) i dalje bude kretala izmedu 200 i 300kn.

Ovo za fondove se potpuno slažem, što je fond veći to su mu manevarske mogućnosati manje i time je sve više osuđen na prosijek tržišta – Crobex.
Tako su naši mirovinski fondovi kupovali npr super firmu ATPL na 3500kn i .3300kn u milijunskim iznosima a kupovali su je i kupovat će će je i ako treba opet na 2500 isto tako jer su osuđeni na njezinu likvidnost, što je fond veći to su mu mogućnosti za prestizanje crobexa manje.
Jedan od razloga djelomičnog izlaska KD Victorie iz PTKM je po meni je njezina veličina i nefleksibilnost a s druge strane velika izloženost hrvatskom tržištu kapitala.
Vrlo je moguće da će i slijedeće godine PTKM biti na 300 kn a crobex na 4200 bodova. to svaki ozbiljan investitor mora znati ali ako tako bude sasvim će biti svejedno u kojim ste dionicama jer će i ostale stagnirati.
Međutim rast i razvoj poljoprivredne proizvodnje i disbalans potrebnih zasijanih površina u EU i US žitaricama u odnosu na stvarne potrebe a sve u vezi poticaja za biodizel stvorit će mogućnost za rast i napretka svih petrokemija u svijetu o tome sam na forumu napisao najmanje 40 postova prije nekoliko mjeseci.
Amerikanci namjerno forsiraju biodizel i stvaraju neravnotežu na svjetskom tržištu hrane.
GI za 2007 je jako dobar a za 2008 će biti nevjerojatan plan je cca 2,8 miijardi kuna prometa.
za primjer ptkm sada vrijedi na burzi između 800 i 900 milijuna kuna.
To znači da su 4 mjeseca proizvodnje i prodaje dovoljna za otplatu tržišne kapitalizacije tvornice, meni to dosta govori a vama…..

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Petrokemija jos uvijek radi samo zato sto zaposljava radnike koji dizu ruke na izborima, a na srecu radnika nemaju vrijedne nekretnine pa nisu završili kao mnoge firme u dalmaciji koje su išle u stečaj a bile su u boljoj situaciji od PTKM.

Da, PTKM je bila u idealnoj situaciji, što je može proćitati iz izvješća AZTN-a:

Ukupni iznos štete koju je poduzetnik Petrokemija d.d. pretrpio zbog navedenih okolnosti
iznosi 982.629.000,00 kn i odnosi se na sljedeće:

– 187.329.000,00 kn preostale nekompenzirane štete nastale temeljem državne kontrole cijena u razdoblju od 1993. – 2000.,
– 100.900.000,00 kn štete nastale temeljem ukidanja regresa za NPK gnojiva,
– 464.400.000,00 kn štete nastale neisporukom plina tijekom zimskih mjeseci,
– 230.000.000,00 kn odnosi se na pretrpljenu ratnu štetu.

Dakle, šteta neovisna o Upravi iznosila je tek par postotaka više od današnje kapitalizacije. Eh, sretne li Petrokemije, mogu misliti što je tek bilo u Dalmaciji.



@malibu
, več sam par puta napisao, vjerovatno nisi primjetio, da nemam od juna 2007 na razpolaganju ni kune free casha , sve investirano u PTKM, LRH i EIG, tako da si možeš predstavljati kakav sam luzer.
Tom trio su trebao još pridružiti ATLN,TNSA i SNHO,pa da vidiš kako izgleda pravi luzer.[lol]

None but ourselves can free our minds.Life is one big road with lots of signs. So when you riding through the ruts, don't complicate your mind.Bob's words

New Report

Close