PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Da napisem jos par crtica za one koji se prvi put susrecu s opcijama/certifikatima i ne kuze ni priblizno o cemu se radi, a zeljeli bi znati. Takvi ce najlakse skuziti ako opcije objasnim kao kaparu, iako ima dosta razlika, ali da ne kompliciram. Npr. prodajete stan i dodje vam kupac i ponudi kaparu, stan vrijedi 100.000 Eur, on ponudi 500 Eur kapare da ga pricekate dok ne digne kredit. To sto je dao 500Eur ne znaci da ga morate cekati godinama, jer vam se to naravno ne isplati, ali se mozete dogovoriti da ga za odredjen iznos (npr. 10k eur) pricekate npr. 1 godinu. Ako za godinu dana cijene nekretnina porastu onaj tko je dao kaparu je dobio zato sto je uplatom kapare stekao pravo kupiti vas stan po cijeni od 100k eur, bez obzira koliko ga vi u tom trenutku mogli prodati na trzistu. Ako cijene nekretnina ostanu iste ili cak padnu, onaj tko je dao kaparu je izgubio jer mu pravo koje je platio 10k eur nista ne vrijedi, a vama ostaje vas stan i njegovih 10k eur. Opcije se mogu pisati i “naked”, laicki prevedeno goli – bez dionica. Npr. ja ocekujem da ce za mjesec dana dionica ptkm vrijediti 240kn i prodam opcije s istekom na 4.4. na cijenu od 240kn za 2000kn po komadu opcije, taj novac (2000kn x broj opcija) ostaje meni u svakom slucaju. Vi kupnjom te opcije dobivate pravo kupiti dionicu ptkm za 240kn, a ja vam kao prodavac opcije moram prodati dionicu ptkm po 240kn, bez obzira koliko ona vrijedila u tom trenutku. Ako cijena dionice bude 300kn, vi ste zaradili, a ja izgubio velik novac jer moram na trzistu kupovati dionice po 300kn i prodavati vama po 240kn (ili dogovorno isplatiti razliku u novcu, sto je u pravilu slucaj), s druge strane, ako cijena dionice bude ispod 240kn, vase pravo vam nista ne vrijedi jer ionako dionice mozete kupiti za manji iznos na trzistu, a ja sam zaradio novac od prodaje opcija, npr. 20.000 kuna za 10 opcija (ovisno koliko sam i prodao). U US svaka opcija predstavlja 100 dionica. To su call opcije, ja sam onaj koji ih “piše”, isto tako postoje “put” opcije gdje je svar ista samo obrnut slucaj, u gornjem vam moram prodati dionice po 240kn makar na trzistu vrijede 300kn, u obrnutom slucaju moram od vas kupiti dionice po npr. 300kn makar u tom trenutku na trzistu vrijedile 240kn. U tom slucaju vi na trzistu kupite dionice po 240kn i prodate ih meni po 300kn, jer sam se prodajom opcije obvezao na to.

Jedno jednostavno pitanje za cartmana;
– Koji je po tebi vjerojatan slijed događanja na dionici PTKM- R-A s obzirom na certifikate od 240 kn i sve ono što si gore naveo.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Lipi moj Capo!
Najbolji je osobni primjer.
Lipo uzmeš tu obrnutu opciju i ako vjeruješ da će cijena PTKM padati eto te kao big bossa.
Ako se zezneš kroz godinu dana…ja bi ti ipak oprostio…, ali bi morao počastiti neke stare dobre drukere…

opala!

U koju od ovih priča s opcijama spadaju ceritfikati?

Meni ipak miriši na pozitivnu vijest što su certifikati dignuti na 240 kn. Da ja dam primjer Blanke Vlašić: ako se kladite na to de neće preskočiti određenu visinu i na tom zarađujete novac. Do prije godinu dana 190 cm je još dolazilo u obzir kao loš dan prehlada i sl. Danas bi ta granica bila 200. Omjer zarade kladioničara će biti i veći ako danas ne preskoči 200 u odnosu na prije godinu dana, ali realnost je BLANKA SKAČE 10 CM VIŠE.

A sad primijenite na petrokemiju[lol]

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj


Jedno jednostavno pitanje za cartmana;
– Koji je po tebi vjerojatan slijed događanja na dionici PTKM- R-A s obzirom na certifikate od 240 kn i sve ono što si gore naveo.

Ne znam, moze bit i jedno i drugo i trece. Nisam jos proucavao certifikate, odnosno razlike izmedju certifikata i opcije. Ono sto znamo je da

– ako vrijednost dionice bude iznad 240kn – banke gube
– ako vrijednost dionice bude ispod 240kn – banke dobivaju


Goran8: ” Jedno jednostavno pitanje za cartmana; – Koji je po tebi vjerojatan slijed događanja na dionici PTKM- R-A s obzirom na certifikate od 240 kn i sve ono što si gore naveo. ” Ne znam, moze bit i jedno i drugo i trece. Nisam jos proucavao certifikate, odnosno razlike izmedju certifikata i opcije. Ono sto znamo je da – ako vrijednost dionice bude iznad 240kn – banke gube – ako vrijednost dionice bude ispod 240kn – banke dobivaju

Kolega cartmann,
Meni je ovo jasno sa stajališta banke, ali malo mi je nejasno sa stajališta malog investitora,

Pogledaj koje je stanje u okruženju i šire, pa ni za HT, INU, ATPL, Adris, DLKV, JDPL ne možemo biti sigurni da neće pasti u narednom periodu za npr 10-15%,.
Očigledno je da tršište uopće ne reagira na pozitivne vijesti.
Kad Ht nema snage preskočiti 350kn (P/E cca 10 i dividenta 9% na današnju cijenu)
a pad poslije dividente je vrlo vjerojatan + konecentacija još većeg broja malih uzlagača koji istog kupuju na ovim razinama.

Ni u ludili ne bi uložio ni kn na certifikat od 240kn bez obzira što imam petrokemiju već dugo i vjerujem da će fundamenti i perspektiva na kraju pobijediti.
npr. danas relativno pristojan ulagač u cugu istrese 1500 – 2000 kom. pa cijenu bi srušio na ispod 250 a možda i na 240KN.

Još nešto;
– kako će banke gubiti ako vrijednost dionice bude ispod 240kn kad i nitko trezven neće kupovati na samo od -10% call-a

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Nisam jos proučio princip certifikata, ali koliko sam skužio stvar je vrlo slična kao i opcije pa govorim o njima. Jedna opcija predstavlja 100 dionica (fiksan broj), a istjecu 3. petak u mjesecu (21.3 ili 18.4).

Kazes da ne ni u ludilu ne bi kupio call na 240kn jer ptkm moze lako pasti ispod, bez obzira sto je danas na 268kn.

Ali vidi primjer, ja ti ponudim call na 300kn, s istekom 21.3, znaci ako ptkm bude ispod 300kn na 21.3.2008 ti gubis sav novac sto si dao za te opcije. Ali bas zato te opcije ja ne mogu skupo prodati, pa ti ih ponudim za npr. 15kn kom (svaka vrijedi 100 dionica) i ti kupis 20 komada za 300kn (2000 dionica). Ako se dogodi čudo i ptkm poraste na 320kn do 21.3 ti ces zaraditi cca. 40000 kuna (40 tisuca), na uloženih 300kn.

Sto je opcija vise “in the money” (ITM) to opcija vise vrijedi, zato banke prodaju (pišu) ove po 240kn jer za njih mogu vise dobiti, a sračunali su da im je rizik najoptimalniji na toj cijeni. Da su stavili 260kn, dobili bi mnogo manje za opcije, ali bi bili mnogo sigurniji da nece izgubiti, da su stavili 200kn dobili bi vise za opcije, ali bi bila mnogo veca sansa da izgube jer u vrijeme isteka ptkm bude vrijedila mnogo vise od 200kn.


Goran8: ” Jedno jednostavno pitanje za cartmana; – Koji je po tebi vjerojatan slijed događanja na dionici PTKM- R-A s obzirom na certifikate od 240 kn i sve ono što si gore naveo. ” Ne znam, moze bit i jedno i drugo i trece. Nisam jos proucavao certifikate, odnosno razlike izmedju certifikata i opcije. Ono sto znamo je da – ako vrijednost dionice bude iznad 240kn – banke gube – ako vrijednost dionice bude ispod 240kn – banke dobivaju

Tvoja tvrdnja vrijedi samo za “naked”(golog – bez dionica), a i OM te ucio da je to prerizicno i banka bi dozvolila jedino pouzdanom klijentu sa debelim racunom, da “gol” prodaje opcije (call ili put) .

Kad bi to tako bilo Cartmann-e tko bi se usudio pisati onog 4. strike=120kn, barriera 140kn ???
Ali ako Pisac ima ili kupuje dionicu PTKM (da pokrije prodane certifikate) onda nikako nemoze biti na gubitku (jedino relativnom).
Knock-out Certifikati na Boerse-Sttutgart:
1. EB8L8M Turbo Long Call PETROKEMIJA 180.0000 200.0000 31/03/2008 0.1 Erste Bank
2. EB8JMJ Turbo Long Call PETROKEMIJA 160.0000 180.0000 31/03/2008 0.1 Erste Bank
3. EB6DVD Turbo Long Call PETROKEMIJA 140.0000 160.0000 31/03/2008 0.1 Erste Bank
4. EB6DVC Turbo Long Call PETROKEMIJA 120.0000 140.0000 31/03/2008 0.1 Erste Bank

EB5DJZ Turbo Long Call PETROKEMIJA 200.0000 220.0000 31/03/2009 0.1 Erste Bank
EB5DJ0 Turbo Long Call PETROKEMIJA 220.0000 240.0000 31/03/2009 0.1 Erste Bank

Pisani su sami Call-ovi sto znaci da se ocekuje rast PTKM i da ce za te opcije kupci imati interes.
Kada bi se ocekivao pad PTKM bile bi pisane i “put” opcije, koje bi zadovoljile interes kupaca koji ocekuju pad dionice.

“In principle the following factors should be taken into account when investing in knock-out products:

– knock-outs are products geared for a speculative and mostly short-term investment, which can result in a total loss under certain conditions
– awareness of how the product functions and is structured given the large range of products on offer
– risk can be reduced by not acquiring any products whose price is close to the knock-out barrier
– in principle limits should be set (stop loss protection, however not too close to the stop barrier)
– market developments must be actively tracked
– the higher the opportunity (leverage) offered by the product, the higher the risk”

Posto su u novim Barriere vise 240kn i 220kn, to pogotovo ukazuje na vjerojatnost rasta cijene PTKM, jer u protivnom Cerifikati uopce nece biti privlacni za kupca zbog prevelikog rizika: – risk can be reduced by not acquiring any products whose price is close to the knock-out barrier

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi


Nisam jos proučio princip certifikata, ali koliko sam skužio stvar je vrlo slična kao i opcije pa govorim o njima. Jedna opcija predstavlja 100 dionica (fiksan broj), a istjecu 3. petak u mjesecu (21.3 ili 18.4). Kazes da ne ni u ludilu ne bi kupio call na 240kn jer ptkm moze lako pasti ispod, bez obzira sto je danas na 268kn. Ali vidi primjer, ja ti ponudim call na 300kn, s istekom 21.3, znaci ako ptkm bude ispod 300kn na 21.3.2008 ti gubis sav novac sto si dao za te opcije. Ali bas zato te opcije ja ne mogu skupo prodati, pa ti ih ponudim za npr. 15kn kom (svaka vrijedi 100 dionica) i ti kupis 20 komada za 300kn (2000 dionica). Ako se dogodi čudo i ptkm poraste na 320kn do 21.3 ti ces zaraditi cca. 40000 kuna (40 tisuca), na uloženih 300kn. Sto je opcija vise “in the money” (ITM) to opcija vise vrijedi, zato banke prodaju (pišu) ove po 240kn jer za njih mogu vise dobiti, a sračunali su da im je rizik najoptimalniji na toj cijeni. Da su stavili 260kn, dobili bi mnogo manje za opcije, ali bi bili mnogo sigurniji da nece izgubiti, da su stavili 200kn dobili bi vise za opcije, ali bi bila mnogo veca sansa da izgube jer u vrijeme isteka ptkm bude vrijedila mnogo vise od 200kn.

Nemoj pisati nemoguce stvari!
Prodao bi mozda po 500kn puta 20 = 10 000 i znao bi da si zaradio sigurno 10000kn ili uz navedenu cijenu PTKM po 320 dijelis zaradu sa kupcom, jer ces prodati svoje dionice i njemu dati 20 000kn
On je zaradio 10.000 = 100% a i ti imas onih 10.000 za koliko si prodao opciju.

I sve to nema veze sa PTKM, VAZNO ti ju jako pratis, a sigurno ne zato sto ce pasti., Mislim da si na kupnji pa sretno!

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

pored certifikata događaju se ovih dana i druge stvari koje još više mogu odrediti smjer kretanja cijene. Dakle tvornica trenutno radi prilično dobro (neću upotrebiti jaču riječ) i projekcija prihoda na kraju godine od 2,8 mlrd kuna biti će ostvarena. Ono što je bitno prema nekim informacijama interes većih ulagača jača makar su po meni počeli prekasno gledati ovu dionicu. Lik iz AZ danas najavljuje ulaz u industriju hrane jer je prekasno shvatio potencijal ove industrije. Moj savjet mu je neka skida pomalo sve što se pojavi u većoj količini ispod 300 kuna. Vijesti da veliki žele kupovati brzo će se proširiti i veće pakete gotovo je nemoguće trenutno kupiti.
To znači da će na određene vijesti dionica reagirati burno i probiti će najviše nivoe.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Nemoj pisati nemoguce stvari!
Prodao bi mozda po 500kn puta 20 = 10 000 i znao bi da si zaradio sigurno 10000kn ili uz navedenu cijenu PTKM po 320 dijelis zaradu sa kupcom, jer ces prodati svoje dionice i njemu dati 20 000kn
On je zaradio 10.000 = 100% a i ti imas onih 10.000 za koliko si prodao opciju.

I sve to nema veze sa PTKM, VAZNO ti ju jako pratis, a sigurno ne zato sto ce pasti., Mislim da si na kupnji pa sretno!

Tko bi lud dao 10.000 kuna na strike 300kn do 21.3??? Jer ako PTKM značajno ne preskoči 300kn u sljedecih 17 dana taj GUBI SVIH 10.000 KUNA!!! U tom slučaju bi popušio čak i da preskoči, jedini profit može imati ako se dogodi čudo, a šanse da će popušiti su 99.99%. Evo i Goran koji je uz Miku jedan od najvecih optimista što se tice PTKM kaze da ni u ludilu ne bi kupio callove s strikeom na 240kn, a ti bi prodao callove s strikeom na 300kn za 500kn po komadu??

Ne pratim temu zato sto sam na kupnji vec zato sto je medju najaktivnijima pa je citam kad mi je dosadno, a i ovdje mogu procitati najvise stvari na koje se mogu nasmijati.

leti:

Nemoj pisati nemoguce stvari!
Prodao bi mozda po 500kn puta 20 = 10 000 i znao bi da si zaradio sigurno 10000kn ili uz navedenu cijenu PTKM po 320 dijelis zaradu sa kupcom, jer ces prodati svoje dionice i njemu dati 20 000kn
On je zaradio 10.000 = 100% a i ti imas onih 10.000 za koliko si prodao opciju.

I sve to nema veze sa PTKM, VAZNO ti ju jako pratis, a sigurno ne zato sto ce pasti., Mislim da si na kupnji pa sretno!

Tko bi lud dao 10.000 kuna na strike 300kn do 21.3??? Jer ako PTKM značajno ne preskoči 300kn u sljedecih 17 dana taj GUBI SVIH 10.000 KUNA!!! U tom slučaju bi popušio čak i da preskoči, jedini profit može imati ako se dogodi čudo, a šanse da će popušiti su 99.99%. Evo i Goran koji je uz Miku jedan od najvecih optimista što se tice PTKM kaze da ni u ludilu ne bi kupio callove s strikeom na 240kn, a ti bi prodao callove s strikeom na 300kn za 500kn po komadu??

Ne pratim temu zato sto sam na kupnji vec zato sto je medju najaktivnijima pa je citam kad mi je dosadno, a i ovdje mogu procitati najvise stvari na koje se mogu nasmijati.

Kolega, toplo preporučam dobru knjigu, ili još bolje kazališnu predstavu…ako je već tako…
P.S. Sad bi bilo očekivano da odgovor bude nešto tipa: ” postovi na ovoj temi su smješniji…blabla…”

Samo još da primjetim da Vam očito nije do kraja jasno kako banke zarađuju na dugi rok!

Lijep pozdrav!

Tko bi lud dao 10.000 kuna na strike 300kn do 21.3???


Radi se o 21.3.2009!

New Report

Close