PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Hvala, hvala, razumio sam……………znači roknut će ( ako sam dobro shvatio )[huh]

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

Potash Widely Held Among Hedge Funds and Other Pro Investors
Thursday February 28, 10:09 am ET
By the tickerspy.com Staff
A confluence of global factors continues to keep shares of fertilizer producers near all-time highs. Worldwide demand, backed by everything from the subsidy-backed ethanol boom to booming economies in Asia, has pushed fertilizer prices higher as farmers are upping their yields in order to meet demand.

The recent run to $100 per barrel oil — lofty oil prices keep demand for biofuels high — has helped fertilizer companies, but concerns about a slowing global economy, which could reduce demand for oil and thus ease the demand for ethanol as well, have the potential to temper some of the enthusiasm for fertilizer stocks.
Nonetheless, industry leader Potash (NYSE: POT – News), a Canadian firm specializing in potash, a form of potassium carbonate, as well as nitrogen and phosphate, all of which have agricultural applications, is up about 11% year to date. Meanwhile, the industry’s other giant, potash producer Mosaic (NYSE: MOS – News) has seen its shares gain 20% in 2008. Another producer, Agrium (NYSE: AGU – News), is awaiting approval for its $2.15 billion agreement to buy agricultural-products distributor UAP Holding (Nasdaq: UAPH – News).
Several institutional investors have had exposure to the fertilizer boom. Hedge fund Dawson Herman Capital Management, which “has traditionally invested in the growth sectors of the U.S. economy,” according to its website, has substantial holdings in the sector. As of the end of 2007, its top-four U.S-listed equity holdings are fertilizer producers. During Q4, the firm trimmed its stakes in Terra Industries (NYSE: TRA – News), a firm that produces nitrogen and methanol products for agricultural and industrial markets, and CF Industries (NYSE: CF – News), which operates in two segments, nitrogen fertilizers and phosphate fertilizers. The firm also slightly increased its stakes in Potash and Mosaic. A list of the rest of Dawson’s top U.S-listed equity holdings is available at tickerspy.com.
Potash proved to be the most popular fertilizer company among Pro investors in Q4. Among the 44 investment firms holding stakes in the company, the largest was a 20.1 million-share stake held by mutual fund giant Janus Capital Management. Meanwhile, Potash is also the favorite fertilizer stock among tickerspy members, though Terra Nitrogen (NYSE: TNH – News), an incredibly volatile master limited partnership (MLP) with a focus on nitrogen fertilizer products, and Compass Minerals (NYSE: CMP – News), a specialty fertilizer producer, are popular as well.

ovih dana i dalje se intenzivno traže veći paketi ptkm na kupnji. Izgleda da se pregovori i dalje vode no prodaja ne popušta. Pored toga ovih dana se odigravaju određene akcije koje će pridonijeti napretku ptkm u financijskom smislu. Neki ljudi prepoznaju činjenice koje možete pročitati u gornjem članku. I dalje smo jedini koji u svijetu nismo išli gore, a koliko dugo je takvo stanje održivo prosudite sami.

živjeli.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Hvala, hvala, razumio sam……………znači roknut će ( ako sam dobro shvatio )[huh]

Mislim da nisi dobro shvatio, kolega…

Osnovna dva motiva za postojanje certifikata: 1. onaj koji ih kupi, očekuje rast i 2. Onaj tko ih izdaje, osigurava se od rizika, kako je kolega već objasnio…

Certifikati se obično rade po narudžbi investitora (prema mojim informacijama). Upoznao sam negdje u 9 mjesecu čovjeka koji radi u Londonu u jednoj inv. banci i bavi se procjenom rizika i kojekakvim matematičkim algoritmima (matematika mi nije baš prijateljica, osim elementarne),a prema zahtjevima investitora, iliti, netko kaže da bi kupio certifikat na neku dionicu/e, a on računa neke izračune[huh] i tada banka odredi pošto će ga potpisati. Znači, procedura počinje od INVESTITORA koji OČEKUJE RAST…

Eto, ako netko misli drugačije, volio bih da objasni..

Sančo:

Hvala, hvala, razumio sam……………znači roknut će ( ako sam dobro shvatio )[huh]

Mislim da nisi dobro shvatio, kolega…

Osnovna dva motiva za postojanje certifikata: 1. onaj koji ih kupi, očekuje rast i 2. Onaj tko ih izdaje, osigurava se od rizika, kako je kolega već objasnio…

Certifikati se obično rade po narudžbi investitora (prema mojim informacijama). Upoznao sam negdje u 9 mjesecu čovjeka koji radi u Londonu u jednoj inv. banci i bavi se procjenom rizika i kojekakvim matematičkim algoritmima (matematika mi nije baš prijateljica, osim elementarne),a prema zahtjevima investitora, iliti, netko kaže da bi kupio certifikat na neku dionicu/e, a on računa neke izračune[huh] i tada banka odredi pošto će ga potpisati. Znači, procedura počinje od INVESTITORA koji OČEKUJE RAST…

Eto, ako netko misli drugačije, volio bih da objasni..

Ukratko, ako banka ocekuje rast dionice nece izdati certifikate o kojima pricamo jer time – gubi ili ne dobije nista, ali mali investitori dobijaju. Ali ako cijena dionice padne, banka dobiva, u nekim slucajevima (knock-out certifikati) cijeli novac koji je ulozio mali investitor.

Kupnja polako jača:

Kupnja – PTKM-R-A
652 265,00
100 262,51
86 262,50
5 262,02
11 260,00

Prodaja – PTKM-R-A
22 265,50
300 268,00
46 269,95
15 270,00
200 270,50

Ignore: KressoM, delux


. Eto, ako netko misli drugačije, volio bih da objasni.. ” Ukratko, ako banka ocekuje rast dionice nece izdati certifikate o kojima pricamo jer time – gubi ili ne dobije nista, ali mali investitori dobijaju. Ali ako cijena dionice padne, banka dobiva, u nekim slucajevima (knock-out certifikati) cijeli novac koji je ulozio mali investitor.

Crobex je pao sa 5300 bodova na 4200 bodova a bio je i ispod 4000 bodova .pa danas za niti jednu dionicu iz sustava crobex nemožemo garantirati da neće pasti za još 10% pa tako ni za PTKM-r-a
Tako da mi se certifikat na 240 kn čini prerizičan da bi privukao nekog da uloži novac na isti.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

D&B podigao rejting Hrvatske na DB3c
http://www.seebiz.eu/hr/makroekonomija/hrvatska/d_b-podigao-rejting-hrvatske-na-db3c,10002.html%5Bthumbsup%5D

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

Ukratko, ako banka ocekuje rast dionice nece izdati certifikate o kojima pricamo jer time – gubi ili ne dobije nista, ali mali investitori dobijaju. Ali ako cijena dionice padne, banka dobiva, u nekim slucajevima (knock-out certifikati) cijeli novac koji je ulozio mali investitor.

OK Cartmanne, ali kao što znaš, banka ne igra niti na “domaćina, niti na gosta”, banka igra na oba, a zapošljava ljude s doktoratima iz matematike kako bi joj osigurali omjer izdanih certifikata, te točan broj dionica kako ne bi izgubila ni u kojem slučaju… A izdavatelj je erste za kojeg znamo da ima dionice gotovo svih ako ne i svih crobex-ica…ugl. banka neće izgubiti gotovo sigurno i bez toga da namjerno ruši cijenu, ako si to htio reći. Uglavnom, moj zaključak je da iz toga što banka izda, tj potpiše neki certifikat, nemožemo izvlačiti jednostavne ni jednostrane zaključke, jer da je tako… bilo bi prejednostavno i svi bi donosili isti zaključak… pa se opet on ne bi pokazao istinitim…

Pozdrav, i podržavam raspravu na ovu temu!


OK Cartmanne, ali kao što znaš, banka ne igra niti na “domaćina, niti na gosta”, banka igra na oba, a zapošljava ljude s doktoratima iz matematike kako bi joj osigurali omjer izdanih certifikata, te točan broj dionica kako ne bi izgubila ni u kojem slučaju… A izdavatelj je erste za kojeg znamo da ima dionice gotovo svih ako ne i svih crobex-ica…ugl. banka neće izgubiti gotovo sigurno i bez toga da namjerno ruši cijenu, ako si to htio reći. Uglavnom, moj zaključak je da iz toga što banka izda, tj potpiše neki certifikat, nemožemo izvlačiti jednostavne ni jednostrane zaključke, jer da je tako… bilo bi prejednostavno i svi bi donosili isti zaključak… pa se opet on ne bi pokazao istinitim…

Pozdrav, i podržavam raspravu na ovu temu!

Kod derivata kao sto su opcije i certifikati jedan mora izgubiti novac da bi drugi dobio. Ili ce izgubiti mali investitor, ili banka. Na trzistu gube i jedni i drugi, ali naravno, cesce gube mali investitori jer banka ipak ima cijele timove strucnjaka koji se bave racunanjem rizika + moze utjecati na trziste, bilo kupovinom/prodajom dionica, bilo lobiranjem, sto je takodjer jedan nacin borbe na nasem polu-sivom trzistu.


Buco: ” Sančo: ” Hvala, hvala, razumio sam……………znači ……………..)[huh] ” Mislim da nisi dobro shvatio, kolega… ………. Certifikati se obično rade po narudžbi investitora (prema mojim informacijama). …….Znači, procedura počinje od INVESTITORA koji OČEKUJE RAST… Eto, …… ”
cartmann: Ukratko, ako banka ocekuje rast dionice nece izdati certifikate o kojima pricamo jer time – gubi ili ne dobije nista, ali mali investitori dobijaju. Ali ako cijena dionice padne, banka dobiva, u nekim slucajevima (knock-out certifikati) cijeli novac koji je ulozio mali investitor.

Boldano gore je neistina.
Certifikati za PTKM su “Call-ovi” Turbo Long(1 godina i vise) sa Knock-out barrier-om(cijena kod koje prestaje vrijediti tj ima cijenu 0,00)
Cartmann ti jako dobro poznajes Opcije (put, call) i ne znam cemu onda ovakav post obmanjivanja citaoca.

Osim toga obmanjujes nase ljude, a za strance koji dolaze pokupiti profit na nasem trzistu ispadas smijesan. Pa ako zivis u HR (kavica na rivi) onda ti bi trebao biti interes, da sto vise kapitala ostane doma (da ti susjedi budu sto bogatiji, a trziste sto likvidnije).

1. Banka ne kupuje niti ne prodaje (zaradjuje na proviziji i naplata usluge, kao i skrbnistvo nad dionicama), vec njezin klijent ili fond (u daljnjem tekstu “Pisac” certifikata), koji mora imati dionice iz certifikata.

2. Pisac napise certifikate, a njihova cijena ide gore dolje svakog trenutka, zajedno s cijenom dionice. Tako Pisac, ako proda certifikat, uvijek zaradjuje na njemu, bez obzira da li cijena dionice raste ili pada -Ali mora imati certifikat pokriven brojem dionica, za koliko dionica je certifikata prodao.

3. Ako dionica ne raste (nema volatility) nitko nece certifikat kupiti, jer je on privlacan tek ako dionica ima cijenu napr. 600kn, a kupio si certifikat koji ti garantira da ces 31.03.2009. dobiti dionicu po 220kn (strike 220; barijera 240) ako do tada ne bude trgovana po 240kn. – Iz 3. tocke se vidi da Pisac, vjeruje da ce cijena dionice rasti i privuci veliki broj kupaca certifikata. Pisac je vec nakupovao veliku kolicinu Ptkm dok je bila i jeftinije od 220kn pa ni na njima nece izgubiti kad ih proda kupcu certifikata, zaradit ce na certifikatima, A, AKO?? do datuma certifikata jos bude i nekih dogadjaja sto ce srusit cijenu u barijeru, onda Piscu ostaje sva lova. Medjutim Pisac zaradjuje i na svakom certifikatu koji nije Knock-outiran, jer uvijek formira cijenu prema trenutnoj cijeni dionice na trzistu.

Ako Pisac proda certifikata vise nego ima dionica, ili ce pocet kupovat dionice, da ih pokrije ili ima vec toliki profit da moze uci u rizik i poslije pokriti razliku “strike-a” i trzisne cijene dionice cash-om.

ZAKLJUCAK:
Pisac certifikata ocekuje (ZNA!!!) da ce PTKM rasti, pa ce biti velika potraznja za certifikatima
. Jer ako to ne ocekuje, pa ko lud radi posao koji nece moci prodati (unovciti).

Osim toga Pisac je sigurno netko (ili vlasnik) tko puno zna i ima dionice (a moze predvidjeti ili cak sam planira neke dogadjaje).

Prema tome dragi moji kupujte brze dok jos ima po ovim cijenama jer vidite:
-na PODR dodje vijest 10% vise,
-na HT-u dodje vijest o dividendi cijena 10% up, i td. i td. …

Vjerujte mi ,svi koji zivite u HR (bez obzira na nacionalnost), veci mi je interes da VI sto vise zaradite, nego neki moj veliki profit, jer samo tako ce mo svi skupa bolje zivjeti.

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

a) napisao si mnogo toga u nadi da ljudi nece imati volje citati vec ce unaprijed vjerovati da “cim mnogo pises znas o cemu pises”.

b) zivis u zabludi.

Po mom misljenju odgovor je pod a), jer vec duze vrijeme spadas u skupinu nickova koji svim silama zele ljude nagovoriti na kupnju i time osobno profitirati.

Da napisem jos par crtica za one koji se prvi put susrecu s opcijama/certifikatima i ne kuze ni priblizno o cemu se radi, a zeljeli bi znati.

Takvi ce najlakse skuziti ako opcije objasnim kao kaparu, iako ima dosta razlika, ali da ne kompliciram. Npr. prodajete stan i dodje vam kupac i ponudi kaparu, stan vrijedi 100.000 Eur, on ponudi 500 Eur kapare da ga pricekate dok ne digne kredit. To sto je dao 500Eur ne znaci da ga morate cekati godinama, jer vam se to naravno ne isplati, ali se mozete dogovoriti da ga za odredjen iznos (npr. 10k eur) pricekate npr. 1 godinu.

Ako za godinu dana cijene nekretnina porastu onaj tko je dao kaparu je dobio zato sto je uplatom kapare stekao pravo kupiti vas stan po cijeni od 100k eur, bez obzira koliko ga vi u tom trenutku mogli prodati na trzistu. Ako cijene nekretnina ostanu iste ili cak padnu, onaj tko je dao kaparu je izgubio jer mu pravo koje je platio 10k eur nista ne vrijedi, a vama ostaje vas stan i njegovih 10k eur.

Opcije se mogu pisati i “naked”, laicki prevedeno goli – bez dionica. Npr. ja ocekujem da ce za mjesec dana dionica ptkm vrijediti 240kn i prodam opcije s istekom na 4.4. na cijenu od 240kn za 2000kn po komadu opcije, taj novac (2000kn x broj opcija) ostaje meni u svakom slucaju. Vi kupnjom te opcije dobivate pravo kupiti dionicu ptkm za 240kn, a ja vam kao prodavac opcije moram prodati dionicu ptkm po 240kn, bez obzira koliko ona vrijedila u tom trenutku. Ako cijena dionice bude 300kn, vi ste zaradili, a ja izgubio velik novac jer moram na trzistu kupovati dionice po 300kn i prodavati vama po 240kn (ili dogovorno isplatiti razliku u novcu, sto je u pravilu slucaj), s druge strane, ako cijena dionice bude ispod 240kn, vase pravo vam nista ne vrijedi jer ionako dionice mozete kupiti za manji iznos na trzistu, a ja sam zaradio novac od prodaje opcija, npr. 20.000 kuna za 10 opcija (ovisno koliko sam i prodao). U US svaka opcija predstavlja 100 dionica.

To su call opcije, ja sam onaj koji ih “piše”, isto tako postoje “put” opcije gdje je svar ista samo obrnut slucaj, u gornjem vam moram prodati dionice po 240kn makar na trzistu vrijede 300kn, u obrnutom slucaju moram od vas kupiti dionice po npr. 300kn makar u tom trenutku na trzistu vrijedile 240kn. U tom slucaju vi na trzistu kupite dionice po 240kn i prodate ih meni po 300kn, jer sam se prodajom opcije obvezao na to.

New Report

Close