PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo prvi dan je škole pa malo TA ne škodi.

Sve jasno !!!

Vezano uz ugodne diskusije tijekom vikenda, bilo bi dobro da nam g.cartman (čije mišljenje cijenim) ili netko tko je isto tako dobro upućen u dionice komentira:
– koja je dionica imala najveći rast na Zagrebačkoj burzi danas ?
– da nam napokon netko prokomentira 5 dijagrama koje nam objavljuje naš cijenjeni forumaš g. znanac.
– pokušajmo procijeniti po kojoj će cijeni ponovno ulaziti u PTKM ulagaći tipa “cartman” ?

[smiley9][smiley9][smiley8]

Evo malo tumačenja grafova.

a) Bollinger i SMA krivulje

Najednostavnija upotreba Bollingerovih krivulja je korištenje gornje i donje krivulje za određivanje razina ciljanih cijena za prodaju i kupnju. Ako krivulja zaključnih cijena u svom kretanju “probije” Bollingerovu krivulju (gornju ili donju), za očekivati je promjenu smjera kretanja cijene. Drugim riječima, krivulja zaključnih cijena ima tendenciju “odbijati” se od Bollingerovih krivulja, a signal moguće promjene smjera je jači što je raspon krivulja širi.

b ) MACD i signal

Pomični prosjek od MACD služi kao tzv. ‘linija okidača’ (trigger line) na način da kretanje MACD iznad ili ispod nje, analitičari koriste kao ‘buy’ i ‘sell’ signale. Presijecanje ‘linije okidača’ prema gore sugerira mogući početak uzlaznog trenda što se tumači kao ‘buy’ signal. Obrnuto, presijecanje ‘linije okidača’ prema dolje sugerira mogući početak silaznog trenda što se tumači kao ‘sell’ signal.

c ) PPO

Kao i kod drugih oscilatora, pozitivni nagib krivulje cjenovnog oscilatora i presijecanje ‘nulte’ linije prema gore (pozitivne vrijednosti) tumače se kao ‘buy’ signali. Obrnuto, negativni nagib krivulje cjenovnog oscilatora i presijecanje ‘nulte’ linije prema dolje (negativne vrijednosti) tumače se kao ‘sell’ signali.

d) volumen

količina trženih dionica

e ) index relativne čvrstoće

RSI se kao i svi Oscilatori crta na grafu koji se nalazi ispod grafa sa tržišnom cijenom. No za razliku od indikatora koji koriste ‘nultu’ liniju (Momentum, ROC, PPO, MACD) RSI se crta na grafu koji ima isključivo pozitivne vrijednosti (od 0 do 100). Umjesto ‘nulte’ linije, RSI za tumačenje ‘buy’ i ‘sell’ signala i identificiranje prenapuhanosti potražnje/ponude koristi donje i gornje vrijednosti (empirijski utvrđenog) raspona između kojeg se kreće vrijednost RSI. Tako mnogi analitičari tumače vrijednosti izvan raspona 30 do 70 kao oversold (RSI manji od 30) i overbought područje (RSI veći od 70). Vrijednost RSI manja od 30 sugerira da su u posljednjih 14 dana prosječne dnevne negativne promjene cijene mnogo veće nego pozitivne promjene cijene. Smatra se da tako velika negativna razlika nije održiva u dužem roku stoga je za očekivati veće pozitivne promjene cijene u budućem razdoblju. Analogno tome, RSI manji od 30 tumači se kao ‘buy’ signal. Suprotno donjoj granici raspona, gornja granica raspona (vrijednost RSI veća od 70) sugerira da su u posljednjih 14 dana prosječne dnevne pozitivne promjene cijene mnogo veće nego negativne promjene cijene.

Naravno ovo je sve teorija TA ali svakako može poslužiti kod kupovine odnosno prodaje dionica uz druge analize ( fundamentalne i slične )

e)

Tokom vikenda smo raspravljali o bmw-u serije 6 te zakljucili da je to krasan automobil kojeg bi svaki pravi burzovni investotor trebao moći imati u garazi. [smiley2]

– To vam kolega pise na stranicama http://www.zse.hr, te http://www.poslovni.hr, u posebnim modulima koji se trenutno nalaze u donjem desnom kutu.

– Svih 5? Ja cu prvog, iako nisu navedeni rasponi za SMA (po grafu djeluju kratki, par dana do tjedna, drugi max. mjesec dana), te sto preferiram EMA, graf kazuje da je PTKM overbought tj. prekupljena. Mnogo je ljudi naglo kupovalo, po zakonitostima teh. analize trebalo bi doci do lagane korekcije (pada cijene). Ipak, kako je PTKM u sasvim drugom okruzju, mislim da ne treba slijepo gledati teh. analizu. Ako vas zanima teh. analiza preporucam blog mog kolege Felixa (http://tehnickaanaliza.blog.hr/).

– Ja ne vjerujem da cu vise ulaziti u PTKM, usao sam s ocekivanom kolicinom, vec prodao 1/4, a 2/4 mislim prodati kad cijena dodje oko 240-250 ili padne ispod 150kn. 1/4 cu ostaviti unucima u nasljedstvo. [smiley2]


Mine ostele neugazene, ali u skladu s svojoj procjenom svejedno ne bih kupovao po 130kn, tako da nemam za cim zaliti.

Kolega cartmann evo jedan Vaš post o PTKM ( ne tako davno ) pa me zanima na osnovi čega ste ipak odlučili kupovati ovu dionicu. Ipak kolega nije riječ o GOOG-u. Otkud sad toliki optimizam. Naime rekli ste da sa jednim dijelom nećete izlaziti prije 250 a u prošlom postu je PTKM bila skupa na 130 i čak ste savjetovali da se ne kupuje na 130 kuna.

Pozdrav

što znaći da ako je ušao, ušao je tek na dobrano iznad 130 [smiley2]
ili nam je lagao [smiley2]

Kolega Znanac, dionice je potrebno pratiti i analizirati svakodnevno, dapace, i vise puta dnevno jer postoji ocekivana mogucnost da se dogodi znacajna promjena. Npr. daytraderi vise puta dnevno donose dijametralno suprotne zakljucke.

Isto tako mogu primjetiti da se moja analiza podudara s procjenama kolega investitora, jer su i oni mogli kupovati ptkm prije 2-3-4 mjeseca kad se ptkm mogla kupiti za 130kn, pa cak i manje, ali nisu vec su s kupnjom zapoceli tek prije 15tak dana.

Ne vjerujem da sam savjetovao prodaju zato sto izbjegavam savjetovati, bilo javno, bilo putem privatne poruke, mislim da nemam preduvjete da bi mogao “raspolagati” tudjim novcem. Na kraju krajeva, nemam ni razloga izlagati se mogucoj kritici ako netko izgubi novac.

Stoje 2 naloga od po 1000 komada na 185, a prodaje nema ispod 190 a i iznad je prilično slaba. Mislite li da smo već sutra na 200?


što znaći da ako je ušao, ušao je tek na dobrano iznad 130 [smiley2]
ili nam je lagao [smiley2]

Moj post o kupovini PTKM (koji je i popracen komentarima u ovom threadu) mozete lako pronaci, ako zelite, te procjeniti jesam li lagao ili ne.

Da vam pomognem, napisan je 16.8.2006, a nalazi se na vrhu 10 stranice threada “razotkrivamo portfelje”.

Cijena PTKM 16.8 +/-3 dana se kretala oko 135kn, sto takodjer mozete lako provjeriti, ako vas zanima da li sam lagao.

znaći da ste ušli na 130+ što sam i rekao[smiley1]

Sigurno nije ušo na 165 i prodao na 164 u roku 3 sata kao neki….[smiley7]

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

A sto su se neki korisnici razgalamili o toj tvornici sve mi je neugodno citati. A do jucer su ti isti govorili kako nema plina ( gasa ), nema perspektive i slicna sranja. A sad govore kontra sami sebe. Ili je preko noci PTKM sve to dobila?

Dr. Ante Starčević: "Mi Hrvati imamo dvie narodne mane, iz kojih izvire sva naša nesreća: mi svakomu vjerujemo bez da promišljamo i lahko zaboravljamo krivice koje nam drugi učiniše."

New Report

Close