PODR (Podravka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PODR (Podravka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 24.10.2024. u 05:23
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
PODR
155,38
24.550
158
154,00
155,50
-0,32%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Pa skočila je kad je Ebitda pala. Inače, ne bih se uvijek pouzdao u brojeve koje pišu na onom sajtu mojedionice ako je to izvor usporedbe. Naprosto jer oni tamo te ttm rezultate uprosjecuju automatski, a nekad je nužno napraviti smislene i logične intervencije. K tome, jedan je moj poznanik nalazio dosta grešaka i kad je jednom prilikom ukazao na njih vlasniku te stranice on mu je tupavo tvrdio kako je sve u redu i da grešaka nema. Jer se sve obavlja automatski pa kao provjere nisu potrebne?! A dovoljno je da netko promijeni polje ili unese u drugo polje i eto odmah problema.

Sto se tiče Pucara, ovaj njegov prethodnik upravnik Mršić Il kak se već zvao, je u rezultate ubacivao i dio akvizicija pa rezultati godinu na godinu nikad nisu bili do kraja usporedivi. Pucar je truba, al ni sekretar općenarodne obrane i društvene samozaštite nije bio nešto. Samo je bolje znao manipulirati i marketirati se. Toliko.

Dug u odnosu na kapital je u padu. To sto je Ebitda vise pala odnosno raste omjer duga i ebitde je to sto je Ebitda očito vise pala odnosno brže pada od duga. Al oni su prodali vode i još neke stvari i to treba malo preciznije sagledati sto se točno dogodilo kao i sto se dogadja sa novom tvornicom Belupo.

Nije Podravka bas tako loše radila iako je zamjetno da se nisu najbolje snašli u situaciji s Agrokorom. Sam dug Agrokora nije prevelik problem. Mjenicni je već pokriven, a ovaj preostali za robu je na razini 1-1,5% prihoda istoga će se vjerojatno polovina naplatiti.

Ovaj podatak o dugu je iz izvješća Podravkinog. Preporučam pročitati. Profitabilnost je drastično pala. Pucar je to najavljivao, pokušavao sam vam objasniti. Tko se nije skrio magarac je bio. Kad Pucar krene najavljivati da mu je profit na prvom mjestu, eto mene nazad. Kad država krene najavljivati prodaju svog paketa, eto mene nazad. Ali uletati dok partija drma, kolhozi, sovhozi – to vam nema nikakvog smisla.

Već sam prije pisala da radimo sa Belupom.
Naime, čudili smo se svi da je godinama…karikirano rečeno stoljećima….postojao samo jedan-jedini
račun / poslovni / na koji se moglo vršiti plaćanje naloga za račune za robu./
Mislim, da je knjigovođa rekao- …nećeš vjerovati kaj se dogodilo…Belupo ima svoj račun..?…
provjeriti ćemo to sutra.
Znate što to znači? Profitabilan Belupo-je samostalan…a Podravka …se snalazi kako zna i umije..
a pozitivu im je držao samo Belupo….tako je bilo. dugo godina..

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Profitabilnost jeste drasticno pala, medjutim meni je glupo na koji nacin vi promatrate to.
Vi vidite brojke da se prepolovila neto dobit i to je to, odmah nista ne funkcionira u Podravci.

Ja sam isto ocekivao bolje izvjesce, prvenstveno u Adria regiji, da ce nadoknaditi zaostatak iz 1H, medjutim ocito jos steka sve u vezi Konzuma, iako ide na bolje i uzlaznom putanjom.

Jedan od glavnih razloga za pad prihoda su:

1. Agrokor
2. 69,8 mil. kuna manji prihodi od pica u odnosu na proslu godinu.

I sve je to bio u regiji Adira, svugdje drugo uglavnom rastu.

Mozda je prodaja pica bila greska Mrsica.

Sto se tice konkretno profitabilnosti, imali su milionska izdavanja za otpremnine, opcijske dionice, Belupo (koje jos uvjek nije niti pocelo sa proizvodnjom), i postoji velika razlika radi tecajnih razlika… tako da nije sve crno.

Kao sto se moze vidjeti u izvjescu na 5-toj stranici dali su 30,3 miliona na otpremnine u tekucoj godini, ali nisu besciljno davali otpremnine. U roku 17 mjeseci to bi se isplati, i tu ce ustedjeti 5.5 miliona kuna, citiram:

“U 2017. Podravka d.d. pokrenula je program zbrinjavanja viška zaposlenih koji je obuhvatio 110 zaposlenika.
Očekivane uštede do kraja 2017. godine za navedene zaposlenike iznose oko 5,5 mil. kuna, a isplativost
otpremnina je kroz 17 mjeseci. Ukupno je Grupu Podravka u promatranom razdoblju napustilo uz isplatu
otpremnina oko 193 zaposlenih, za što je bilo izdvojeno 30,3 mil. kuna.”

Dalje, na osnovu opcijskih dionica su imali 10-tak miliona kuna manje.

Zanimljiv je i podatak da su radi tecajnih razlika imali oko 16.2 miliona kuna manje u odnosu na proslu godinu, a to mozete naci na stranici 17 u izvjestaju.
Konkretno pise da su ove godine tecajne razlike bile negativnih 11.1 miliona kuna, za razliku od prosle godine gdje su bile 5.1 miliona kuna pozitivne, sto znaci da je razlika 16.2 miliona kuna.

Znaci samo na osnovu ove 3 stavke imamo 53 miliona kuna razlika, mozda malo manje jer su i prosle godine imali izdavanja za otpremnine, ali puno puno manje.
U sve to jos nismo ni uracunali Belupo koje ima stotine radnika koji redovno primaju placu, odrzavaju se strojevi, uvode novi standardi a da tvornica jos uvjek nije dala niti jedan proizvod. Tek nekad u 4Q se ocekuje pocetak proizvodnje.

Jos jedan zanimljiv podatak u vezi Belupa. Recimo na prvu izgleda da im marza na ljlekovima opada (pala je za cak 26% u odnosu na proslu godinu) ali odmah ispod ima podatak zasto je to tako:

Mozete naci ovo na sstranici 16, citiram:
“Operativna dobit (EBIT) je u 1.-9. 2017. niža za 17,7 mil. kuna u odnosu na usporedno razdoblje. Na
nižu operativnu dobit utjecali su, povrh prethodno navedenih čimbenika, viši troškovi otpremnina (5,8
mil. kuna u 1.-9. 2017.; 0,1 mil. kuna u 1.-9. 2016.) te negativne tečajne razlike iz odnosa s kupcima i
dobavljačima (6,8 mil. kuna negativnih u 1.-9. 2017.; 6,8 mil. kuna pozitivnih u 1.-9. 2016.). Troškovi
opcija bili su blago iznad usporednog razdoblja (0,7 mil. kuna u 1.-9. 2017.; 0,3 mil. kuna u 1.-9. 2016.).
Bez utjecaja opcija, otpremnina i troškova nove tvornice lijekova, operativna dobit bi ostvarila rast od
6,9%”

Sve su ovo jednokratni izdaci kojih dogodine nebi trebalo biti, tako da ja mislim da ovo uopce nije losa situacija kao sto ovdje vi govorite.
Nadam se da ce se sutuacija oko Agrokora popraviti, jos kad bi se to vratilo na normalno stanje, bili bi na konju.
Podravka ima kvalitet, brand, proizvoda kolko god hocete
Imamo super rast u zapadnoj Europi, Rusiji, sirimo se na nova trzista u Africi gdje gradimo brand Podravka na vrijeme…, imamo super rast u prodaji ljekova na svih trzistima, a to ce se samo povecavati kad pocme proizvodnja novih belupo tvornica.

Kad sam kupio ovu dionicu nisam gledao na razdoblje od pola godine nego sam Podravku odlucio imati kroz duze ulaganje 3 – 5 godina.
Prejak su brand i imaju ogroman asortiman proizvoda, iako rastu dosta brzo u inozemstvu, treba pokusati ici na jos brzi rast i Podravka moze postati prehrambeni div.

@miami

jesite li vi svjesni da je ta tvrdnja da im samo Belupo odrzava profitabilnost pomalo smjesna .
Pogledajte izvjesca posljednih par godina, pa podjeljen je segment prehrana i segment ljekova, mozete tocno vidjeti kolku profitabilnost im donosi Belupo a koliko prehrana.

@ohladi
Kolega ohladi se potrudio pa mu smjerno odgovaram. Pratim Podravku 20-tak godina i mogu reći da postoji kontinuitet jednokratnih otpisa. Možeš se u to uvjeriti ako prođeš kroz izvješća zadnjih godina.
Što se tiče Belupa , pogledaj grafove Teve i Krke da bude jasnije kakva je situacija na tržištu generičkih lijekova

Ma dobro, ne bih ja bas uspoređivao Tevu sa Krkom, a još manje Belupom. To su razliciti business modeli i direktno nije moguće uspoređivati te kompanije. I očito je novi pogon upravo na tragu povećanja konkurentnosti i kapaciteta, snižavanja troškova Itd. Teva je usporediva s Mylanom, iako ni ona skroz direktno. Imaš sveto trojstvo generika koji su redom na 4 salesa, Pfizer, Novartis i Merck (iako je ovaj potonji pristojno krknuo u petak), al to su ogromne kompanije sa izuzetno širokom paletom proizvoda i geografskom prisutnošću po cijelom svijetu. U suštini je i njihov core biznis, generički lijekovi.

Trenutna kapitalizacija Podravke je 2,25 milijardi kuna. Belupo je lani imalo oko 820 milijuna kuna poslovnih prihoda i oko 130-140 milijuna kuna Ebitde. Kad bi to usporedili s trenutnom cijenom Krke, koja se vrednuje na cca 1,5x 2016 sales i 8x-9x Ebitda, to bi značilo da Belupo skroz ugrubo vrijedi cca 1,1-1,2 milijardi kuna. Nije to bas bezvrijedno i ne bih ja gledao tako negativno na Belupo. To je težak biznis, al je očito da se investicijama kupuje njegova budućnost i mogućnost rasta u tom segmentu Podravkina poslovanja. Koliko je ili koliko će to biti uspješno, pokazat će naravno vrijeme, al ne bih taj dio price odbacio jer eto trenutno u njemu neke kompanije ne stoje bas sjajno. Naprosto jer te kompanije nisu direktno usporedive.

od davnih vremena plaćamo račune samo i uvijek- na RBA ….. /za Belupo/.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

Ante Ramljak: ‘Morat ćemo otpisati 70 posto dugova, a nagodba će uspjeti 100 posto’

Je li to još 10 milja manje u blagajni ?

http://www.seebiz.eu/radnicima-podravke-bozicnica-od-1500-kuna/ar-165630/

New Report

Close