PODR (Podravka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PODR (Podravka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.09.2024. u 19:19
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
PODR
156,32
5.940
38
156,50
158,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Na policama austrijskog INTERSPAR-a najpoznatiji hrvatski brandovi

Jedna lijepa vijest za domace prehrambene kompanije, ukljucujuci PODR.

Ova dionia je stabilna, ali ekipa voli PE, pa valjda čekaju novi Q3 ?

Ekipica si je umislila da su traideri pa su otisli malo traidat u Djuru. Inace to je VRH firma, svaki kvartal posluju pozitivno vec godinama.
Dugorocne investicije ih ne zanimaju, oni bi pare preko noci 🙂

@ohladi i Grga
Mislim da ste daleko od očekivanja ako mislite da će Podravka u narednom periodu povećati profitabilnost…..

Jako dobra kompanija, al sa kriminalnim menadžmentom….

@ioreskovic

Firma raste u inozemstvu dvocifreno.
Na zalost 1Q ga je unistio radi konzuma. Tad su imali gotovo 90 miliona kuna manje prihoda.
Vec 2Q kad se Konzum oporavio su nadoknadili zaostatk iz 1Q. Sad su u zaostatku 30, 35 miliona kuna.

Sto se tice profitabilnosti, opcijske dionice, otpremnine, nove tvornice belupa koje jos uvjek nisu pocele sa proizvodnjom su ucinile svoje i profit im smanjili.

Vidit cemo, 3Q ce mozda biti bolji nego proslogodisnji, sto se tice prihoda, unatoc tome sto je prvi bio minus 87 miliona kn.

Inace, mislim da je PODR predobra firma da ju can ni HDZ ne moze unistiti, pa cak i da to namjerno zele

iorešković

pa dobra tvrtka i loši menađeri nisu spojivi ? Nisu menađeri kvantna fizika, ali imaju zaštitu države i postojano poslovanje. Vidimo da su napokon i strani trgovački lanci uvidjeli da be PODR, KRAŠ, LEDO…. prodaja neće ići, bez obzira na njihove brandove niske cijene, a kvalitete još i niže.
Ova tvrtka ima stabilno poslovanje, preko 70% izvoza, investicije su stalno prisutne, hrana je uvijek u modi, a trguje se ispod 1 booka.
Već sam se opako umorio čekati da cijene dionice padne, pa sam počeo bid popunjavati ….

@ohladi i Grga
Hoćemo prokomentirati ovo nakon Q3 i Q4 i onda nakon nagodbe?, tada ćemo biti pametniji, PODR nema akvizicijski potencijal trenutno bez novog dokapa

NISU spojivi, oni su mete, tipa Buffeta i aktivista, nažalost takvih ovdje nema….

@ioreskovic

Naravno da cemo prokomentirati. Njihiv izvjesce me najvise zanima.

Jedna su od najmanje zaduzenih vecih firmi, a dokapitalizirat ih mogu i mirovinci.

Po mom misljenju, imaju tolko proizvoda dabse usudim reci da im akvizicije nisu potrebne.
Bolje mozda da uloze napore u sirenje u inozemstvu gdje mogu ponuditi proizvode stotinama miliona potrosaca nego kupovat neke HR firme i postati ovisan o adria trzistu.

Zbog toga mi se svida njihov rast u inozemstvu.

Dobro slažem se s Oreškovićem, bez dokapa nema većih akvizicija.
Nadam se upravo tome kroz Konzum, a u sprezi ostalih bluechip s SZE domaćih kompanija.
Međutim PODR u Q3 pa Q4 pa Q1 može biti samo sve bolja. Poravnjanje u nagodbi s Agrokorom je posljednja prepreka, naravno ako politika ne napravi neku novu, samo njima shvatljivu glupost.

Slažem se i da bi PODR mogla biti meta mnogih, pa i neprijatljskih preuzimanja, spec. Mađara.

Po meni, imate dvije izjave koje VRIŠTE da će Podravka u sljedećem dugom periodu biti niskoprofitabilna firma.

Obje izjave su izjave HDZ-ovog direktora Pucara. Prva izjava je bila da se Mrletom model “potrošio” pa će se morati tražiti neki novi modeli. Druga izjava je izjava o tome da Podravka ima suficit u robnoj razmjeni, tako nešto, nekakav izraz iz onih mračnih socijalističkih vremena koja tako željno priziva ministar Goran Marić i to upravo kroz Podravku.

Znači, Podravka je u ovom mandatu HDZovaca zamišljena kao kombinat uz pomoć kojega će domaći proizvođači plasirati svoju poljoprivrednu proizvodnju. Zato se u igru ubacuju izrazi poput “suficita u robnoj razmjeni”.

To je sad daleko bitnije od profita. Jer, Podravka je stožerna tvrtka, o njoj ovise tisuće i tisuće naših poljoprivrednika. Profit je lako ostvariti, to može svatko, najveći profit bi se ostvario da se Podravka sutra zatvori, ali nije stvar u profitu, Podravka je stožerna tvrtka. To vam je trenutna filozofija, momci moji dragi.

Iz kvartala u kvartal ćete vidjeti pogubnost takve politike u stavci dobiti. Naravno, u međuvremenu će se zapošljavati kadar koji će tu politiku provoditi, a to će vam biti partijski kadar cijepljen od ekonomije.

Lebowski

Možda ste upravu, ali ja bi riječi direktora o SUFICITU ipak tumačio kao suficit robne razmjene, uvoz i izvoz kao što je i rekao.
Podravka je zamišljena za distribuciju domaće proizvodnje sirovina u gotove proizvode i moja podrška tome.
O HDZ meni kao Istrijanu je suvišno uopće govoriti. Nužno zlo !

Ono što ja vidim je ipak dugoročna kvalitetna politika proizvodnje, većinom izvoz, nova tvornica generičkih lijekova, prerada ribe i kvaliteta proizvoda uopće. Dodajmo moguće učešće u akviziciji djelova Agrokora iako sumnjam u cijepanje Agrokora. Igra će se voditi za Jamnicu ( Coca Cola ), Ledo i Konzum , ali na mjestu Podravke nikako ni Belje nebi otpisao

Ramljak s dobavljačima u četvrtak rješava ‘granični dug’

Kolik sam ja shvatio iz ovog clanka, dobavljaci ce otpisivati samo dio potrazivanja koji su napravljeni do 9. travnja ove godine.
Granicni dug, dug koje nastao prije 9. travnja, ali dospijeva na naplatu naknadno, što se kolokvijalno zove ‘granični dug’, ce se u potpunosti platiti, s time da ce 35-40% toga granicnog duga biti isplaceno odmah, ostatak kroz iduce 2 gdoine, bez ikakvih otpisa.

To znaci, Podravka je prijavila 97 miliona kuna potrazivanja prema Agrokoru i to je to, samo ce na tih 97 miliona kuna jedan dio da se otpise.

Uclanku takoder pise ovo:

Inače, dobavljačima koji su pristali na sporazum o suradnji pod istim komercijalnim uvjetima kao prije otvaranja postupka dosad je isplaćeno 32% starog duga te još 8% slijedi u ožujku 2018., dok je onima koji to nisu htjeli isplaćen dio starog duga koji iznosi oko 11 posto.

Jel ovo znaci da od tih 97 miliona kuna potrazivanja, isplaceno im je vec 32% a u ozujku ce im biti isplaceno jos 8% tog starog duga.

Ako ce biti to sve ovako, otpisi ce biti mizerni. 20, 30%

New Report

Close