PODR (Podravka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PODR (Podravka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 08.09.2024. u 00:30
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
PODR
159,00
48.018
302
156,50
160,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


fahrudine
sad si pomalo kontradiktoran. točno je da se u 20-ak g malo planova ostvarilo. zašto? jer su svi od grada, županije i države imali svoje interese i nikako se nije moglo dogoditi da svima odgovara željeni scenarij. i prije dolaska mršića rađeni su dobri potezi (a i država je bitno smanjila "upletanje") od rezanja kojekakvih sponzorstava i drugih stvari na rezanju troškova i zbrinjavanju viška radnika, ali baš su se njegovim dolaskom i inicijativom stvari dodatno ubrzale i posložile, a "jasle" su svedene u ajmo reći normalne okvire. ja sam i prije desetak g (još dok sam bio zaposlenik) zagovarao ulazak večinskog vlasnika (onda se naveliko šuškalo o nekom norveškom lancu), ali to drž politici nije odgovaralo jer je unutra bio još ogroman broj zaslužnika/menađera bez portfelja. upravo je mršić te sve viškove počistio i presložio, i može se reći posložio (iako ih i sad ima podosta). i meni izgleda da je prošlogodišnjim dokapom priča pri samom kraju. dvije, max tri godine.

Ja ne razumijem zašto se nešto što bi trebalo biti normalan posao menadžera, a to je racionalizacija troškova poslovanja, implementacija i provođenje dogovorene ili ciljane strategije i stvaranje vrijednosti dioničarima smatra nekakvim posebnim dostignućem. To što je Mrle provodio, to je bio njegov posao, za to je plaćen. I to dobro plaćen.

No, Mrle nije vizionar niti poduzetnik od formata, što se i vidi pri opiranju od spajanja ili barem interesnog udruživanja sa drugim kompanijama s kojima postoji značajna sinergija. On misli da ako sad ima kapitala da se vrlo brzo nakon efektuiranja započetih investicija neće naći u situaciji da će taj rast biti nedovoljan ili čak negativnog predznaka. Kompanije te veličine na europskom tržištu su skoro pa patuljci i samo mehaničkim širenjem (M&A aktivnostima) mogu nastaviti rasti i stvarati novu vrijednost. Naprosto jer mogu ostvariti značajne uštede, komplementarno rasti (primjer: ljekarne + pogon farmaceutske industrije ili razvijena distribucija + proizvodni kapacitet, diverzifikacija i komplementarnost prema različitim tržištima i sl.). U tom smislu Tedeschi iako gleda svoje interese (na kraju, spajanjem će se razvodniti i njegova dominacija kao dioničara u situaciji hipotetski spojenih kompanija) svjestan je prilike koju spajanje pruža, ali i neminovnosti tog čina jer prije ili kasnije i jedna i druga kompanija će ostati u začaranom krugu lokalnih okvira i opet će se ponoviti priča sa sisanjem njihovih fondova, nemogućnosti daljnjeg rasta i razvoja i uništavanja vrijednosti dioničarima. U burzovnom smislu i jedna i druga će ostati ovdje, na lokalnoj burzi umjesto da kotiraju negdje vani i imaju pristup povoljnijem financiranju i adekvatnijem odnosno efikasnijem vrednovanju.

Ja ne kažem da je za Podravku jedina opcija Atlantic i obratno, al te dvije firme se gotovo pa idealno naslanjaju jedna na drugu po mojem skromnom sudu i imaju potencijala da uz adekvatno vodstvo (tu prije svega mislim na Tedeschija i njegov tim) stvore vrijednost dioničarima i to značajnu vrijednost.

malo o nekretninama namjenjenim prodaji:

U revizorskom za 2015. u Bilješci 26 – dugotrajna imovina namjenjena prodaji (str. 140) imamo:

Od ukupnog iznosa zemljišta i zgrada namijenjenih prodaji, 134.908.000 kn odnosi se na zemljište i zgrade u Rijeci (bivše Istravino). Preostali iznos zemljišta i objekata (26.468.000) namijenjenih prodaji odnosi se uglavnom na zemljište i objekte u području grada Poreča (vjerojatno Ital-Ice) kao i nekretnine u Koprivnici za koje Grupa i dalje aktivno traži kupca te na nekretnine u Poljskoj.

U izvješću za 1H 2016, str. 18:

“Nova tvornica ribe i rajčice – izgradnja nove tvornice za proizvodnju ribljih konzervi i proizvoda na bazi rajčice. Investicija će omogućiti izmještanje i objedinjavanje proizvodnje ribe i rajčice sa postojećih lokacija uz obalu (Rovinj i Umag) na novu zajedničku lokaciju u unutrašnjosti Istre (Sveti Petar u Šumi).”

No od lokacije Sv. Petra u Šumi se odustalo tj. prodana je prošli mjesec što je vidljivo i u zemljišnim knjigama:
Zaprimljeno 17.10.2016.g. pod brojem Z-29682/2016 UKNJIŽBA, PRAVO VLASNIŠTVA, UGOVOR O KUPOPRODAJI NEKRETNINA 04.10.2016, TABULARNA IZJAVA 10.10.2016, IZVADAK IZ SUDSKOG REGISTRA 05.10.2016, sa imena Podravka d.d. iz Koprivnice, Ulica Ante Starčevića 32, OIB: 18928523252, u korist: VALIPILE D.O.O., OIB: 00467090373, SESVETE (GRAD ZAGREB), IVE POLITEA 62
vidi dolje privitak: IZK Sv. Petar u sumi.pdf

Inače tu lokaciju su kupili 2015.: “a Ćupković veli da je 16. prosinca 2015. prodana Podravci mesna industrija u Svetom Petru u Šumi za 1,5 milijuna eura.”
link: Sv. Petar u Šumi

Što se tiče Rovinja, na mirna.hr[/url] kažu: “Cijeli kompleks tvornice smješten je na 60.000 m2, neposredno uz more” no ja sam uspio locirati samo 31.280 m2 (vidi privitke PL Rovinj 1.pdf i PL Rovinj 2.pdf) i 6.734 m2 koji su pod Valaltom (PL Rovinj 3.pdf; čestice 2949/3, 2949/6, 2949/7, 2949/9).

Umag, 23.205 m2, privitak PL Umag.pdf

RAIFFEISEN OMF i PBZ CO OMF povećali udjel u Podravci

http://www.seebiz.eu/raiffeisen-omf-i-pbz-co-povecali-udjel-u-podravci/ar-145632/



fahrudine
sad si pomalo kontradiktoran. točno je da se u 20-ak g malo planova ostvarilo. zašto? jer su svi od grada, županije i države imali svoje interese i nikako se nije moglo dogoditi da svima odgovara željeni scenarij. i prije dolaska mršića rađeni su dobri potezi (a i država je bitno smanjila "upletanje") od rezanja kojekakvih sponzorstava i drugih stvari na rezanju troškova i zbrinjavanju viška radnika, ali baš su se njegovim dolaskom i inicijativom stvari dodatno ubrzale i posložile, a "jasle" su svedene u ajmo reći normalne okvire. ja sam i prije desetak g (još dok sam bio zaposlenik) zagovarao ulazak večinskog vlasnika (onda se naveliko šuškalo o nekom norveškom lancu), ali to drž politici nije odgovaralo jer je unutra bio još ogroman broj zaslužnika/menađera bez portfelja. upravo je mršić te sve viškove počistio i presložio, i može se reći posložio (iako ih i sad ima podosta). i meni izgleda da je prošlogodišnjim dokapom priča pri samom kraju. dvije, max tri godine.

Ja ne razumijem zašto se nešto što bi trebalo biti normalan posao menadžera, a to je racionalizacija troškova poslovanja, implementacija i provođenje dogovorene ili ciljane strategije i stvaranje vrijednosti dioničarima smatra nekakvim posebnim dostignućem. To što je Mrle provodio, to je bio njegov posao, za to je plaćen. I to dobro plaćen.

No, Mrle nije vizionar niti poduzetnik od formata, što se i vidi pri opiranju od spajanja ili barem interesnog udruživanja sa drugim kompanijama s kojima postoji značajna sinergija. On misli da ako sad ima kapitala da se vrlo brzo nakon efektuiranja započetih investicija neće naći u situaciji da će taj rast biti nedovoljan ili čak negativnog predznaka. Kompanije te veličine na europskom tržištu su skoro pa patuljci i samo mehaničkim širenjem (M&A aktivnostima) mogu nastaviti rasti i stvarati novu vrijednost. Naprosto jer mogu ostvariti značajne uštede, komplementarno rasti (primjer: ljekarne + pogon farmaceutske industrije ili razvijena distribucija + proizvodni kapacitet, diverzifikacija i komplementarnost prema različitim tržištima i sl.). U tom smislu Tedeschi iako gleda svoje interese (na kraju, spajanjem će se razvodniti i njegova dominacija kao dioničara u situaciji hipotetski spojenih kompanija) svjestan je prilike koju spajanje pruža, ali i neminovnosti tog čina jer prije ili kasnije i jedna i druga kompanija će ostati u začaranom krugu lokalnih okvira i opet će se ponoviti priča sa sisanjem njihovih fondova, nemogućnosti daljnjeg rasta i razvoja i uništavanja vrijednosti dioničarima. U burzovnom smislu i jedna i druga će ostati ovdje, na lokalnoj burzi umjesto da kotiraju negdje vani i imaju pristup povoljnijem financiranju i adekvatnijem odnosno efikasnijem vrednovanju.

Ja ne kažem da je za Podravku jedina opcija Atlantic i obratno, al te dvije firme se gotovo pa idealno naslanjaju jedna na drugu po mojem skromnom sudu i imaju potencijala da uz adekvatno vodstvo (tu prije svega mislim na Tedeschija i njegov tim) stvore vrijednost dioničarima i to značajnu vrijednost.
[/quote]

slažem se da mrle nije od formata i niti blizu emilu, ali je faca imao m.da da pokrene rošade u top i srednjem menagementu od kojih su svi bježali. i normalno je da se pomalo opire preuzimanju/spajanju zbog lokalne zajednice. ipak je on prvenstveno političar i ne može/smije na prvu reči dobro.
a o sinergije je bespredmetno raspravljati. sve si rekao. na obostrano zadovoljstvo.

Podravkini proizvodi u nizu najvažnijih prodajnih lanaca u Pekingu i Šangaju, pred potpisivanjem novi ugovori

Podravkini proizvodi u nizu najvažnijih prodajnih lanaca u Pekingu i Šangaju, pred potpisivanjem novi ugovori

Ovaj zadnji posao trebao bi za Podravku biti pravo čudo 😉
Svaka čast!

Nakon gostovanja Hanzekovica kod Stankovicai njegovih izjava sve je jasnije da do ovoga mora doc.

http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/450369/na-pomolu-jedna-od-najvecih-privatizacija-u-hrvatskoj-povijesti-emil-tedeschi-za-2-milijarde-kuna-kupuje-podravku

Pozdrav

svi smo mi Crobex


Nakon gostovanja Hanzekovica kod Stankovicai njegovih izjava sve je jasnije da do ovoga mora doc.

Kakve izjave? Kakve veze ima Hanžeković s (iritantno-senzacionalističkim) naslovom članka? Prosvijetli nas.

Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ?..Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU

Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

Pozdrav

svi smo mi Crobex


Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ? Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU%5B/b%5D
Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

[/quote]
Hvala na poveznici, moram priznati da se nikada nisam previše bavio tko je tko u medijima, samo sam znao ovlaš zakačiti imena poput Europapress Holding (čitam da od 1. srpnja mijenja naziv u Hanza Media) iza čega, tako piše, stoji Marijan Hanžeković. Dakle, on je vlasnik Slobodne Dalmacije. I mislite da je to razlog takvom bombastičnom naslovu. Također je zanimljivo da Hanžeković mora “razmišljati” pokoju sekundu kada ga Stanković pita tko je treći član Trilaterale (pored Franje Lukovića) – Emil Tedeschi.

Sve u svemu, željeli bi se jeftino dočepati Podravke jer trenutačna cijena Podravke je povoljno niska i jednoznačno nije nešto što bi se moglo zvati “preuzimačkom” cijenom.


Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ?..Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU

Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

Pozdrav


Kolega, ovo mi je skroz promaklo, nisam uopće razmišljao na taj način – ali potpuno ima smisla.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.



Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ? Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU%5B/b%5D
Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

[/b]
…Također je zanimljivo da Hanžeković mora "razmišljati" pokoju sekundu kada ga Stanković pita tko je treći član Trilaterale (pored Franje Lukovića) – Emil Tedeschi…
[/quote]

Nemojte stvarati veliku konspiraciju oko toga je li on razmišljao i zašto… to za lukovića, hanžekovića i tedeschog i trilateralu vam sve piše na wikipediji 🙂 nema nikakve tajne oko toga, hanzekovic nije nista novo otkrio

New Report

Close