PODR (Podravka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PODR (Podravka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 06.10.2024. u 01:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
PODR
155,00
9.765
63
153,00
155,00
0,65%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

150 mil/5,42 blizu 30. a p/e puta 16-17 sto je stogodisnji prosjek svjetskih burzi, mislim da je fer vrijednost preuzimanja kontrole nad podravkom trenutno 500 kn.


150 mil/5,42 blizu 30. a p/e puta 16-17 sto je stogodisnji prosjek svjetskih burzi, mislim da je fer vrijednost preuzimanja kontrole nad podravkom trenutno 500 kn.

E to se zove "odokativna metoda" 😛

Ma na kojim tržištima? Onim kojima su dugoročne kamatne stope bile u prosjeku oko 4 % (odnosno 5-6 % ako dopustimo veliko "odstupanje" kraja 70-ih/80-ih da iskrivi sliku) a u vremenima kada su bile oko 7 % kao kod nas danas P/E im bio oko 10? I to onima vrlo produktvnih gospodarstava gdje se kroz sve te i najrazičitije periode uvijek negdje stvarala vrijednost pa mnoge kompanije imale ozbiljno rastuće zarade i očekivanja rasta koji svi stvaraju taj prosjek.

Ima li kod nas smisla Podravkina očekivanja rasta zarada (sa hipotetskih još nikad viđenih 150 milijuna) svrstati na dalje dugoročno u prosjek (onakav kakvog su imale američke firme u prošlosti, pred našima je jednak nivo rasta?) i ima li smisla očekivati pad kamatnih stopa na 4-5 %? (kada Italija i drugi već imaju preko 5 %…?)

Slažem se da procjene ne trebaju previše "detaljizirati" (jer je to besmisleno u stvarima slabe preciznosti predviđanja), ali ipak bi bilo prilično pametno držati se barem današnjih kamatnih stopa umjesto preoptimističnog očekivanja njihovog znantnijeg pada, i držati se nekih razumnih očekivanja da sa evenutalnih 150 milijuna kn neto dobiti, daljnji rast dugoročno "prosjek" ima kao gornju granicu očekivanja a ne neku sredinu ili čak donju.

U tom kontekstu na neto dobiti od 150 milijuna kn (ili neku drugu relevantnu, koju smatarmo repreznentivnom, ali zar još veću??) uzimati P/E bitno drugačiji od 10 ispada prilično neoprezno.

Ukoliko bismo uzeli da 2011. Podravka ostvaruje neto dobit od 150 milijuna kn, i pretpostavili njen rast u narednih 5 godina po recimo stopi 5 %, pa nakon toga dugoročno po stopi 3 %, i ako ćemo to diskontirati sa recimo 13 % (7+6, ok?), to je odokativno 1,7 mlrd kn tj. slučajno taman tu negdje kao sada cijena. S time da treba naglasiti da ovih 150 baš i nije sigurno (ako bi bilo npr. i svega 125 milijuna ono što možda treba smatrati "repreznativnom" mogućnošću trenutnog zarađivanja, stvari se bitno mijenjaju) kao da niti nije baš sto posto sigurno da će naš trošak zaduživanja države ostati tako stabilan, nije baš potpuno sigurno da je ovo danas najgore moguće, možad se i još pogorša… pa kada uzmeš sve neizvjesnosti, da može i malo bolje i malo lošije, možda su ovo neke najrazumnije “srednje” odokativne procjene. Ono sa P/E 15-16 tako iz glave, je možda ipak malo previše odokativno, u svemu treba biti umejeren pa i u stupnju nepreciznosti 😀

Jedino ako ti misliš da naredne neto dobiti budu bitno pozitivno odstupale od niza: 150, 157, 165, 173, 182, 191, 197, 203…

Dobro, ne preostaje ništa drugo nego čekati pa vidjeti što je bila bolja pretpostavka. Eto već za pola godine ćemo testirati ovih 150 milijuna kn, da vidimo koliko je realna startna točka.

Što mislite tko ce biti najbolji ponuditelj za 10,64 dionica OTP-a


Što mislite tko ce biti najbolji ponuditelj za 10,64 dionica OTP-a

Ja bih rekao trezor, ali rekli su da neće? E bumo vidli! Možda se predomisle 🙂

mirovinci.
i čini mi se da će bit jedini ponuditelji.

hate red


mirovinci.
i čini mi se da će bit jedini ponuditelji.

ne znam smiju li OMF-ovi koji zajedno nastupaju i već imaju preko 20% uopće ići u kupnju ovog paketa jer bi zajedno došli na preko 30% i morali bi ići u javnu ponudu?

tko ti kaže da zajedno nastupaju?
nisam pročitao da su potpisali neki sporazum o zajedničkom djelovanju…

hate red

Bice zanimljivo to ce se znati 19. 07.

spreman sam kladit se da će cijeli paket pasti u ruke mirovinaca.
i da će onda, negdje do ljeta iduće godine, podravka konačno dobit gazdu.

hate red

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/aOIf6YJNKBkQRhKjs82u3A==-1.pdf

Treba stvarno bit lik i prodavat na ovim cjenama kad znaš da ce slijedeci tjedan biti vece.
Ne mogu vjerovat da je baš sada zatrebao keš ljudima, dionica se vec dugo nalazi iznad trenutnih cijena, a kupnja je bila puno jaca?
Uglavnom, neko pametno sakuplja po ovim cjenama, a bilo bi pametnije i prodavatelju da sceka slijedeci tjedan, zar ne?

pa slazem se

New Report

Close