PLVA (Pliva d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PLVA (Pliva d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

sitnih 80tak tisuca komada ili preracutano u kune cca 13 milja kuna

p.s. ej indijanac, imas poruku na komentarima trgovanja u jednom postu upucenom davorinu [smiley2]

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.


ovo sto su radili je pozitivno za dionicare. nema tu niceg loseg. moras biti svjestan da u svim nasim firmama postoji visak zaposlenih, koji su tu zbog nekih zasluga iz proslosti, a truli kapitalizam ne podnosi takve stvari. dok to, svi skupa ne shvatimo, biti cemo tu gdje trenutno jesmo

Svjestan sam toga ali na zapadu je sistem malo drugačiji. Jeste truli kapitalizam ali mislim na socijalni i ekonomski sustav. U ovakvom slučaju višak radnika se adekvatno zbrinjava. Promjena radnog mjesta putem burze ili prekvalifikacija za radna mjesta koja su u deficitu. Ljudima se pruža šansa da nastave raditi ili učiti i usavršiti u novom zanimanju o čemu mi još uvijek možemo samo sanjati.

.Uspjeh nije cilj, već sredstvo da se teži još višemu.

Evo i sad službenije vijesti:

Vaš link

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

U Londonu se kupovalo i po preračunato 812kn.11.10.06 bi trbao biti zadnji da za prihvat ponude ako se ne varam.

BIO SAM IN A SAD SAM INPUT

Vlada je sinoć održala telefonsku sjednicu s koje je preporučila HZMO-ou da dionice Plive prenese Umirovljeničkom fondu. Odluku o davanju preporuke HZMO-ou za prijenos dionica Plive u imovinu Umirovljeničkog fonda, Vlada je donijela na temelju clanka 30. stavka 2 Zakona o Vladi Republike Hrvatske.”
“U državnom je vlasništvu 3.117.127 dionica Plive, što je oko 18% ukupnog portfelja. Prema zadnjoj ponudi Barra, prodajom državnog udjela namaknulo bi se dovoljno novca za isplatu dvije od ukupno četiri rate umirovljeničkog duga. Za prvu ratu novac je posuđen kroz jednu operaciju HPB-a i HNB-a, pa bi se sada mogao vratiti taj dug i isplatiti druga rata što bi na račune umirovljenika trebala stići prije Božića.”
Deana Knežević, Večernji list, 04.10.2006.

Sa štovanjem

Dr. Ante Starčević: "Mi Hrvati imamo dvie narodne mane, iz kojih izvire sva naša nesreća: mi svakomu vjerujemo bez da promišljamo i lahko zaboravljamo krivice koje nam drugi učiniše."

1.099.100 dionica se nalazi deponiranih u SDA

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

Imamo sljedeće stanje:

deponirano (ili će skoro biti):
5,4% EBDR – 1.010.896
16,8 % država – 3.117.127
0,5% ostalo (do jučer) – 88.204
Ukupno: 22,7%

od ukupnog broja 18.592.650 dionica Plive.

Ostali još:
0,5% još ima HFP-hrv. fond za privatizaciju
20,8% ACTAVIS
50,8% – instit. invest.
5,1% – vlastite dionice
Ukupno: 77,3%

ovaj post ne poziva na kupnju/prodaju dionica

Evo malo iz Jutarnjeg lista:
“Zasad je, međutim, rano govoriti o tome hoće li Barru uspjeti do sljedeće srijede prikupiti željenih više od 50% Plivinih dionica. Jedan od razloga tome je i činjenica da se najveći dio Plive nalazi na Londonskoj burzi, a tamo deponirane dionice prikupljaju se na posebnom računu, koji je u tu svrhu otvorio Deutsche Bank, i mi nećemo znati koliko ih je, vjerovatno do posljednjeg dana utrke, objasnio je domaći analitičar blizak procesu preuzimanja.”

Sa štovanjem

Dr. Ante Starčević: "Mi Hrvati imamo dvie narodne mane, iz kojih izvire sva naša nesreća: mi svakomu vjerujemo bez da promišljamo i lahko zaboravljamo krivice koje nam drugi učiniše."

Pitanje je sad, dati na ponudu ili prodati na burzi ukoliko u jednom trenutku možda neko “potegne” do 812 kunića, a radi dobivanja love 15-20 dana ranije, budući će ovo dignuti optimizam na tržištu, i s tom lovom kupiti nešto drugo prije nego naraste.
Ili kupiti po 800 i imati “sigurnih” 1,5-2% zarade u istom vremenu.
Pozdrav

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

Veliki Grizli stavlja bljedolike ulagače pred nemoguće dileme? Umjesto da im nepristrano sugerira što da učine, što je u zadnje vrijeme na Forumu jako popularno, hi,hi,hi[smiley2]

Benjamin Graham: "Odlično društvo nije i odlična investicija, ako ste dionicu previše platili." MPT: "Prodali su naše snove Judini sinovi........."

Ima jos jedna opcija koju je medo predvidio – drzati jos godinu dvije i ocekivati porast od 80ak %… ???

[i][color=gray]Novac je samo koncept. Ukupna vrijednost Zemlje je konstanta[/color][/i]

Mirovinci se mogu odazvati na ponudu Barra

Još tjedan dana i riješit će se neizvjesnost vezana uz Plivu, 11. listopada bit će jasno je li u SDA pohranjeno više od 50 posto dionica što ih američki Barr Pharmaceuticals želi otkupiti u javnoj ponudi. Malo nade da će se to doista dogoditi dala je prošli tjedan Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) koja je donijela odluku o prodaji Barru svojih 5,4 posto dionica Plive.

Odluka EBRD-a kao jednoga od većih pojedinačnih dioničara i ponajboljeg poznavatelja stanja u Plivi značajan je signal i ostalima da se uključe u javnu ponudu, prije svega fondovima koji zajedno drže najveći dio dionica Plive. Ipak, odlučujući je Vladin paket od 18 posto jer Barr bi s njime bio siguran u preuzimanje. No kakvu će odluku donijeti Sanader još je nepoznanica. Politički stvari ne stoje najbolje zbog afere Verona, a tehnički su, čini se, jednostavne. Oko 18 posto dionica formalno je vlasništvo mirovinskog zavoda i Kapitalnog fonda (oko 1 posto), koji je pak opet u vlasništvu HZMO-a.

Tim paketom dionica gospodari Fond za privatizaciju, kao, uostalom, i svim dionicama kojima raspolaže HZMO. HFP ih može prodati, a novac od prodaje transferira se izvornom vlasniku. Mirovinskom zavodu, tvrde pravnici, zakon ne brani da se javi na javnu ponudu Barra, ali prije toga potrebno je samo poslati dopis HFP-u za povrat dionica. Koliko se može doznati, ništa s tim u vezi nije poduzeto. A preostalo je samo tjedan dana; u međuvremenu mora biti zadovoljena forma, odluka Upravnog odbora HZMO-a pa prijenos dionica i pohrana u SDA. Očito, nitko u tim dvjema mjerodavnim ustanovama još nije dobio zeleno svjetlo Vlade da se uhvati toga posla.

Ipak, po svemu sudeći, odluka o prodaji državnog paketa dionica Plive donijet će se ovoga tjedna. Uostalom, premijer Sanader odazvao se na godišnju konferenciju Zagrebačke burze koja se održava u Rovinju od 12. do 15. listopada, a jedna od ključnih tema bit će sudbina tržišta kapitala nakon odlaska Plive s burze. Zagrebačka burza pak u Rovinju promovira svoga novoga direktora Roberta Motušića; umjesto Plive glavna će tema biti Inin IPO i masovna prodaja dionica građanima.

Dionica Ine po svemu sudeći zauzet će Plivino mjesto i važnost na tržištu te postati novi hrvatski blue chip. I dok se čeka Ina, na Zagrebačkoj burzi u rujnu ostvareno je 40 posto prometa dionicama nego mjesec dana prije. Istodobno, došlo je do značajnog restrukturiranja trgovine obveznicama po sektorima. Redoviti promet obveznicama manji je 21 posto, ali je 28,5 posto porastao prijavljeni promet tim vrijednosnim papirom.

Na godišnjoj razini redoviti promet dionicama više je nego udvostručen (odnosno bilježi rast od 134 posto) u usporedbi s rujnom prošle godine.

U istom razdoblju indeks CROBEX bilježi 55-postotni rast, a ukupan broj transakcija veći je gotovo 70 posto. Rast tržišne kapitalizacija dionica od 72 posto govori da su osim rasta cijena, zabilježena i mnoga nova uvrštenja vrijednosnih papira te da je tržišna ponuda raznovrsnija i mnogo šira.

Izvor: Poslovni dnevnik, 4.10.2006.

Bez straha, pohlepe i sentimentalnosti.

New Report

Close