Plinacro potpisuje ugovor o izgradnji plinovoda Pula-Karlovac (objavljeno 10.01.2006.)

Naslovnica Forum Komentari članaka Plinacro potpisuje ugovor o izgradnji plinovoda Pula-Karlovac (objavljeno 10.01.2006.)

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

pa zar to ne mogu izvoditi domaće tvrtke???!

Očito ne toliko povoljno. Poduzećima nije i ne bi trebala biti svrha da biraju podizvođače po zemlji porijekla, već da posluju što profitabilnije.

U globalu bi ste oba dvojica trebala biti u pravu, jer nema logike da nase tvrtke nebi na tim radovima mogle,
a sigurno bi trebale biti jeftinije od stranih…
Za ovaj gornji slučaj bi ipak rekao da se radi o nekim drugim razlozima.
Jednako tako u puno struka u hrvatskoj “domaća pamet” je totalno uništena, razbijena…
Tehnologija i najbitniji faktor, ljudsko znanje građeno godinama je u mnogim većim firmama krivom
privatizacijom nepovratno izgubljeno
Tako da danas i neke poslove koje smo nekad mogli odraditi više nemožemo…

90 mil eura je jaaako skupo. Kakva to struka treba za varenje cijevi i kopanje kanala? Kolika to silna pamet? Mislite da taj posao neće odraditi domaći pod palicom auslendera?

Političari su kao i sisate žene, ništa koristi od njih, a sav užitak sa njima, se svodi na vlastitoj mašti.

kako imam određeni uvid u tu struku, još mi nije jasno koju komponentu ne mogu “svladati” naši ljudi.

mislim da u tehnološkom pogledu ne bi trebalo biti kritično, ako ima neki specijalistički posao koji naši ne bi mogli obavljati, za taj posao se angažira specijalizirani izvođač (speciality contractor) i još uvijek će našima ostati puno posla.

puno vjerojatnijim smatram nedostatak znanja u projekt menadžmentu, nažalost tu smo definitvno zaostali.

ali – plinacro bi bez problema mogao angažirati stranu projekt menadžment kompaniju da vodi projekt i dati im uvjet da maksimalno angažiraju domaće izvođeče (u biti na tom načelu su se zasnivali ugovori s bechtelom, za koje mislim da su ukupnim rezultatom pozitivni). no, mislim da su oni “tanki” u tome – prepustili su projekt menadžment talijanima bez ikakvih uvjeta, a ovi su, naravno, “ugurali” svoje izvođače.

vrlo je vjerojatno da je zbog slabog znanja menadžmenta plinacro-a u ugovaranju i vođenju projekata, puno poslova i profita otišlo “vani” bez potrebe. i zato mi ježao.

New Report

Close