Hrvatske tvrtke surađuju s Irakom ponajprije u sektorima graditeljstva, industrije, energetike, naftne industrije te razminiranja. Mogućnosti je mnogo, dosadašnja iskustva su pozitivna, a najave novih poslova pojedinih hrvatskih tvrtki koje posluju u Iraku su ohrabrujuće. I podaci Hrvatske gospodarske komore (HGK) o robnoj razmjeni Hrvatske i Iraka pokazuju pozitivne trendove.
Tako je u prvih šest mjeseci ove godine robna razmjena iznosila 13,6 milijuna dolara. Iako je riječ o još uvijek »skromnim« iznosima, s obzirom na mogućnosti, treba reći da se čak 13,4 milijuna dolara odnosi na hrvatski izvoz u tu zemlju. Najviše se izvozilo električnih aparata za uklapanje i isklapanje, električnih transformatora, duhanskih proizvoda, slavina, ventila i uređaja za cjevovode.
Robna razmjena lani je bila gotovo upola manja nego ove godine, a trend robne razmjene počeo se značajnije mijenjati lani. Iz HGK podsjećaju kako je u iračkom Kurdistanu 2008. godine osnovana Hrvatska gospodarska kuća (privatna tvrtka) čije su članice u to vrijeme bile Ingra, Ecoina, TPK Armatura, Dalekovod, Flekso, HS Produkt, Elka i TEP , a te je godine ugovoreno i nekoliko poslova. U Ingri kažu da su završili projekt rehabilitacije hidrocentrale jedinice u mjestu Haditha koju su već ranije sagradili, a ujedno su dobili projekt rehabilitacije dvije parne turbine tvornice fosfata u gradu Al Qaimu vrijedan 4,2 milijuna eura.
Tijekom posljednje dvije godine Ingra je zaključila ugovore u Iraku koji su ukupno vrijedni oko 12 milijuna eura. Nadaju se da će dobiti posao rehabilitacije i preostalih 5 jedinica hidrocentrale u mjestu Haditha. Na nedavno održanom bagdadskom sajmu u organizaciji Hrvatske gospodarske kuće, gdje su sudjelovale i druge hrvatske tvrtke, Ingra je predstavila svoje reference, a veliku zainteresiranost za hrvatski paviljon pokazali su irački gospodarstvenici i predstavnici iračke vlade. Trenutačno su u pregovorima za rekonstrukciju zgrade ministarstva nafte koju su također sagradili, a zahvaljujući suradnji s HGK-om zainteresirani su za projekt gradnje bolnice na sjeveru Iraka.
U Ingri ističu kako su mogućnosti za hrvatske tvrtke u Iraku brojne jer je zemlja u obnovi. No dodaju da, s obzirom na složenu situaciju, treba kao problem svakako istaknuti sigurnost. Budući da postoji nedostatak lokalnog kvalificiranog stanovništva, potrebno je dovesti hrvatske stručne radnike, jer unatoč problemima Irak je podijeljen na sigurnosne zone u kojima hrvatski radnici mogu raditi sigurno. Tvrtka Elka kabeli prve poslovne kontakte uspostavila je 2008. godine kada je kao suosnivač Hrvatske gospodarske kuće posjetila grad Arbil u Iraku. Nažalost, dosad nisu ugovorili niti jedan posao zato što se njihovi proizvodi dodatno moraju certificirati za iračko tržište.
Jedan od razloga je i što su veliki svjetski proizvođači kabela već prisutni na tom tržištu, tako da je konkurencija izuzetno jaka, te je učešće transportnih troškova u cijeni proizvoda značajno. Napominju kako zbog obnove i modernizacije zemlje postoji velika potreba za kabelima. Konstantnim i upornim nuđenjem na tenderima očekuju da će uskoro participirati u zaključenim projektima, a trenutačno nude srednjenaponski bakreni kabel za ministarstvo zaduženo za električnu energiju.
Tvrtka TPK Armatura posebnu pozornost iračkom tržištu posvećuje od 2007. godine. Do danas su objedinili nastup uglednih hrvatskih poduzeća Ingre, Končara, Elke i Dalekovoda u vidu registriranja Hrvatske gospodarske kuće, što je bio i važan formalni uvjet da bi se njihove ponude i ponude TPK Armature mogle prihvaćati na natječajima. Prema riječima direktora tvrtke TPK Armatura Živka Rončevića, u prosincu 2009. godine potpisali su ugovor u vrijednosti 3,4 milijuna dolara s velikom državnom tvrtkom AL MANSOUR iz ministarstva gospodarstva i minerala, a nedavno su pozvani na potpisivanje novog ugovora s istom tvrtkom u vrijednosti od oko milijun dolara. U proceduri je i osnivanje ‘joint venture’ tvrtke s tom iračkom državnom tvrtkom. Na kraju dodaju i da su s ministarstvom za naftu ponudili robu u vrijednosti oko 20 milijuna dolara. Inače asortiman ponude tvrtke TPK Armatura obuhvaća primjerice industrijske armature, cijevi, kompresore.
Tomi Dužević, predsjednik Uprave Končara Inženjeringa za energetiku i transport ističe da je u 2009. i 2010. godini izvoz na iračko tržište iznosio oko 4,6 milijuna eura, a odnosio se uglavnom na isporuku rezervnih dijelova za ranije isporučena postrojenja te na rekonstrukciju visokonaponskog postrojenja u sjevernom Iraku. Dodaje da Končar pomno prati događaje i informacije na iračkom tržištu elektroenergetike, vodoprivrede i željezničkog transporta, kako bi u trenutku kada sigurnosni uvjeti to budu omogućavali mogao nastaviti djelovati u Iraku. Dužević napominje kako im je poznato da u Iraku postoji potreba za obnovom postojećih postrojenja u energetici, kao i u obnovi vučnih vozila i infrastrukture.
S obzirom na to da su se u Iraku orijentirali na plinske elektrane, Končar nažalost nema velikih šansi za isporuku opreme za hidroelektrane, gdje inače ima značajne reference.